Cymbidium Pielęgnacja

Storczyki Cymbidium są często wykorzystywane w pokazach kwiatów ciętych, jak również w bukieciarstwie. Storczyki Cymbidium są często nazywane orchideami łodziowymi, a ich kwiaty są zazwyczaj dużych rozmiarów i mają wzorzystą wargę. Kwiaty mogą trwać od 8 do 10 tygodni i są dostępne w prawie wszystkich kolorach z wyjątkiem niebieskiego.

 

Cymbidium kwitną tylko jeden raz, więc po opadnięciu kwiatów nie będzie można zachęcić do ponownego kwitnienia, jak to jest w przypadku innych rodzajów storczyków.

 

Zazwyczaj kwitną wczesną wiosną, choć czasami można zobaczyć kwiaty zaczynające kwitnąć w październiku lub kwitnące aż do czerwca. Storczyki cymbidium są popularne ze względu na ich zdolność do rozwoju w chłodniejszych i bardziej suchych warunkach. Jeśli mieszkasz w okolicy, gdzie panują łagodne temperatury i nie ma mrozu, możesz z powodzeniem uprawiać storczyki Cymbidium na zewnątrz.

 

 

Cymbidium pielęgnacja

Cymbidium preferuje chłodniejsze warunki uprawy niż niektóre inne delikatne storczyki domowe. Zimą temperatura uprawy powinna wynosić 10-14°C. Latem należy utrzymywać temperaturę poniżej 30°C, aby zapobiec uszkodzeniom roślin. Rośliny mogą być trzymane na zewnątrz od połowy do końca lata często od czerwca do września.

 

Cymbidium lodyga

Jak uprawiać storczyki Cymbidium?

Cymbidium to wspaniałe storczyki do uprawy w regionach o umiarkowanym klimacie. Można je uprawiać w pojemnikach na zewnątrz wiosną, latem i jesienią, a następnie przenieść do środka przy pierwszej groźbie mrozu. Cymbidium można łatwo podzielić podczas przesadzania na wiosnę. Latem szybko rosną, wypuszczając nowe pseudo bulwy zwieńczone długimi liśćmi.

 

Ich naturalny okres kwitnienia przypada na zimę, co jest idealnym rozwiązaniem, jeśli rośliny znajdują się w pomieszczeniach zamkniętych. Kwitnienie jest wywoływane przez kombinację spadających temperatur i zmniejszonej ilości wody.

 

Zobacz też:Pielęgnacja roślin Rącznik pospolity.

Temperatura i wilgotność

Istotne jest, aby uprawiać Cymbidium na zewnątrz od maja do początku lub połowy października. Lubią one temperatury nocą spadające poniżej 14℃. Te chłodne temperatury zapoczątkują kłosy kwiatów. Będą tolerować temperatury tak niskie, jak 1℃.

 

Kiedy rośliny są wniesione do domu w jesieni, umieścić je w jasnym południe lub wschód okna najlepiej chłodnej części domu. Wilgotność można zapewnić za pomocą nawilżacza lub taca i metoda żwiru. Tylko upewnij się, że roślina nie stoi w wodzie lub korzenie będą gnić.

Cymbidium

 

Światło i cień

Podczas uprawy Cymbidium na zewnątrz, umieścić zakład, gdzie otrzymuje jasne światło rozproszone, takie jak przez sosny lub krzewu wcześnie rano. Bardzo lekkie popołudniowe słońce działa również. Gdy wprowadzisz je do domu, daj im jak najwięcej światła okna południowe, wschodnie lub zachodnie.

 

 

Wilgotność

Latem na zewnątrz jest zazwyczaj wystarczająca, z wyjątkiem suchego klimatu, gdzie konieczne jest chłodzenie ewaporacyjne w szklarni. Utrzymać wilgotność na 40 do 60 procent w zimie, zwłaszcza jeśli rośliny są w pąku. Utrzymuj powietrze w ruchu, aby zapobiec pojawieniu się grzyba na kwiatach.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Chryzantem

Nawóz

W odpowiednim czasie, aby pomóc cymbidium kwitnąc. W sezonie wzrostu od wiosny do późnego lata stosuje się nawóz o wysokiej zawartości azotu. Późnym latem należy zastosować nawóz o wysokiej zawartości fosforu, wspomagający kwitnienie, aby ułatwić formowanie pędów kwiatowych. Nawożenie w pełnej dawce należy przeprowadzać co tydzień lub dwa tygodnie. Zimą nawożenie należy przeprowadzać raz w miesiącu.

