Anturium uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie.

Anturium jest częściej uprawiane jako roślina domowa przez entuzjastów gotowych włożyć wysiłek w uprawę rośliny, która może być wybredna.

 

Kwitnące odmiany tych roślin wyróżniają się wielobarwnymi często czerwonymi lub żółtymi, przypominającymi ogon kłosami kwiatów. Inne odmiany charakteryzują się dużymi liśćmi o głębokich żyłkach. Wiele Anturium jest pnączami i wszystkie potrzebują wysokiej wilgotności i ciepła, aby dobrze się rozwijać.

 

Jak uprawiać Anturium?

Najlepiej rośnie w jasnym, pośrednim świetle. Pielęgnacja Anturium wymaga także, by gleba była wolno drenująca, ale utrzymywała trochę wody.

Jeśli uprawiasz tę roślinę jako roślinę domową, pół na pół mieszanka ziemi doniczkowej i ziemi do storczyków lub perlitu zapewni rodzaj gleby preferowany przez roślinę Anturium.

 

Anturium wymagania świetlne.

Anturium potrzebują średniego i jasnego światła do kwitnienia, ale przetrwają i będą rosnąć, lecz nie będą kwitnąć w warunkach słabego oświetlenia.

Wybierz miejsce w pobliżu słonecznego okna, ale nie w ostrym bezpośrednim słońcu wczesnym rankiem lub późnym popołudniem słońce jest ogólnie dobre dla rozwoju tej rośliny.

Anturium

Gleba dla Anturium.

Anturium preferują gruboziarnistą, dobrze zdrenowaną glebę doniczkową. Mieszanka dla storczyków z domieszką piasku i mchu torfowego to doskonała mieszanka doniczkowa dla Anturium.

 

Jak przesadzić Anturium?

Ostrożnie wyjmij Anturium z obecnej doniczki. Rozdepcz delikatnie palcami zbitą bryłę korzeniową, aby uwolnić korzenie.

 

Umieść Anturium w doniczce, a następnie wypełnić otwór wokół bryły korzeniowej z ziemi doniczkowej. Usztywnij ziemię doniczkową lekko palcami.

Zobacz też:Grubosz drzewko szczęścia uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie.

Jak pielęgnować roślinę Anturium w domu?

Umieść Anturium w ciepłym, dobrze oświetlonym miejscu. Im więcej światła otrzyma roślina, tym lepiej będzie rosła, lecz nigdy nie wystawiaj jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

 

Utrzymuj glebę stal wilgotną podczas sezonu wzrostu od wiosny do końca lata. Podlewaj, gdy od 2 cm do 5 cm wierzchniej warstwy gleby są suche, a następnie podlej ponownie.

 

Jak utrzymać kwitnienie Anturium?

Anturium są wybredne jeśli chodzi o środowisko, w jakim żyją i takie problemy jak zbyt mokra gleba czy niewystarczające oświetlenie mogą uniemożliwić im kwitnienie.

 

Zachęć swoje Anturium do kwitnienia zapewniając mu dużo pośredniego światła słonecznego, właściwe podlewanie, wysoką wilgotność powietrza i cotygodniowe zasilanie rozcieńczonym nawozem bogatym w fosfor.

Anturium uprawa

Jak długo utrzymują się rośliny Anturium?

Każdy kwiat trwa do około 6-7 tygodni, w zależności od tego, jak ciepłe i jasne jest twój dom. Nie wszystkie kwiaty otwierają się na raz, więc będziesz miał ładny długi czas kwitnienia.

 

Większość Anturium sprzedawanych jako rośliny domowe mają czerwone kwiaty.

 

Czy można uprawiać Anturium z sadzonki?

Aby podzielić się swoją rośliną, można rozmnażać Anturium przez podział, przez sadzonki lub, rzadziej, przez kiełkowanie nasion.

 

 

Czy można ukorzenić Anturium w wodzie?

Nowe rośliny mogą być uprawiane przez pobieranie sadzonek łodygowych z co najmniej dwóch stawów.

 

Drugim sposobem na rozmnożenie Anturium jest pobranie sadzonek łodygowych, szczególnie z odmian zwisających i umieszczenie ich w wodzie. W ciągu czterech do pięciu tygodni roślina powinna rozwinąć korzenie i można ją przenieść do doniczek.

 

Jak rozmnażać Anturium?

Wypełnij doniczkę z nową rośliną dobrze przepuszczalną mieszanką gleby. Gdy korzenie nie będą mokre, można je zasadzić, by zapoczątkować nową roślinę Anturium.

 

Zrób mały otwór w glebie dla korzeni. Upewnij się, że korzenie są całkowicie pod glebą, by mogły rosnąć i rozszerzać.

 

Anturium podlewanie.

Gdy gleba ma szansę wyschnąć w okresie między podlewania.

 

Zbyt dużo lub zbyt częste podlewanie może prowadzić do gnicia korzeni, co może poważnie wpłynąć na długoterminowe zdrowie rośliny. Dla najlepszych rezultatów podlewać Anturium z tylko raz w tygodniu.

Zobacz też:Szeflera pielęgnacja i uprawa

Jak często należy podlewać Anturium?

Ta roślina domowa wymaga małej do średniej ilości wody. Niech gleba wyschnie w okresie między kolejnym podlewaniem. Jeśli mieszkasz w gorącym obszarze, podlewaj około raz na 2 do 3 dni do 5 cm wody, jeśli mieszkasz w obszarze dość wilgotnym raz w tygodniu.

 

Trzymaj roślinę Anturium z dala od kanałów grzewczych, kratek wentylacyjnych i przeciągów.

