Epipremnum złociste uprawa i pielęgnacja

Spis Treści

Niezwykle łatwy w uprawie, Epipremnum złociste jest popularną rośliną domową znaną z długich, powłóczystych łodyg, które mogą dorastać do 2,4 m lub więcej.

 

Błyszczące, sercowate liście są zielone, a następnie przebarwiają się na żółto lub biało. Epipremnum złociste będzie wyglądał najlepiej w umiarkowanym lub jasnym świetle. Jest to doskonała roślina biurowa, ponieważ dobrze rośnie pod lampami fluorescencyjnymi.

 

Pielęgnacja Epipremnum złociste.

  • Stosować zrównoważony nawóz płynny co miesiąc.
  • Woda co 5 do 7 dni w zależności od światła i temperatury. Utrzymać glebę
    Równomiernie wilgotne, ale nie mokre.
  • Uniwersalna mieszanka do uprawy doniczkowej.
  • Pielęgnacja podstawowa. Bardzo łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie w żyznej, dobrze zdrenowanej glebie, utrzymywanej w stanie równomiernie wilgotnym.

 

Czy Epipremnum złociste potrzebuje światła słonecznego?

Rośnie zarówno w pomieszczeniach, w których nie ma zbyt wiele naturalnego światła, jak i w dobrze oświetlonych, słonecznych pokojach. Chociaż jest elastyczna i może dostosować się do różnych warunków świetlnych, zazwyczaj preferuje trochę światła pośredniego.

 

Czy Epipremnum złociste dobrze rośnie w cieniu?

Epipremnum złociste toleruje cień, ale pokazuje lepszy kolor, gdy uprawiana jest w słońcu. Pozwól, aby gleba stała się dość sucha między podlewaniami. Karmić co drugi tydzień wiosną i latem i co miesiąc jesienią i zimą z ogólnego przeznaczenia płynnego nawozu roślin domowych.

epipremnum złociste uprawa

Jakiej gleby potrzebuje Epipremnum złociste?

Epipremnum złociste nie są wcale wybredne jeśli chodzi o mieszankę, w której są sadzone. Ja zawsze używam dobrej jakości organicznej ziemi doniczkowej, która jest na bazie torfu, dobrze odżywiona i dobrze zdrenowana. Ziemia doniczkowa nie zawiera w rzeczywistości gleby. Ziemia ogrodowa jest o wiele za ciężka dla roślin domowych.

 

Rośliny z rodzaju Epipremnum złociste najlepiej radzą sobie w dobrze zdrenowanej mieszance gleby, która równoważy zdolność zatrzymywania wody i drenażu. Ph gleby powinno mieścić się w przedziale 6,0-6,5. Dobrą mieszanką są dwie części mchu torfowego, jedna część perlitu i jedna część drobinek kory sosnowej.

 

Czy Epipremnum złociste rośnie szybciej w wodzie, czy w glebie?

Interesujące jest to, że podczas gdy Epipremnum złociste może być uprawiany w słoikach z wodą, jego korzenie reagują negatywnie, gdy są one umieszczone w doniczkach z ziemią i podlewane. Epipremnum złociste uprawiane w wodzie będą rosły, ale nie tak szybko jak Epipremnum złociste uprawiane w glebie. Aby uzyskać najszybszy wzrost, należy wybrać standardową, dobrze przepuszczalną glebę doniczkową.

 

Nawożenie Epipremnum złociste.

Epipremnum złociste należy nawozić zrównoważonym nawozem 10-10-10 lub 20-20-20 co 4-6 tygodni w sezonie wegetacyjnym. Brak składników odżywczych może spowolnić wzrost Epipremnum złociste, dlatego nawożenie ich jest bardzo ważne.

Zobacz też:Jaśmin Poradnik jak uprawiać i pielęgnować.

Podlewanie Epipremnum.

Epipremnum złociste maga podlewania tylko wtedy, gdy pierwsze ćwierć cala gleby zaczyna być suche w dotyku. Nadmierne podlewanie spowoduje gnicie korzeni rośliny. Niedolewanie nie jest problemem, ponieważ roślina ta wytrzyma duży stopień nadużycia. To będzie tylko zahamować wzrost rośliny.

 

Pnącza i rośliny wiszące - piękne i łatwe w pielęgnacji rośliny do mieszkania i domu

Jak często należy podlewać Epipremnum złociste ?

Podlewaj co 5-7 dni, w zależności od oświetlenia i temperatury. Utrzymuj glebę równomiernie wilgotną, ale nie mokrą.

 

Nadmierne podlewanie Epipremnum?

Zgnilizna korzeni może być spowodowana nadmiernym podlewaniem, kiedy korzenie obumierają z powodu braku tlenu. Jedną z oczywistych oznak gnicia korzeni jest to, że liście powoli zaczynają więdnąć i żółknąć, mimo że gleba jest wilgotna, lub jeśli sprawdzisz korzenie, mogą one być wilgotne i wyglądać brązowo lub czarno.

