Dracena: Jak dbać o roślinę domową z gatunku Dracena?

Spis Treści

Być może już uprawiasz roślinę dracena jako część swojej kolekcji roślin domowych, w rzeczywistości możesz mieć kilka z łatwych w pielęgnacji roślin domowych Dracena. Jeśli tak, prawdopodobnie dowiedziałeś się, że opieka nad rośliną Dracena jest dość prosta.

 

Kolorowe, podobne do pasków liście pojawiają się na wielu odmianach roślin domowych z rodzaju Dracena. Wiele odmian to duże, przypominające drzewa rośliny, podczas gdy inne są mniejsze. Dracena domowa ma wyprostowaną formę, niezależnie od odmiany.

 

Czy mogę posadzić moją dracenę na zewnątrz?

Dracena jest jedną z najczęściej sprzedawanych roślin domowych, ale Dracena w ogrodzie na zewnątrz jest mniej popularna. Jest to ukochana roślina domowa, ale nie każdy może uprawiać ją na zewnątrz. Wymaga stałego ciepła, więc spróbuj tego tylko wtedy, gdy masz ciepły, prawie tropikalny klimat.

Czy Dracena jest łatwa w uprawie?

Uprawiane ze względu na atrakcyjne liście, draceny są popularnymi roślinami, które wymagają bardzo mało opieki. Istnieje ponad 100 gatunków drzew i krzewów sukulentowych, ale wiele z nich jest wykorzystywanych jako rośliny domowe, ponieważ są łatwe w uprawie i tolerują słabe oświetlenie.

 

 

Jak długo żyją rośliny z rodzaju Dracena?

Są to wolno rosnące rośliny, które potrzebują około 10 lat, aby osiągnąć ponad 1,5 metra wysokości, ale wyglądają bujnie, gdy osiągną około 30 cm wysokości. Mają bardzo podobny wygląd do roślin palmowych.

dracena w tropikalnych warunkach

 

Światło słoneczne dla draceny?

Dracena preferuje średnie, pośrednie nasłonecznienie, ale może przetrwać w warunkach słabego oświetlenia. Brązowe plamy na liściach zwykle wskazują, że roślina dostaje zbyt dużo światła. Blade liście, powolny wzrost i małe nowe liście wskazują na to, że roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości światła.

 

Zobacz też:Jak pielęgnować Fitonię poradnik

 

Czy dracena może być uprawiana w pełnym słońcu?

Nigdy nie umieszczaj rośliny draceny w bezpośrednim słońcu, gdyż promienie słoneczne spowodują przypalenie liści.

 

 

Jaka gleba jest najlepsza dla draceny?

Jak wiele łatwych w pielęgnacji roślin pokojowych, dracena lubi bogatą, ale dobrze zdrenowaną glebę w doniczce z dobrym drenażem. Doskonale nadaje się do tego zwykła mieszanka do roślin doniczkowych!

 

 

Czy dracena lubi kwaśną glebę?

Dracena preferuje lekko kwaśne środowisko uprawy, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, około 6,0 do 6,5. Dracena jest podatna na zatrucie fluorem, co oznacza, że jeśli pobierze zbyt dużo fluoru z gleby, może zachorować lub umrzeć. Pierwszymi objawami będą długie brązowe obszary, które tworzą się wzdłuż liści.

 

dracena lodyga

Jak przesadzić roślinę draceny?

Rozluźnij korzenie rośliny, usuwając ziemię, która się obluzowała. Obetnij martwe korzenie. Umieść roślinę w nowym pojemniku i otocz ją zwilżoną mieszanką doniczkową. Dokładnie podlej roślinę i trzymaj ją z dala od bezpośredniego światła słonecznego przez co najmniej 2 tygodnie.

 

 

Jaki nawóz jest najlepszy dla Draceny?

Dracenę należy nawozić rozpuszczalnym w wodzie komercyjnym nawozem do roślin domowych. Należy szukać nawozów o proporcjach azotu, fosforu i potasu wynoszących 3:1:2 oraz śladowych ilościach cynku, sodu, manganu, miedzi i żelaza.

