Dalie sadzenie, uprawa i pielęgnacja.

Uprawiaj dalie dla wspaniałych, kolorowych kwiatów, które kwitną od połowy lata do jesieni, kiedy wiele roślin nie ma już najlepszej formy! Bulwy sadzi się do gruntu późną wiosną.

 

W chłodniejszych strefach, jeśli chcesz uprawiać dalie jako byliny lub traktować je jako rośliny jednoroczne musisz wykopać i przechować bulwy jesienią. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie diale.

 

Jak uprawia się dalię?

Dalie rozmnażają się bezpłciowo poprzez tkankę wegetatywną zwaną cebulkami. W rzeczywistości jednak dalie nie wytwarzają prawdziwych cebulek. Zamiast tego tworzą rodzaj pseudo bulwy zwanej bulwą. Bulwy są podziemnymi organami z pąkami, w których rozwijają się nowe pędy, łodygi i struktury podobne do korzeni.

 

 

Kiedy sadzić dalie?

Aby uzyskać najlepsze efekty, diale sadzi się późnym latem lub wczesną jesienią. Przez pierwsze kilka tygodni należy ją tylko obserwować i często podlewać.

 

 

Wymagania glebowe dalii.

Dalie dobrze rozwijają się w bogatej, dobrze zdrenowanej glebie. Poziom pH gleby powinien wynosić 6,5-7,0, lekko kwaśny. Jeśli masz cięższą gliniastą glebę, dodaj piasek, mech torfowy lub stary obornik, aby rozjaśnić i rozluźnić strukturę gleby w celu lepszego drenażu.

daila i pszczola

 

Jaki kompost jest najlepszy dla dalii?

Wybierz pojemnik o średnicy i głębokości co najmniej 30 cm dla optymalnego wzrostu. Użyj kompostu uniwersalnego i dodaj nawóz o spowolnionym działaniu dla silnego wzrostu. Zasadź bulwy tak głęboko, jak przy sadzeniu w ziemi.

 

 

Jak nawozić diale?

Dalie dobrze jest nawozić płynnym nawozem o niskiej zawartości azotu podobnym do tego, który stosuje się do warzyw, takim jak 5-10-10 lub 10-20-20. Nawozić po wykiełkowaniu, a następnie co 3 do 4 tygodni od połowy lata do wczesnej jesieni. Nie przenawozić, zwłaszcza azotu, wystąpi ryzyko małych lub brak kwiatów, słabe bulwy, lub gnicie korzeni.

Zobacz też:Grubosz drzewko szczęścia uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie.

 

Podlewanie dalii.

Dalie rosną najlepiej, gdy otrzymują stały dopływ wody. Idealne jest nawadnianie kropelkowe, które kieruje wilgoć do strefy korzeniowej, utrzymując jednocześnie liście w stanie suchym. Jeśli podlewa się je ręcznie, najlepiej jest podlewać głęboko raz w tygodniu.

 

 

Ile wody potrzebuje dalia?

Nie ma potrzeby podlewania gleby do momentu pojawienia się dalii; w rzeczywistości nadmierne podlewanie może spowodować gnicie bulw. Po posadzeniu dalii należy podlewać ją głęboko 2 do 3 razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut za pomocą zraszacza a w suchym i gorącym klimacie nawet dłużej.

 

 

Czy należy podlewać dalie codziennie?

Dalie wymagają podlewania w suchym i gorącym klimacie. Skieruj konewkę lub wąż do podstawy rośliny. Raz w tygodniu należy podlewać aż do korzeni, zamiast częściej podlewać płytko.

 

daile

Czy dalie mogą być podlewane zbyt obficie?

Dalie mogą być trudne w uprawie, ponieważ są wrażliwe na choroby korzeni. Na tym etapie większość roślin znosi pewne podlewanie, dlatego należy mniej uważać na podlewanie, ale dalie nadal wymagają odpowiedniego przesuszenia, aby uniknąć problemów z chorobami korzeni.

 

 

Słońce i cień Dalie.

Dalie są miłośnikami słońca i potrzebują minimum 6 godzin światła słonecznego dziennie. Im więcej słońca, tym lepiej będą kwitły, dlatego najlepiej posadzić dalie w najbardziej nasłonecznionym miejscu, w jakim się da. Strefa, choć dalie są odporne na mróz tylko w strefach 8-11, ogrodnicy w strefach 3-7 mogą uprawiać dalie jako rośliny jednoroczne.

 

Zobacz też:Anturium uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie.

Czy dalie tolerują cień?

Większość dalii będzie się najlepiej czuła w pełnym słońcu. Jednak niektóre odmiany lepiej znoszą cień niż inne. Muszą mieć tylko kilka godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie.

 

 

Wybór i przygotowanie miejsca sadzenia Dalie?

