Bergenia uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Jeśli masz w swoim ogrodzie zacienione miejsce, które chcesz rozjaśnić, ale jesteś zmęczony i znudzony hostami, to Bergenia może być rośliną, której szukasz. Bergenia wypełnia to cieniste lub osłonięte od wiatru miejsce w ogrodzie, od którego wiele kwiatów stroni.

 

Pielęgnacja bergenii zajmuje niewiele czasu, ponieważ są to rośliny niewymagające. Dowiedz się, jak dbać o rośliny bergenii i rozjaśnić swoje zacienione zakątki krajobrazu.

 

Bergenii rozmnażanie.

Oddzielamy długie kłącze od rośliny ostrym nożem, upewniając się, że każdy podział ma rozetę, kilka zdrowych korzeni i kłącze o długości co najmniej 15 cm. Usuń duże liście, aby ograniczyć utratę wody, a następnie zasadź podział z kłączem tuż pod ziemią.

 

Czy można uprawiać bergenię z nasion?

Wysiewając nasiona bergenii bezpośrednio na zewnątrz, najlepiej jest wysiewać je na powierzchnię wczesną wiosną. Nasiona bergenii wymagają do kiełkowania okresu chłodu, dlatego ważne jest, aby wysiewać je na zewnątrz przed ostatnimi przymrozkami.

 

Gleba pod Bergenie.

Podobnie jak wiele innych roślin, bergenia dobrze rośnie w bogatej, gliniastej glebie i w takiej sytuacji roślina rozrasta się tworząc duże kępy. Bergenia rośnie także na glebach gliniastych, które z czasem można rozjaśnić, stosując nawożenie kompostem.

 

bergenia jak dbać

Bergenia półcień czy cień?

Bergenia toleruje szeroki zakres warunków świetlnych, ale najbardziej odpowiada jej półcień do pełnego cienia. Mimo że ta wiecznie zielona bylina dobrze rośnie w przeciętnej, dobrze zdrenowanej glebie, to wilgotna, bogata w próchnicę gleba zapewnia jej maksymalny wzrost i kwitnienie.

Zobacz też:Kaktusy uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Czy bergenia może rosnąć w pełnym słońcu?

Bergenia lubi cień i słabe światło słoneczne, dlatego warto wybrać ciemniejszy zakątek podwórka lub grządkę przy domu, która rzadko jest w pełni nasłoneczniona. Sadzimy je na wysokości 30-46 cm.

 

Podlewanie Bergenii.

Rośliny te są wrażliwe na nadmierną wilgoć i powinny być dodatkowo podlewane tylko wtedy, gdy pogoda jest bardzo sucha.

Jeśli nie jesteś pewien, wbij palec centymetr lub dwa w ziemię, aby sprawdzić, czy jest wilgotna. Jeśli od jakiegoś czasu nie padało, a gleba jest sucha, należy dokładnie podlać bergenię.

 

Jak często należy podlewać moją bergenię?

Jeśli gleba jest sucha, gdy włożysz palec wskazujący na od 2 cm do 5 cm do górnej części w glebę i poczujesz, że jest sucha, to znaczy, że musisz podlać swoją begonię. Ja trzymam moje begonie jako rośliny domowe i podlewam je raz w tygodniu, a latem co 3 dni.

 

Nawożenie Bergenie.

Bergenie są roślinami światłolubnymi i nie potrzebują dodatkowego nawożenia, aby wyglądać jak najlepiej. Uprawa bergenii w gliniastej glebie z dodatkiem substancji organicznych dostarcza wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

 

bergenia kwiaty

Jak nawozić begonie?

W przypadku roślin doniczkowych należy zastosować uniwersalny nawóz o spowolnionym działaniu w momencie sadzenia roślin w doniczce, a w okresie wzrostu co dwa lub trzy tygodnie nawóz płynny o stężeniu pół na pół. W ogrodzie zaleca się dodanie do gleby nawozu uniwersalnego w momencie sadzenia.

Zobacz też:Rozplenica Japońska uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Bergenia kwitnienie zimą.

Od wczesnej do późnej wiosny na grubych łodygach, tuż nad liśćmi, pojawiają się grona jaskrawo różowo-czerwonych kwiatów W okresie jesienno-zimowym liście przybierają niezwykłe czerwono-brązowe barwy, które utrzymują się aż do wiosny, kiedy to ponownie stają się zielone.

 

Zimowanie Bergenie.

Zimowanie roślin bergenii jest bardzo łatwe. Zimą najlepiej sprawdzają się w pełnym słońcu, choć latem lubią odrobinę cienia. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest posadzenie ich pod baldachimem drzew liściastych.

 

Jak przygotować bergenię do okresu zimowego?

Liście są przeważnie zimozielone, ale latem należy obcinać wszystkie uszkodzone zimą liście i sporadycznie brązowe liście. Nie należy przycinać roślin jesienią, ponieważ Bergenia potrzebuje liści jako pokarmu, aby przetrwać zimę. W razie potrzeby należy dzielić roślinę wiosną co 3-4 lata.

