Dendrobium pielęgnacja

Dendrobium jest czymś w rodzaju miksem kilku gatunków storczyków. Jeśli szukasz informacji o storczykach Dendrobium, możesz znaleźć całe książki poświęcone każdemu z różnych rodzajów storczyków Dendrobium, które mogą należeć do tej kategorii. Ogólnie rzecz biorąc, można je podzielić na kilka różnych grup.

 

Dendrobium pielęgnacja.

Dendrobium potrzebują dużo światła, ale nie bezpośredniego słońca. Najlepsze jest lekko zacienione okno południowe. Okna wychodzące na wschód lub zachód są zadowalające, jeśli są jasne należy unikać bezpośredniego słońca, z wyjątkiem początku lub końca dnia. Dendrobium mogą wytrzymać upały, jeśli zapewniona jest odpowiednia wentylacja i wilgotność.

 

Storczyki dendrobium są dobrymi roślinami domowymi i są dość łatwe w uprawie, choć mogą być wybredne w kwestii środowiska. Dlatego zwracanie uwagi na ich warunki wzrostu jest kluczowe dla zdrowej, dobrze kwitnącej rośliny. Ogólnie rzecz biorąc, storczyki te lubią małe doniczki, w których ich korzenie mogą być nieco ściśnięte, i muszą być przy jasnym oknie, jeśli trzymasz je w domu. W sezonie wegetacyjnym często podlewaj i karm storczyki, ale w miesiącach zimowych nie podlewaj ich.

 

Te rośliny zazwyczaj wysyłają co najmniej jedną nową pionową laskę każdego roku. Nie obcinaj starych pędów, ponieważ przechowują one składniki odżywcze i wodę, które utrzymują storczyka w zdrowiu.

 

 

Światło

W naturze rośliny te dobrze rosną w niepełnym słońcu. Ale wewnątrz pomieszczeń, aby dobrze kwitły, prawdopodobnie będą musiały znajdować się przy najjaśniejszym oknie — najlepiej południowym. Pojawienie się kiełki może oznaczać, że roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości światła. Z drugiej strony, jeśli zobaczysz żółte liście, być może roślina otrzymała zbyt dużo bezpośredniego światła słonecznego.

Dendrobium kwiaty

 

Gleba

Storczyki nie rosną w typowej ziemi doniczkowej, ale w specjalnej mieszance, która naśladuje ich środowisko w naturze. Użyj komercyjnego podłoża do storczyków, które zazwyczaj zawiera mech torfowy, perlit lub korę jodłową.

 

Możesz też przygotować własne, używając tych składników. Upewnij się, że podłoże jest dobrze napowietrzone i dobrze zdrenowane, aby korzenie nie pozostawały w zbyt dużej wilgoci przez dłuższy okres czasu.

 

 

Podlewanie rośliny

Podczas sezonu wegetacyjnego rośliny te lubią wilgoć, ale nie powinny siedzieć w nasyconym medium. Nadmierne podlewanie może prowadzić do gnicia korzeni, a w efekcie do żółknięcia lub więdnięcia rośliny.

 

Aby określić, kiedy należy podlewać, wystarczy włożyć palec do podłoża. Jeśli jest mokry, poczekaj z podlewaniem, aż lekko przeschnie. W miesiącach zimowych można zrobić kilka dni przerwy między kolejnymi podlewaniami, ale nie należy dopuścić do całkowitego wyschnięcia podłoża.

Dendrobium

Zobacz też:Gdzie sadzić rodgersję?

Temperatura i wilgotność

Storczyki Dendrobium lubią ciepłe klimaty i preferują temperaturę powyżej 15℃ przez cały czas. Mogą być w stanie wytrzymać nieco niższe temperatury nocą do 10 ℃, ale długotrwałe narażenie na zimno nie jest idealne. Co więcej, preferują wilgotność powietrza na poziomie od 50% do 70% minimum 45%. Brązowe końcówki liści mogą być oznaką, że powietrze jest zbyt suche dla Twojego storczyka.

 

 

Nawożenie

Podczas sezonu wegetacyjnego regularnie zasilaj storczyki zrównoważonym nawozem, zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Pod koniec sezonu wegetacyjnego zmniejsz dawkę nawozu o około połowę.

 

 

Cyrkulacja powietrza

Ponieważ storczyki dendrobium nobile wymagają dość wysokiego poziomu wilgotności, może to predysponować je do chorób grzybiczych, jeśli nie zapewni się im odpowiedniego przepływu powietrza.

 

Otwarcie okna w słabo wentylowanym domu lub użycie wentylatora oscylacyjnego może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby. Należy tylko uważać, aby nie narażać storczyka na zimne przeciągi, które mogą powodować opadanie pąków.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Dzielżan

Podłoże dla Dendrobium Nobile

Storczyki Dendrobium są roślinami epifitycznymi, co oznacza, że w naturze rosną przyczepione do innych roślin, a nie w glebie. Z tego powodu należy zadbać o to, aby storczyk dendrobium nobile był umieszczony w doniczce z bardzo dobrze napowietrzoną i dobrze zdrenowaną mieszanką doniczkową.

 

Dobrej jakości gotowa mieszanka dla storczyków będzie odpowiednia, można też przygotować własną. Równa mieszanka grubej kory sosnowej, łupiny orzecha kokosowego i perlitu jest mieszanką, którą z powodzeniem stosuję w przypadku wielu gatunków storczyków.

