Spis Treści
Gąsienicę drzewa skrzynkowego to larwy ćmy, która żeruje na roślinach z rodzaju Bukszpanowych. Pochodzi ona z Azji Wschodniej, a w Europie zadomowiła się w 2007 r. Chociaż pierwsza dorosła ćma przybyła do Wielkiej Brytanii w 2007 r.
Symptomy
Ćma bukszpanowa może pojawić się w ogrodzie, gdy na liściach drzew owocowych znajdą pajęczyny i gąsienice.
Bladożółte, płaskie jaja są składane w formie arkuszy, zachodzących na siebie, na spodniej stronie liści bukszpanu.
Nowo wyklute gąsienice są zielonkawo-żółte, z czarnymi głowami. Starsze gąsienice osiągają długość do 4 cm i mają zielonkawo-żółte ciało z grubymi czarnymi i cienkimi białymi paskami wzdłuż ciała.
Poczwarki są ukryte w kokonie z białej taśmy przędzionej wśród liści i gałązek.
Dorosła ćma ma zwykle białe skrzydła z brązową, słabo opalizującą obwódką, choć skrzydła mogą być całkowicie brązowe lub bezbarwne. Ćma ma rozpiętość skrzydeł około 4 cm
Gąsienice zjadają liście skrzynek i wytwarzają pajęczyny na obszarze ich żerowania. Rośliny mogą także wykazywać plamy obumierania, które mogą być szczególnie widoczne na przyciętych roślinach. Nie należy tego mylić z zamieraniem spowodowanym przez chorobę zwaną zarazą pudełkową.
Gąsienice są również zdolne do zdzierania kory, co może prowadzić do opasania zaatakowanych odcinków.
Szkody
Gąsienicę ćmy bukszpanowej żerują wyłącznie na bukszpanach. Młode gąsienice żerują na spodniej stronie liści, które z wierzchu wyglądają jak obrane. Starsze gąsienice zjadają cały liść z wyjątkiem środkowej części.
Oprócz uszkodzeń spowodowanych żerowaniem gąsienice splatają liście i budują jedwabiste kryjówki. Ponieważ w Europie mole bukszpanowe nie mają naturalnych wrogów, dziesiątkują plantacje bukszpanu. Intensywne żerowanie zabija pojedyncze rośliny i całe nasadzenia.
Zobacz też:Jak sadzić rododendrony?
Techniki i sposoby zwalczania ćmy bukszpanowych
- Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, gdy zauważysz te zielone gąsienice na drzewach bukszpanu, jest ich ręczne usunięcie.
- Wczesne usunięcie dużej liczby gąsienic ułatwia walkę z inwazją ćmy bukszpanowych.
- Zabiegi organiczne są najskuteczniejszym rozwiązaniem w przypadku tej inwazji.
- Użyj środka do zwalczania tych szkodników, który zakupisz w sklepię.
- Cały krzew bukszpanu musi zostać spryskany, starając się pokryć zarówno górną, jak i dolną stronę liści, ponieważ to właśnie tam składane są jaja.
- Zabieg ten należy stosować co miesiąc, aż do nadejścia zimy.
Uwaga: skuteczny także przeciwko innym gąsienicom, np. motylowi białemu na kapuście.
Zwróć uwagę, że już po pierwszym oprysku sytuacja się poprawi, a nowe liście zaczną kiełkować, ale problem nie został jeszcze rozwiązany.
Cykl życiowy ćmy bukszpanowej pozwala na składanie jaj w kilku przypadkach w ciągu jednego sezonu.
Jeśli nie powtórzysz zabiegu, nieleczone jaja lub larwy doprowadzą do nowych inwazji zielonych gąsienic.
Zobacz też:Pielęgnacja Dieffenbachia
Chemiczne środki owadobójcze lub gąsienicobójcze.
Te środki chemiczne mają wręcz tę wadę, że niszczą inne gatunki owadów, z których wiele uczestniczy w lokalnych ekosystemach ogrodów czy tarasów.
Środki chemiczne mają generalnie negatywny wpływ na pszczoły i inne kluczowe owady pożyteczne w przyrodzie.
Historia życia i zachowanie
W zależności od szerokości geograficznej i lokalnego klimatu ćmy drzewne mają od 1 do 5 pokoleń rocznie. Ćmy drzewne zimują w postaci larw od 2. do 5. stadium i mogą przetrwać temperatury do co najmniej -30°C. Więc zaczną żerować na początku lub w połowie wiosny. Mają obowiązkową diapauzę kiedy gąsienice przestają jeść i odpoczywają 6-8 tygodni, kiedy długość dnia osiągnie 13,5 godziny.
Zobacz też:Jak zabić mszyce za pomocą ekstraktów i naparów roślinnych?
Kontrola
Gdy infestacje są małe, ręczne zbieranie gąsienic i pozbywanie się ich w wodzie z mydłem będzie prawdopodobnie skutecznym rozwiązaniem. Gdy gąsienice są małe, można je strącić z roślin silnym strumieniem wody, co zabija wiele z nich, ponieważ nie są w stanie wspiąć się z powrotem na roślinę przed głodem.
Istnieje wiele naturalnych wrogów ćmy bukszpanowej, które zostały zarejestrowane w jej rodzimym zasięgu, w tym różne pasożytnicze błonkówki i muchówki. Jednak wszystkie te gatunki mają szeroki zakres żywicieli i atakują również inne gąsienice, więc nie nadają się do wypuszczania na terenach inwazyjnych. Kilka badań przeprowadzonych w Europie wykazało niski poziom pasożytnictwa przez rodzime błonkówki i muchówki, ale nigdy nie był on wystarczający do kontrolowania ćmy.
To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową. Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!