Bluszcz pospolity

Bluszcz jest wiecznie zieloną byliną. Zalicza się je również do pnączy zdrewniałych. Bluszcz może pełnić funkcję okrywową, rozprzestrzeniając się poziomo i osiągając wysokość do 20 cm.

 

Jest jednak również pnączem, dzięki korzeniom powietrznym, które pozwalają mu wspinać się na wysokość do 24 metrów.

 

Bluszcz jaka ziemia?

Żyzna, wilgotna, ale dobrze zdrenowana gleba jest idealna dla bluszczu. W gorącym i suchym klimacie gleba powinna być mocno ściółkowana, aby utrzymać chłód i wilgoć. W pomieszczeniach zamkniętych bluszcz lubi luźną, dobrze zdrenowaną mieszankę doniczkową.

 

Ile czasu zajmuje bluszczowi wspinaczka?

Około 3 miesięcy zajmie bluszczowi zadomowienie się na Twoim ogrodzeniu, a gdy to nastąpi, tempo wzrostu znacznie się zwiększy. Możesz oczekiwać, że bluszcz będzie rósł do 2,7 m rocznie, a liście do 1 metra, więc Twoje ogrodzenie będzie pokryte szybciej niż myślisz.

bluszcz

Czy wszystkie bluszcze się wspinają?

Bluszcze to szybko rosnące rośliny, które równie dobrze rosną na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Można sadzić wiele rodzajów bluszczu, aby wspinały się po ścianach, kratach, pokrywały altany lub inne konstrukcje w ogrodzie.

Niektóre popularne rodzaje bluszczów uprawianych na zewnątrz, takie jak bluszcz angielski, bluszcz perski czy bluszcz irlandzki, rosną dobrze w wielu klimatach.

 

Czy bluszcz jest szkodliwy dla ścian?

Bluszcz nie powodują zazwyczaj uszkodzeń powierzchni ścian, ale bluszcz pospolity lub angielski (Hedera helix sp.) wspiera się na korzeniach powietrznych i tam, gdzie wnikają one w pęknięcia lub połączenia, mogą powodować uszkodzenia strukturalne.

Solidny mur jest nienaruszony.

Zobacz też:Przebiśnieg jak wygląda

Czy wszystkie bluszcze są trujące?

Rośliny te nie są tak naprawdę trujące. Zawierają lepki, długo utrzymujący się olejek zwany urushiol, który powoduje swędzącą, pęcherzykową wysypkę po zetknięciu się z Twoją skórą.

Nawet niewielki kontakt z roślinami, jak na przykład otarcie się o liście, może pozostawić po sobie olejek. Trujący bluszcz i trujący dąb rosną jako pnącza lub krzewy.

 

Czy bluszcz jest dobrą rośliną do wnętrz?

Bluszcz jest piękny, ale w niektórych miejscach uważany jest za roślinę inwazyjną ze względu na swój agresywny wzrost. Jako roślina domowa bluszcz nigdy nie wymknie się spod kontroli.

Przy odpowiednim oświetleniu, podlewaniu i pielęgnacji może być jedną z najpiękniejszych roślin pokojowych, zachwycającą w doniczkach i kaskadach z wiszących koszy.

bluszcz na scianie

Jak rozmnażać bluszcz w wodzie Poradnik krok po kroku

  • Weź kilka dobrych sadzonek za pomocą sterylnych szczypiec.
  • Odetnij dolne liście, pozostawiając kilka węzłów.
  • Umieść bluszcz w wodzie.
  • Pozostaw w jasnym, pośrednim świetle i temperaturze od 18-27°C na 4-6 tygodni.
  • Przesadzamy sadzonki do gleby, gdy korzenie osiągną długość około 5 cm.
Bluszcz — jak się go pozbyć, czy warto chodwać, jak uprawiać

O jakiej porze roku najlepiej sadzić bluszcz?

Bluszcz należy sadzić wiosną lub jesienią, gdy korzenie zdążą się rozkrzewić przed gorącym latem.

 

Czy bluszcz potrzebuje dużo wody?

Bluszcz woli być trzymany po bardziej suchej stronie, więc podlewaj tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa gleby wydaje się sucha w dotyku. Upewnij się, że dokładnie podlewasz i że w spodku nie pozostała stojąca woda.

 

Czy bluszcz zabija inne rośliny?