 

 

Wybór pojemnika na doniczki

Pojemnik musi mieć dużo otworów drenażowych i nie powinien być zbyt duży. Storczyki Dendrobium nobile bardzo dobrze znoszą wiązanie korzeni, a unikanie nadmiaru podłoża wokół korzeni poprawi drenaż i napowietrzanie korzeni.

Zwykle używam plastikowej doniczki, która jest wystarczająco duża, aby utrzymać korzenie rośliny i ma dużo otworów drenażowych. Zawsze umieszczam moje storczyki dendrobium nobile w zewnętrznej dekoracyjnej doniczce, aby zwiększyć estetykę, gdy są na wystawie i dodać wagi, aby zapobiec przewróceniu się tej ciężkiej rośliny.

 

Ułatwia to również zabranie wewnętrznej doniczki do zlewu w celu podlania storczyka, pozwalając mu na dokładne osuszenie, przed powrotem do ozdobnej doniczki.

Donice gliniane są być może nawet lepszym rozwiązaniem, ponieważ porowata natura gliny pozwala na szybsze wysychanie podłoża i zmniejsza ryzyko gnicia korzeni.

 

 

Dendrobium Nobile kwitnie

Kwiaty storczyków dendrobium nobile są piękne, delikatne i liczne. Pąki tworzą się na niewielkich, nieprzekraczających kilku centymetrów długości kłosach kwiatowych, które wyrastają z łodygi, pomiędzy parami liści. Pojedyncza laska dendrobium nobile może mieć 25-50 kwiatów, a roślina z kilkoma kwitnącymi laskami tworzy spektakularny pokaz.

 

Kwiaty mają lekki, słodki zapach, który jest przyjemny, ale nie przytłaczający.

 

Pąki rozwijają się zwykle w grudniu i styczniu, a kwitnienie trwa od stycznia do marca na półkuli północnej. Kwiaty utrzymują się zwykle przez co najmniej 6 tygodni. W chłodniejszych warunkach i przy zdrowych roślinach, które są dobrze pielęgnowane, kwitnienie może trwać nawet do 12 tygodni.

Zobacz też:Pielęgnacja Euforbii

Przycinanie i pielęgnacja po kwitnieniu

Po zakończeniu kwitnienia rośliny należy przyciąć pędy kwiatowe przy samej łodydze. Nie należy przycinać pędów, które zakończyły kwitnienie, ponieważ pojedyncze pędy mogą zakwitnąć ponownie w następnym roku, ale zawierają także zapas energii, którą roślina może wykorzystać do wzrostu nowych pędów i wzrostu wegetatywnego, co prowadzi do rozwoju pąków i kwiatów na nowym pędzie. Ścięcie starej łodygi usuwa to źródło energii i storczyk ma większe trudności z wytworzeniem nowych łodyg w następnym sezonie.

 

 

Ponowne kwitnienie

Po zakończeniu kwitnienia należy zwiększyć podlewanie, rozpocząć regularne nawożenie, utrzymywać temperaturę pomiędzy 18-30°C i zapewnić jej dużo jasnego światła, aby zmaksymalizować wzrost wegetatywny. Należy się spodziewać co najmniej częściowego opadnięcia liści z pędów, które zakwitły, ponieważ storczyki dendrobium nobile są roślinami pół cienistymi.

 

W miesiącach od kwietnia do sierpnia można spodziewać się nowego wzrostu wegetatywnego, a normalnym zjawiskiem jest pojawienie się jednej lub więcej nowych pseudo bulw, które będą najprawdopodobniej miejscem kwitnienia następnej zimy.

W końcu pędy przestaną wypuszczać nowe liście, a w okresie jesiennym należy ograniczyć podlewanie, zaprzestać nawożenia i zmniejszyć temperaturę, w której storczyk jest uprawiany.

 

Storczyki Dendrobium nobile zazwyczaj wypuszczają pąki po wystawieniu ich na działanie temperatur nocnych 10-15°C przez co najmniej 4 tygodnie, przy temperaturach dziennych do 21°C.

Co ciekawe, niektóre z nowszych odmian dendrobium nobile orchid będą kwitły bez tych specyficznych wymagań pielęgnacyjnych, ale jeśli nie jesteście absolutnie pewni, zalecałbym stosowanie się do powyższych rad.

 

 

Jak przesadzać storczyki Dendrobium Nobile?

Storczyki Dendrobium nobile lubią być związane korzeniami, więc przesadzaj je co 2-3 lata i tylko do doniczki o jeden rozmiar większej. Przesadzanie powinno mieć miejsce, gdy drenaż podłoża spowalnia się z powodu pęknięcia podłoża, korzenie przerastają doniczkę lub gdy masa korzeniowa znacznie wypełnia doniczkę.

 

Przesadzaj po zakończeniu kwitnienia i wejściu rośliny w okres szybkiego wzrostu wegetatywnego. Świeże podłoże i przestrzeń do wzrostu będą najkorzystniejsze dla rośliny w tym czasie. Przesadzanie w innym czasie może przerwać rozwój pąków i kwiatów, a przesadzanie podczas kwitnienia może prowadzić do przedwczesnego zakończenia fazy kwitnienia z powodu stresu spowodowanego przez proces przesadzania.

 

Można podzielić dendrobium nobile podczas przesadzania, tak długo, jak każda pojedyncza roślina będzie miała co najmniej 3 pędy. Podział kłącza może być wykonane z ostrym nożem i jest stosunkowo proste. Należy uważać, aby nie uszkodzić zdrowych pędów podczas wykonywania tej czynności.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!