Aechmea Pielęgnacja

Aechmea są prawdopodobnie najpopularniejszymi bromeliadami domowymi na rynku. Te dostojne rośliny mają zazwyczaj szerokie, pasiaste zielone liście, które czasami wydają się być lekko sproszkowane. Ich liście mają wstecznie zakrzywione kolce, które mogą być bolesne, więc należy uważać.

 

Choć rośliny same w sobie są piękne, ich długo kwitnące przylistki są oszałamiające. Zazwyczaj różowe, wznoszą się ponad roślinę niczym kolczasta korona, a z czasem pojawiają się na nich mniejsze, fioletowe kwiaty. Nie jest niczym niezwykłym, że kłosy kwiatów aechmei utrzymują się przez wiele miesięcy.

 

 

Aechmea Pielęgnacja

Umieść swoją roślinę Aechmea bromeliad w pośrednim świetle lub umiarkowanym cieniu, ale nie w bezpośrednim świetle słonecznym. Temperatura powinna wynosić co najmniej 13℃. Przechowywać kubek w centralnej rozety około połowy pełnej wody przez cały czas, jednak nie trzymać go całkowicie wypełnione, jak to może zgnić, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Opróżnij kubek co miesiąc lub dwa, aby woda nie stała się stagnująca.

 

 

Sadzenie, przesadzanie aechmea

Aechmea, podobnie jak wszystkie inne rośliny z rodziny Bromeliaceae, do dobrego wzrostu wymaga gleby odpowiednio bogatej i bardzo dobrze zdrenowanej.

Najlepszym rozwiązaniem jest specjalna mieszanka ziemi dla Bromeliaceae, ale można też wybrać mieszankę ziemi dla roślin kwiatowych i wyłożyć dno grubym drenażem.

 

 

Aechmea nigdy nie zapuszcza daleko sięgających korzeni, dlatego mała doniczka, około 10 cm, jest wystarczająca.

Przesadzanie jest konieczne tylko wtedy, gdy chcemy oddzielić nowe pędy od głównej rośliny.

 

Zobacz też:Kliwia

Przesadzanie aechmei

Jeśli chcesz przesadzić aechmeę, poczekaj aż skończy kwitnąć.

  • Korzenie aechmei nie znoszą nadmiaru wody.
  • Upewnij się, że nowa doniczka ma otwór w dnie.
  • Zwiększ drenaż, umieszczając na dnie doniczki warstwę żwiru lub glinianych kamyków, aby ułatwić przepływ wody.
  • Wymagana jest specjalna mieszanka gleby dla roślin liściastych, najlepiej specjalnie zaprojektowana dla roślin z rodziny Bromeliaceae.
  • Roślina, która żyje w pomieszczeniach, potrzebuje mieszanki glebowej, ponieważ jest to jedyne źródło składników odżywczych, którymi się odżywia.
  • Należy utrzymywać niski, ale stały poziom wilgotności, co można zapewnić poprzez częste zraszanie liści.
  • Doniczkę należy oprzeć na podłożu ze żwiru, skał lub glinianych marmurów oblanych wodą.

 

 

Najlepsze miejsce dla aechmei

Najlepszym miejscem dla aechmei jest miejsce, w którym roślina nie jest bezpośrednio nasłoneczniona.

Aechmea nie jest w stanie znieść promieni słonecznych, które dotykają bezpośrednio jej liści.

Aechmea

 

Potrzebne jest dobre światło, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia.

Absolutnie unikaj ustawienia jej w pobliżu źródeł ciepła, takich jak kaloryfery, ponieważ wilgoć jest tym, czego ta tropikalna roślina potrzebuje najbardziej.

Dlatego też okna wychodzące na wschód lub zachód są zazwyczaj najlepszym wyborem dla aechmei.

 

 

Rośliny aechmea boją się przeciągów.

Aechmea wymaga temperatur, które oscylują pomiędzy 18 do 24°C i nigdy nie spadają poniżej -13°C.

Temperatura panująca w domu lub mieszkaniu jest więc idealna do uprawy aechmei.