 

Czy bergenia jest odporna na mróz?

Jest to roślina dość odporna na mróz i łatwa w uprawie. Bergenia toleruje słabe gleby, ale nagradza ogrodnika, który sadzi ją w bogatszej glebie z dużą ilością materii organicznej z dodatkiem kompostu i obornika.

 

bergenia

Czy bergenie mogą być przesadzane?

Bergenię należy dzielić co cztery lata. Mniej więcej w tym czasie można zauważyć, że rośliny stały się otwarte w środku. Poczekaj do wiosny, aby podnieść kępy, a następnie ostrym nożem odetnij grube łodygi, aby podzielić roślinę i przesadzić.

Zobacz też:Kalanchoe ziemia, pielęgnacja i rozmnażanie

Kiedy mogę przenieść bergenię?

Dzielenie lub przenoszenie bergenii powinno być wykonywane wiosną. Czasami jednak konieczne jest przeniesienie roślin w innych porach roku.

Jeśli koniecznie trzeba przesadzić i podzielić bergenię w miesiącach letnich, najlepiej jest to zrobić w chłodny, pochmurny dzień, aby zmniejszyć ryzyko szoku po przesadzeniu.

 

Czy można uprawiać bergenię z nasion?

Przy wysiewie nasion bergenii bezpośrednio na zewnątrz najlepiej jest wysiewać je na powierzchnię wczesną wiosną. Nasiona bergenii wymagają do kiełkowania okresu chłodu, dlatego ważne jest, aby wysiewać je na zewnątrz przed ostatnimi przymrozkami.

Bergenia -bylina" zasadź i zapomnij"/ perennial"plant and forget"[ENG SUB]

Czy z bergenii można pobierać sadzonki?

Powinny wykiełkować w ciągu 3 do 6 tygodni i zakwitnąć w ciągu 2 lat. Sadzonki kłączy można pobierać jesienią lub po kwitnieniu na wiosnę.

 

Wykop grube, zdrowe kłącze bez liści i pokrój je na od 4 cm do 5 cm odcinki, każdy z nich powinien zawierać kilka uśpionych pąków. Należy przyciąć długie korzenie z każdej części.

 

Czy bergenia jest byliną?

Bergenia jest łatwą w uprawie, tworzącą kępy byliną, uprawianą głównie jako roślina okrywowa lub jako obwódka chodników.

Ulistnienie tej rośliny to duże rozety błyszczących, skórzastych, delikatnie ząbkowanych, ciemnozielonych liści, które u nasady mają sercowaty kształt.

 

Jak wygląda bergenia?

Bergenia wypuszcza kłosy o wysokości od 3 cm do 41 cm, a drobne, dzwonkowate kwiaty pokrywają kłosy różowymi, białymi lub fioletowymi kwiatami.

 

Kwiaty te pozostają przez kilka tygodni, po czym zaczynają obumierać. Bergenia potrzebuje tych liści jako pożywienia, aby przetrwać zimę, a wiele z nich jest wiecznie zielonych.

Zobacz też:Sukulenty ziemia, pielęgnacja i rozmnażanie

Przycinanie Bergenie.

Ogólnie rzecz biorąc, rośliny bergenii potrzebują niewiele w sposobie przycinania. Można przycinać zużyte łodygi kwiatowe, aby rośliny wyglądały schludnie w lecie, ale takie przycinanie nie spowoduje dalszego kwitnienia.

W miejscach, w których liście są w niewielkim stopniu zimozielone, przycinanie potarganych liści również przyczyni się do utrzymania porządku.

 

Jak pielęgnować bergenię?

Należy stymulować wzrost liści bergenii poprzez coroczne ściółkowanie dobrze zmurszałym kompostem lub obornikiem.

Aby utrzymać dobry wygląd roślin, należy usuwać zmatowiałe liście i wyblakłe kwiatostany. Co kilka lat należy przerzedzać kępy, aby zachować ich zdrowy wygląd.

 

Jak sprawić, aby Bergenia zakwitła?

Wybierz miejsce z dobrze zdrenowaną, wilgotną glebą i w razie potrzeby dosyp kompostu. Wczesną wiosną należy wypatrywać kwiatów.

Bergenia wypuszcza kłosy o wysokości od 3 cm do 41 cm, a drobne, dzwonkowate kwiaty pokrywają kłosy różowymi, białymi lub fioletowymi kwiatami.

 

Dlaczego bergenia nie kwitnie?

Jeśli Twoja bergenia nie kwitnie, jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że gleba jest zbyt bogata lub brakuje jej bezpośredniego słońca w zimie.

W takim przypadku należy jesienią przenieść bergenię w inne miejsce.

 

Dlaczego moja bergenia umiera?

Co trzy do czterech lat, kępy bergenii mają tendencję do stajania się zbyt gęste, aby produkować wiele kwiatów, a centrum rośliny umiera.

Idealnym momentem na podział rośliny jest wiosna, gdy kwiaty już obumarły. Wszystko, co musisz zrobić, to wykopać je i oddzielić kępę korzeniową na kawałki.

 

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!