 • Wybierz miejsce do sadzenia w pełnym słońcu. Dalie obficie kwitną przy 6 do 8 godzinach bezpośredniego nasłonecznienia. Najbardziej lubią poranne światło słoneczne. Należy wybrać miejsce z lekką ochroną przed wiatrem.
 • Dalie dobrze rozwijają się w bogatej, dobrze zdrenowanej glebie. Poziom pH gleby powinien wynosić 6,5-7,0, lekko kwaśny.
 • Jeśli masz cięższą gliniastą glebę, dodaj piasek, mech torfowy lub stary obornik, aby rozjaśnić i rozluźnić strukturę gleby dla lepszego drenażu.
 • Duże dalie i te uprawiane wyłącznie na kwiat cięty najlepiej jest uprawiać na wydzielonej działce w rzędach, samodzielnie, bez konkurencji ze strony innych roślin.
 • Dalie o średniej lub małej wysokości dobrze komponują się z innymi letnimi kwiatami. Jeśli masz tylko ogród warzywny, to jest to idealne miejsce, aby umieścić rząd dalii na kwiat cięty i coś do oglądania podczas pielenia!.

 

Jak sadzić dalie?

 1. Unikaj bulw dalii, które wydają się pomarszczone lub zgniłe. Różowe oczy pąki lub odrobina zielonego wzrostu to dobre oznaki. Nie należy łamać lub ciąć pojedynczych bulw dalii, jak w przypadku ziemniaków.
 2. Dalie rabatowe można sadzić w odstępach od 22 cm do 30 cm. Mniejsze odmiany kwitnące, które zazwyczaj mają około 3 stóp wysokości, powinny być sadzone w odległości 60 cm od siebie. Wyższe, większe dalie kwiatowe powinny być sadzone w odległości 90 cm od siebie. Jeśli sadzisz dalie około 30 cm od siebie, sprawiają, że ładny żywopłot kwitnienia i będzie wspierać się nawzajem.
 3. Otwór do sadzenia powinien być nieco większy niż bryła korzeniowa rośliny i należy dodać do gleby trochę kompostu lub mchu torfowca sphagnum. Dobrze jest też wsypać do dołka garść mączki kostnej. W przeciwnym razie nie należy nawozić roślin podczas sadzenia.
 4. Wykop dołek o głębokości około od 15 cm do 20 cm. Ustaw bulwy w nim, z punktów wzrostu, lub oczy, skierowane do góry, i przykryć 5 cm do 7 cm warstwą gleby. Jak łodyga kiełkuje, wypełnić gleby, aż jest na poziomie ziemi.
 5. Wysokie, wielkokwiatowe odmiany będą wymagały podpór. Umieść paliki do 1,8 m wysokości wokół roślin w czasie sadzenia i przywiąż do nich łodygi, gdy rośliny rosną.
 6. Dalie zaczynają kwitnąć około 8 tygodni po posadzeniu, od połowy lipca.
 7. Nie należy podlewać bulw zaraz po posadzeniu, to sprzyja gniciu. Z podlewaniem należy poczekać do momentu pojawienia się pędów nad ziemią.
 8. Nie przeszkadza ściółkowanie roślin. Ściółka jest siedliskiem ślimaków, a dalie lubią słońce na swoich korzeniach.

 

Czy można uprawiać dalie w doniczkach?

Jeśli zebrałeś i przechowałeś dalie w zeszłym roku, ale wiosną nie masz miejsca, aby rozpocząć ich uprawę w doniczkach w szklarni, możesz zasadzić je bezpośrednio w miejscu uprawy jako uśpione bulwy w połowie lub pod koniec kwietnia. W tym momencie gleba nie zamarznie, a bulwy zaczną wypuszczać korzenie.

daila kwiat

 

Kiedy powinienem zacząć wysiewać nasiona dalii?

Nasiona należy wysiać w pomieszczeniach zamkniętych na 6-8 tygodni przed terminem ostatnich przymrozków. Da to nasionom dalii wystarczająco dużo czasu na wzrost, aby mogły zakwitnąć w miesiącach letnich. Potrzeba około 100-120 dni, aby nasiona wydały kwiaty.

 

 

Jak długo trzeba czekać na wyhodowanie dalii z nasion?

Kiełkowanie przebiega zazwyczaj dość szybko, 10-14 dni, szybciej, jeśli temperatura jest wyższa. Kiedy liście sadzonek dotykają się, można je sadzić do doniczek. Większość nasion wykiełkuje razem, więc kompost może zostać usunięty z doniczki i rozbity, aby siewki mogły zostać usunięte.

 

 

Czy dalie są trudne do wyhodowania z nasion?

Wiedza o tym, jak uprawiać nasiona dalii nie jest trudna, ale jest kilka wskazówek, które gwarantują sukces i obfitość kolorowych kwiatów. Nasiona kwiatów dalii są produkowane w dużych ilościach na roślinach, ale większość ogrodników po prostu chroni bulwy i przesadza je w następnym roku jako niezawodny sposób na zachowanie ulubionego gatunku.

 

Zobacz też:Szałwia Omszona Uprawa i pielęgnacja.

Czy dalie się rozmnażają?