 

Kiedy należy przycinać Epipremnum złociste ?

Przycinanie w niewłaściwym czasie może doprowadzić do obnażenia pędów i pnączy lub do zestresowania rośliny. Najlepiej jest przycinać rośliny Epipremnum złociste w okresie wzrostu, który trwa zazwyczaj od wiosny do wczesnej jesieni. Dzięki temu roślina szybko zregeneruje się po stresie związanym z przycinaniem i szybko wypuści nowe pędy.

epipremnum złociste

Gdzie należy przycinać pędy Epipremnum złociste ?

Zawsze należy przycinać pnącza około od 2 cm do 3 cm nad każdym liściem. Miejsce, w którym liść spotyka się z pnączem, nazywane jest węzłem, a po przycięciu Epipremnum złociste puści w tym miejscu nowe pędy. Uważaj, aby nie pozostawić bezlistnych pędów.

 

Jak sprawić, aby Epipremnum był bardziej krzaczasty?

Jeśli nie będziesz ich przycinać, pędy będą się wlokły i wyglądały na coraz cieńsze i cieńsze. Często rosną w miejscach, gdzie jest jeszcze mniej światła, co prowadzi do rozrzedzenia liści i ogólnego nieforemnego wyglądu.

 

Czy należy przycinać żółte liście w Epipremnum złociste ?

Żółknących liściach może wskazywać na gnicie korzeni. Obcinaj żółknące liście, dezynfekując ostrza po każdym cięciu. Jeśli więcej niż jedna trzecia liści Epipremnum żółknie, przycinaj je z czasem, zamiast usuwać tyle liści naraz. Jeśli choroba rozprzestrzeniła się na korzenie, może nie być w stanie uratować rośliny.

 

Czy można rozmnażać Epipremnum złociste ?

Epipremnum złociste to bardzo łatwa i przyjemna roślina do rozmnażania. Wszystko, czego potrzebujesz to naczynie, trochę wody, odrobina światła i możesz zaczynać.

 

Czy Epipremnum złociste może wyrosnąć z sadzonki?

Rozmnażanie Epipremnum złociste go może być łatwo osiągnięte na kilka sposobów. Odetnij kawałek łodygi lub końcówki łodygi poniżej węzła. Zanurz jego podstawę w wodzie na okres do dwóch tygodni, aby się ukorzenił. Gdy pędy staną się widoczne, zasadź pnącze w glebie, aby się rozrosło.

 

Zobacz też:Uprawa Lobelii | Porady dotyczące pielęgnacji Lobelii

 

Jak długo rozmnaża się Epipremnum?

W ciągu 1-2 tygodni zaczną rosnąć korzenie. Gdy korzenie osiągną długość co najmniej 10-20 cm, są gotowe do sadzenia.

 

Czy Epipremnum złociste może żyć w wodzie wiecznie?

Epipremnum złociste może żyć w wodzie na zawsze pod warunkiem, że zapewnisz mu odpowiednią opiekę i pielęgnację. Należy wymieniać wodę co kilka tygodni i dostarczać odpowiednich składników odżywczych za pomocą płynnego nawozu. Pojemnik należy czyścić co kilka tygodni, zwłaszcza jeśli rosną w nim glony.

 

Czy można wyhodować Epipremnum złociste z nasion?

Badania wykazały, że Epipremnum złociste jest gatunkiem nieśmiało kwitnącym, co jest spowodowane wadą genetyczną. Brak kwiatów, oznacza zgadłeś brak nasion. Tak więc, choć Epipremnum złociste prawdopodobnie kwitnie w naturze, jest to dość rzadkie. Okazuje się, że podobnie jak w naszych domach rozprzestrzenia się on po prostu rosnąc wzdłuż.

epipremnum złociste w wodzie

Jak długo trzeba czekać na wyhodowanie Epipremnum złociste z nasion?

Aby wyhodować te rośliny z nasion, weź średniej wielkości doniczkę wypełnioną dobrze przepuszczalną ziemią i wysiej w niej nasiona. Umieść doniczkę w miejscu, które otrzymuje 2-3 godziny światła słonecznego i podlewaj regularnie. Nasiona wykiełkują w ciągu jednego do dwóch tygodni.

Czy Epipremnum rośnie szybko?

Jest to szybko rosnący, odporny i może tolerować wiele różnych warunków wzrostu. Pnącza mogą osiągnąć 25 cm lub dłużej, co czyni je idealnymi do wiszących koszy, gdzie będą tworzyć piękne drapowania liści.

 

Jak długo Epipremnum złociste żyje?

 

Epipremnum złociste może żyć normalną żywotność od pięć do 10 lat w wodzie tak długo, jak zapewnić jej uniwersalny płynny nawóz.

Czy Epipremnum złociste może przetrwać zimę?

