Dynia uprawa

W ogrodzie dynie potrzebują dużo wilgoci, gleby wzbogaconej kompostem i dużo słońca. Spełnij te wymagania, a te rozłożyste pnącza wydadzą obfite plony, zwłaszcza gdy zaczniesz od silnych młodych roślin dyni

 

Jak sadzić dynie?

Dynie należy sadzić wczesnym latem na skraju ogrodu. Rozstaw rośliny dyni w odległości 0,5 metra do 1,5 metra od siebie w zależności od odmiany. Każdą dynię należy uprawiać na szerokim na 90 cm kopcu ciepłej, żyznej gleby o pH od 6,0 do 6,8.

 

Polepsz rodzimą glebę, dodając kilka centymetrów starego kompostu lub innej bogatej materii organicznej.

 

Kiedy sadzić dynie?

Nie należy sadzić, dopóki nie minie całe niebezpieczeństwo przymrozków, a gleba nie ogrzeje się dokładnie.

 

Dynie należy sadzić od końca maja w miejscach położonych na północy do początku lipca w miejscach położonych na południu. Jeżeli dynie zostaną zasadzone zbyt wcześnie, mogą zmięknąć i zgnić.

pestki dyni

Jak rośnie dynia?

Dynie rosną na długich pnączach, niektóre sięgają 6 metrów lub więcej. Jeśli sadzisz w ogrodzie, wybierz miejsce, gdzie winorośl ma miejsce do wędrówki.

 

Kiedy rośliny są młode, łatwo jest kierować winorośli, gdzie chcesz, ale będziesz chciał zostawić je, gdy winorośl zaczyna kwitnąć i zacznie produkować owoce.

 

Nawożenie dyni.

Na początku sezonu wegetacyjnego należy co tydzień stosować nawóz o wysokiej zawartości azotu, aby uzyskać zdrową roślinę. Gdy zaczną formować się kwiaty, należy zastosować nawóz z dużą zawartością fosforu, aby zapewnić obfite kwitnienie.

 

Gdy pojawią się prawdziwe dynie, należy zastosować nawóz bogaty w potas, aby owoce były zdrowe.

 

Czym należy karmić dynie?

Gdy pierwsze owoce zaczną pęcznieć, należy je zasilać co 10-14 dni płynnym nawozem o wysokiej zawartości potasu, takim jak nawóz do pomidorów.

Rozwijające się owoce należy podeprzeć na kawałku kafelka lub szkła, aby utrzymać je z dala od wilgotnej gleby.

 

Jaki jest najlepszy nawóz do dyni?

Gdy dynia rośnie, przejdź na nawóz 20-20-20, a nawet na sam obornik. Gdy rośliny są dojrzałe i się rozrastają, należy zastosować nawóz z większą ilością potasu, np. 10-10-20.

dynia kwiat

Dynia ozdobna czy jest jadalna.

Dynie ozdobne są tak samo jadalne, jak inne popularne zimowe warzywa strączkowe. Niektóre mogą być dość wodniste i bez smaku.

Zobacz też:Kiedy sadzić Pelargonie

Jak przygotować glebę do sadzenia dyń?

Żeby przygotować podłoże pod dynie, należy wybrać wielkość obszaru, który zamierzamy przygotować pamiętając, że rośliny dyni będą potrzebowały dużo miejsca, pnącza mogą mieć długość 6 metrów lub więcej, przekopać ziemię na głębokość do 1 metra, a następnie zasypać ją bogatą mieszanką kompostu.

 

Jak długo trwa uprawa dyni?

W większości przypadków od zasadzenia nasion do osiągnięcia dojrzałości przez dynie mija od 90 do 100 dni. Ogrodnicy w zimnym klimacie mogą chcieć rozpocząć uprawę wcześniej, sadząc nasiona w pomieszczeniach na około trzy tygodnie przed ostatnimi wiosennymi przymrozkami.

 

Ile dyń wyprodukuje jedna roślina?

Z każdej małej rośliny rodzą się średnio cztery dynie.

 

Czy dynie powracają co roku?

Musimy przesadzać co roku, kupując nowe nasiona, co jest naszym największym wydatkiem w uprawie dyń.

 

Czy dynie należy podlewać codziennie?

Dynie wymagają dużo wody około 2,5 cm na tydzień. Trzeba będzie utrzymać glebę równomiernie wilgotne. W przypadku dyń i kabaczków podlewanie powinno być powolne i głębokie.

 

Czego nie można sadzić obok dyni?

W pobliżu dyni należy unikać sadzenia roślin okopowych, takich jak buraki, cebula i ziemniaki, które mogą naruszyć wrażliwe korzenie dyni podczas zbiorów.

 

Co należy umieścić pod rosnącymi dyniami?

Pod rosnące dynie należy podłożyć kawałek drewna lub tektury. W ten sposób dynie zostaną odsunięte od rozmokłej gleby, co pomoże zapobiec ich gniciu. Podlewaj dynie przy podstawie każdej rośliny, zamiast podlewać całą powierzchnię.

 

Czy dynie mają głębokie korzenie?

