Dereń jadalny odmiany i uprawa, owoce

Dereń jadalny jest łatwą w pielęgnacji, odporną na zimno rośliną. Wymaga stanowisk słonecznych do pół cienistych. Preferuje wilgotne, bogate w składniki organiczne gleby o pH 5,5-7,5, ale toleruje gleby gliniaste. Owoce tej rośliny są częściowo samopłodne, ale dają więcej owoców, jeśli są zapylane krzyżowo.

 

 

W przypadku zapylenia krzyżowego z inną odmianą dają więcej plonów. W przypadku uprawy jako żywopłot, rośliny należy rozstawić w odległości 3 metry od siebie.

 

Jak wygląda dereń?

Liściasty wielopienny krzew lub małe drzewo, od 6 m do 8 metrów wysokości, rozłożysty do 4,5 m, okrągłogłowy zarys, pędy smukłe. Liście naprzeciwległe, proste, jajowate do eliptycznych, 5-10 cm długości, 3-5 par żyłek, ciemnozielone powyżej. Czasami czerwonawy kolor jesienią, ale ogólnie słaby z liśćmi opadającymi na zielono.

nasiona dereń

Jak kwitnie dereń?

Główną porą roku jest wczesna wiosna, kiedy na nagich pędach pojawiają się małe, jaskrawożółte kwiaty. Po nich pojawiają się dorodne liście, które jesienią stają się czerwono-purpurowe i stanowią imponujące tło dla jaskrawoczerwonych, jadalnych owoców przypominających wiśnie.

 

Sadzenie dereń.

Łatwo rośnie w przeciętnych, średnich, dobrze zdrenowanych glebach, w pełnym słońcu do półcienia. Preferuje gleby wilgotne, bogate w składniki organiczne. Należy szybko usuwać odrosty korzeniowe, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się rośliny.

Zobacz też:Jak i kiedy sadzić Truskawki.Uprawa, przesadzanie i owoce.

Rozmnażanie dereń z sadzonki.

Odmiany uprawne rozmnaża się przez sadzonki umieszczone w podłożu glebowym i utrzymywane w stanie wilgotnym. Sadzonki z zielonego drewna pobrane w lipcu lub sierpniu są bardziej efektywne niż sadzonki z twardego drewna w stanie spoczynku.

 

Dereń jadalny Cornus mas Pomocnik na winnicy

Nawożenie dereń.

Dereń najlepiej jest nawozić raz wczesną wiosną, a następnie raz po trzech miesiącach. Należy stosować zrównoważony nawóz granulowany o spowolnionym uwalnianiu składników pokarmowych, wymieszany z glebą wokół korzeni.

 

Jeśli gleba jest bardzo zasadowa, pomocne może być zastosowanie nawozu zakwaszającego.

Jak uprawiać dereń jadalnego z nasion?

Uprawę dereń jadalnego z nasion, należy wysiewać nasiona ze świeżych owoców jesienią lub stratyfikować wysuszone nasiona przez 23 tygodnie w zimnie, lub 16 tygodni w cieple, a następnie 4-16 tygodni w zimnie.

 

Kiełkowanie może trwać nawet 12-15 miesięcy, jednak nacinanie okrywy nasiennej przed stratyfikacją może przyspieszyć ten proces.

Jak przycinać dereń?

Przycinać należy tylko wczesną wiosną, przed kwitnieniem i przed wypuszczeniem liści. Gałęzie krzyżujące się, źle uformowane lub uszkodzone należy usunąć z powrotem do głównej gałęzi. Jeśli roślina ma mieć formę drzewka, należy również usuwać niskie gałęzie, gdy jest młoda.

dereń liścię i kwiaty

Problemy Dereń.

Charakteryzuje się doskonałą odpornością na antraknozę i omacnicę prosowiankę. Przy prawidłowej uprawie drzewo to ma zazwyczaj niewiele problemów z owadami i chorobami. Zestresowane drzewa mogą stać się podatne na ataki omacnicy prosowianki.

 

 

Mniej poważnymi potencjalnymi szkodnikami są minóg liściasty, mączniak żółciowy. Potencjalne problemy z chorobami obejmują antraknozę, plamistość liści, raka korony, zgniliznę korzeni, mączniaka prawdziwego oraz zarazę liści i gałązek.

 

Czy owoce dereń jadalnego są jadalne?

Owoce przebarwiają się na czerwono późnym latem i są jadalne. Owoce są podobne w smaku do cierpkich czereśni i mogą być używane do dżemów, galaretek, ciast, syropów i wina. Owoce są bogate w witaminę C.

 

Jak smakują owoce dereń jadalnego?

