Czy rośliny Maranty są łatwe w pielęgnacji?

Maranta jest blisko spokrewniona z Calathea i jest rośliną tropikalną, która potrzebuje dużej wilgotności i ochrony przed silnym słońcem. Pomyśl o liściach filtrujących światło w lesie deszczowym i chmurach ciepłego, wilgotnego powietrza.

 

Pochodząca z lasów deszczowych Ameryki Środkowej i Południowej nazwa maranta pochodzi od zwyczaju rośliny polegającego na podnoszeniu i składaniu liści w nocy. Roślina ta jest nisko rosnąca i ma bardzo zróżnicowany pokrój liści.

 

 

Czy rośliny maranty są łatwe w pielęgnacji?

Są stosunkowo łatwe w pielęgnacji, choć preferują warunki zbliżone do cieplarnianych, co w niektórych rejonach jest trudne do osiągnięcia w warunkach domowych.

 

 

Jak szybko rosną rośliny maranta?

Rośliny maranta są uważane za wolno rosnące i osiągają około 30 cm w najwyższym punkcie.

Zobacz też:Gloksynia Pielęgnacja

 

Czy rośliny maranta mogą rosnąć w pomieszczeniach zamkniętych?

W rzeczywistości rośliny maranta często rosną najlepiej w pomieszczeniach zamkniętych. Wymagają one bardzo tropikalnych warunków, które mogą być trudne do osiągnięcia na zewnątrz w wielu częściach kraju.

Maranta lisc

 

Oświetlenie

Powieś lub ustaw swoją roślinę maranta w pobliżu okna, gdzie będzie otrzymywać pośrednie światło słoneczne. Nigdy nie ustawiaj rośliny w bezpośrednim świetle słonecznym, ponieważ słońce przypali liście rośliny lub spowoduje powstanie plam, lub plamek i utratę intensywności koloru.

 

Rośliny maranta są ogólnie tolerancyjne na niższych obszarach światła. W zimie, kiedy rośliny przechodzą w stan spoczynku a czasem całkowicie zamierają, należy zapewnić im jasne światło, aby utrzymać wzrost.

 

 

Gleba

Rośliny maranta mogą prosperować w różnych glebach, tak długo, jak są one dobrze zdrenowane. Zazwyczaj tradycyjna mieszanka doniczkowa działa dobrze, ale można zrobić własny, łącząc dwie części torfu sphagnum mchu, jedna część gleby gliniastej, a jedna część perlitu lub grubego piasku razem. Ponadto gleba powinna być kwaśna, o pH od 5,5 do 6,0. Aby poprawić drenaż, dodaj kamienie lub żwir na dno doniczki i upewnij się, że doniczka ma wystarczającą ilość otworów drenażowych.

 

 

Podlewanie

Podczas sezonu wegetacyjnego należy często podlewać maranta gdy tylko wierzchnia warstwa wyschnie i nigdy nie dopuszczać do całkowitego wyschnięcia ziemi w doniczce. Rośliny te są bardzo wrażliwe na suszę i nie przetrwają długo, jeśli nie będą podlewane.

 

Aby jednak uniknąć problemów z grzybami, nie pozwól, aby woda znalazła się bezpośrednio na liściach lub aby roślina była mokra. Zarówno niewystarczająca ilość wody, jak i nadmierne podlewanie mogą spowodować żółknięcie liści i ich opadanie. Podlewając rośliny maranta należy używać wody o temperaturze co najmniej pokojowej, a nawet lekko ciepłej.

Maranta

 

Temperatura i wilgotność

Rośliny maranta preferują normalne temperatury domowe pomiędzy 15℃ a 26℃. Przedłużające się niższe temperatury mogą uszkodzić liście i spowodować ich opadnięcie z rośliny. Dodatkowo, rośliny maranta najlepiej rozwijają się w bardzo wilgotnym środowisku.

 

Aby zwiększyć wilgotność dostępną dla rośliny, możesz umieścić mały nawilżacz w pobliżu lub umieścić roślinę na szczycie tacy, która została wypełniona małymi kamieniami i wodą. Możesz także często spryskiwać liście wodą o temperaturze pokojowej lub lekko ciepłą.

 

 

Nawożenie

Od wczesnej wiosny do jesieni nawoź modlitewnik co dwa tygodnie zimą rzadziej niż raz w miesiącu rozpuszczalnym w wodzie nawozem do roślin domowych rozcieńczonym do połowy mocy. Jeśli użyjesz zbyt mało nawozu, roślina będzie rosła powoli lub prawie wcale. Jednak zbyt duża ilość nawozu może spalić korzenie rośliny, jej liście zaczną brązowieć, a roślina może nawet obumrzeć.

 

 

Temperatura

Od 18°C-30°C. Najlepiej nie dopuszczać do spadku temperatury poniżej 15°C.