 

Zobacz też:Uprawa Fasoli Szparagowej Sadzenie i Zbiór

Jak często powinienem nawozić moją dracenę?

Te mało wymagające rośliny nawozić tylko raz wiosną i ponownie wczesną jesienią lub raz do dwóch razy w miesiącu wiosną i latem. W marcu do września należy je nawozić, pozwalając na okres spoczynku w zimie.

 

 

Jak podlewać Dracena?

Dracena wymagają mniej wody niż większość roślin pokojowych. Utrzymuj je nawodnione przez zamgławianie liści wodą i utrzymywanie gleby lekko zamglonej nigdy mokrej, jak również z dobrym drenażem. Przed podlaniem należy zawsze pozwolić, aby wierzchnia warstwa gleby wyschła. Nie należy przesadzać z podlewaniem, gdyż może to spowodować gnicie korzeni.

 

 

Jak często podlewać rośliny z rodziny dracenowatych?

Drzewa draceny wolą, aby gleba między podlewaniami przeschła, ale nie całkowicie. Zazwyczaj podlewanie co 10-14 dni pozwala utrzymać równomierny poziom wilgotności gleby.

 

 

Skąd mam wiedzieć, czy moja dracena potrzebuje wody?

Ogólną zasadą jest, aby podlewać dracenę tylko wtedy, gdy gleba jest sucha w dotyku. Podlewaj rośliny dokładnie, lub do momentu, gdy woda będzie swobodnie wypływać z otworów drenażowych na dnie doniczki.

 

 

Nadmierne podlewanie Draceny jak wygląda i objawy.

Najbardziej oczywistą oznaką nadmiernego podlewania są miękkie, brązowe liście lub miękko wyglądający pień. Jeśli zauważysz, że tak się dzieje, pozostaw dracenę do całkowitego wyschnięcia, a następnie ogranicz podlewanie.

dracena kwiaty

 

Jak długo trwa gojenie się nadmiernie podlewanej rośliny?

Gdy roślina osiągnęła ekstremalny stres z powodu podlewania. Zarówno nadmiernie podlewane, jak i niedostatecznie podlewane rośliny może prowadzić do takiego stresu. Do 4-7 dni później po prostu powoli zaczynają umierać. To głównie z powodu gnicia korzeni.

 

 

Czy dracena może być przycinana?

Najlepszą porą na przycinanie roślin z gatunku dracena jest okres aktywnego wzrostu wiosną i latem. Jeśli to możliwe, należy unikać przycinania draceny w okresie spoczynku jesienią i zimą. Upewnij się, że ostrze tnące jest ostre, aby cięcia były czyste i równe. Poszarpane cięcia są nieestetyczne i mogą sprzyjać rozwojowi chorób.

 

 

Czy powinienem przycinać moją dracenę?

Nie bój się przycinać swoich dracen, z czasem będą tego potrzebować. Zwłaszcza jeśli sięgają sufitu! Możesz ponownie przyciąć pędy na roślinie macierzystej, które zostały przycięte.

 

 

Jak uformować dracenę?

Kępki zielonych liści w kształcie miecza, osiągające długość do 90 cm, wyrastają z wierzchołków długich, smukłych łodyg. Ponieważ każda łodyga zwieńczona jest jedną kępką liści, jedynym sposobem kształtowania drzewa jest określenie wysokości łodyg i zachęcanie do rozgałęziania się poprzez przycinanie.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Komarzycy- niezbędne informacje

 

Czy należy obcinać brązowe końcówki liści u Draceny?

Obetnij brązowe końcówki liści lub plamki czystymi nożycami. Odetnij tylko uszkodzone końcówki lub plamki, pozostawiając niewielki margines brązu, aby nie uszkodzić pozostałych zdrowych liści rośliny. Jeśli cały liść stał się brązowy, usuń pojedyncze liście u ich podstawy. Pociągnij delikatnie za liść, może oderwać się sam.

 

 

Czy można wyhodować dracenę z sadzonki?

