Arbuz: jak sadzić, uprawiać i zbierać arbuza.

Spis Treści

Słodkie, soczyste arbuzy uprawiane w domu oddają magię lata, a ich wybuchowy smak zawstydza te kupowane w sklepach. Jednak uprawa tych owoców nie jest taka prosta w naszym klimacie.

 

 

Arbuz  kiedy sadzić na zewnątrz?

Nasiona arbuza powinny być wysiewane na zewnątrz wiosną, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków. Nasiona można wysiewać w pomieszczeniach zamkniętych, do trzech tygodni przed wysadzeniem w ogrodzie nie należy zaczynać wcześniej, ponieważ duże siewki arbuza nie przesadzają się dobrze. W ten sposób można uzyskać niewielki skok w sezonie wegetacyjnym.

 

 

Kiedy zbierać arbuzy?

Arbuzy będą gotowe do zbiorów po 65-90 dniach od wysiewu, w zależności od odmiany. Kiedy arbuzy są gotowe do zbiorów, gałązki winorośli zaczną brązowieć i obumierać. Jeśli gałązki są zielone, melon nie jest jeszcze dojrzały. Dojrzały arbuz będzie wydawał tępy, pusty dźwięk po uderzeniu.

 

 

Jak dbać o rośliny arbuza?

Bardzo ważne jest podlewanie od momentu zasadzenia do momentu, gdy zaczynają się tworzyć owoce. W okresie wzrostu, kwitnienia i zawiązywania owoców rośliny potrzebują od 2,5 cm do 5 cm wody tygodniowo. Utrzymuj glebę wilgotną, ale nie podmokłą. Podlewaj rano u nasady winorośli, starając się nie moczyć liści i unikając podlewania z góry.

 

arbuz dojrzewanie

Czy rośliny arbuza potrzebują dużo słońca?

Żeby dobrze się rozwijać, arbuzy wymagają pełnego światła słonecznego. Rośliny tolerują częściowy cień, zwłaszcza w gorącym klimacie, ale dużo słońca jest niezbędne do wytworzenia cukrów w melonach.

Zobacz też:Pielęgnacja Nachyłek – Jak uprawiać i dbać o roślinę nachyłka

 

Czy arbuz może rosnąć w cieniu?

Arbuzy wymagają pełnego nasłonecznienia, aby dobrze się rozwijać. Rośliny tolerują częściowy cień, nadmierne zacienienie powoduje zmniejszenie liczby i wielkości owoców.

 

 

Gleba dla arbuza.

Arbuzy najlepiej radzą sobie w gliniastej, nieco piaszczystej, dobrze zdrenowanej glebie. Arbuzy preferują glebę o pH pomiędzy 6,0 a 7,0 lekko kwaśną. Uprawa winorośli w podniesionych rzędach, zwanych pagórkami, zapewnia dobry drenaż i dłużej utrzymuje ciepło słoneczne. Rozmieść rośliny w odległości około 60 cm od siebie na wzgórzu o szerokości 1,5 metra.

 

 

Nawóz do arbuzów.

Podczas nawożenia roślin arbuza, użyj nawozu na bazie azotu na początku. Jednak gdy roślina zacznie kwitnąć, należy przestawić się na nawożenie arbuza nawozami na bazie fosforu i potasu. Arbuzy wymagają dużej ilości potasu i fosforu do optymalnej produkcji melonów.

arbuz

 

Podlewanie arbuzów.

Podlewaj arbuzy co tydzień na głębokość od 2,5 cm do 5 cm i 60 litrów wody. Utrzymuj glebę wilgotną do momentu osiągnięcia przez owoce pełnej wielkości, a następnie zaprzestań podlewania na czas dojrzewania owoców. Ściółka zatrzymuje wilgoć w glebie.

 

 

Czy można przesadzić z podlewaniem arbuzów?

