Bazylia: jak sadzić, uprawiać i zbierać bazylię?

Spis Treści

Bazylia to pachnące zioło na ciepłą pogodę, które doskonale smakuje w wielu potrawach. Sadzenie nasion lub sadzonek po tym, jak minie niebezpieczeństwo przymrozków, a gleba będzie ciepła, przyniesie obfite plony w ciągu kilku tygodni.

 

Nie przestawaj zbierać liści, aby roślina była silna. Dowiesz się więcej z tego artykułu jak hodować i zbierać bazylię.

 

 

Pielęgnacja rośliny bazylii.

 • Podlewaj stale i regularnie. Utrzymuj glebę wilgotną dla optymalnego wzrostu.
 • Często zbieraj plony, aby pobudzić rośliny do nowego wzrostu.
 • Jeśli bazylia zacznie kwitnąć, jej liście zaczną tracić smak, a roślina przestanie rosnąć.

 

Kiedy sadzić bazylię?

Najwcześniejszy czas na sadzenie bazylii to około 2 tygodnie po ostatnich przymrozkach, gdy temperatura gleby wynosi od 10℃ do 21℃ – im cieplej, tym lepiej. Można ją również sadzić latem.

 

 

Gdzie sadzić bazylię?

Bazylię należy sadzić w miejscu, które jest dobrze nasłonecznione. Idealne jest nasłonecznienie przez 6-8 godzin dziennie.

bazylia uprawa w doniczce

 

Czy bazylia powraca z roku na rok?

Bazylia jest prawdziwą rośliną jednoroczną, co oznacza, że trzeba ją przesadzać co sezon. W większości przypadków nie odrasta po roku. Rośliny bazylii są wrażliwe na niską temperaturę i mróz.

 

 

Gleba dla bazylii.

Bazylia najlepiej radzi sobie w dobrze zdrenowanej, wilgotnej glebie o neutralnym pH. Na początku sezonu dodaję do gleby bogaty kompost. Niewiele więcej zmiany gleby jest konieczne. W rzeczywistości, jeśli gleba jest zbyt bogata, bazylia traci część swojej intensywności smaku.

 

Zobacz też:Uprawa bukszpanu: porady dotyczące pielęgnacji roślin bukszpanu

Czy bazylię lepiej uprawiać wewnątrz, czy na zewnątrz?

Chociaż bazylia jest powszechnie uprawiana na zewnątrz, ta łatwa w pielęgnacji roślina może być również uprawiana w pomieszczeniach. W rzeczywistości bazylię można uprawiać wewnątrz w taki sam sposób, jak w ogrodzie. To cudownie pachnące zioło można uprawiać w celu wykorzystania w kuchni, do produkcji olejków aromatycznych lub po prostu dla celów estetycznych.

 

 

Przygotowanie gleby i pH bazylii.

Uprawiając rośliny bazylii, należy zapewnić im bogatą w składniki odżywcze, dobrze przepuszczalną, gliniastą glebę o odczynie od 6,0 do 7,0 w skali pH.

 

 

Jak długo żyją rośliny bazylii?

W ciepłym klimacie bazylia może przetrwać dwa lata przed przesadzeniem. Bazylia uprawiana pod dachem, w pełnym słońcu i przy stałej ciepłej temperaturze, może przetrwać dłużej. Rośliny bazylii są wrażliwe na niskie temperatury i mróz.

 

 

Wymagania świetlne bazylii.

Bazylia najlepiej rośnie przy co najmniej 6-8 godzinach światła słonecznego każdego dnia. Częścią wiedzy, jak dbać o bazylię jest obserwowanie wzorców słonecznych w miejscu uprawy tego aromatycznego zioła. Przy odpowiednim nasłonecznieniu rośliny będą duże i piękne przez kilka miesięcy w roku.

 

bazylia liscie

Czy bazylia może być zbyt mocno nasłoneczniona?

Warunki pełnego nasłonecznienia mogą prowadzić do poparzenia liści na sadzonkach, co powoduje przebarwienia i efekt opadania, zwłaszcza wzdłuż krawędzi liści. W przypadku dojrzałych roślin bazylii mniej niż pełne słońce powoduje ten sam efekt, bez przebarwień.

 

Zobacz też:Aksamitek najważniejsze informacje o uprawie i pelengacji

Bazylia podlewanie.

Bazylia lubi być wilgotna i wymaga około 3 cm wody tygodniowo. Przynajmniej raz w tygodniu należy podlewać głęboko, aby korzenie rosły głęboko, a gleba była wilgotna. Bazylia rosnąca w doniczkach będzie wymagała częstszego podlewania.