Największym mitem dotyczącym bluszczu jest to, że niszczy on drzewa, ale to niekoniecznie prawda. Jeśli bluszcz przebije się przez koronę drzewa, może zdusić ulistnione gałęzie, co ograniczy zdolność drzewa do fotosyntezy.

Samo to nie wystarczy, by zabić drzewo, ale bluszcz może atakować osłabione drzewa.

 

Co dobrze rośnie w towarzystwie bluszczu?

Rośliny towarzyszące, które można łączyć z bluszczem, to barwinek, jałowiec, odmiany bluszczu, takie jak Hedera hibernica, bluszcz perski.

 

Jak głęboko należy sadzić bluszcze?

Bluszcze nie lubią stale podmokłej gleby, co może prowadzić do gnicia korzeni i innych chorób roślin. Należy więc uważać, aby nie przesadzać z podlewaniem roślin.

Bezpośrednio po posadzeniu należy głęboko namoczyć glebę w miejscu sadzenia na głębokość co najmniej 6 centymetrów.

Zobacz też:Krokus wymagania, uprawa, sadzenie

Czy bluszcz potrzebuje bezpośredniego światła słonecznego?

Większość odmian bluszczu najlepiej rośnie w jasnym świetle, ale nie w bezpośrednim słońcu. Tolerują one słabe lub średnie światło, ale ich wzrost jest ograniczony, a formy variegatowe mogą stać się całkowicie zielone.

Żeby zachować jasny kolor bluszczu variegatego , należy zapewnić mu dużo światła.

bluszcz pospolity kwiat

Czy bluszcz jest łatwy w uprawie?

Bluszcz może być wspaniałą, jasną rośliną domową. Może rosnąć długo i bujnie, wnosząc do wnętrza odrobinę natury.

 

Uprawa bluszczu w domu jest łatwa, o ile wiesz, co sprawia, że roślina jest szczęśliwa.

 

Jaki jest najlepszy nawóz dla bluszczu?

Powszechnie uważa się, że bluszcz potrzebuje tyle samo azotu, co fosforu i potasu 15-15-15.

 

Doskonałym systemem jest użycie rozpuszczalnego nawozu mineralnego rozpuszczonego w wodzie i stosowanego co dwa tygodnie lub co miesiąc; nawożenie w okresach aktywnego wzrostu.

 

Dlaczego moja roślina bluszczu ciągle umiera?

Przyczyną obumierania bluszczu jest zazwyczaj niedostateczne podlewanie, zbyt duże nasłonecznienie lub zbyt mała doniczka i zbyt szybkie wysychanie gleby, co powoduje, że liście stają się brązowe i wysuszone.

 

Nadmierne podlewanie i brak składników odżywczych powodują żółknięcie liści bluszczu.

 

Jaką temperaturę toleruje bluszcz?

Dla większości odmian idealne jest chłodne środowisko o temperaturze 10°C w nocy i 15-18°C w ciągu dnia. Idealne jest chłodne miejsce z ruchem powietrza, bez przeciągów, o średnim natężeniu światła.

 

Bluszcz może tolerować temperatury do 1°C bez uszkodzeń.

 

Czy bluszcz potrzebuje korzeni do wzrostu?

Dłuższe korzenie pomogą roślinie lepiej zakorzenić się w glebie, ale na ogół gdy korzenie mają 5 cm, można mieć pewność, że nowa sadzonka będzie się dobrze rozwijać.

Jeśli tylko pozostawisz kilka centymetrów korzeni, bluszcz powinien sobie poradzić, ponieważ jest odporny i łatwy w uprawie.

 

Czy bluszcz jest szkodliwy dla ogrodzeń?

Zazwyczaj wprowadzane przez ludzi, inwazyjne gatunki roślin i pnączy, takie jak bluszcz pospolity lub wiciokrzew japoński, mogą uszkadzać konstrukcje i budynki oraz konkurować z innymi roślinami, które mogą być uprawiane na ogrodzeniu lub wokół niego.

 

Jak mogę sprawić, by mój bluszcz był pełniejszy?

Regularne przycinanie sprawia, że bluszcz staje się pełniejszy, dlatego można go przycinać, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Wczesną wiosną, przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego, przycinanie spowoduje szybszy wzrost bluszczu.

 

Bluszcz należy przesadzać, gdy jest związany korzeniami, a korzenie przerastają przez otwory odpływowe na dnie doniczki.

 

Czy rośliny lubią być dotykane?

Rośliny są bardzo wrażliwe na dotyk i że wielokrotne dotykanie może znacznie opóźnić ich wzrost.