 

 

Światło

Aechmea lubi jasne światło, np. w pobliżu wschodniego lub zachodniego okna. Potrzebują tej ekspozycji, aby wydobyć piękno w ich liści, a także do kwiatów. Będą robić dobrze w niższym świetle na kilka tygodni, ale jeśli rośnie 1 na dłuższą metę, jasne jest najlepsze. Wystarczy upewnić się, aby utrzymać go z bezpośredniego, gorącego słońca, bo to spali roślinę.

 

Aechmea kwiat

Woda

Aechmeas są epifitami i w naturze rosną dołączone do innych roślin, a nawet skał. Dostają wilgoć i składniki odżywcze, których potrzebują przez ich liście. Najlepiej jest zachować wazon, kubek, urna lub zbiornika centrum, gdzie kwiat powstaje z 1/4 do 1/2 sposób pełne wody.

 

Stwierdziłem, że centrum zakładu zacznie gnić w czasie, jeśli jest utrzymywany całkowicie pełna, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Pamiętaj, aby wypłukać ten wazon co 1-2 miesiące ze świeżą wodą, więc bakterie nie buduje się.

 

Podlewam medium (pozwalając wodzie dokładnie spłynąć z doniczki) ponownie co 1-2 miesiące, w zależności od temperatury. Jeśli twoja woda jest twarda i pełna minerałów, rozważ użycie wody destylowanej lub oczyszczonej. Twój Aechmea powitałby sporadyczne spryskiwanie liści co jakiś czas.

 

 

Nawożenie

Aechmea, podobnie jak inne bromelie, pobierają składniki odżywcze z materii, która spada na nie z roślin znajdujących się powyżej. Z tego powodu, najlepiej jest rozpylić nawóz na liście i powierzchnię podłoża. Możesz użyć uniwersalnego pokarmu dla storczyków, rozcieńczonego do 1/2 mocy, lub tego nawozu przeznaczonego dla roślin powietrznych.

 

 

Mieszanka do uprawy

Aechmea potrzebuje mieszanki, która bardzo dobrze odprowadza wodę. Będą dobrze rosły w korze storczyków lub mieszance dla cymbidium. Używam także 3/4 kory storczykowej zmieszanej z 1/4 kokosu.

 

 

Przesadzanie

Aechmea nie ma rozbudowanego systemu korzeniowego, więc najprawdopodobniej nie będzie musiała być przesadzana.

Zobacz też:Zamiokulkas uprawa

 

Rozmnażanie

Aechmea są łatwo rozmnażane przez młode, lub dzieci, które są produkowane z rośliny matki. Tutaj jest wielka głowa: kwiat i łodyga w końcu brązowieje i umiera. Odetnij łodygę całkowicie.

 

Zobaczysz, że te szczeniaki zaczną się formować z podstawy rośliny macierzystej. Roślina powoli zacznie umierać smutne, ale prawdziwe — to tylko część jej cyklu życia!.

 

Można po prostu odciąć liści rośliny macierzystej po jej całkowicie wysuszone i martwe pozostawiając szczenięta do tworzenia w tym samym garnku. Lub, można usunąć szczenięta po ich osiągnięciu 10 cm 15 cm i umieścić je w nowym garnku.

 

Zobacz też:Hippeastrum

Przesadzanie

Dojrzałe bromelie nie powinny być przesadzane. Mniejsze bromelie można przesadzić do małych pojemników, aż się zadomowią, a następnie przenieść do 10 cm lub 15 cm doniczek, aż zakwitną. Należy pamiętać, że dojrzała aechmea jest dość ciężką rośliną i może się przewrócić w standardowej plastikowej doniczce. Upewnij się, że doniczka jest dobrze obciążona.

 

 

Bezpieczne dla zwierząt

Nie słyszałem nic o tym, aby były one toksyczne dla kotów lub psów. Jednak niektóre kociaki lubią żuć ich chrupiące liście, więc jeśli twój robi, możesz chcieć mieć oko na to. Może to sprawić, że Twój kot zachoruje.

 

Aechmea to wspaniała roślina domowa, a jej duże różowe kwiaty mogą rozjaśnić Twój dom na długie miesiące.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!