Arbuz potrzebuje wystarczająco dużo wilgoci, aby zapewnić prawidłowy wzrost i rozwój owoców. Zbyt duża ilość wody może być szkodliwa w uprawie arbuzów, obniżając jakość owoców lub powodując ich pękanie.

 

Zobacz też:Miskant Trawa Ozdobna Uprawa i Pielęgnacja Poradnik.

Pielęgnacja zimą Arbuza.

Zimowa uprawa arbuzów jest możliwa tylko w ciepłym, bezmroźnym klimacie lub w ogrzewanych szklarniach w chłodniejszym klimacie. Inną możliwością uprawy arbuzów zimą jest wysiewanie nasion arbuzów w pomieszczeniach pod koniec zimy i przesadzanie ich do ogrodu wiosną, gdy minie zagrożenie przymrozkami.

 

 

Czy roślina arbuza może przetrwać zimę?

Arbuzy mogą wytrzymać temperaturę do 0℃, ale gdy nadejdzie mróz, rośliny arbuza zostaną zabite. Nie należy sadzić arbuzów na zewnątrz, dopóki w danym regionie nie minie groźba mrozów.

 

 

Czy arbuzy powracają co roku?

Jako delikatna roślina jednoroczna, arbuzy nie przetrwają zimy i każdej wiosny będą wymagały ponownego zasadzenia.

 

 

Czy arbuza można rozmnażać z sadzonek?

Arbuz może być również uprawiany z sadzonek. W tym celu należy zbadać pnącze i pobrać sadzonkę tuż za jednym z węzłów liściowych. Najlepiej, jeśli będzie to sadzonka o średnicy 22 cm do 30 cm.

 

 

Czy można zasadzić nasiona arbuza z arbuza?

Możesz zachować nasiona z arbuza, aby wyhodować więcej roślin, ale będziesz musiał poczekać do następnej wiosny, aby je zasadzić.

 

 

Ile arbuzów można uzyskać z jednej rośliny?

Zdrowe pnącza arbuzów produkują 2-4 owoce na roślinę. Pnącza produkują zarówno męskie jak i żeńskie kwiaty. Oba są potrzebne do zawiązania owoców i jest mniej kwiatów żeńskich niż męskich, mniej więcej jeden żeński na każde siedem męskich.

 

arbuz pestki

Czy należy namoczyć nasiona arbuza przed sadzeniem?

Arbuzy stanowią jednak wyjątek od reguły. Namoczenie nasion przed sadzeniem zwiększa ryzyko wystąpienia różnych chorób grzybowych, takich jak antraknoza powodowana przez grzyb colletotrichum lagenarium.

 

Zobacz też:Rośliny Peperomia: Pielęgnacja i wskazówki dotyczące uprawy

Jak długo zachowują się rośliny arbuzów?

Raz zebrany arbuz nie przetrwa długo. Przechowywane w chłodnym miejscu, może być w stanie utrzymać swoje arbuzy użyteczne przez okres do trzech tygodni.

 

 

Czego nie można sadzić w pobliżu arbuza?

Ponieważ inni członkowie rodziny dyniowatych są atakowani przez chrząszcze ogórkowe, nie zaleca się sadzenia arbuzów w pobliżu tych roślin:

  • Ogórki.
  • Letnie kabaczki i cukinie.
  • Dynie.
  • Kabaczki zimowe.

 

Co można sadzić obok arbuza?

Arbuzy polegają na owadach takich jak pszczoły, które pomagają im w produkcji owoców dlatego rośliny kwitnące o atrakcyjnych zapachach, takie jak nagietek, lawenda, są dobrymi towarzyszami dla arbuzów. Kwiaty te odstraszają także mszyce, które mogą być szczególnie niszczycielskie dla liści i gałązek arbuza.

 

 

Czy należy przycinać pnącza arbuza?