 

 

Podlewanie

W sezonie wegetacyjnym, czyli zazwyczaj wiosną, latem i jesienią, cymbidium powinny być często i obficie podlewane; zimą, przy mniejszym nasłonecznieniu, podlewanie można nieco ograniczyć. Z wyjątkiem okresu bezpośrednio po posadzeniu, podłoże powinno być cały czas wilgotne. Oprócz podlewania w doniczce korzystne jest delikatne spryskiwanie liści, chyba że pogoda jest pochmurna.

 

Rośliny te mają długie, cienkie liście, które są podatne na występowanie małych, prawie niewidocznych przędziorków na spodniej stronie. Aby uniknąć dostania się roztoczy, należy raz w miesiącu wziąć roślinę pod prysznic i lekko spryskać liście wodą o temperaturze pokojowej. Jeśli masz przędziorki, mydło owadobójcze rozpylane 3 razy, w odstępie jednego tygodnia, powinno je kontrolować.

 

 

Doniczkowanie

Dla cymbidium stosowano wiele różnych podłoży — włókno, wełna mineralna lub kora jodłowa, mieszanki gliny, suszonych liści dębu i włókien sekwoi lub różne kombinacje standardowych materiałów ogrodniczych. Ważną rzeczą jest, aby mieć porowate medium, zdolne do utrzymywania wilgoci, ale drenaż dokładnie. Kiedy rośliny muszą być podzielone i przesadzone, zrób to wiosną po kwitnieniu. Przesadzaj rośliny tylko wtedy, gdy podłoże się zepsuje, ponieważ cymbidium radzą sobie najlepiej, gdy nie są naruszane.

 

Cymbidium wytwarzają rozległy system korzeniowy i mogą być przesadzane łatwiej niż inne storczyki. Wybierz doniczkę, w której po umieszczeniu rośliny w środku będzie miejsce na co najmniej dwa lata wzrostu. Usuń wszystkie martwe lub obumierające korzenie z rośliny, ostrożnie zdejmując stary kompost, nie uszkadzając przy tym żywych korzeni.

 

Jeśli chcesz podzielić roślinę w tym czasie, każda sekcja powinna mieć trzy lub cztery zielone cebulki, oprócz nowych przewodów. Ponieważ cymbidium są szczególnie podatne na wiele chorób, standardem jest sterylizacja wszystkich narzędzi do cięcia i doniczkowania przed użyciem ich na nowej roślinie. Stare bezlistne pseudo bulwy, powinny być usuwane, jeśli procedura nie spowoduje uszkodzenia reszty rośliny.

Zobacz też:Dendrobium pielęgnacja

 

Jak należy przesadzać cymbidium?

Wymagają przesadzania tylko wtedy, gdy są związane z korzeniami. Najlepiej jest to zrobić od lutego do maja do doniczki nieco większej niż oryginalna. Odetnij wszystkie martwe korzenie i usuń tyle starego kompostu ile możesz, nie naruszając zbytnio bryły korzeniowej. Ten rodzaj storczyków ma pseudo bulwy, nabrzmiałe bulwy u podstawy rośliny, które magazynują składniki odżywcze.

 

Tylko młode egzemplarze kwitną. Podczas przesadzania należy zapewnić najwięcej miejsca najmłodszym, najbardziej zielonym cebulkom. Starsze, zatłoczone rośliny można podzielić w marcu lub kwietniu. Należy wyjąć roślinę z doniczki, otrząsnąć z kompostu i poszukać naturalnych podziałów. Podzielić na dwie lub trzy nowe rośliny po cztery, lub pięć pseudo bulw. Usuń wszystkie martwe lub uszkodzone przyrosty. Nowe rośliny należy umieścić w małych doniczkach, nie podlewać ich, ale codziennie podlewać przez dwa tygodnie, aby ułatwić im osiedlenie się. Następnie podlewaj je oszczędnie przez kolejne sześć tygodni, aż się mocno ukorzenią.

 

 

Najczęstsze szkodniki Cymbidium

Ponieważ cymbidium rosną na zewnątrz przez większość swojego życia, będą one bardziej podatne na szkodniki, niż inne storczyki. Ślimaki, mrówki, osy.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!