Aksamitek najważniejsze informacje o uprawie i pelengacji

Żaden kwiat jednoroczny nie jest bardziej radosny i łatwiejszy w uprawie niż aksamitek. Kwiaty te są rozrzutne wśród roślin jednorocznych, przynosząc bogactwo złota, miedzi i mosiądzu do naszych letnich i jesiennych ogrodów.

 

Popularność tego kwiatu wynika prawdopodobnie częściowo z jego zdolności do intensywnego kwitnienia przez całe lato.

 

Aksamitki mają kwiatostany przypominające stokrotki lub goździki, które są wytwarzane pojedynczo lub w gronach.

 

 

Kiedy siać aksamitki w domu?

Aksamitki kwitną po kilku tygodniach od wysiewu. Można je wysiewać w pomieszczeniach wczesną wiosną, aby kwitły od wczesnego lata, lub wysiewać na zewnątrz późną wiosną, aby kwitły później.

 

 

Jak pielęgnować aksamitki?

Codziennie w lecie podlewaj dojrzałą roślinę aksamitka, podczas podlewania upewnij się, że woda jest umieszczona nad rośliną w formie prysznica, a nie ostrej krawędzi.

 

 

Jak gęsto sadzić aksamitki?

Przesadzaj siewki, gdy są wystarczająco duże, aby poradzić sobie z nimi w doniczkach 7 cm. Uprawiaj w chłodniejszych, dobrze oświetlonych warunkach przez 10-15 dni przed sadzeniem w odległości 30 cm od siebie po wystąpieniu ryzyka mrozu. Nasiona można również rozsiewać w ogrodzie wczesną wiosną, w miarę potrzeby.

aksamitek uprawa

Zobacz też:Pielęgnacja alokazji wszystko, co musisz wiedzieć.

Czy Aksamitki mogą być uprawiane w pełnym słońcu?

Większość aksamitków dobrze radzi sobie w pełnym słońcu, dobrze znosząc gorące, słoneczne ekspozycje. Aksamitki radzą sobie nawet z ciepłem i światłem odbitym od utwardzonych powierzchni, o ile są regularnie nawilżane. Jednak Aksamitki tolerują do 20% zacienienie, jeśli przez resztę dnia jest jasne światło.

 

 

Gleba dla aksamitków.

  • Odpowiednie dla gleby lekkie (piaszczyste), średnie (gliniaste) i ciężkie (gliniaste), preferuje gleby dobrze zdrenowane, może rosnąć w ciężkich glebach gliniastych.
  • Odpowiednie pH: gleby kwaśne, obojętne i zasadowe (alkaliczne). Nie może rosnąć w cieniu. Preferuje gleby suche lub wilgotne.

 

Jak przygotować glebę dla aksamitków?

Aksamitek może być uprawiany w szerokim zakresie gleb, ponieważ jest przystosowany do różnych typów gleb.
Aksamitek francuski najlepiej uprawiać na glebie lekkiej, natomiast bogata, dobrze zdrenowana, wilgotna gleba najlepiej nadaje się dla aksamitka afrykańskiego.
Idealna do jego uprawy jest gleba piaszczysto-gliniasta o pH 5,6 do 6,5.

 

 

W pobliżu czego nie powinno się sadzić aksamitków?

Fasola i kapusta to złe rośliny towarzyszące dla aksamitka.

 

 

Co sadzić w pobliżu aksamitka – rośliny towarzyszące?

Uprawa aksamitka jako rośliny towarzyszącej wspomaga wzrost bazylii, brokułów, kapusty, ogórków, bakłażanów, dyniowatych, jarmużu, ziemniaków, kabaczków i pomidorów. Aksamitek jest również dobrą rośliną towarzyszącą melonom, ponieważ odstrasza chrząszcze.

Zobacz też:Rododendrony i azalie: jak sadzić, uprawiać i pielęgnować

aksamitek kwiaty

Czy Aksamitki można sadzić w doniczkach?

Jeśli sadzisz Aksamitki do pojemników, użyj doniczki o średnicy co najmniej 25 cm dla odmian afrykańskich i większych odmian francuskich. Karłowe Aksamitki francuskie mogą rosnąć w pojemniku 15 cm lub nawet w tradycyjnym słoiku po truskawkach z kieszonkami. Bezpośrednio po posadzeniu sadzonek aksamitek, rośliny należy obficie podlać.

 

 

Jak często trzeba podlewać Aksamitki?