Przycinanie arbuzów pozwala na uzyskanie zdrowszych pnączy i zwiększenie wielkości owoców. Szukaj nieregularnych lub gnijących owoców, które należy odciąć od rośliny. Usunięcie mniej niż doskonałych melonów pozwoli roślinie skoncentrować energię na wyhodowaniu większych, zdrowszych i bardziej soczystych melonów.

 

 

Jak sprawić, by arbuz był słodszy podczas uprawy?

Ciepło wydobywa słodycz melonów, dlatego należy sadzić je w miejscach, które nagrzewają się wczesną wiosną i pozostają ciepłe do końca września. Idealna jest południowa strona ogrodzenia lub muru, ponieważ struktura ta pochłania ciepło i światło słoneczne i odbija je z powrotem na melony.

 

 

Jaką długość osiągają pnącza arbuza?

Arbuz zajmuje dużo miejsca; pnącza mogą osiągać nawet 6 metrów długości. Dlatego należy sadzić je w miejscach, gdzie jest dużo otwartej ziemi.

 

 

Jak dużo miejsca potrzebują rośliny arbuza?

Rośliny arbuza potrzebują dużo miejsca do rozprzestrzeniania się. Dla wczesnych odmian, takich jak 85 do 95-dniowe, rozstawa roślin na 90 cm w rzędach oddalonych od siebie o 2,4 metra powinna być wystarczająca.

 

 

Co się stanie, jeśli posadzisz arbuzy zbyt blisko siebie?

W przypadku rozstawiania roślin arbuzów te ustawione zbyt daleko od siebie marnują cenną przestrzeń w ogrodzie, natomiast te ustawione zbyt blisko siebie konkurują o światło, powietrze i składniki odżywcze gleby, co skutkuje potencjalnie gorszymi plonami.

 

Zobacz też:Uprawa Fasoli Szparagowej Sadzenie i Zbiór

W jakiej temperaturze rosną arbuzy?

Nasiona arbuza kiełkują po około 10 dniach w temperaturze 18°C, w cieplejszej glebie szybciej. Arbuzy najlepiej rosną w temperaturze powietrza od 21℃ do 32℃.

 

 

Ile czasu potrzeba, aby arbuz osiągnął pełną wielkość?

Arbuz dojrzewa od 65 do 90 dni od momentu zasadzenia. Gdy owoce zawiążą się w małe melony wielkości marmuru, potrzeba tylko 45 dni, aby te małe melony rozwinęły się w arbuzy.

 

 

Jaka jest żywotność arbuza?

Arbuzy mają całkiem długi okres przydatności do spożycia: około trzech do czterech tygodni od momentu zerwania z winorośli. Najłatwiejszym sposobem przechowywania całego arbuza jest prawdopodobnie przechowywanie w temperaturze pokojowej lub nieco niższej.

 

 

Jak zwiększyć rozmiar owoców arbuza?

Aby zmaksymalizować wielkość arbuzów, podlewaj rośliny u podstawy w regularnych, głębokich sesjach nawadniania, które utrzymują glebę w stanie wilgotnym. Aby odżywić rośliny, użyj nawozu przeznaczonego do roślin jadalnych lub herbaty kompostowej. Nawóz pobudza wzrost, aby uzyskać większe melony.

 

 

Jak głęboko sięgają korzenie arbuza?

Korzenie arbuza zwykle rosną na głębokość od 8 do 10 lub więcej centymetrów; dół i kopiec stają się zbiornikiem wilgoci i składników odżywczych.

 

 

 

 

Skąd wiadomo, kiedy należy zerwać arbuza z winorośli?

Kluczowym wskaźnikiem dojrzałości arbuza jest zmiana koloru czopów lub warkoczy na winorośli z zielonego na brązowy. Dojrzały arbuz łatwo daje się zerwać z winorośli.

 

 

Jak zachować świeżość arbuzów na dłużej?

Arbuz w całości może być przechowywany w lodówce do tygodnia lub w temperaturze pokojowej przez tydzień, lub dwa. Pokrojony arbuz powinien być zawinięty w folię, schłodzony i zjedzony w ciągu trzech do pięciu dni.