Niedojrzałe czereśnie są cierpkie i cierpkie, ale w pełni dojrzałe owoce smakują jak skrzyżowanie cierpkich czereśni z żurawiną. Sztuczka polega na tym, że owoce nie są w pełni dojrzałe, dopóki nie spadną z krzewu. Nawet gdy są jaskrawoczerwone, nie są jeszcze gotowe. Prawdziwie dojrzałe owoce są miękkie i mają głęboki czerwony kolor.

 

Rozmnażanie z nasion dereń jadalny.

Dereń jadalny może być rozmnażana przez nasiona i sadzonki z miękkiego drewna. Nasiona wymagają 90-120 dni ciepłej, wilgotnej stratyfikacji, a następnie 90-120 dni stratyfikacji zimnej. Odmiany uprawne rozmnażane są przez sadzonki umieszczone w podłożu glebowym i utrzymywane w stanie wilgotnym.

 

Czy można uprawiać dereń z sadzonek?

Można rozmnażać z sadzonek półtwardych i twardych. Sadzonki półtwarde pobiera się z drzewa latem, kiedy drewno jest jeszcze lekko miękkie i częściowo dojrzałe. Usuń liście z 2/3 dolnej części sadzonki. Zanurz koniec sadzonki w hormonie ukorzeniającym.

Dereń jadalny owoce

Ile wody potrzebuje dereń jadalny?

Po posadzeniu bardzo ważne jest prawidłowe podlewanie drzewa w pierwszym roku życia. W pierwszym tygodniu należy je podlewać co drugi dzień, obficie, w drugim tygodniu można je podlewać obficie dwa do trzech razy, a po drugim tygodniu przez resztę pierwszego sezonu podlewać roślinę obficie raz w tygodniu.

 

Czy dereń potrzebuje pełnego słońca?

Dobrze rozwijają się w miejscu, które jest w pełni nasłonecznione i ma dobrze zdrenowaną, żyzną glebę. Pełne słońce oznacza co najmniej 6 do 8 godzin słońca każdego dnia. Światło słoneczne ma kluczowe znaczenie dla produkcji i jakości owoców, a także zapobiega rozwojowi chorób grzybiczych.

Zobacz też:Świdośliwa uprawa, wymagania, odmiany i rozmnażanie.

Gdzie najlepiej posadzić dereń jadalny?

Sadzić w miejscu słonecznym z dobrą cyrkulacją powietrza, unikać sadzenia w pobliżu drzew lub budynków, które zacieniają. Drzewa dereń potrzebują głębokiej, dobrze zdrenowanej gleby. Należy sadzić w odległości 10 m do 12 metrów od siebie.

 

Jaką glebę lubi dereń jadalny?

Wszystkie dereń jadalny dobrze rozwijają się na lekkiej, raczej piaszczystej glebie. Należy unikać sadzenia na ciężkich, zbitych glebach. W takich glebach rośliny są dość podatne na zgniliznę korzeni i korony. Idealna gleba dla tej rośliny powinna być dość żyzna, ale jednocześnie głęboka, zwłaszcza gdy ziemia jest sucha.

 

Jak długo żyje dereń jadalny?

Żyję zazwyczaj około 20-40 lat, ale długość życia zależy wyłącznie od odmiany. Dereń ozdobny żyje krótko – wiele z nich ledwie dożywa 20 lat, natomiast odmiany cenione za owoce dożywają około 30-40 lat.

 

Jak długo trwa owocowanie?

Rosną około trzech lat, a owocują już w czwartym roku. Większość roślin owocowych nie owocuje w tym samym roku, w którym się je posadziło, ale gdy już zaczną owocować, mogą owocować przez wiele lat – dojrzałe drzewo może wydać około 30-50 owoców w ciągu jednego sezonu.

 

Czy owoce dereń mogą być trujące?

Prunus avium (Wiśnia Ptasia) jest tym, do czego ludzie zwykle odnoszą się, mówiąc o dzikiej wiśni. Wszystkie są jadalne, chociaż niektóre mogą być bardzo ostre i kwaśne. Nasiona lub pestki wiśni są trujące i nie powinny być spożywane.

 

Gatunki i odmiany dereń.

  • Odmiany derenia świdwy Corneliana
  • Jeśli szukasz krzewu o urozmaiconych liściach, wybierz odmiany Variegata lub Elegantissima.
  • Jeśli wolisz złote liście, poszukaj odmiany Aurea.
  • Jeśli chcesz mieć roślinę, która osiąga tylko około 1 metr wysokości, wypróbuj odmianę Nana.
  • Dla żółtych owoców, a nie czerwonych, należy sadzić odmiany Xanthocarpa lub Flava.
  • Fructu Violaceo wytwarza purpurowe owoce.
  • Alba ma białe owoce.
  • Golden Glory ma bardzo duże kwiaty i duże owoce, a jej wzrost jest bardziej wyprostowany i rozgałęziony.

Nie wszystkie jednak przyjemną się dobrze w naszych warunkach klimatycznych.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!