Aksamitki posadzone na rabatach ogrodowych potrzebują porządnego namoczenia raz w tygodniu. Należy podlewać je tak, aby gleba była wilgotna na głębokości od 15 cm do 20 cm. Jeśli pogoda jest wyjątkowo gorąca lub wietrzna, Aksamitki będą potrzebowały więcej wody. Aksamitki w doniczkach należy podlewać, gdy wierzchnia warstwa gleby o grubości od 2,5 cm do 5 cm jest sucha.

 

 

Czy Aksamitki mogą dostać za dużo wody?

Nie ma potrzeby regularnego podlewania aksamitków, chyba że pogoda jest wyjątkowo sucha. Zbyt duża ilość wody spowoduje zamulenie gleby, co może prowadzić do gnicia korzeni i rozwoju infekcji grzybiczych. Należy unikać podlewania kwiatów, ponieważ może to spowodować, że staną się one zamoczone, miękkie, brązowe i mięsiste.

 

 

Aksamitka, niedoceniana roślina - dr Artur Zagajewski

Jak długo zachowują się rośliny aksamitka?

Aksamitki ogrodowe są roślinami jednorocznymi, co oznacza, że kiełkują, rosną, wydają kwiaty i obumierają w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego. Ogólnie rzecz biorąc, ich maksymalna długość życia jest krótsza niż rok, nawet jeśli wysiewa się je na początku roku w pomieszczeniu, zamiast bezpośrednio w ogrodzie z nasion.

 

Zobacz też:Jak wyhodować szalone, kolorowe kwiaty celozji ?

Czy Aksamitki obumierają zimą?

Aksamitki są kwiatami zewnętrznymi, które są w stanie przetrwać mroźne zimowe miesiące, jeśli tylko odpowiednio przygotujesz podłoże na zimną porę roku. Prawidłowo przygotowany ogród ma dużo ściółki, dzięki czemu Aksamitki zachowują wilgoć przez całą zimę, co prowadzi do kwitnienia w lecie.

 

 

Jaka jest najniższa temperatura, którą mogą tolerować Aksamitki?

Temperatura 4 stopni Celsjusza może nie zabijać zdrowych aksamitków, ale gdy powietrze i ziemia wokół roślin osiągną granicę mrozu, Aksamitki zginą.

 

 

Czy Aksamitki powrócą w przyszłym roku?

Jednoroczne rośliny aksamitka nie pozostają żywe z roku na rok. Rośliny, które latem zdobią rabaty i pojemniki na tarasie, muszą obumrzeć jeszcze tego samego roku. Nie oznacza to jednak, że następnej wiosny nie zobaczysz więcej kwiatów. Aksamitki i inne rośliny jednoroczne wytwarzają kwiaty, a te z kolei wytwarzają nasiona.

 

 

Czy Aksamitki obumierają po kwitnieniu?

Aby zebrać nasiona aksamitka, pozostaw kwiaty na łodygach do wyschnięcia. Poczekaj, aż kwiaty zwiędną i obumrą, a po około tygodniu płatki i powłoka staną się suche i kruche, a kwiat nabierze brązowego koloru.

aksamitek jak pielegnowac

Czy Aksamitki kwitną więcej niż raz?

Kwiaty aksamitka są urocze i zapewniają w ogrodzie wiele kwiatów w odcieniach żółci, pomarańczu, złota i brązu. Te jaskrawe kwiaty przypominają goździki, wcześnie kiełkują i kwitną przez cały sezon.

 

 

Czy Aksamitki się rozmnażają?

Każda roślina wytwarza dużą liczbę nasion, które zasiedlają cały ogród. Gdy wiosną pojawią się nowe Aksamitki, można pozostawić sadzonki na miejscu lub przesadzić je, gdy osiągną wysokość kilku centymetrów. Dzięki temu samonapędzaniu się Aksamitki są pożądaną rośliną ogrodową.

 

 

Rozmnażanie Aksamitków.

Większość komercyjnych odmian aksamitka, rozmnaża się przez nasiona wymaga około 40-50 dni od wysiewu do kwitnienia. Aksamitek może być rozmnażany także przez sadzonki z miękkiego drewna, ponieważ łatwo tworzy korzenie przybyszowe na łodygach. Korzenie aksamitka francuskiego wytwarzają substancję chemiczną, która zabija nicienie glebowe.

Zobacz też:Widliczka Uprawa i pielęgnacja

 

Jak rozmnażać aksamitki?