Najlżejszy dotyk człowieka, zwierzęcia, owada, a nawet rośliny dotykające się nawzajem na wietrze, wyzwala ogromną reakcję genową w roślinie.

 

Jak przezimować bluszcz?

Po zamarznięciu ziemi należy rozłożyć wokół roślin 5 cm do 8 cm ściółki organicznej, takiej jak słoma lub igły sosnowe. Ściółka ochroni rośliny przed uszkodzeniami spowodowanymi zamarzaniem i rozmarzaniem.

 

Czy można uprawiać bluszcz w doniczkach?

Bluszcz należy sadzić w uniwersalnej ziemi doniczkowej, w doniczce z drenażem.

Pozwól, aby wierzchnia warstwa gleby wyschła w dotyku między kolejnymi podlewaniami a wiosną, latem i jesienią nawoź bluszcz mniej więcej raz w miesiącu.

Zobacz też:Dynia uprawa

Czy bluszcz rośnie w górę, czy w dół?

Bluszcz naturalnie rośnie w górę ścian, wysyłając cienkie pędy do pęknięć, trzymając się mocno, podczas gdy zewnętrzna winorośl nadal rośnie i wytwarza liście.

 

Jeśli nie masz odpowiedniego rodzaju ściany, te gałązki mogą wyrządzić poważne szkody w twoim domu.

 

Dlaczego mój bluszcz jest chrupiący?

Chrupiące liście wskazują na nadmierne podlewanie, a nie na niedostateczne podlewanie. Co dwa tygodnie wiosną i latem zasilaj bluszcz zrównoważonym pokarmem roślinnym rozcieńczonym do 1/2 zalecanej mocy.

 

Nigdy nie karm bluszczu, jeśli temperatura jest bardzo wysoka lub niska, jeśli gleba jest bardzo sucha lub jeśli bluszcz nie wypuszcza nowych liści.

 

Czy można przyciąć bluszcz i przesadzić?

Utnij odcinek pnącza bluszczu o długości do 1 m. Gałązki bluszczu zaczną kiełkować i będą gotowe do przesadzenia na stałe miejsce w ciągu sześciu do ośmiu tygodni.

Rośliny bluszczu można także łatwo ukorzenić się w wodzie.

 

Rozmnażanie bluszczu w wodzie

Jeśli chcesz skutecznie rozmnażać bluszcz w wodzie, kroki są bardzo proste.

  1. Weź kilka dobrych sadzonek za pomocą sterylnych nożyc.
  2. Oderwij dolne liście, pozostawiając kilka węzłów.
  3. Umieść bluszcz w wodzie.
  4. Pozostaw w jasnym, pośrednim świetle i temperaturze 18-27°C na 4-6 tygodni.
  5. Przesadzamy sadzonki do gleby, gdy korzenie osiągną około dwóch cali długości.

Jak długo trwa ukorzenianie się bluszczu w wodzie?

Gałązki bluszczu zaczną kiełkować i będą gotowe do przesadzenia na miejsce stałe w ciągu sześciu do ośmiu tygodni. Rośliny bluszczu łatwo jest też ukorzenić się w wodzie. Należy odciąć dolne liście i umieścić sadzonkę w słoiku na dobrze oświetlonym parapecie.

W ciągu kilku tygodni powinieneś zacząć widzieć korzenie rosnące w wodzie.

 

Jak szybko rośnie bluszcz na kratce?

Bluszcz zacznie szybko rosnąć, ale zanim roślina w pełni się ukorzeni, miną około trzy miesiące. Usuń wzrost na zewnątrz, aby stymulować wzrost w górę w kierunku ogrodzenia.

 

Szkodniki bluszczu.

Uprawa na zewnątrz oznacza, że będzie mnóstwo szkodników do podrażnienia bluszczu, to będzie hamować wzrost.

Ponownie, uprawiając roślinę wewnątrz, będziesz miał większą kontrolę nad tym i będziesz w stanie zapobiec szkodnikom, takim jak te, które utrudniają zdrowie rośliny.

 

Czy należy ścinać bluszcz z drzewa?

Jeśli to możliwe, pędy należy przyciąć do samej ziemi, a zdrewniały pień wykopać.

Jeśli bliskość, korzeni drzewa uniemożliwia ich usunięcie, regularne przycinanie pędów do poziomu gruntu może z czasem osłabić bluszcz, ale raczej go nie zabije.

 

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!