 

My Anthurium Collection | How To Care For Anthuriums | Rare Houseplants

Anturium w doniczce.

Anturium w doniczce preferują bogatą, ale dobrze zdrenowaną mieszankę doniczkową, która powinna być wilgotna, ale nie mokra.

 

Idealna jest mieszanka doniczkowa dostosowana do storczyków, z kilkoma garściami piasku i kilkoma garściami mchu torfowego.

 

Czy muszę przesadzać moje Anturium?

Anturium powinno być przesadzane co dwa, trzy lata lub gdy przerośnie swoją obecną doniczkę. Gdy Anturium wyrośnie na 50 cm wysokości w doniczce o średnicy 12 cm, nadszedł czas na przesadzenie go do nowej doniczki.

 

 

Jak sadzić Anturium w doniczkach?

Przesadzaj Anturium w miarę potrzeby, gdy korzenie wypełnią pojemnik. Użyj doniczki z otworami drenażowymi, i zwiększaj rozmiar doniczki o 2,5 cm lub do 5 cm na raz.

 

Wypełnij ją do połowy kamykami, a następnie użyj mieszanki trzech części torfu storczykowego, jednej części pleśni liściowej i jednej części mchu sphagnum(Torfowiec).

 

Zobacz też:Frezje uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie.

Jak dbać o Anturium w zimie?

W miesiącach zimowych, gdy powietrze jest suche, używaj tacki z kamyczkami lub nawilżacza.

 

Anturium preferuje temperatury pomiędzy od 18℃ do 26℃ stopni w ciągu dnia i nie niższe niż 15℃ stopni w nocy. Unikaj umieszczania roślin w pobliżu otworów wentylacyjnych i wentylatorów ogrzewania i klimatyzacji.

zwiedly liść Anturium

Czy Anturium może przetrwać zimę?

Chociaż Anturium są roślinami tropikalnymi, przy odrobinie troski mogą rozwijać się w niskich temperaturach. Anturium to odważne, trwałe rośliny domowe, które są wspaniałym dodatkiem do każdego domu. Oprócz ich piękna są bardzo łatwe w pielęgnacji.

 

Czy Anturium powracają co roku?

Anturium może kwitnąć przez cały rok, ale generalnie kwitnie przez około trzy miesiące. Po trzech miesiącach cykl zaczyna się od nowa. Zimą roślina ma mniej kwiatów, lecz gdy tylko słońce zacznie świecić, Anturium obudzi się z hibernacji i zakwitnie więcej.

 

Anturium choroby i szkodniki.

Rośliny te są narażone na niektóre z tych samych szkodników, które powszechnie dotykają większość roślin domowych: mączniaki, przędziorki, mączliki i skalniaki. Oleje i mydła ogrodnicze mogą być stosowane do ich zwalczania.

 

Chrobry, które dotykają te roślin często spowodowane są, złymi warunkami uprawy np. liści na Anturium możesz spalić w miejscu o zbyt dużym nasłonecznieniu. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić grzybicze zgnilizny korzenia, zarazy lub plamy na liściach.

 

Dlaczego moje Anturium umiera?

Jednym z największych zagrożeń dla zdrowia Twojego Anturium jest gnicie korzeni spowodowane niewłaściwym podlewaniem. Przesycenie rośliny Anturium lub niedostateczna ilość wody mogą powodować problemy zdrowotne, które mogą prowadzić do śmierci roślin, jeśli nie podejmiesz szybkich działań.

 

Dlaczego liście Anturium brązowieją?

Brązowe liście są spowodowane zbyt dużą ilością światła słonecznego, niedoborem składników odżywczych lub niewłaściwym podlewaniem.

Umieść roślinę w jasnym, pośrednim świetle słonecznym, ale nie bezpośrednio na słońcu, karm raz w miesiącu podczas aktywnego wzrostu nawozem o wysokiej zawartości fosforu i podlewaj raz połową szklanki wody.

 

Dlaczego liście Anturium żółkną?

Jeśli roślina Anturium ma powiększone, żółte lub brązowe liście, oznacza to, że otrzymuje zbyt dużo pokarmu roślinnego.

 

Dlatego ogranicz się do podawania tylko wody przez jakiś czas. Lepiej jest dostarczyć zbyt mało niż zbyt dużo pożywki roślinnej. W tym celu należy zastosować specjalny nawóz do Anturium.

Zobacz też:Drzewko Bonsai uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Jak ożywić umierające Anturium?

Ponieważ Anturium nie będzie ponownie zakwitnąć na tej samej łodydze, można usunąć wszystkie zwiędłe kwiaty przez przycinanie całej łodygi u podstawy rośliny.

 

Upewnij się tylko, że używasz czystych, sterylizowanych nożyc do cięcia, aby uniknąć rozprzestrzeniania się chorób na roślinę.

 

Dlaczego moje Anturium stracił kolor?

Roślina może reagować, tracąc kolor kiedy się starzeje. Może również blaknąć na zielono, jeśli nie dostanie wystarczająco długi okres spoczynku w drugim kwitnieniu.

 

Oznacza to, że nie został wystawiony na działanie światła o odpowiedniej intensywności i czasie trwania. Roślina zareaguje produkując wyblakłe lub zielone kwiaty.

 

Toksyczność dla zwierząt domowych

Ta roślina zawiera nierozpuszczalne kryształy szczawianu wapnia, podobnie jak inne rośliny z rodziny Araceae.

 

Żucie lub gryzienie tej rośliny spowoduje uwolnienie tych kryształów, powodując penetrację tkanek i podrażnienie jamy ustnej i przewodu pokarmowego u zwierząt.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!