Fikus

Figowce lub fikus to rośliny często spotykane w domach i biurach, głównie dlatego, że wyglądają jak typowe drzewa z pojedynczym pniem i rozłożystym baldachimem. Jednak mimo całej swojej popularności figowce są wymagające.

 

Jeśli jednak wiesz, jak dbać o drzewo fikusa, będziesz lepiej przygotowany do utrzymania go zdrowego i szczęśliwego w domu przez lata.

 

Fikus odmiany.

 • Fikus Audrey, czyli Ficus benghalensis,
 • Drzewo kauczukowe. Ficus elastica, znany bardziej jako drzewo kauczukowe, jest jednym z bardziej znanych rodzajów fikusa.
 • Fikus Alii, czyli Ficus maclellandii, jest nowszą odmianą figowca.
 • Figa płacząca.
 • Figa skrzypcowa.

 

Kiedy sadzić fikusa?

Najlepszą porą na przesadzanie drzewka fikusa jest późna wiosna, gdy uformuje się nowy wzrost. Otwór na bryłę korzeniową nie powinien być głębszy niż sama bryła. Gdy drzewo zostanie umieszczone w ziemi, korzenie nie powinny zapaść się niżej w glebę niż wtedy, gdy znajdowały się w pojemniku.

 

Wymagania fikusa.

Większość fikusów lubi jasne, pośrednie lub przefiltrowane światło, a odmiany variegated szczęśliwie radzą sobie w średnim świetle. Jasne, bezpośrednie światło może powodować poparzenie liści i ich utratę. Figowce nie tolerują też niskich temperatur ani przeciągów. Muszą być przechowywane w temperaturze powyżej 15℃.

 

Ziemia pod fikusa.

Fikus potrzebuje dobrze zdrenowanej, żyznej gleby. Mieszanki doniczkowe na bazie gleby powinny być odpowiednie dla tej rośliny i zapewnić jej potrzebne składniki odżywcze. Należy unikać gleb dla róż lub azalii, ponieważ są to gleby doniczkowe o bardziej kwaśnym odczynie.

fikus uprawa

Fikus podlewanie.

Rośliny figowca wymagają stałego, ale umiarkowanego podlewania przez cały sezon wegetacyjny, z suchymi okresami w zimie. Upewnij się, że gleba jest tylko wilgotna, a nie sucha lub zalane, przez cały czas, ale zmniejszyć podlewania w zimie. Twoja roślina prawdopodobnie stracić liście podczas zimowania.

 

Czy można uprawiać fikusa w doniczkach?

Odprowadzanie wody ma kluczowe znaczenie, a zbyt mokra gleba może uszkodzić korzenie rośliny. Upewnij się, że wybrana doniczka ma otwory drenażowe na dnie, aby umożliwić ucieczkę nadmiaru wody. Wybierz doniczkę o jeden rozmiar większą niż ta, w której obecnie rośnie fikus.

Zobacz też:Klon Palmowy

Czy fikus jest trudny w uprawie?

Rodzaj fikusów to gama gatunków roślin ozdobnych, które są bardzo popularne do uprawy w pomieszczeniach zamkniętych, czy to w domu, ogrodzie zimowym, biurze, czy hotelu. Nie są to rośliny trudne w uprawie. Większość osób na poziomie nieco wyższym niż początkujący może je uprawiać i pielęgnować bardzo dobrze.

 

Jak często należy podlewać fikusa?

Raz w tygodniu należy podlewać dokładnie wodą o temperaturze pokojowej. Podlewaj roślinę, aż woda wpłynie do spodka, a następnie wylej jej nadmiar. Twoje drzewo figowe będzie dobrze radzić sobie w środowisku o średniej wilgotności, ale doceni regularne podlewanie.

 

Fikus będzie się dobrze rozwijał w średnich temperaturach 15℃ do 24℃ stopni.

 

Fiskus słonce.

Jeśli chodzi o warunki świetlne, Ficus elastica(Fikus sprężysty) jest tym, który potrzebuje mniej światła, podczas gdy Ficus lirata potrzebuje intensywnego światła, a Ficus benjamina może być wystawiony na pełne słońce, pod warunkiem, że nie robi się tego w lecie.

 

Ogólnie można powiedzieć, że wolą obfite oświetlenie niż pełne słońce.

Dlaczego moje drzewko fikusa w domu zrzuca liście?

Zmiana środowiska najczęstszą przyczyną opadania liści figowca jest zmiana środowiska. Nieprawidłowe podlewanie zarówno niedostateczne, jak i nadmierne podlewanie może spowodować utratę liści przez drzewo fikusa.

Nieprawidłowo podlewane drzewo figowca, może mieć żółknące liście i liście mogą się zwijać.

 

fikus owoc

Jak szybko rosną drzewa fikusów w pomieszczeniach?

Fikusy, czyli figowce, to szybko rosnące drzewa klimatu podzwrotnikowego i tropikalnego. Uprawia się je także jako krzewy, krzewinki i rośliny domowe.

 

Dokładne tempo wzrostu różni się znacznie w zależności od gatunku i stanowiska, ale zdrowe, szybko rosnące drzewa osiągają zwykle wysokość 7 metrów w ciągu 10 lat.

 

FICUS 2 incredibili tecniche per moltiplicarlo a costo zero, ficus benjamina, ficus elastica,

Jak długo żyje drzewo fikusa?

Jeśli dasz fikusowi to, czego potrzebuje, to przy odpowiedniej opiece, drzewo fikusa może żyć przez około 20 lat.

 

Zobacz też:Uprawa Papryki

Co zabija moje drzewo fikus?

