Frezje uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie.

Kiedy myślimy, o frezji prawdopodobnie przychodzą nam na myśl kwiaty ślubne i inne kompozycje kwiatowe.

Niektórzy uważają, że czerwone i różowe kwiaty mają najbardziej intensywny zapach. Cebulki lub bulwy frezji szybko rosną wiosną.

Zdrowe rośliny powinny wytwarzać od pięciu do siedmiu kwiatów rurkowych na łodydze, skierowanych w jednym kierunku, jak palce. Liście frezji są wąskie i przypominają trawę.

Uprawa frezji.

Frezje mogą być uprawiane w pełnym słońcu lub półcieniu. Najlepiej rosną w chłodnych, wiosennych temperaturach 12℃ do 15℃ i mogą nie zakwitnąć, jeśli temperatura wzrośnie powyżej 21℃ Jeśli uprawiasz frezje w szklarni, trzymaj doniczki z dala od bezpośredniego światła słonecznego, dopóki nie wykiełkują.

 

 

Jak wyglądają kwiaty frezje?

Każda z wdzięcznych od 30 cm do 35 cm łodyg rodzi od sześciu do dwunastu kwiatów w kształcie trąbki. Kwiaty mogą być pojedyncze lub podwójne i są dostępne w wielu pięknych kolorach, takich jak biały, kremowy, żółty, pomarańczowy, czerwony, różowy, fioletowy, lawendowy i purpurowy. Frezje wypełnią pomieszczenie swoim słodkim, pudrowym zapachem.

 

 

Czy można uprawiać frezje w doniczce?

Frezje są uniwersalne i mogą być uprawiane w doniczkach w pomieszczeniach, na zewnątrz lub w gruncie. Frezje nie są odporne na mróz, więc można je sadzić na zewnątrz tylko wiosną lub wczesnym latem. Niezbędna jest dobrze przepuszczalna gleba lub kompost do uprawy doniczkowej, ponieważ frezje mogą gnić w ciężkiej lub podmokłej ziemi.

 

frezje na polu

Jak dbać o frezje doniczkowe?

  • Podlewaj i nawóź kwiaty frezji.
  • Podczas upałów zaleca się 1 podlewanie tygodniowo.
  • Co dwa tygodnie należy dodać płynny nawóz do roślin kwiatowych lub cebulowych.
  • Podlewanie należy przerwać, gdy liście całkowicie zwiędną.

 

Kiedy należy sadzić cebulki frezji?

Cebulki frezji można sadzić jesienią, aby kwitły wewnątrz od stycznia do kwietnia lub od marca w szklarni albo od kwietnia do lipca na zewnątrz. Kwiaty należy sadzić prosto do ziemi w dobrze nasłonecznionym lub lekko zacienionym miejscu.

 

Zobacz też:Grubosz drzewko szczęścia uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie.

Jak długo trzeba czekać na zakwitnięcie cebulek frezji?

Choć frezje są wrażliwe na mróz, można się nimi cieszyć w przydomowym ogrodzie, jeśli posadzi się je w odpowiednim czasie. Frezje niezawodnie zakwitają w ciągu od 100 do 120 dni od posadzenia ich w dobrych warunkach.

 

 

Jak długo trwa proces kiełkowania frezji?

Po zasadzeniu frezje powinny być dobrze podlane, ale nie ponownie, aż do pojawienia się kiełków. Cebulki kiełkują zwykle w ciągu jednego do trzech miesięcy, w zależności od miejsca i odmiany. W pojemnikach należy użyć mieszanki do sadzenia cebul, która będzie miała wszystkie niezbędne składniki odżywcze do formowania roślin i kwiatów.

 

 

Czy frezje są roślinami jednorocznymi, czy wieloletnimi?

Frezje są delikatnymi bylinami, odpornymi na mróz w strefach 9-10, a w innych miejscach uprawianymi jako rośliny jednoroczne. Frezje najlepiej rosną w pełnym słońcu lub lekkim cieniu, w wilgotnej, dobrze zdrenowanej glebie.

 

 

Kiedy i gdzie sadzić frezję?

Wybierz słoneczne miejsce z dobrze zdrenowaną, żyzną glebą, która zawiera dużo substancji organicznych. Posadź frezje spiczastym końcem do góry, na głębokość od 2,5 cm do 5 cm i w odległości od 5 cm do 7 cm od siebie. Z czasem będą się one rozmnażać. W chłodniejszych strefach frezje można sadzić na zewnątrz wiosną, aby uzyskać kwiaty późnym latem.

frezje kwiaty

 

Jaki rodzaj gleby lubią frezje?

Lubią one bogaty kompost na bazie gliny z odrobiną żwiru dodanego dla drenażu. Należy wybrać około dwóch trzecich kompostu i jedną trzecią żwiru. Podlewaj je regularnie, utrzymuj w stanie wilgotnym i zacienionym przez cały czas idealna będzie chłodna szklarnia lub ogród zimowy.