Korzeń palowy dojrzałych dyń rósł na głębokość 2 metry i miał 10 lub więcej bocznych odgałęzień, które szeroko rozgałęziały się na zewnątrz na odległość od 1,5 metra do 5 metrów lub więcej.

 

Wiele z tych bocznych korzeni miało od 0,5 metra do 2 metrów długości, a wszystkie były złożone i drobno rozgałęzione, tworząc cudownie wydajny kompleks korzeniowy.

Zobacz też:Ostrokrzew wymagania

Czy można pozostawić dynie na winorośli zbyt długo?

Dynie należy pozostawić na winorośli tak długo, jak to możliwe. Dojrzewają i zmieniają kolor tylko wtedy, gdy wciąż rosną.

 

W przeciwieństwie do pomidorów i bananów, dynie nie poprawią się po zebraniu. Istnieje kilka sposobów na określenie, czy dynie są gotowe do zbiorów

 

Czy można przesadzić z podlewaniem dyni?

Dynie najlepiej rosną w wilgotnej glebie, a niedostatecznie lub nadmiernie podlewane więdną i umierają. Susza sprawia, że dynie więdną i w końcu je zabija, a nadmierne podlewanie lub słabo zdrenowana gleba, np. gliniasta, powoduje podtopienie korzeni.

 

Dynie z martwymi korzeniami nie mogą pobierać wody, więc tracą kolor i umierają.

dynia na ziemi

Czy dynie potrzebują kratownicy?

Dynie potrzebują mocnych, solidnych struktur pionowych, które mogą utrzymać ich ciężar, ponieważ rośliny staną się ciężkie, gdy dynie dojrzeją.

 

Łuki, altany i kratki idealnie nadają się do pionowej uprawy dyń, a ponadto będą atrakcyjnie wyglądać w ogrodzie.

 

Jak długo dynie rosną po kwitnieniu?

Po udanym zapyleniu czas potrzebny do osiągnięcia przez dynię dojrzałości wynosi od 45 do 55 dni. W tym czasie dynia będzie zwiększać swój rozmiar i zmieniać kolor, aż w pełni wybarwi się na głęboki pomarańczowy kolor lub odpowiedni odcień dla danej odmiany.

 

Skąd mam wiedzieć, kiedy dynie są gotowe do zbioru?

Dynie są gotowe do zbioru, gdy osiągną pożądany kolor, a ich skórka jest twarda. Gotowość do zbiorów można sprawdzić, uderzając paznokciem w zewnętrzną skórkę. Powinna ona być na tyle mocna, aby nie dało się jej przebić. Można również stwierdzić, że dynia jest dojrzała, jeśli przy uderzaniu w nią słychać pusty dźwięk.

 

Minta przedstawia: dynie w Gospodarstwie Majlertów

Czy dynie zaczynają się od żółtego koloru?

Większość odmian dyni zaczyna się od jasnozielonych owoców, które w miarę dojrzewania stają się ciemnozielone, a w końcu stają się pomarańczowe, gdy zbliża się pora zbiorów.

Jednak niektóre odmiany, takie jak dynia olbrzymia, są jasnożółte, gdy po raz pierwszy rosną, a następnie zmieniają kolor na pomarańczowy przed zbiorami.

 

Co się stanie, jeśli zbierzesz dynię zbyt wcześnie?

Dyniom zerwanym zbyt wcześnie będzie brakowało koloru i smaku oraz nie będą się dobrze przechowywać. Gdy łodyga dyni zaczyna schnąć i więdnąć, dynia jest dojrzała.

Skórka dojrzałej dyni jest również twarda i będzie opierać się wbiciu paznokcia oraz wydawać chrupiący dźwięk, gdy paznokieć złamie skórkę.

 

Czy rośliny dyni wymagają przycinania?

Kiedy po raz pierwszy zacząłem zajmować się ogrodnictwem, myślałem, że pozostawienie pnącza dyni, aby rozrastało się na wszystkie strony, jest jedynym sposobem na utrzymanie go przy życiu i w dobrej kondycji.

Okazuje się, że niekoniecznie jest to prawdą.

Choć przycinanie pnączy nie jest absolutnie konieczne, może ono zapewnić obfitsze zbiory i większe dynie.

 

Czy można uprawiać dynię w doniczce?

Bez względu na to, gdzie uprawiasz w ogrodzie czy na małej działce, na miejskim dachu czy na podmiejskim podwórku możesz uprawiać dynie w doniczkach.

 

Te jesienne ikony wręcz doskonale rozwijają się w doniczkach, pod warunkiem, że zaczniesz od wystarczająco dużego pojemnika i odpowiedniej mieszanki gleby. Zacznij od wyboru dużej doniczki.

 

Jak dużej donicy potrzebuje dynia?

Jeśli uprawiasz dynie w doniczkach, wybierz dużą donicę o pojemności 38 litrów w przypadku małych odmian dyni.

W przypadku dużych odmian im większa donica, tym lepiej wymagana jest donica o pojemności 50 – 90 litrów, głęboka i szeroka na 50 cm do 60 cm.

 

Należy także zadbać o odpowiedni drenaż roślin dyniowatych.

Jak powstrzymać dynie przed przejęciem ogrodu?

