Facelia Błękitna uprawa

Facelia to gatunek rośliny z rodziny ogórecznikowate znany pod wspólną nazwą facelia koronkowa. Pochodzi z południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych i północnego Meksyku, ale obecnie jest wykorzystywana w wielu miejscach w rolnictwie jako roślina okrywowa, roślina pszczelarska, atraktant dla innych pożytecznych owadów i roślina ozdobna. Sadzi się ją w winnicach i wzdłuż pól uprawnych, gdzie jest ceniona za długie, zwijające się kiście bogatych w nektar kwiatów, które otwierają się kolejno, co daje długi okres kwitnienia. Jest to dobra roślina owadobójcza, przyciągająca zapylacze, takie jak pszczoły miodne.

 

Jest to zioło jednoroczne, które rośnie wyprostowane, osiągając maksymalną wysokość około 100 centymetrów. Dzika forma jest owłosiona i pokryta sztywnymi włoskami. Liście są w większości podzielone na mniejsze listki głęboko i misternie pocięte na ząbkowane klapy, nadając im koronkowy wygląd. Bardzo owłosione grono kwiatowe to jednostronnie zakrzywiony lub zwinięty cymbał dzwonkowatych kwiatów w odcieniach błękitu i lawendy. Każdy kwiat ma niespełna centymetr długości i wystające, trzepoczące pręciki.

 

Rozmiar i wzrost

Facelia koronkowa jest małą jednoroczną rośliną zielną, która dorasta do 70 – 100 cm.

Łodygi są wzniesione, gruczołowate i soczyste, z niewielką ilością lub brakiem rozgałęzień.

Są one również zazwyczaj pokryte małymi sztywnymi włosami.

 

 

Liście są złożone, a więc podzielone na kilka mniejszych listków, które są również głęboko wycięte w ząbkowane klapy.

Nadaje to liściom koronkowy wygląd, stąd też potoczna nazwa facelia koronkowa.

Zobacz też:Skrzydłokwiat pielęgnacja

 

Kwitnienie i zapach

Roślina wytwarza małe, dzwonkowate kwiaty w postaci gęstych, owłosionych, zwiniętych cymesów w odcieniach lawendy i błękitu.

Kwiaty pojawiają się w szczytowych gronach latem — okres kwitnienia rozpoczyna się w marcu i trwa zazwyczaj do maja, ale czasami przedłuża się do czerwca.

Każdy kwiat w kwiatostanie posiada długie, trzepoczące pręciki.

Facelia Błękitna

Kwiaty są bogate w nektar i dlatego są bardzo atrakcyjne dla pszczół miodnych.

W przeciwieństwie do większości roślin, kwiaty facelii koronkowej kwitną kolejno, dzięki czemu okres kwitnienia jest długi.

Dojrzałe kwiatostany zrzucają małe, pomarszczone i wgłębione brązowe nasiona.

 

 

Światło i temperatura

Najlepiej rośnie w pełnym słońcu, ale toleruje również popołudniowy półcień.

Nie jest odporny na mróz i często zamiera przy temperaturze -8°C.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Dieffenbachia

Podlewanie i odżywianie

Facelia koronkowa preferuje suchą glebę, dlatego jej wymagania dotyczące podlewania nie są duże.

Jest także dość odporna na suszę.

Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzać z podlewaniem, ponieważ stojąca woda wpływa negatywnie na wzrost rośliny.

W przypadku uprawy na ubogiej glebie, przed sadzeniem należy dodać do gleby zbilansowany nawóz organiczny, aby uzyskać lepsze rezultaty.

 

 

Gleba i przesadzanie

Roślina rośnie głównie na pustyniach, na dużych wysokościach, w swoim naturalnym środowisku, to preferuje żwirową lub piaszczystą glebę.

Wymagane jest również, aby gleba była sucha i dobrze odwadniająca.

Nie należy sadzić w glebie o słabym drenażu, jak roślina nie rośnie prawidłowo w glebach zalanych wodą.

 

Facelia błękitna uprawa

Pielęgnacja i utrzymanie

Jest rośliną niewymagającą, nie wymaga pielęgnacji ani wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Ponieważ jednak roślina ta obficie się rozsiewa, należy ją przycinać, aby zapobiec samosiewom.

 

 

Rozmnażanie i siew

Jest wysiewany w ogrodzie lub na polu. Czas kiełkowania wynosi około 10 dni w temperaturze 15° C. Jeśli pozostawi się ją do kwitnienia, sama usycha po zwiędnięciu nasion w kapsułce, co niekoniecznie jest pożądane w nawozie zielonym.

 

Aby uniknąć niekontrolowanego wysiewu, kosi się ją przed kwitnieniem, zanurza lub pozostawia do gnicia na powierzchni gleby.

Zobacz też:Dendrobium pielęgnacja

 

Zimowanie

Jednoroczny kwiat nie jest mrozoodporny. Przemarza podczas pierwszych jesiennych przymrozków, od -5° C, a następnie pozostaje jako ściółka na grządkach aż do wiosny. Chroni ona glebę przed wysychaniem, a wiosną można ją wysiewać i sadzić bezpośrednio w mulcz.

 

Korzenie facelii gniją w glebie i uwalniają zgromadzone w niej składniki odżywcze dla kolejnych roślin. Dlatego nie należy ich przycinać ani chronić przed mrozem.

 

 

Szkodniki i choroby

Sam kwiat pszczeli jest odporny na choroby i szkodniki. Może jednak chronić przed nimi inne rośliny. Często choroby występują, gdy co roku uprawia się tę samą roślinę na grządce lub polu. Jeśli jednak facelia błękitna jest wysiewana jako nawóz zielony lub międzyplon, nie wolno brać pod uwagę płodozmianu.

 

Facelia hamuje występowanie mątwika korzeniowego nicieni. W kukurydzy i ziemniakach mogą natomiast wystąpić patogeny chorób powodujących zgniliznę korzeni z uwagi na wcześniejszą uprawę facelii.

 

 

Zastosowanie w ogrodzie

W ogrodzie przyjaznym pszczołom facelia znajdzie swoje miejsce na suchej rabacie bylinowej lub w ogrodzie skalnym obok traw ozdobnych i innych roślin jednorocznych. Najlepiej rośnie w małych grupach. Może być również uprawiana w pojemnikach.

 

Jest popularny jako roślina na nawóz zielony, jak również pszczelarze chętnie go sadzą. Ilość nektaru i pyłku jest podobna jak w przypadku rzepaku czy gryki. Wreszcie facelia błękitna jest wykorzystywany jako lekkostrawna pasza, na przykład w tuczu świń. Wysokie łodygi nadają się wprawdzie na kwiat cięty, ale ponieważ są uczulające, należy zachować ostrożność przy ich rozdawaniu.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!