Zobacz też:Anturium uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie.

 

Kiedy należy nawozić frezje?

Po pojawieniu się pierwszych pędów należy zastosować zrównoważony nawóz do kwiatów i trzymać rośliny w pełnym słońcu. Nawozimy je ponownie, gdy pojawią się pąki.

 

 

Czy przycinać frezje?

Frezje nie są w pełni mrozoodporne, dlatego zwykle zaleca się ścięcie roślin jesienią, gdy liście zżółkną lub po pierwszych przymrozkach. Przycinamy łodygi do 3 cm i pozwalamy cebulom wyschnąć. Usuń starą, uschniętą część, zachowując tylko nowe, dorodne cebule.

 

 

Jak przycinać Fryzję?

Odetnij kwiat od łodygi za pomocą nożyc do gałęzi lub zaciśnij kwiat od łodygi kciukiem i palcem wskazującym tuż poniżej główki kwiatu. Usuń kwiaty, gdy zaczną więdnąć i obumierać, ale pamiętaj, aby usunąć je, zanim zawiążą nasiona. Zachęci to roślinę do dalszego kwitnienia.

 

 

Kiedy powinno się przycinać frezje?

Jeśli frezje są posadzone w gruncie, należy przyciąć pędy po przekwitnięciu kwiatów i pozwolić roślinie rosnąć aż do zżółknięcia liści. Przed pierwszymi przymrozkami należy ściąć pozostałe liście i wykopać cebulki. Pozostaw je do wyschnięcia w chronionym miejscu, w którym nie będą zamarzać.

Zobacz też:Szeflera pielęgnacja i uprawa

Podlewanie frezji.

Podlej cebulki frezji i ich paliki w momencie ich sadzenia. Podlej ponownie za dwa tygodnie, a następnie regularnie, mniej więcej co tydzień. Pamiętaj, aby pozwolić ziemi trochę przeschnąć między kolejnymi podlewaniami. Kwiaty frezji mogą gnić w mokrej, nasyconej glebie.

 

 

Ważne jest, aby utrzymywać korzenie w wilgoci, ale nie podlewać ich nadmiernie. Po założeniu rośliny podlewaj ją tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa gleby zaczyna nabierać jaśniejszego koloru. Niewłaściwe podlewanie spowoduje stres rośliny.

 

 

Jak często należy podlewać cebulki frezji?

Po posadzeniu cebulek podlewaj oszczędnie, aż wykiełkują. Następnie podlewaj konsekwentnie, utrzymując glebę lekko wilgotną. Gdy młode rośliny osiągną około 15 cm wysokości, zacznij nawozić je co 2 tygodnie płynnym nawozem.

 

 

Jak dbać o frezje?

Podlewaj je regularnie i utrzymuj w cieniu przez cały czas, idealna będzie chłodna szklarnia lub ogród zimowy. Gdy cebulki zaczną kiełkować, należy przenieść doniczki na pełne słońce i stale podlewać. Gdy pąki zaczną się wybarwiać, można je przenieść do domu.

 

 

SADZIMY cebulki FREZJI , efekty po tygodniu.

 

 

Jak rozmnażać frezje?

Istnieją dwie główne metody rozmnażania frezji: przez nasiona i przez podział bulw. Obie metody mają wysoki wskaźnik sukcesu, więc wszystko zależy od ciebie i od tego, jak chcesz się za to zabrać. Frezje uprawiane z nasion potrzebują zazwyczaj od 8 do 12 miesięcy, aby zakwitnąć, podczas gdy rośliny uprawiane z podzielonych bulw potrzebują kilku lat.

 

 

Czy można uprawiać frezje z sadzonek?

Obetnij łodygi do 1 cm i pozwól cebulom wyschnąć. Usuń starą, wyschniętą część, zachowując tylko nowe, pulchne cebulki. Można je łatwo przechowywać w kokosie, suchym kompoście do doniczek lub piasku. Przechowuj je w chłodnym, suchym i zabezpieczonym przed mrozem miejscu.

 

 

Czy można uprawiać frezje z nasion?

Frezje są zwykle rozmnażane przez odrosty. Można je również wyhodować z nasion wokoło siedem do ośmiu miesięcy, ale mogą nie kwitnąć przez kilka sezonów; przykryj nasiona ciepłą wodą i moczyć przez 24 godziny, aby zmiękczyć twardą powłokę nasion przed wysiewem.

 

Zobacz też:Kaktusy uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Jak długo trzeba czekać na wyhodowanie frezji z nasion?

Frezje uprawiane z nasion potrzebują zazwyczaj od 8 do 12 miesięcy, aby zakwitnąć, podczas gdy rośliny uprawiane z podzielonych bulw potrzebują kilku lat.

 

 

Czy rośliny frezji się rozprzestrzeniają?

