Funkia jak dbać o roślinę?

Funkie to wieloletnie ulubione rośliny ogrodników. Ich bujne liście i łatwa pielęgnacja sprawiają, że są idealne do ogrodów o niskich wymaganiach. Chociaż pielęgnacja Funkie jest uważana za łatwą, warto wiedzieć co nieco o tym, jak uprawiać Funkie, aby pomóc roślinom osiągnąć ich pełny potencjał ogrodowy. Gdzie i jak uprawiać Funkie.

 

Kiedy można sadzić Funkie na zewnątrz?

Funkie można sadzić przez cały rok, ale preferowane są wiosna i jesień. Najlepiej jest unikać sadzenia Funkii w połowie lata, kiedy temperatury są wysokie, a poziom wody w glebie niski, ponieważ może to uniemożliwić dobre ukorzenienie się rośliny. Środek zimy to również zły czas na sadzenie Funkii, ponieważ ziemia jest zimna i często zamarznięta.

 

 

Gdzie najlepiej rosną Funkie?

Funkie należy sadzić w równomiernie wilgotnej, bogatej w próchnicę glebie, w miejscach lekko lub całkowicie zacienionych. Funkie są wytrzymałe, uniwersalne i łatwo się przystosowują. Kolorowe odmiany, zwłaszcza złote i niebieskie, najlepiej sadzić w pełnym słońcu. Odmiany o zielonych liściach są najbardziej odporne na cień.

 

 

Jak pielęgnować Funkie?

  1. Po posadzeniu lub po rozpoczęciu wegetacji na wiosnę należy zastosować dobrze zbilansowany nawóz o spowolnionym uwalnianiu składników pokarmowych.
  2. Utrzymuj glebę wilgotną, ale nie mokrą.
  3. Wokół roślin należy umieścić ściółkę, która pomaga zatrzymać wilgoć.
  4. Po przekwitnięciu należy usunąć łodygi kwiatowe, aby pobudzić wzrost nowych roślin.

funkia kwiaty

Czy Funkie lubi słońce, czy cień?

We wszystkich strefach uprawy Funkie lubiące słońce najlepiej rosną, gdy mają dużo wilgoci. Funkie tolerujące słońce należy podlewać częściej niż ich kuzynów rosnących w chłodniejszych, cienistych warunkach. Na Funkiach tolerujących słońce należy także utrzymywać grubą ściółkę nad glebą, co pomoże zachować wilgoć w glebie.

 

Zobacz też:Epipremnum złociste uprawa i pielęgnacja

Czy Funkie mogą być w pełnym słońcu?

Odmiany Funkie o intensywnym białym zabarwieniu lub o cienkich liściach mogą ulec poparzeniu w pełnym słońcu. Ogólnie rzecz biorąc, Funkie o niebieskich liściach wymagają cienia, natomiast te o pachnących kwiatach, złotych lub żółtych liściach albo z lekką białą barwą mogą tolerować większe nasłonecznienie.

 

 

Czy Funkie dobrze toleruje cień?

Funkie absolutnie uwielbiają cień. W istocie marnieją w gorącym popołudniowym słońcu, więc cienisty krajobraz zapewni im odpowiednie warunki.

 

 

Odpowiednia gleba dla Funkie.

Funkie najlepiej rośnie w glebie o odczynie od kwaśnego do lekko zasadowego w zakresie od 5,5 do 7,5. Większość przeciętnych gleb ogrodowych mieści się w przedziale pH od 6,0 do 7,0.

 

 

Jak przygotować glebę pod Funkie?

Sadzenie Funkii rozpoczyna się od wykopania dołka i dodania materii organicznej. Kompost, przekompostowany obornik, zmielona kora drzew lub inne lokalnie dostępne materiały stanowią idealne źródło materii organicznej, która pomaga glebie zatrzymywać wodę, dzięki czemu jest ona łatwo dostępna dla korzeni roślin. Wykopuj dołki szersze niż głębsze.

 

 

Jaki jest najlepszy nawóz dla Funkie?

Najlepszym nawozem dla Funkie jest nawóz o powolnym uwalnianiu. Nawozy o powolnym uwalnianiu zasilają roślinę za każdym razem, gdy pada deszcz lub roślina jest podlewana.

 

Zobacz też:Funkia jak dbać o roślinę?

 

Podlewanie Funkie.

Jak wiele roślin wieloletnich, głębokie podlewanie Funkie będzie konieczne, średnio wymagają one około 2,5 cm wody co tydzień. Dzięki ustaleniu cotygodniowego harmonogramu podlewania rośliny mogą rozwinąć mocniejszy system korzeniowy, który będzie miał lepszy dostęp do wody głęboko w glebie.

funkia kwitnienie

 

Czy można podlewać Funkie za dużo?

Poważny lub długotrwały brak wody może spowodować, że Funkie przejdą w stan uśpienia i przestaną rosnąć. Chociaż obfite ilości wody zazwyczaj powodują, że rośliny te zaczynają ponownie rosnąć, należy upewnić się, że ten ponowny wzrost nie jest zbyt późno, aby dać czas na przejście Funkie w stan spoczynku przed rozpoczęciem zimy.