 

Sezon ogrodniczy 2020 rozpoczęty

Czy podlewać bazylię od góry, czy od dołu?

Najlepsze wskazówki dotyczące podlewania bazylii to po prostu włożenie palca w glebę. Sprawdza się to szczególnie dobrze w przypadku roślin hodowanych w doniczkach. Sprawdź zarówno wierzchnią warstwę gleby, jak i otwory drenażowe na dnie. Górna część powinna być chłodna i sucha, natomiast dolna chłodna i umiarkowanie wilgotna.

 

 

Czy zbyt duża ilość wody może zabić bazylię?

Bazylia wymaga równomiernie wilgotnej gleby i szybko zaczyna więdnąć, jeśli gleba wyschnie. Bazylia w doniczkach, zwłaszcza tych trzymanych na zewnątrz, szybciej wysycha i może wymagać codziennego podlewania. Zbyt duża ilość wody może również powodować więdnięcie. Liście bazylii zwykle zaczynają żółknąć i opadać, choć nie zawsze najpierw więdną.

 

 

Oznaki nadmiernego podlewania bazylii:

 1. Żółte liście, które zaczynają się od dolnych liści i kierują się ku górze.
 2. Opadające i więdnące liście.
 3. Nieprzyjemny zapach wydobywający się z gleby.
 4. Zahamowanie wzrostu.
 5. Jeśli wyjmujesz roślinę z doniczki, korzenie będą mięsiste i brązowe lub czarne.

 

Jaki nawóz jest najlepszy dla bazylii?

Zamiast suchego nawozu użyj nawozu rozpuszczalnego w wodzie, zmieszanego w połowie stężenia. Można też użyć nawozu organicznego, takiego jak emulsja rybna lub płynne wodorosty.

 

Zobacz też:Jak wyhodować szalone, kolorowe kwiaty celozji ?

Czy należy nawozić rośliny bazylii?

Podobnie jak większość roślin, bazylia również korzysta z zastrzyku składników odżywczych. Zasilaj rośliny bazylii dobrym nawozem organicznym co cztery do sześciu tygodni w przypadku roślin uprawianych wewnątrz i co 2-3 tygodnie w przypadku roślin uprawianych na zewnątrz.

bazylia w szklance wody

 

Kiedy należy przycinać bazylię?

Przycinanie bazylii najlepiej rozpocząć wcześnie, gdy siewki mają około 15 cm do 20 cm wysokości i od trzech do czterech zestawów liści. W tym momencie każda roślina jest prawdopodobnie pojedynczą łodygą. Należy przycinać główną łodygę, aby uzyskać silny zestaw pędów bocznych, usuwając około jednej trzeciej rośliny.

 

 

Jak bardzo należy przycinać rośliny bazylii?

Nie ma żadnej tajemnicy ani dokładnej nauki na temat przycinania bazylii. Bazylię należy przycinać co dwa lub trzy tygodnie i ścinać pąki kwiatowe, gdy tylko się pojawią.

 

 

Co zrobić, jeśli moja bazylia jest zbyt wysoka?

Ponownie, aby w pełni ożywić rośliny bazylii, które stały się zbyt wysokie ważne jest, aby przyciąć łodygi z powrotem, to sprawisz, że światło, dotrze do dolnych liści i zachęca roślinę do dalszego wzrostu.

 

 

Jak pobudzić bazylię do wzrostu?

Rośliny bazylii początkowo wyrastają z jednej centralnej łodygi. Gdy osiągną od 15 cm do 20 cm wysokości, przycinamy centralną łodygę o połowę i około 60 mm powyżej osi liści. To zmusi rośliny do rozgałęzienia i wyhodowania większej ilości liści.

 

 

Czy należy przycinać kwiaty bazylii?

Jeśli uprawiacie bazylię, wiecie już, że dobrym pomysłem jest ścinanie kwiatów, gdy tylko się pojawią. Pozostawienie kwiatów spowalnia produkcję liści, a wielu ogrodników uważa, że obniża to także ich jakość i smak.

 

Zobacz też:Uprawa Lobelii | Porady dotyczące pielęgnacji Lobelii

Jak przycinać bazylię po kwitnieniu?

Należy często sprawdzać, czy na roślinach bazylii nie ma kwiatów, a jeśli takowe się pojawią, należy je od razu uszczykiwać. Jeśli pędy kwiatowe są zbyt zdrewniałe, aby je obcinać, często zdarza się to w przypadku bazylii tajskiej, należy je odciąć nożycami. Roślina dopuszczona do kwitnienia wkrótce wyda nasiona, przestanie rosnąć i umrze, dlatego należy być czujnym przy usuwaniu kwiatów.