W naszych warunkach klimatycznych jest to bardzo trudne, ale w miejscach, gdzie nigdy lub rzadko nie ma mrozów, to tak, frezje powinny odrosnąć. Mogą się one nawet rozmnażać przez rozsiewanie nawożonych nasion, więc każdej wiosny możesz mieć ogród pełen kolorów!

 

 

Czy frezje się rozmnażają?

Rośliny frezji uprawia się z cebulek. W ciągu kilku lat będą się szybko rozmnażać, tworząc gęste kępy lub masy. Najlepiej jest wykopać cebulki i rozdzielać je co 2-3 lata. Kwiaty te mogą być również uprawiana z nasion.

 

 

Jak pachnie frezja?

Frezja to kwiat o bardzo słodkim zapachu, przypominającym truskawki lub inne letnie owoce. Niektórzy opisują go nawet jako pachnący jak słodycze. Jednak jest on o wiele łagodniejszy, z subtelnymi nutami miodu i mięty.

 

 

Czy można utopić cebulki frezji w wodzie?

Prawdopodobnie najważniejszym aspektem pielęgnacji frezji jest woda. Utrzymuj glebę umiarkowanie wilgotną, ale nigdy niemokrą. Kolejnym ważnym krokiem przy uprawie frezji w domu jest podpora. Ciasno posadzone cebulki będą do pewnego stopnia samonośne, ale cienkie łodygi skorzystają z dodatkowego wzmocnienia.

 

frezje białe

Czy można przesadzać frezje?

Jeśli wykopiesz bulwę frezji, powinna ona mieć mniejsze bulwy przyczepione do dna. Są to tzw. bulwy, z których można wyhodować nową roślinę frezji.

 

 

Jak głęboko sięgają korzenie frezji?

Frezje mają długi korzeń palowy, więc będziesz chciał przekręcić glebę na głębokość co najmniej od 20 cm do 25 cm, aby ją rozluźnić i przygotować podłoże dla cebulek. Cebulki frezji, powinny być sadzone na głębokości do 5 cm i w odległości około 5 cm do 10 cm od siebie.

 

 

Czy frezje będą rosły w cieniu?

Po posadzeniu dobrze podlej, a następnie ustaw doniczkę w chłodnym, zacienionym i nieprzemarzającym miejscu idealna temperatura to około 5°c. Frezje są uniwersalne i mogą być uprawiane w doniczkach w pomieszczeniach lub na zewnątrz, albo w gruncie.

 

 

Czy należy namoczyć cebulki frezji przed sadzeniem?

Przechowuj cebulki w chłodnym miejscu, umieszczając je w papierowej torbie, aż nadejdzie właściwy czas sadzenia. Przed sadzeniem namocz cebulki frezji w wodzie na 30 minut.

 

 

Czy frezje są odporne na mróz?

Frezje nie są w pełni mrozoodporne, więc zazwyczaj zaleca się usunięcie roślin jesienią, gdy liście zżółkną lub po pierwszych przymrozkach. Przytnij łodygi do 1 cm i pozwól cebulom wyschnąć. Przechowuj je w chłodnym, suchym i zabezpieczonym przed mrozem miejscu. Ponownie zasadzić, gdy ziemia zacznie się ocieplać pod koniec kwietnia.

 

 

Jak dbać o frezje po kwitnieniu?

Gdy roślina ma już usunięte kwiaty, umieść pojemnik w pełnym słońcu i nawoź zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Pozostaw frezje w pełnym słońcu przez następne dwa do trzech miesięcy lub do momentu, gdy liście staną się żółte. W tym czasie należy często podlewać roślinę i powstrzymywać się od zbytniego niepokojenia jej.

 

 

Jak dbać o frezje doniczkowe?

Pozostawić frezje w pełnym słońcu przez następne dwa do trzech miesięcy lub do czasu, aż liście zżółkną. W tym czasie należy często podlewać roślinę i nie przeszkadzać jej zbytnio.
Ta faza jest krytyczna dla wytworzenia zdrowych cebulek na przyszły rok.

 

 

Czy frezja kwitnie więcej niż raz?

Frezje zakwitają na wiosnę, jeśli zostaną posadzone na zewnątrz jesienią, lub zakwitną w domu jesienią, jeśli zostaną posadzone wiosną.

 

 

Jak utrzymać dłużej frezje w wazonie?

Jeśli obetniesz kwiaty, gdy są jeszcze w pąku, frezja może przetrwać w wazonie do trzech tygodni. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, dodaj pokarm dla kwiatów do wody i podmieniaj ją dwa razy w tygodniu. Żółte i białe frezje są najbardziej pachnące i mają najdłuższą trwałość w wazonie.

 

 

Częste szkodniki i choroby Frezji.

Frezja jest dość odporna, ale od czasu do czasu przyciąga mszyce, ślimaki i inne szkodniki. W przypadku mszyc można codziennie używać mydła owadobójczego, a martwe owady wycierać czystą szmatką. Ślimaki powinny być usuwane ręcznie, następnie można zostawić przynętę na ślimaki lub inne metody zwalczania tych szkodników.

 

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!