Bulwy dalii są czasami nazywane cebulkami, ale technicznie rzecz biorąc są bulwami, podobnymi do ziemniaków. Pod ziemią, bulwy rozmnażają się co roku znowu, jak ziemniak. Wystarczy jedna bulwa z jednym okiem, aby z powodzeniem wyhodować silną roślinę dalii.

 

 

Sadzonki dalii w doniczce.

Podlej je lub umieść w naczyniu z wodą i pozwól jej wsiąknąć w glebę. Umieść około 3 do 4 sadzonek w doniczce i poczekaj, aż mocno się ukorzenią. Powinny one ukorzenić się w ciągu 2 do 3 tygodni. Utrzymuj je podlewane, ale nie  mocz nadmiernie gleby.

 

 

 

O jakiej porze roku mogę pobierać sadzonki dalii?

Wystarczy oszukać bulwy dalii, aby późną zimą wypuściły nowe pędy. Można je odciąć i są one tak żywotne, że ukorzeniają się w kompoście w ciągu siedmiu do ośmiu dni.

 

 

Jak rozmnaża się dalie?

Dalie można rozmnażać z nasion, bulw lub sadzonek. Z nasion powstają odmiany różniące się od roślin rodzicielskich, dlatego rozmnażanie z nasion wykorzystuje się przede wszystkim do tworzenia nowych odmian. Rozmnażanie przez bulwy jest metodą najczęściej stosowaną i znaną hodowcom dalii.

 

 

Jak sadzić dalie - Z PLANTĄ W OGRODZIE

Czy dalie otworzą się po ścięciu?

Należy pamiętać, aby usunąć wszystkie przekwitłe kwiaty. Najlepszą porą na cięcie kwiatów, w tym dalii, jest chłodny poranek. Wybieraj kwiaty, które są otwarte lub prawie otwarte, ponieważ pąki nie otworzą się po ścięciu.

 

 

Czy trzeba przycinać dalie?

Przycinanie dalii nie zajmuje dużo czasu, ale jest ważną częścią pielęgnacji dalii, która nie tylko zwiększa potencjał kwitnienia roślin, ale także rozmiar pojedynczych kwiatów.

 

 

Co zrobić z daliami po kwitnieniu?

 • Wykop dookoła kępy dalii i podnieś bulwy widłami, uważając, by nie uszkodzić ich kolców. Usuń tyle ziemi, ile zdołasz.
 • Dokładnie spłucz glebę, a następnie postaw bulwy do góry nogami, aby wyschły.
 • Zapakuj bulwy do pudełka lub doniczki i przykryj je suchym kompostem.

 

Dlaczego moja dalia umiera?

Złe nawyki w zakresie podlewania mogą również prowadzić do więdnięcia roślin dalii. Podczas gdy nadmierne podlewanie dalii sprzyja rozwojowi chorób grzybiczych, które prowadzą do więdnięcia, niedostateczne podlewanie głodzi rośliny, powodując ich więdnięcie, utratę koloru i opadanie liści.

 

 

Jak przywrócić do życia moje dalie?

Przez zimę sprawdzaj okresowo stan dalii. Jeśli warunki przechowywania są zbyt wilgotne, może się zdarzyć, że bulwy będą mięsiste. Usuń je i zwiększ wentylację, aby zmniejszyć poziom wilgoci. Jeśli bulwy są pomarszczone i suche, zamocz je lub dodaj trochę wilgotnej mieszanki do uprawy, aby pomóc im się nawodnić.

 

Zobacz też:Kalatea wszystko co musisz wiedzieć o uprawie i pielęgnacji.

Skąd mam wiedzieć, że moje dalie są martwe?

Krótko mówiąc, jeśli patrzysz na dalie, które wydają się wyschnięte, nie oznacza to, że nie będą one żywotne. Możesz stwierdzić po dotyku, czy bulwa ma jeszcze wilgoć w środku i tak długo jak nie jest wysuszona, będzie w porządku.

 

 

Jak przezimować dalie?

Dalie można podnosić i przechowywać przez zimę w stanie pół śpiączki. Jeśli podnoszenie i przechowywanie nie jest konieczne, do zimowej ochrony może wystarczyć gruba, sucha ściółka nad koroną roślin niezdrewniałych.

 

 

Czy dalie dobrze się przesadza?

Przesadzamy dalie do ogrodu, gdy osiągną wysokość 45 cm. Jeśli sadzonki pochodzą z bulw, należy wykopać dołek na tyle głęboki, aby bulwy znalazły się pod 15 cm gleby. Sadzonki z sadzonek należy sadzić tak, aby linia gleby na łodydze rośliny była równa z otaczającą ją glebą.

 

 

Czy można przesadzać dalie doniczkowe?

Dalie to bulwiaste rośliny wieloletnie, które szybko rosną w miejscach nasłonecznionych i wytwarzają mnóstwo jaskrawo kolorowych kwiatów. Dobrze rosną w pojemnikach lub w gruncie, preferują wilgotną, dobrze zdrenowaną glebę. Łatwo je także przesadzić do gruntu, dzięki czemu mogą stanowić atrakcyjny pokaz kwiatów.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!