Zobacz też:Hoja Pielęgnacja

 

Toksyczność

Jeśli masz małe dzieci lub zwierzęta domowe, masz szczęście: Maranta jest nietoksyczna. Większość tropikalnych roślin z dżungli jest toksyczna, ale na szczęście ta roślina jest wyjątkiem. Dobrym pomysłem może być jednak trzymanie Maranty z dala od zwierząt domowych, na wypadek gdyby lubiły one gryźć rośliny.

 

Jeśli twoje zwierzęta żują tę roślinę, roślina zacznie wyciekać wilgoć z jej łodyg. Ponieważ twoja Maranta jest rośliną spragnioną, ten wyciek nie zatrzyma się bardzo szybko i zajmie dużo czasu, aby się wyleczyć. Umieszczając roślinę w miejscu, gdzie dzieci i/lub zwierzęta domowe nie mogą jej dosięgnąć, chronisz swoją roślinę.

 

 

Rozmnażanie roślin Maranty.

Rozmnażanie roślin jest zaskakująco łatwym sposobem na powiększenie kolekcji i wykorzystanie większych roślin matecznych. Najczęstszym i najłatwiejszym sposobem rozmnażania roślin maranty jest dzielenie roślin podczas przesadzania.

Podczas przesadzania rośliny maranty, podziel ją na kilka mniejszych roślin, delikatnie strząsając ziemię z korzeni i rozdzielając je.

 

 

Upewnij się, że każda nowa roślina ma dobrą masę korzeni i kilka łodyg.

Te nowe, mniejsze rośliny wsadź osobno do płytkich doniczek.

Przez pierwsze kilka tygodni utrzymuj nowe podziały w bardzo ciepłym i wilgotnym miejscu, aż do pojawienia się nowych przyrostów.

 

 

Popularne szkodniki

Podobnie jak wiele innych roślin domowych, maranty mogą być podatne na przędziorki i mączniaki. Jeśli zauważysz oznaki porażenia, takie jak biały proszek na liściach lub brązowienie liści, możesz zastosować naturalny środek owadobójczy.

 

Zobacz też:Jak uprawiać i pielęgnować jaskier?

Brązowe liście na twojej roślinie maranty

W pewnym momencie w swojej podróży po roślinach możesz zobaczyć brązowe końcówki na swojej roślinie Maranta. Może to być spowodowane kilkoma powodami.

Pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę są twoje nawyki podlewania. Jeśli nigdy nie pozwalasz glebie wyschnąć, możesz podlewać swoją Marantę zbyt obficie. Jeśli gleba wyschnie w ciągu 1 do 3 dni, możesz podlewać roślinę.

 

Drugą rzeczą, którą należy sprawdzić jest ekspozycja na światło słoneczne. Jeśli twoja Maranta dostaje zbyt dużo bezpośredniego światła słonecznego, stanie się zbyt ciepła i wyschnie ślady po oparzeniach. Jeśli myślisz, że twoja Maranta może dostawać zbyt dużo bezpośredniego światła słonecznego, przenieś ją w nieco ciemniejsze miejsce.

 

Mniej powszechnym problemem jest to, że środowisko dla twojej rośliny może być zbyt suche dla twojej Maranty. Suche jak w przypadku bardzo niskiej wilgotności. Modliszka jest rośliną tropikalną, która potrzebuje dość dużo wilgoci. Jeśli jesteś pewien, że prawidłowo podlewasz swoją Marantę i że otrzymuje ona odpowiednią ilość światła słonecznego, może ona po prostu potrzebować wilgoci.

Milion złotych z hektara w uprawie czosnku ?!

Opadające liście na twojej Marancie

Opadające liście na twojej roślinie maranty mogą być jedną z dwóch rzeczy: roślina jest zbyt sucha lub jej łodygi są ciężkie. Jeśli gleba jest sucha, a roślina jest opadająca, podlej ją i zobacz jak roślina wraca do swojego normalnego stanu. Jeśli łodygi twojej Maranty są dość długie, może to oznaczać, że łodyga i liście są zbyt ciężkie, aby rosnąć w górę.

 

Jeśli spojrzysz na zdjęcia Maranty w internecie, możesz zauważyć, że często rosną one do góry. Twoja własna Maranta może rosnąć poziomo tak jak moja. Nie ma w tym nic złego, w rzeczywistości jest to naturalne. Roślina maranty jest rośliną zwisającą i ma ciężkie łodygi i liście. Ciężar ten oznacza, że roślina rośnie poziomo.

 

Jeśli chcecie, aby rosła w górę, będziecie musieli częściej rozmnażać roślinę, aby łodygi nie stały się zbyt długie. Wiedzcie, że nie ma nic złego w waszej roślinie i że naturalnie rośnie ona poziomo.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!