 

 

Czego nie można sadzić z bazylią?

Rośliny, których należy unikać w uprawie z bazylią. Podczas gdy można sadzić bazylię obok rumianku, oregano i szczypiorku, bazylia generalnie woli towarzystwo warzyw niż innych ziół i nie powinna być sadzona w pobliżu szałwii, ogórków i Kopera włoskiego.

 

 

Kiedy zbierać bazylie?

Bazylia jest gotowa do zbiorów po 50-60 dniach od posadzenia. Regularne zbiory utrzymają rośliny w dobrej kondycji i zapobiegną kwitnieniu. Gdy gałązka ma 6-8 liści, zbierz wszystkie oprócz pierwszego zestawu. Spowoduje to nowy wzrost.

 

 

Ile razy można zbierać bazylię?

Jeśli nie dopuścisz do tego, by roślina wypuściła więcej niż cztery zestawy liści, możesz zbierać bazylię co trzy tygodnie, a ostatnie zbiory powinny odbywać się tuż przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami. Jeśli wolisz, możesz też zrywać kilka liści naraz w ciągu całego sezonu wegetacyjnego.

 

 

Czy należy powstrzymać bazylię przed kwitnieniem?

Jeśli uprawia się bazylię wyłącznie dla jej liści, najlepiej jest usunąć kwiaty. Można się spodziewać, że kwiaty będą miały podobny smak do liści, ale łagodniejszy. Jeśli jednak twoim zamiarem przy uprawie bazylii jest przygotowanie dużej porcji, będziesz chciał uszczypnąć zioło, aby pobudzić je do wzrostu liści.

 

 

Jak zbierać bazylię?

 • Zacznij zbierać liście bazylii, gdy rośliny osiągną wysokość od 15 cm do 20 cm.
 • Gdy temperatura osiągnie do 27°C, bazylia naprawdę zacznie wypuszczać liście.
 • Zbieraj liście wczesnym rankiem, gdy są one najbardziej soczyste.
 • Pamiętaj o regularnym zbieraniu liści, aby pobudzić je do wzrostu przez całe lato.
 • Nawet jeśli nie potrzebujesz liści, zbierz je, aby utrzymać roślinę w dobrej kondycji. Przechowuj je do późniejszego wykorzystania!

 

Jak przechowywać bazylię?

Najlepszą metodą przechowywania bazylii jest jej zamrożenie. Zamrożenie zapobiegnie utracie przez roślinę sporej części jej smaku. Aby szybko zamrozić bazylię, zapakuj całe lub posiekane liście do szczelnych, zamykanych plastikowych torebek, a następnie umieść je w zamrażarce.

Czy bazylię dobrze się przesadza?

Przesadź sadzonki bazylii do doniczek o średnicy od 7 cm do 10 cm, jeśli rośliny mają 3 pary liści i nie są gotowe do wyjścia na zewnątrz. Można dodać słaby roztwór nawozu, aby uzyskać dodatkowy zastrzyk wartości odżywczych. Sadzonki bazylii należy stopniowo przenosić na zewnątrz, aby je zahartować.

 

 

Czy bazylia jest rośliną jednoroczną, czy wieloletnią?

Bazylia jest rośliną jednoroczną, a więc jej cechą charakterystyczną jest kwitnienie i wydawanie nasion. Po kwitnieniu roślina nie wypuszcza wielu liści, dlatego ważne jest, aby nie dopuścić do jej kwitnienia. Gdy rośliny są młode około 10 cm wysokości, co około dwa tygodnie należy obcinać górną partię liści.

Zobacz też:Mirt wszystko co musisz wiedzieć o uprawie.

 

Kiedy należy przesadzić bazylię?

Rośliny bazylii są gotowe do przesadzania, gdy siewki są wystarczająco silne, co zwykle dzieje się dwa do trzech tygodni po kiełkowaniu.

 

Przy przesadzaniu roślin bazylii na zewnątrz należy upewnić się, że temperatury zewnętrzne są odpowiednie i że rośliny zostały zahartowane.

 

 

Czy można rozmnażać bazylię z sadzonki?

Rozmnażanie bazylii z sadzonek jest dość proste. Użyj przezroczystej szklanki, abyś mógł obserwować, jak korzenie bazylii rosną. Zmieniaj wodę co kilka dni, aż zobaczysz wzrost korzeni, a następnie pozostaw korzenie bazylii, aby urosły do około 5 cm. Może to potrwać od dwóch do czterech tygodni.

