Spis Treści
Begonie stale kwitnące to jedna z najpopularniejszych roślin rabatowych w architekturze krajobrazu. Każdej wiosny niezliczone mieszkania z tymi wytrzymałymi roślinami są wkopywane w ziemię, aby stworzyć bujne rabaty kwiatowe.
Powody tak intensywnego stosowania są oczywiste – są to trwałe, wiecznie kwitnące rośliny, które zapewniają oszałamiające kolory w pojedynczych lub podwójnych kwiatach.
Begonie zwykle sadzi się wiosną na rabatach lub w doniczkach w warunkach szklarniowych.
Można je również sadzić z nasion, choć początkowo rośliny te rosną dość wolno i może minąć kilka miesięcy, zanim dojrzeją do kwitnienia.
Z tego powodu nasiona zwykle wysiewa się w pomieszczeniach zamkniętych na około 12 tygodni przed ostatnim spodziewanym przymrozkiem.
Czy begonie stale kwitnące powracają co roku?
Begonie są roślinami jednorocznymi, więc nie odrastają co roku. Dlatego co roku trzeba będzie je przesadzać, zwykle w połowie wiosny. Begonie źle znoszą niskie temperatury i mróz, dlatego z ich sadzeniem należy poczekać co najmniej tydzień po ostatnim mrozie w zimie.
Czy mogę zachować moje begonie na przyszły rok?
Bulwy można przechować przez zimę i zasadzić je następnej wiosny, aby uzyskać kolejny rok efektownego koloru. Aby zachować bulwy begonii bulwiastej w doniczkach, wykonaj następujące kroki: Umieść bulwy w suchym, chłodnym miejscu w piwnicy lub garażu i pozwól im dojrzewać przez kilka tygodni.
Jak długo żyje begonia?
Żadna begonia nie ma długiej żywotności. Większość z nich żyje tylko 2 do 3 lat, nawet przy dobrej pielęgnacji.
Jak utrzymać kwitnienie begonii?
Najlepszym sposobem, aby zachęcić begonie do wytwarzania większej ilości kwiatów, jest ich regularna pielęgnacja. Na początek należy trzymać begonię w miejscu o pełnym lub częściowym nasłonecznieniu rano, w temperaturze od 18℃ do 22℃ stopni.
Zobacz też:Kiedy przesadzać Piwonie
Jak długo kwitną begonie?
Riegery, znane także jako begonie kwitnące zimą, są zwykle uprawiane jako rośliny domowe. Najlepiej kwitną przy krótkich dniach i chłodnych temperaturach, często kwitną nawet przez sześć miesięcy.
Pielęgnacja begonii.
Jako roślina pochodząca z regionów tropikalnych, Begonie stale kwitnące doskonale nadaje się do uprawy w ciepłych i wilgotnych warunkach.
Najlepiej radzi sobie w warunkach stałej wilgotności, źle reaguje na suszę i ekstremalne zimno.
Umiarkowanie bogata, dobrze zdrenowana gleba w pełnym słońcu lub półcieniu pozwoli tym roślinom rozwijać się przy niewielkiej pielęgnacji.
Begonie nie są trudnymi roślinami do uprawy w pomieszczeniach i można je włączyć do masowej uprawy parapetowej, aby uzyskać jasny kolor w pomieszczeniu.
Aby rośliny zachowały żywy wygląd, należy przycinać stare kwiaty i dbać o to, aby rośliny nie miały brązowych i starych liści.
Światło i nasłonecznienie Begonii.
W ogrodzie begonie stale kwitnące preferują jasne, przefiltrowane słońce, ale mogą dobrze rosnąć w pełnym słońcu we wszystkich regionach, z wyjątkiem najgorętszych i najsurowszych klimatów. Odmiany o brązowych liściach nieco lepiej znoszą ostre słońce niż odmiany o zielonych liściach.
Uprawiając begonie stale kwitnące w pomieszczeniach jako rośliny doniczkowe, należy zapewnić im jak najwięcej jasnego światła.
Najlepsze są okna wychodzące na wschód, zachód lub południe, ponieważ te ekspozycje zapewniają wystarczającą ilość światła.
Podlewanie Begonii.
Zasadzone w ogrodzie begonie stale kwitnące będą potrzebowały co najmniej 2,5 cm wody tygodniowo. Nałożenie grubej warstwy ściółki pomoże zatrzymać wilgoć w glebie między kolejnymi podlewaniami.
Rośliny doniczkowe w pomieszczeniach należy podlewać, gdy gleba wyschnie przez pierwsze 1,5 cm. Podlej je dokładnie i pozwól, aby doniczka całkowicie opróżniła się z wody.
Ustabilizowane rośliny wymagają mniejszej ilości wody i mogą długo odpoczywać między kolejnymi podlewaniami.
Kiedy podlewasz, upewnij się, że jest to dokładne podlewanie, a następnie pozwól doniczce całkowicie opróżnić.