 

 

Czy można pozostawić arbuza na winorośli zbyt długo?

Arbuzy nie staną się słodsze, jeśli pozostawisz je na pnączach, w rzeczywistości zbyt późne zbiory mogą oznaczać owoce bez smaku. Zbyt obfite podlewanie może rozcieńczyć cukier zawarty w owocach. W tym momencie gałązki powinny stać się lekko żółte. Nie ciągnij, użyj ostrych nożyc lub delikatnie przekręć arbuza, aby go odłamać.

 

 

Czy można jeść arbuza od razu po zerwaniu?

Po zerwaniu owoce arbuza przestają dojrzewać, a zbyt wcześnie zerwane owoce mogą trafić na kompost zamiast na stół. Ważne jest, aby dać arbuzowi czas na osiągnięcie pełnej dojrzałości w ogrodzie. Aby uniknąć przedwczesnych zbiorów, należy znać oznaki świadczące o tym, że arbuz jest już dojrzały.

 

 

Zbiory arbuzów.

Arbuzy będą gotowe do zbiorów po 65-90 dniach od wysiewu, w zależności od odmiany. Kiedy arbuzy są gotowe do zbiorów, gałązki zaczynają brązowieć i obumierać. Jeśli gałązki są zielone, melon nie jest jeszcze dojrzały. Dojrzały arbuz będzie wydawał tępy, pusty dźwięk po uderzeniu.

 

 

Arbuz umiera co zrobić.

Arbuz zaatakowany przez mączniaka wykazuje objawy takie jak liście, które zwijają się do środka, brązowieją i obumierają wraz z owocami o nieregularnym kształcie. Fuzarioza jest kolejnym grzybem, który atakuje najpierw korzeń, a następnie przemieszcza się w górę łodygi rośliny. Uszkodzone rośliny wykazują objawy więdnięcia i zahamowania wzrostu, a następnie obumierają.

 

 

Jak rozpoznać, że roślina arbuza umiera?

Zamieranie arbuza ma zestaw rozpoznawalnych objawów. Dotyka młodych sadzonek, które więdną i często się przewracają. Dolna część łodygi staje się podmokła w pobliżu linii gleby. Po wyciągnięciu z ziemi korzenie rośliny są przebarwione i słabe.

 

 

Jak zapobiegać zamieraniu arbuzów?

Można temu zapobiec, wybierając odmiany odporne na grzyby i wysiewając je w szybko opadającej glebie, w miejscu, w którym melony wcześniej nie rosły. Należy także unikać nadmiernego podlewania roślin i pozwolić, aby owoce spoczywały na czarnej plastikowej ściółce, a nie na ziemi.

 

 

Dlaczego moje arbuzy brązowieją?

Gdy roślina arbuza ma niedobór wapnia, cierpi z powodu suszy lub nadmiaru azotu, może pojawić się zgnilizna końcówki kwiatu, która objawia się bladozielonymi, brązowymi lub czarnymi przebarwieniami na końcu owocu, gdzie znajdował się kwiat.

 

 

Dlaczego mój arbuz nie rośnie?

Uszkodzenie korzeni, zahamowanie wzrostu arbuza może być wynikiem uszkodzeń powstałych podczas przesadzania. Być może korzenie zostały nieodwracalnie uszkodzone i nie są w stanie pobrać wystarczającej ilości składników odżywczych, aby utrzymać dalszy wzrost. Jeśli w twojej okolicy panują niskie temperatury, może to być powodem małych arbuzów.

 

 

Dlaczego liście mojego arbuza się zwijają?

Kędzierzawość liści arbuza, znana również jako kędzierzawość liści. Kabaczka lub kędzierzawość arbuza, jest chorobą wirusową, która przenosi się z rośliny na roślinę. Zainfekowane rośliny mogą produkować mało owoców lub nie produkować ich wcale.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!