  • Aksamitki można łatwo rozmnażać za pomocą sadzonek z miękkiego drewna.
  • Przygotuj podłoże do ukorzeniania, wypełniając małą doniczkę równą ilością piasku, torfu i perlitu.
  • Wytnij 10 cm odcinki łodygi z miękkiego drewna, mierząc od końcówki łodygi.
  • Usuń wszystkie liście z dolnej połowy sadzonki.

 

Czy można rozmnażać Aksamitki w wodzie?

Możemy uprawiać sadzonki aksamitka w wodzie. Chociaż nie jest to bardzo konieczne, ponieważ łatwo jest hodować sadzonki aksamitka w samej glebie, można zrobić udane sadzonki tylko w ziemi.

 

 

Aksamitki są bardzo łatwe w uprawie i niezawodne w wielu różnych warunkach. Po posadzeniu Aksamitki rosną szybko i bezproblemowo. Większość z nich rośnie w pełnym słońcu, dobrze znosząc gorące, słoneczne dni. Aksamitki radzą sobie nawet z ciepłem i światłem odbitym od utwardzonych powierzchni, pod warunkiem, że mają zapewnioną regularną wilgoć.

 

 

Czy można zbierać nasiona z aksamitków?

Zbieranie i przechowywanie nasion aksamitka jest szybkie i łatwe. Wystarczy usunąć nasiona z kwiatów i pozostawić je do wyschnięcia na powietrzu, a następnie przechowywać je przez zimę. Jeśli masz dużo kwiatów, możesz nawet zrobić kilka paczek z nasionami, które możesz rozdać jako prezenty.

 

 

Jak hodować kwiaty z sadzonek?

Zanurz dolną część sadzonki w hormonie ukorzeniającym, a następnie włóż ją ostrożnie do małej doniczki wypełnionej wilgotną, bezglebową mieszanką doniczkową. Przykryj małą roślinkę plastikową torebką i utrzymuj glebę w stanie wilgotnym. Bądź cierpliwy i nie próbuj przesadzać, dopóki korzenie nie urosną.

 

 

Dlaczego Aksamitki zamierają?

Do najczęstszych chorób aksamitka należą zarazy, gnicie i mączniaki. Zazwyczaj choroby te pojawiają się, gdy warunki są wilgotne i ciepłe, a zarodniki grzybów szaleją. W większości przypadków zwykłe przerwanie podlewania może zatrzymać tworzenie się i rozprzestrzenianie zarodników.

 

 

Jak utrzymać kwitnienie aksamitków?

Aksamitki nie wymagają obcinania główek, ale regularne usuwanie obumarłych kwiatów zachęci roślinę do dalszego obfitego kwitnienia. Podlewając Aksamitki, należy pozwolić, aby gleba nieco przeschła między kolejnymi podlewaniami, a następnie dobrze ją podlać i powtórzyć czynność. W czasie upałów należy podlewać więcej wody. Nie należy podlewać aksamitków od góry.

 

 

Dlaczego Aksamitki czernieją?

Aksamitki są podatne na chorobę grzybową zwaną grzybem białej pleśni. Grzyby atakują martwe części roślin, takie jak wyblakłe kwiaty czy obumarłe liście, a następnie przenoszą się na zdrowe części roślin. Grzyb powoduje puszystą białą pleśń, która stopniowo staje się czarna.

 

 

Dlaczego Aksamitki stają się fioletowe?

Jeśli zauważysz, że roślina ma purpurowe liście zamiast normalnego zielonego koloru, najprawdopodobniej jest to spowodowane niedoborem fosforu. Spodnia strona liści aksamitka i pomidora staje się fioletowa, gdy fosforu jest zbyt mało, podczas gdy inne rośliny są zahamowane lub przybierają ciemnozielony kolor.

 

 

Szkodniki i choroby aksamitka.

Aksamitki mają niewiele szkodników i problemów, ale przędziorki i mszyce czasami atakują rośliny. Zwykle wystarczy spryskać je wodą lub zastosować środki owadobójcze, powtarzając zabieg co drugi dzień przez tydzień lub dwa, aby rozwiązać problem. Czasami, jeśli warunki są zbyt wilgotne, Aksamitki są atakowane przez choroby grzybowe, takie jak mączniak rzekomy. Aby uniknąć problemów z grzybami, należy unikać zalewania liści aksamitka wodą, ograniczać zachwaszczenie i sadzić rośliny w dobrze przepuszczalnej glebie.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!