Nie pozwól im siedzieć w wodzie, co sprzyja gniciu korzeni.
Temperatura i wilgotność dla begonii stale kwitnącej.
Begonie stale kwitnące lubią temperatury średnie do ciepłych. Podobnie jak wszystkie begonie, nie lubią zimnych przeciągów i nie tolerują mrozu, ale będą kwitły w temperaturach do 15℃ stopni.
Podczas gdy te rośliny rozwijają się w wilgotnych warunkach zewnętrznych, rośliny wewnętrzne nie lubią szczególnie wysokiej wilgotności, ponieważ może to zachęcać do pleśni na liściach.
Gleba i warunki dla begonii.
W ogrodzie begonie stale kwitnące nie są zbyt wybredne, jeśli chodzi o glebę, pod warunkiem, że jest ona dobrze zdrenowana.
Gęste gleby można poprawić, wkopując mech torfowy lub inny organiczny dodatek. Jako rośliny doniczkowe uprawiane w pomieszczeniach, begonie stale kwitnące preferują przewiewną, lekką i szybko przesychającą glebę, którą zapewnia standardowa, uniwersalna ziemia doniczkowa.
Nawożenie Begonii stale kwitnącej.
Rośliny ogrodowe należy co miesiąc zasilać zbilansowanym nawozem granulowanym lub płynnym.
W przypadku doniczkowych roślin domowych podawaj im płynny nawóz co tydzień w ćwierć mocy lub co dwa tygodnie w połowie mocy.
Co trzecie lub czwarte karmienie należy stosować nawóz o wysokiej zawartości fosforu.
Uprawa w doniczkach begonii.
Begonie stale kwitnące to piękne rośliny domowe do uprawy w pomieszczeniach, zwłaszcza jeśli mieszkasz w okolicy, gdzie roślina ta nie kwitnie przez cały rok.
Po zasadzeniu w odpowiednim pojemniku większość begonii woskowych może żyć przez co najmniej cztery do pięciu lat.
Ponieważ roślina ta może rosnąć do dość duży, będziesz potrzebował duży garnek tak, że nie trzeba przesadzić od razu.
Chcesz również doniczkę z dużą ilością otworów drenażowych, tak aby woda nie moczyć korzeni.
Przycinanie rośliny.
Gdy roślina rośnie, w większości przypadków nie trzeba jej przycinać. Wystarczy przyciąć liście i gałęzie, które rosną krzywo lub nadmiernie się rozrastają. W rzeczywistości, w większości przypadków, trzeba będzie tylko szczypać łodygi, aby usunąć martwe i zachęcić do wzrostu.
Trzeba to robić mniej więcej raz w miesiącu, ale dzięki temu roślina będzie wyglądała na pełniejszą.
Czasami begonia może stać się płożąca, co oznacza, że sięga w konkretnym kierunku, gdzie zazwyczaj znajduje się światło.
Przycinanie rośliny to świetny sposób, aby zmusić ją do wzrostu z pewnej części łodygi, co może skorygować niskopienność i sprawić, że roślina będzie pełniejsza.
Zobacz też:Malino jeżyna uprawa
Zimowanie Begonii.
Ponieważ begonie stale kwitnące nie rosną w zimnym klimacie, wielu ogrodników usuwa rośliny z ziemi i umieszcza je w sadzarce, aby mogły wejść do domu na zimę.
Po wejściu do środka będą potrzebowały ciepła i dużo światła słonecznego do wzrostu, ale dopóki temperatura będzie wynosiła ponad 15℃ stopni, przetrwają zimę.
Mróz może zabić begonie stale kwitnące, więc upewnij się, że trzymasz roślinę w pomieszczeniu do czasu, aż mróz przestanie być groźny.
Napisaliśmy świetny artykuł z poradami, jak przezimować begonie.
Rozmnażanie.
Najlepszym sposobem na rozmnażanie begonii jest pobranie sadzonki z rośliny. Cięcie powinno być wykonane wiosną, a każde cięcie powinno mieć około trzech do czterech centymetrów długości. Umieść sadzonkę około dwóch centymetrów w glebie.
Trzeba będzie utrzymać glebę wilgotną, a powietrze wokół roślin wilgotne.
.Jednym z trików, które wielu ogrodników stosuje, aby zapewnić roślinie większą wilgotność, jest przykrycie liści plastikową torbą.
Można również rozpocząć roślinę z nasion dojrzałej rośliny. Nasiona należy zasadzić około 12 tygodni przed pierwszymi przymrozkami w roku.
Do wzrostu potrzebują one dużo światła, dlatego nie należy ich w ogóle przykrywać. Będą rosły najlepiej między 21℃ a 23℃ stopni , i powinieneś zacząć widzieć wzrost w około 15 do 20 dni.
