Cyprysik

Cyprysy to drzewa iglaste wykorzystywane zazwyczaj jako żywopłoty i drzewa okazowe. Niektóre rośliny powszechnie nazywane cyprysami, takie jak cypryśnik fałszywy Chamaecyparis spp., wyglądają jak cyprysy, ale w rzeczywistości nie należą do tego samego rodzaju.

Różne rodzaje cyprysików żyją w różnych klimatach.

 

Cyprysik kiedy sadzić.

Drzewa cyprysowe można sadzić wiosną do około sześciu tygodni przed pierwszym jesiennym przymrozkiem.

Cyprysy mogą dorastać nawet do 21 metrów, dlatego należy zapewnić im dużo miejsca. Sadzimy je w lekkiej glebie piaszczystej lub gliniastej. Cyprysy rosną w półcieniu, ale najlepiej radzą sobie w pełnym słońcu.

cyprysik uprawa

Jak sadzić Cyprysika z nasion?

Należy wysiać 10 nasion na każde 1 drzewo, które ma zostać wyhodowane. Szybkość kiełkowania nasion cyprysika jest bardzo różna. Mech należy nasycić wodą, ale nie zalewać nasion.

Utrzymuj wilgotne podłoże do momentu wykiełkowania nasion, co trwa zazwyczaj od jednego do trzech miesięcy.

Zobacz też:Muchołówka Uprawa owadożercy.

Cyprysik w doniczce.

W pojemnikach cyprysiki najlepiej rosną w glebie bardzo dobrze zdrenowanej, ale wilgotnej. Nie lubią gleby stale wilgotnej lub mokrej.

 

W związku z tym zalecam stosowanie wysokiej jakości mieszanki lub ziemi doniczkowej, lub mieszanki 50/50 tych dwóch składników, w pojemniku z otworem drenażowym.

 

Uprawa cyprysika.

Miejsce musi być dobrze nasłonecznione, zarówno teraz, jak i w przyszłości. Należy unikać miejsc, w których dobrze ugruntowane drzewa mogą później zacienić młody cyprysik. Młode cyprysiki należy zasilać nawozami na początku każdego sezonu wegetacyjnego.

Należy utrzymywać stałą wilgotność gleby, podlewając ją w okresach suszy.

cyprysik nasiona

Cyprysik podlewanie kiedy i jak.

Przez kilka pierwszych miesięcy co tydzień dobrze namaczaj drzewo. Cyprysy najbardziej potrzebują wody wiosną, gdy wchodzą w fazę wzrostu, oraz jesienią, tuż przed przejściem w stan spoczynku.

Po zadomowieniu się znoszą sporadyczne susze, ale najlepiej podlewać je, jeśli przez ponad miesiąc nie było obfitych opadów deszczu.

 

Cyprysik gleba.

Większość odmian cyprysików preferuje glebę wilgotną do wilgotnej, ale dobrze zdrenowaną. Jednak po zadomowieniu się większość odmian jest wyjątkowo tolerancyjna na suche warunki glebowe.

Nie tolerują natomiast gleby stale podmokłej lub wilgotnej, co może prowadzić do gnicia korzeni i innych szkodliwych chorób roślin.

 

Cyprysik nasłonecznienie.

Większość cyprysów przyjmuje wszystkie promienie słoneczne, jakie można im zapewnić. Niektóre odmiany tolerują jednak cień.

Dobrze jest znać preferencje świetlne dla konkretnej odmiany cyprysików, które zamierzamy posadzić.

Zobacz też:

Kiedy przycinać cyprysy?

W przypadku odmładzania zarośniętego cyprysika należy rozpocząć przycinanie cyprysika tuż przed rozpoczęciem nowego wzrostu na wiosnę.

W razie potrzeby można ponownie sięgnąć po sekatory późną wiosną lub wczesnym latem, aby kontrolować wzrost lub utrzymać atrakcyjny kształt drzewa.

Zobacz też:Pielęgnacja Róż i przycinanie

Przycinanie cyprysików żywopłoty.

W przypadku żywopłotów należy wybrać odpowiednią dla siebie wysokość i grubość przycinania.

Cyprysy należy przycinać najlepiej pod koniec lata lub na początku wiosny. Przycinanie nie powinno być zbyt intensywne, ponieważ cyprysik ma tendencję do bardzo szybkiego wzrostu.

 

Jak pielęgnować cyprysiki #zielistkanasterejszafie

Pielęgnacja cyprysika doniczkowego.