Poczekaj z przycinaniem głównych pnączy do momentu, gdy owoce rozwiną się na tyle, aby określić, który z nich jest najzdrowszy na pnączu, a następnie przycinaj pnącza, aby usunąć słabsze dynie.

 

Kontynuuj cięcie głównej winorośli w miarę jej wzrostu, aby umożliwić roślinie przeznaczenie całej energii na pozostałe owoce zamiast na rozrost winorośli.

Zobacz też:Przebiśnieg jak wygląda

Co się dzieje po kwitnieniu dyni?

Po 24 godzinach kwiat opada z rośliny, niezależnie od tego, czy został zapylony, czy nie. Jeśli kwiat zostanie zapylony, maleńki owoc zaczyna rosnąć.

 

W przeciwnym razie miniaturowa dynia kurczy się, gnije i opada z pnącza. Kwiat żeński otwiera się po tym, jak kwiaty męskie zwabią do ogrodu pszczoły.

 

Czy woda z cukrem pomaga dyniom rosnąć?

Dynie są popularnym warzywem nie bez powodu: są pyszne, zabawne i łatwe w uprawie. Żeby uprawiać dynie na swoim podwórku, nie potrzeba wiele: gleby, miejsca, wody i światła słonecznego.

 

Na przykład podawanie dyniom cukru może sprawić, że urosną one znacznie większe niż w przypadku samego słońca i wody.

 

Jaki rodzaj gleby jest najlepszy dla dyni?

Dynie najlepiej radzą sobie w glebie o odczynie lekko kwaśnym lub prawie obojętnym. Jeśli mieszkasz w części kraju, w której pod koniec kwietnia lub na początku maja nadal istnieje ryzyko przymrozków, zacznij wysiewać nasiona dyni w pomieszczeniach zamkniętych na około dwa tygodnie przed sadzeniem.

 

Należy wysiać jedno nasiono na każdą 10 cm doniczkę torfową wypełnioną mieszanką do uprawy.

 

Jak wysoka temperatura jest zbyt wysoka dla dyni?

Dynie najlepiej rosną i owocują w temperaturze dziennej od około 18℃ do 23℃, a choć wiele odmian toleruje upały, wzrost i owocowanie mogą być ograniczone w temperaturze powyżej 30℃.

 

Dlaczego moje dynie nie stają się pomarańczowe?

Znajdź ciepłe, suche i słoneczne miejsce dynie potrzebują światła słonecznego i ciepła, aby dojrzewać, a także suchego miejsca, aby nie gniły i nie pleśniały. Jeśli masz dynię, która jest tylko częściowo zielona, skieruj zieloną stronę w stronę słońca.

 

Jeśli cała dynia jest zielona, obracaj ją równomiernie, aby równomiernie zmieniła kolor na pomarańczowy.

 

Czy kwiaty dyni odpadają?

Słabe zapylenie jest prawdopodobnie najczęstszą przyczyną opadania dyń z winorośli, ponieważ okno czasowe dla zapylenia jest bardzo wąskie około czterech do sześciu godzin.

 

Jeśli w tym czasie nie dojdzie do zapylenia, kwiaty zamkną się na dobre i nigdy nie zostaną zapylone.

 

Czy dynie potrzebują pełnego słońca?

Dynie preferują pełne słońce, ale jest to jedno z niewielu warzyw, które rozwijają się w półcieniu.

 

Ile dyń można uzyskać z jednej rośliny?

Jeśli zabierasz się za sadzenie dyni i chcesz wiedzieć, ile roślin dyni można wyhodować z jednej rośliny, to prosta odpowiedź brzmi: od 3 do 6 dyń.

 

Niektóre miniaturowe odmiany mogą dać od 10 do 12, a duże odmiany mogą dać 1 lub 2 dynie.

 

Jaka jest różnica między zielonymi i białymi nasionami dyni?

Zielone pestki dyni są nagą wersją białych pestek dyni. Jeśli chcesz obłuskać nasiona, po uprażeniu po prostu usuń białą skorupkę.

 

Ciesz się białymi nasionami jako przekąską, a pepitki dodawaj do sałatek, zup lub granoli.

 

Szkodniki i choroby Dyni.

Kilka pierwszych kwiatów na pnączach dyni to kwiaty męskie. Ich pyłek przyciąga pszczoły, więc gdy żeńskie kwiaty zaczną się otwierać, pszczoły będą miały dyniowate winorośle w swoich codziennych lotach. Męskie kwiaty utrzymują się przez jeden dzień, a następnie opadają z winorośli.

  • Jeśli winorośl jest zestresowana, mogą przeważać kwiaty męskie. Do owadzich szkodników dyni należą plamiste i pasiaste chrząszcze ogórkowe, które mogą przenosić bakteryjną chorobę więdnięcia, powodującą zapadanie się i obumieranie winorośli.
  • Inne szkodniki to pluskwiaki, które muszą być wcześnie zwalczane, gdyż w przeciwnym razie mogą być niszczycielskie, oraz omacnica prosowianka.
  • Mączniak rzekomy, grzyb, który tworzy białe plamy na liściach, może osłabić rośliny.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!