 

 

Czy bazylia odrasta po przycięciu?

Gdy przycinamy łodygi bazylii, aby uzyskać świeży zestaw liści, zmuszamy je do wzrostu, podwajając tym samym ilość bazylii produkowanej na tej łodydze. A gdy łodygi urosną, można je ponownie uszczykiwać i podwajać ich produkcję efekt jest wykładniczy!

 

 

Czy można rozmnażać bazylię ze sklepu spożywczego?

Bazylię można również uprawiać z kupionych w sklepie paczek z przyciętymi łodygami. Ucinamy łodygę bazylii tuż poniżej węzła liściowego. Dobra sadzonka, która jest dobrze pielęgnowana, zacznie kiełkować w ciągu dwóch tygodni, ale może to potrwać nawet do czterech tygodni. W przypadku sadzonek z paczki ze sklepu spożywczego należy uciąć dolną część łodygi.

 

 

Co zrobić z sadzonkami bazylii?

Gdy nasiona bazylii są już w pełni rozwinięte, warto zebrać liście i pozostawić je do wyschnięcia, aby można je było wykorzystać w sosach i zupach. Bazylia wspaniale komponuje się z pomidorami, więc jeśli masz ogródek warzywny, pamiętaj, aby posadzić nasiona bazylii wśród warzyw.

 

 

Jak długo rosną sadzonki bazylii?

Nasiona bazylii kiełkują w ciągu około 7 do 10 dni w temperaturze 27℃. Odmiany o purpurowych liściach potrzebują nieco cieplejszej temperatury gleby do wykiełkowania. Bazylię wysiewać bezpośrednio do ogrodu lub wysadzać sadzonki nie wcześniej niż 2 do 4 tygodni po ostatnich wiosennych przymrozkach.

 

 

Jak duże powinny być sadzonki bazylii przed przesadzeniem?

Przed przesadzeniem należy poczekać, aż siewki bazylii osiągną wysokość co najmniej 7 cm. Sadzonki bazylii powinny mieć dwa zestawy prawdziwych liści, więc nie należy całkowicie polegać na wysokości roślin.

 

 

Co zrobić z moją bazylią zimą?

Można spróbować przechować bazylię przez zimę. Jednak słodka bazylia ma za zadanie przeżyć swój cykl życiowy w ciągu jednego roku, a następnie wydać nasiona. Pod koniec sezonu można jednak spróbować utrzymać ją przy życiu, przenosząc bazylię doniczkową do pomieszczenia.

 

 

Czy bazylia odrasta po zimie?

Czas wzrostu bazylii wynosi kilka tygodni. Gdy korzenie będą miały co najmniej 5 cm długości, należy przesadzić bazylię do pomieszczenia w bogatej, nawożonej ziemi w dobrze zdrenowanym pojemniku. Korzenie są wrażliwe i mogą się przyzwyczaić do życia w wodzie. Przy zachowaniu ostrożności i uwagi, zimowa bazylia może odrosnąć po roku, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

 

 

Czy bazylia jest odporna na mróz?

Bazylia jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury. Gdy temperatura spadnie, szybko pojawiają się na niej ślady uszkodzeń, a nawet obumiera. Gdy temperatura spadnie poniżej zera, bazylia nie przetrwa długo.

 

 

Bazylia jak wysoko i szeroko rośnie?

Bazylia to łatwe w uprawie zioło jednoroczne, które stanowi również doskonały dodatek do rabat kwiatowych. To krzaczaste zioło osiąga około 60 cm wysokości i 30 cm szerokości.

 

 

Czy mogę uprawiać bazylię w domu?

Bazylia jest jednym z najłatwiejszych ziół do uprawy w domu, pod warunkiem, że zapewnimy jej odpowiednią ilość światła. Z drugiej strony bazylia doskonale radzi sobie również pod lampami, a przy użyciu zwykłej świetlówki kompaktowej można wyhodować wystarczającą ilość bazylii, aby zaopatrzyć swoją kuchnię przez cały rok.

 

 

Co posadzić obok bazylii?

 • Szparagi. Połączenie bazylii i szparagów jest szczególnie atrakcyjne dla biedronek, które pomagają kontrolować obecność mszyc i innych szkodników w ogrodzie.
 • Rumianek, oregano i szczypiorek.
 • Nagietki.
 • Papryka.
 • Warzywa korzeniowe.
 • Pomidory.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!