Cyprysy doniczkowe mogą rosnąć w doniczkach pod warunkiem, że umieścimy je w słonecznym miejscu z dobrą cyrkulacją powietrza. Cyprysy doniczkowe najlepiej radzą sobie także przy stałej wilgotności gleby.

 

Należy regularnie sprawdzać wilgotność gleby i utrzymywać ją w stanie wilgotnym, ale nie silnie nasyconym. Nie należy dopuszczać do całkowitego wyschnięcia gleby.

 

W zatrzymywaniu wilgoci przez roślinę może pomóc ściółka. Pielęgnacja cyprysika europejskiego obejmuje także podlewanie go raz w miesiącu nawozem z alg morskich.

 

Pielęgnacja cyprysów na zewnątrz.

Młode cyprysiki rosnące na wolnym powietrzu wymagają dodatkowego podlewania podczas suchej pogody. Najlepiej przestać je podlewać, gdy ziemia zamarznie. Odchwaszczanie w pobliżu cyprysików pomaga im zachować ogólny stan zdrowia, ponieważ nie muszą konkurować o wodę i składniki odżywcze.

 

Cypryśniki dobrze znoszą intensywne przycinanie, można więc uformować z nich żywopłot lub osłonę przed wiatrem.

 

W bardzo wietrznych regionach, np. w pobliżu wybrzeża, można zapobiegać uszkodzeniom spowodowanym przez wiatr, owijając drzewa folią, gdy zbliża się burza.

Nawożenie cyprysika.

Cyprysy rosnące na regularnie nawożonym trawniku na ogół nie potrzebują dodatkowego nawożenia, gdy już się zadomowią.

 

W przeciwnym razie należy nawozić drzewo co rok lub dwa lata nawozem zrównoważonym, lub cienką warstwą kompostu jesienią. Rozsyp do 460 gramów zbilansowanego nawozu na każdy centymetr (około garść nawozu) podłoża.

cyprysik jak podlewac

Rozmnażanie cyprysika z nasion lub sadzonki.

Cyprysik można rozmnażać zarówno z nasion, jak i z sadzonek twardego drewna pobieranych zimą, przy czym sadzonki twardego drewna ukorzeniają się łatwiej niż kiełkujące nasiona i dają drzewa zgodne z formą rodzica.

 

Jak wygląda Cyprysy?

Mają prosty pień, który zwęża się u podstawy, nadając im strzelistą perspektywę. W krajobrazie uprawnym osiągają wysokość od 15 do 24 m i rozpiętość od 6 do 9 m. Te liściaste drzewa iglaste mają krótkie igły o pierzastym wyglądzie.

 

Większość odmian ma igły, które zmieniają kolor na brązowy zimą, ale kilka z nich ma piękny żółty lub złoty kolor jesieni.

 

Po zasadzeniu drzewa przekop glebę wokół niego i przykryj strefę korzeniową mulczem organicznym o grubości 8-10 cm.

Zobacz też:Storczyk podlewanie, uprawa, rozmnażanie

Jak wysoko rośnie cyprysik?

Cyprysy mają prosty pień, który zwęża się u podstawy, nadając im strzelistą perspektywę. W krajobrazie uprawnym osiągają wysokość od 15 do 24 m, a ich rozpiętość wynosi od 6 do 9 m.

 

Szkodniki i Choroby Cyprysów.

Cyprysy są drzewami długowiecznymi, często żyją nawet kilkaset lat. Ich drewno jest twarde i gęste, często wykorzystuje się je do produkcji podłóg i mebli. Ponieważ cyprysy są tak odporne i łatwo się przystosowują, rzadko cierpią z powodu chorób.

 

Preferują gleby kwaśne, a na glebach zasadowych czasami rozwija się u nich chloroza żelazowa.

 

Problem ten objawia się żółknięciem liści, podczas gdy łodygi pozostają zielone. Można spróbować dolistnych oprysków żelazem lub potraktować glebę siarką, ale te zabiegi są krótkotrwałe.

 

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór bardziej odpowiedniego drzewa, jeśli gleba jest bardzo zasadowa.

Cypryśniki mogą być czasami atakowane przez workowce i roztocza.

Należy usunąć wszystkie dostępne worki i zniszczyć je.

 

Jeśli problem jest poważny, należy wezwać lub skonsultować się ze specjalistą, zwłaszcza jeśli drzewo jest duże.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!