Wykonaj cięcie poniżej linii liści rośliny, upewniając się, że obejmuje ono kilka węzłów łodygi rośliny. Sadzonki można posadzić w pojemniku z wilgotną ziemią lub umieścić w wazonie z czystą wodą. Sadzonki rozmnażane w wodzie wymagają niewiele czasu, zanim zaczną się tworzyć korzenie.

 

 

Dracena - samodzielne sadzonkowanie w domu - DIY: Dom z duszą

Czy można ukorzenić się dracenę w wodzie?

Sadzonki Dracena marginata są bardzo łatwe do rozmnażania w wodzie. Długie łodygi, które nazywane są pędami, sięgają i skręcają w kierunku światła. Normalnym zwyczajem wzrostu jest to, że z czasem pędy stają się bardzo długie. Można przyciąć te pędy i pobrać sadzonki, ponieważ Dracena marginatas bardzo dobrze na to reaguje.

 

 

Jak długo trzeba czekać, aby dracena ukorzeniła się w wodzie?

Należy odczekać 60 dni. W tym czasie dracena rozwinie nowe korzenie i stanie się niezależną rośliną. Na tym etapie można przenieść ją do gleby lub pozwolić jej żyć i rosnąć w wodzie.

 

 

Jak długo sadzonki draceny potrzebują, aby się ukorzenić?

Każdą sadzonkę draceny wsuwa się do gleby na głębokość około 1,30 cm. Korzenie tworzą się od dołu, zwykle poniżej pąka. Sadzonka może potrzebować do czterech tygodni, aby wytworzyć korzenie.

 

 

Jak sprawić, aby Dracena się rozkrzewiła?

Przyciąć górną część głównej łodygi, aby uzyskać zwarty, krzaczasty kształt. Jeśli chcesz uzyskać małą, okrągłą roślinę, użyj sekatora, aby odciąć tylko górną część łodygi. Cięcie należy wykonać w zależności od pożądanej wysokości, ale może to być od 63 mm do 1,90 cm całkowitej długości pędu.

 

Zobacz też:Bazylia: jak sadzić, uprawiać i zbierać bazylię?

Jak pobudzić korzenie do wzrostu z sadzonek?

  • Określ miejsce, w którym będziesz odcinać sadzonkę od głównej rośliny.
  • Ostrożnie przytnij tuż pod węzłem za pomocą czystego, ostrego noża lub nożyczek.
  • Umieść sadzonkę w czystej szklance.
  • Wymieniaj wodę co 3-5 dni na świeżą wodę o temperaturze pokojowej.
  • Czekaj i obserwuj jak rosną korzenie!

 

Jak długo trzeba czekać na wzrost Draceny?

Korzenie nadal tam będą, więc umieść ją w odpowiednim miejscu i miej na nią oko. Odrośnie, ale może to potrwać od sześciu miesięcy do roku.

 

 

Nasiona draceny.

Aby ułatwić kiełkowanie, nasiona draceny należy namoczyć w wodzie o temperaturze pokojowej na trzy do pięciu dni. Wypełnij małą doniczkę lub pojemnik mieszanką startową dla nasion. Upewnij się, że w dnie pojemnika znajduje się otwór drenażowy. Zwilż mieszankę startową tak, aby była lekko wilgotna, ale nie przesycona.

 

 

Jak szybko rośnie Dracena?

To efektowne, wiecznie zielone drzewo może osiągnąć wysokość około 1,8 metra w pomieszczeniach zamkniętych, choć rośnie powoli i osiągnięcie takiej wysokości może zająć około 10 lat. Ma zakrzywione łodygi i smukłe, łukowato wygięte zielone liście z czerwonymi brzegami.

 

dracena drzewko

Pielęgnacja Draceny zimą.

Pozostawiając nienaruszoną bryłę korzeniową, przesadzamy dracenę do dużego pojemnika. Przynieś pojemnik do domu i umieść go w ciepłym miejscu, które otrzymuje pośrednie światło słoneczne. Przez całą zimę roślina będzie wymagała jedynie sporadycznego podlewania, gdy gleba stanie się sucha.

 

 

Czy Dracena może przetrwać zimę?