Drzewa fikusowe są podatne na ataki mszyc, mączniaków, skalników i przędziorków. Mszyce to małe owady o gruszkowatym kształcie.

 

Mączliki to małe, owalne owady, które mają woskową powłokę. Skalary to małe, owalne lub okrągłe owady z twardym, lub miękkim pokryciem.

 

Dlaczego liście moich fikusów żółkną i opadają?

Drzewa fikusa wymagają regularnego podlewania. Jeśli roślina wyschnie, może w odpowiedzi zrzucić liście. Jeśli roślina figowca jest niedostatecznie podlewana, jej liście staną się jaskrawo żółte na całej roślinie, a następnie opadną.

 

Napraw ten problem, podlewając drzewo fikusa za każdym razem, gdy jego gleba wyschnie na głębokość 2.5 cm.

 

Czy drzewa fikusa kwitną?

Jest bardzo mało prawdopodobne, że Twój krzew fikusa zakwitnie z powodu warunków panujących w pomieszczeniach. Nawet jeśli figowiec płaczący wyda kilka kwiatów, jest mało prawdopodobne, że będą one obficie kwitły z powodu braku owadów zapylających.

 

Czy sadzonki ukorzeniają się w wodzie?

Istnieją dwa sposoby ukorzeniania sadzonek: w wodzie i w podłożu. Wiele roślin, takich jak rośliny pajęcze i pnącza, łatwo ukorzeniają się w wodzie.

 

Woda może także powodować rozwój delikatnych korzeni, a niektóre rośliny mogą być oporne na ukorzenianie w wodzie.

fikus

 

Zobacz też:Pielęgnacja Róż i przycinanie

Kiedy należy przesadzić mojego figowca?

Późna zima lub wiosna to najlepszy czas na przesadzanie, ponieważ roślina zaczyna aktywnie rosnąć po zimowym odpoczynku. Musisz zdecydować, czy lepiej przesadzić roślinę teraz i dać jej nowy start, czy poczekać, aż zacznie rosnąć na wiosnę.

 

Fikus rozmnażanie.

Rozmnażanie może być przeprowadzone za pomocą sadzonek lub warstwy powietrznej:

 

 1. Sadzonki będą przeprowadzane przez cięcie młodej gałęzi około 12 cm. Usuwając podrzędne liście, otrzymamy zdefiniowany fragment o długości około 5 cm. Fragment ten wprowadzimy do ziemi ogrodowej. Na koniec dociskamy ziemię, przykrywając sadzonkę aż do pojawienia się pierwszych liści i podlewamy.
 2. Warstwę nadziemną wykonujemy poprzez ćwiczenie nacięcia w łodydze, do której zastosujemy hormony wzrostu. Pod nacięciem umieścimy trochę mchu i przykryjemy plastikową torbą, aż wytworzy korzenie. Odetniemy go i zasadzimy w pojemniku.
 3. Fikusa należy przesadzać co dwa lata na wiosnę. W tym czasie będziemy również wykonywać zadanie przycinania. W próbkach, które mogą rosnąć bardzo wysoko, jak Fikus sprężysty, główny pąk może być cięty, aby zatrzymać pionowy wzrost, tak, że roślina będzie produkować boczne gałęzie.
 4. Fikus benjamina wymaga bardziej stałego przycinania, aby roślina jest w stanie mieć harmonijną formę. Jako całość, dla wszystkich, będziemy ciąć te gałęzie, które nie są w stanie dobrze odnowić roślinę lub te gałęzie, które miały nieregularny wzrost. Przycinanie zbyt gęstych próbek sprzyja wietrzeniu roślin i zapobiega spadaniu liści.

 

Częste problemy podczas pielęgnacji rośliny fikusa

Drzewo fikusowe tracące liście to najczęstszy problem, jaki mają te rośliny.

 

Zrzucanie liści to standardowa reakcja figowca na stres, który może wynikać z jednej z poniższych przyczyn:

 • Zbyt słabe lub zbyt obfite podlewanie.
 • Niska wilgotność.
 • Zbyt mała ilość światła.
 • Przeniesienie lub przesadzenie.
 • Przeciągi Zmiana temperatury zbyt wysoka lub niska.
 • Szkodniki.

Jeśli Twój figowiec traci liście, zapoznaj się z listą kontrolną dotyczącą właściwej pielęgnacji figowca i popraw wszystko, co uważasz za niewłaściwe.

 

Fikusy są także podatne na szkodniki, takie jak wełnowce, skalniaki i przędziorki. Zdrowe drzewo figowca nie będzie miało tych problemów, ale zestresowane drzewo figowca prawdopodobnie tracące liście z pewnością szybko rozwinie problem szkodników.

 

Sok kapiący z rośliny domowej fikusa, który w rzeczywistości jest spadzią z inwazyjnego szkodnika, jest pewną oznaką infekcji.

 

Zobacz też:Nasturcja

Czy to w porządku spać z roślinami w sypialni?

Niektórzy ludzie uważają, że może to być szkodliwe, ponieważ rośliny mogą oddychać tak jak ludzie, emitując dwutlenek węgla w nocy jako odwrotną reakcję na fotosyntezę, ale ludzie i zwierzęta domowe produkują więcej CO2 niż rośliny.

 

Czyniąc odpowiedź na to pytanie rozbrzmiewającą tak; rośliny są świetne do sypialni.

 

Czy korzenie figowca są inwazyjne?

System korzeniowy figowca jest bardzo inwazyjny. Samo posadzenie tego drzewa bez żadnych wskazówek może później prowadzić do pękania kostki brukowej na podjazdach, ulicach, krawężników oraz uszkodzeń instalacji podziemnych i kanalizacji.

 

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!