Uprawa z nasion
Jest kilka sztuczek jak wyhodować nasiona Begonii. Nasiona są bardzo małe – prawie jak pył – i wolno kiełkują. Poza tym mają dość wysokie wymagania co do temperatury i wilgotności.
Oto jak to się robi:
- Przygotuj sadzarkę do nasion z otworami drenażowymi i przezroczystą pokrywą, aby utrzymać wnętrze równomiernie wilgotne. Dobrze nadaje się do tego plastikowa taca z przezroczystą pokrywą.
- Przykryj otwory drenażowe 2,5 cm warstwą kamyków lub niepociętego mchu sphagnum. Dodaj 2,5 cm mieszanki piasku i torfu. Na to nałóż cienką warstwę drobnego wermikulitu lub przesianego sphagnum. Uwaga: Użyj sterylnego podłoża, aby uniknąć chorób grzybiczych.
- Umieść pojemnik w wannie z wodą i pozwól ziemi wchłonąć wilgoć. Dokładnie odsączyć.
- Delikatnie posypać wierzchnią warstwę gleby „pyłem” z nasion i przykryć. Nasiona nie potrzebują światła, aby wykiełkować. Utrzymuj temperaturę od 21ºC do 27ºC.
- W razie potrzeby spryskaj glebę, aby utrzymać ją w stanie lekko wilgotnym. Zetrzyj skropliny powstałe na pokrywie.
- Małe kiełki powinny pojawić się po około 10 dniach. Przenieś tacę do jasnego, pośredniego światła. Poranne słońce jest w porządku.
- Po pojawieniu się prawdziwych liści zacznij zdejmować pokrywę w krótkich odstępach czasu, aby je zahartować. Stopniowo zwiększaj ich ilość, aż siewki będą mogły przetrwać na otwartej przestrzeni.
- Przesadzaj, gdy siewki będą miały dwa dojrzałe liście.
Sadzonki pędowe Begonii.
Rozmnażanie sadzonek korzeniowych jest niezawodne w przypadku odmian hybrydowych, które nie rozmnażają się dokładnie z nasion. Wiosna sadzonki są najlepsze.
Niektórzy hodowcy umieścić łodygi w wodzie do wzrostu korzeni, ale gnicie może być problemem. Można pominąć ten krok i sadzić bezpośrednio w glebie.
- Weź sadzonki z 7,5 cm do 10 cm długości od końców, odłączając łodygi 1,25 cm poniżej węzła liści.
- Użyj łodygi z liśćmi, nie z kwiatami.
- Zetnij liście z dolnych dwóch centymetrów.
- Zasadź sadzonkę na głębokość 5 cm ziemi doniczkowej.
- Hormon do ukorzeniania się nie jest konieczny, ale może przyspieszyć wzrost.
- Umieść sadzonkę w jasnym, pośrednim świetle i utrzymuj glebę wilgotną, ale nie mokrą.
- Rozważ możliwość przykrycia sadzonki namiotem, aby zachować wilgotność.
- Ukorzenianie powinno rozpocząć się w ciągu tygodnia do 10 dni.
- Przesadź sadzonkę po około miesiącu życia.
Zobacz też:Zawilec Uprawa
Częste problemy Begonii stale kwitnącej.
Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi boryka się Begonie stale kwitnące, jest gnicie korzeni. Dzieje się tak dlatego, że roślina wymaga dużo wilgoci, aby rosnąć, ale kiedy wilgoć osiada w glebie, może spowodować gnicie korzeni, co może być bardzo szkodliwe dla rośliny.
Gdy liście rośliny są mokre, grzyb może również tworzyć się na liściach. Będzie to wyglądało jak mączniak, ale można to łatwo skorygować, regulując poziom wilgotności i podlewając roślinę od spodu liści. Na liściach mogą również tworzyć się plamy.
Szkodniki nie są częstym problemem w przypadku begonii woskowych, ale jest kilka, których należy się wystrzegać, na przykład przędziorki, mączliki, mszyce i skalniaki, które mogą powodować odbarwienia i deformacje liści.
Zobacz też:Trzmielina
Podsumowanie Begonii jak dbać.
Właśnie przeczytałeś o pielęgnacji begonii i o tym, jak sprawić, aby Twoja roślina dobrze się rozwijała, a nie przetrwała.
Teraz następnym razem nie musisz się zastanawiać, czy Begonie stale kwitnące lubi słońce, czy cień. Odkryliśmy, że Begonie więcej słońca niż cienia. Może się to jednak różnić w zależności od konkretnych typów odmian.
Na przykład begonie stale kwitnące o brązowych liściach, na przykład Begonia rex, lepiej radzą sobie w pełnym słońcu niż te o liściach zielonych (begonie bulwiaste).
Dowiedziałeś się także, jak prawidłowo podlewać begonie, zapewnić im wystarczającą ilość światła słonecznego, wybrać odpowiednią mieszankę doniczkową, chronić je przed mrozem i zwalczać szkodniki, gdy tylko je zauważysz.
To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową. Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!