Rośliny te pochodzą z regionów tropikalnych i jako takie wymagają dużej ilości ciepła, aby przetrwać i rozwijać się jak najlepiej. W regionach, które nie ma takich warunków i wstępują mroźne zimy (jak w naszym klimacie) k, rośliny draceny nie przetrwają zimy na zewnątrz.

 

 

Jak zimno to za zimno dla Draceny?

Dracena potrzebuje ciepła, aby dobrze rosnąć. Należy zapewnić im temperaturę w zakresie od 18℃ do 21℃. Zimne przeciągi spowodowane zbyt bliskim ustawieniem przy oknach lub klimatyzatorach mogą powodować brązowe końcówki liści i zwijanie się brązowych brzegów liści.

 

 

Jak uratować umierającą roślinę draceny?

Nadmierne podlewanie powoduje gnicie korzeni i jest główną przyczyną obumierania Dracena. Pozbądź się mokrej ziemi; przytnij wszystkie martwe łodygi; pozwól roślinie pozostać na noc bez korzeni. Przesadź roślinę do pojemnika niewiele większego od bryły korzeniowej, który ma otwory w dnie.

 

 

Dlaczego liście spadają z mojej draceny?

Liście draceny odpadają z powodu nadmiernego podlewania lub zbyt małego podlewania. Dodatkowo nadmiar nawozów, stres cieplny lub zimny przeciąg również mogą powodować ten problem. Choroby i inwazje szkodników często powodują gubienie liści. Zapewne wiesz, że dracena jest wytrzymała i odporna na różne warunki środowiskowe.

 

 

Dlaczego moja dracena staje się czarna?

Gdy dracena ma czarne łodygi, prawdopodobnie oznacza to, że roślina zaczęła gnić. Wymieniaj ziemię w doniczce co roku i za każdym razem, gdy przesadzasz roślinę. Upewnij się także, że otwory drenażowe w doniczce nie są zablokowane. Nieefektywna ziemia w doniczce może stać się mokrym bałaganem, który spowoduje gnicie rośliny.

Jak sprawić, aby moja Dracena rozkrzewiła się w doniczce?

Przyciąć wierzchołek głównej łodygi, aby uzyskać zwarty, krzaczasty kształt. Jeśli chcesz uzyskać małą, okrągłą roślinę, użyj sekatora, aby odciąć tylko górną część łodygi. Cięcie należy wykonać w zależności od pożądanej wysokości, może to być od 63 mm do 1,90 cm całkowitej długości łodygi.

 

 

Skąd mam wiedzieć, czy moja dracena ma zgniliznę korzeni?

Po ustaleniu, dlaczego Twoja Dracena może mieć zgniliznę korzeni, delikatnie usuń roślinę z gleby wraz z wszystkimi korzeniami. Zgniłe korzenie będą wyglądały na czarne, kruche i mięsiste. Po usunięciu korzeni należy je całkowicie wypłukać w wodzie o temperaturze pokojowej. Większość zgniłych korzeni łatwo odpadnie.

 

 

Dlaczego liście Draceny żółkną?

Najczęstszą przyczyną żółknięcia liści u roślin z rodzaju Dracena jest niewłaściwa wilgotność gleby- w szczególności nadmierne podlewanie. Twoja roślina nie lubi mokrych ziemi (gleby, w której osadza się nadmiar wody z podlewania), co spowoduje gnicie korzeni i doprowadzi do śmierci rośliny. Żółte i brązowiejące liście są pierwszą oznaką gnicia korzeni.

 

 

Skąd mam wiedzieć, czy moja dracena potrzebuje wody?

Dracenę należy podlewać, gdy wydaje się, że doniczka staje się sucha, mniej więcej raz na 7-10 dni. Częstotliwość podlewania będzie zależała od ilości światła i wilgotności wokół rośliny. Podlewaj roślinę tak długo, aż woda zacznie spływać do spodka, a następnie wylej jej nadmiar.

 

 

Czy powinienem usuwać żółte liście z Draceny?

Usuń uszkodzony materiał roślinny i zwiększ temperaturę, światło, wentylację i zmniejsz częstotliwość podlewania. Należy również pamiętać, że liście draceny żółkną i opadają z wiekiem, więc dolne liście będą się pogarszać po roku.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!