Epipremnum złociste rozwija się bez bezpośredniego dostępu światła słonecznego. Woskowo zielone liście rzadko żółkną i wyglądają na odporne przez cały rok. Epipremnum złociste można nawet umieścić w ciemnej łazience i utrzymać przy życiu, więc krótsze dni nie stanowią problemu dla tej rośliny.

 

Zobacz też:Mirt wszystko co musisz wiedzieć o uprawie.

 

Jaka temperatura jest zbyt niska dla Epipremnum złociste?

Żeby utrzymać tę roślinę tak zdrową, jak to tylko możliwe, utrzymuj ją w temperaturze pomiędzy  15ºc do 29ºc przez cały rok. Wytrzyma sporadyczne mrozy do 10ºc, ale poniżej tej temperatury roślina obumrze. Dlatego w naszym klimacie świetnie sprawdza się jako roślina doniczkowa domowa.

 

Czy należy zraszać Epipremnum?

Epipremnum złociste lubi jasne miejsca, ale najlepiej, aby nie były one bezpośrednio nasłonecznione lub narażone na przeciągi. Podlewanie roślin raz w miesiącu pozwoli utrzymać wzrost bluszczu. Roślina uwielbia być zamgławiana sprayem do roślin. Jeśli gałązki rosną zbyt długo, można je po prostu przyciąć.

 

Jak uratować umierający Epipremnum?

Zacznij od przeniesienia rośliny do średnio jasnego miejsca, po którym następuje odpowiedni harmonogram podlewania. Dodaj także niewielką ilość nawozu w razie potrzeby. Nawet jeśli twój Epipremnum złociste wygląda na martwego, to nie znaczy, że to koniec. Istnieje możliwość, że można ożywić umierającego Epipremnum złociste odpowiednimi metodami podlewania i wymiany gleby.

 

Dlaczego mój Epipremnum złociste umiera?

Nadmierne podlewanie często jest przyczyną żółknięcia i brązowienia liści Epipremnum złocistego. Rośliny rozwijają się najlepiej, gdy gleba, w której rosną, może wyschnąć między kolejnymi podlewaniami, a zbyt duża ilość wody powoduje chorobę grzybiczą, często określaną jako zgnilizna korzeni.

 

Skąd mam wiedzieć, że mój Epipremnum złociste ma zgniliznę korzeni?

Jeśli roślina zrzuca liście, żółknie lub ma miękkie, mięsiste liście, może to oznaczać, że doszło do gnicia korzeni. Wyjmij roślinę z doniczki i sprawdź stan korzeni. Jeśli są one miękkie, mokre, brązowe lub spleśniałe, czas zakasać rękawy i przeprowadzić zabieg na korzeniach.

 

Czy Epipremnum złociste może wyleczyć się ze zgnilizny korzeni?

Jeśli Epipremnum złociste z żółknącymi liśćmi ma zgniliznę korzeni, zapewnij mu najlepszą możliwą opiekę. Upewnij się, że roślina jest umieszczona w miejscu, w którym otrzymuje odpowiednią ilość światła słonecznego, upewnij się, że gleba dobrze odprowadza wodę i ogranicz wodę do optymalnych ilości. Nie należy zamgławiać rośliny, ponieważ grzyby rozwijają się w wilgotnych warunkach.

 

Żółknięcie Epipremnum złocistej.

Najczęstszą przyczyną żółknięcia liści wśród roślin Epipremnum złociste jest niewłaściwa wilgotność gleby w szczególności, nadmierne podlewanie. Podlewaj Epipremnum złociste tylko wtedy, gdy górne 25% gleby w doniczce jest suche. Gleba powinna pozostać wilgotna, ale nie mokra lub wilgotna.

 

Liście na Epipremnum są w większości zielone.

Trzymaj roślinę w miejscu, gdzie będzie wystawiona na jasne, pośrednie światło słoneczne. Jeśli roślina wypuszcza nowe liście, które są jednolicie zielone, nie martw się. To normalne z wiekiem staną się one takie jak u innych starszych roślin.

 

Zobacz też:Jak uprawiać Eustoma

 

Łodygi Epipremnum są smukłe i mają niewiele liści.

Pędy, którym pozwala się rosnąć dłużej niż 1,2 m. Często zrzucają większość liści przy podstawie rośliny. Dobrze jest raz na jakiś czas przyciąć długie pędy, aby Epipremnum złociste pozostał pełny i ulistniony. Pędy, które są w większości nagie, można przyciąć na poziomie gleby.

 

Zwiędnięte liście Epipremnum.

Więdnięcie jest spowodowane suchą glebą. Mimo że roślina szybko odbije po dobrym napojeniu, należy ją regularnie podlewać.

 

Robaki kochają mokre torfowe mieszanki doniczkowe.

Szukaj tych maleńkich czarnych owadów przypominających muchy, pełzających po glebie.

 

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!