 

 

Jak wyglądają nadmiernie podlewane Funkie?

Liście zmieniają kolor na żółty i przypalają się na brzegach. Kiedy widzisz liście Funkie żółkną z powodu zbyt dużego nasłonecznienia, jest to określane jako przypalanie Funkie. To przypalanie jest jeszcze bardziej wyraźne, jeśli roślina jest również uprawiana w słabej glebie.

 

 

Przycinanie Funkie.

Martwe liście są przyjazne dla szkodników, więc dobrze zrobisz, gdy rozpocząć przycinanie roślin Funkie jak liście zanikają. Przyciąć wszystkie liście i liście na poziomie gruntu, a następnie liście wrzucić do worek i pozbyć się go. Dzięki temu ogród będzie wyglądał schludnie, a robaki nie będą mogły przezimować w martwych liściach.

 

 

Czy Funkie należy przycinać na zimę?

Funkie należy przycinać jesienią lub zimą, a także wczesną wiosną, zanim rozwiną się nowe pędy. Funkie przechodzą zimą w stan spoczynku, a wiosną wypuszczają nowe liście. Jeśli problemem w ogrodzie są ślimaki, należy jesienią przyciąć liście. Zniechęci to ślimaki, które mogłyby żyć w mokrych liściach przez zimę.

 

Zobacz też:Pielęgnacja alokazji wszystko, co musisz wiedzieć.

Czy należy obcinać kwiaty Funkiom?

Zalecam przycinanie każdego pędu po przekwitnięciu trzech czwartych kwiatów. Dzięki temu rośliny nie będą przeznaczać energii na wydawanie nasion na następny rok, a zamiast tego wyrosną im korzenie i liście.

 

 

Czy można przycinać Funkie latem?

Funkie można przycinać w połowie lata, aby zregenerować cierpiącą roślinę.

 

 

Jak dbać o Funkie zimą?

  • Jesienią raz w miesiącu podlewaj głęboko rośliny.
  • Po pierwszym silnym mrozie należy ściąć martwe liście.
  • Pozostałą część rośliny należy przykryć ściółką.
  • Zimą nie należy podlewać.
  • Wiosną usuń mulcz.
  • Rośliny doniczkowe potrzebują zimnego miejsca do spoczynku, takiego jak garaż lub szopa.

 

Czy mróz zabije Funkie?

Bardzo późny mróz lub przymrozek może uszkodzić młode liście niektórych drzew ozdobnych. Jeśli liście Funkie są częściowo otwarte, mogą one również wykazywać uszkodzenia mrozowe. Rośliny mogą nie wyglądać tak ładnie, jak byśmy sobie tego życzyli przez całe lato, ale mróz nie zabije żadnej z nich.

 

 

Jak długo żyją Funkie?

Funkie wymagają niewiele opieki i będzie żyć do 30 lub więcej lat, jeśli prawidłowo pielęgnowane. Choć najbardziej znane są z kwitnienia w ogrodzie cienistym, rzeczywistość jest bardziej zróżnicowana.

 

 

Czy Funkie się rozmnażają?

Wszechstronne i łatwe w uprawie, większość odmian Funkie łatwo się rozprzestrzenia po założeniu ogrodu. Wyrastają one z kłączy, które rozrastają się tuż pod powierzchnią gleby, a zdrowe kępy Funkii można co kilka lat dzielić na mniejsze kępy, aby podzielić się nimi z przyjaciółmi, rodziną i sąsiadami.

 

 

Czy Funkie dobrze radzą sobie w donicach?

Funkie należą do tych bylin, które bardzo dobrze radzą sobie w uprawie w pojemnikach. Występują w tysiącach odmian i są łatwe w pielęgnacji, co czyni je idealnymi roślinami dla zabieganych lub roztargnionych ogrodników. W doniczkach można uprawiać Funkię każdej wielkości.

 

 

Czy rośliny Funkie odradzają się co roku?

Funkie są bylinami, co oznacza, że będą powracać co roku większe i lepsze. Większość Funkii rośnie dobrze w strefach od 3 do 9. Te uniwersalne rośliny cieniolubne tworzą kopiec z liści, ale różnią się znacznie w zależności od odmiany, oferując różnice w wielkości roślin, kształcie i kolorze liści.

 

Zobacz też:Widliczka Uprawa i pielęgnacja

 

Jak bardzo Funkie się rozprzestrzeniają?

Małe odmiany osiągają trzykrotnie większą szerokość niż wysokość. Średnie odmiany rozprzestrzeniają się dwa razy szerzej niż ich wysokość, a większe odmiany są co najmniej tak szerokie jak wysokie. Funkie są odporne na choroby, ale ich soczyste liście nie są w stanie pokonać ślimaków.

 

 

Hosty funkie sadzimy do gruntu. Idealne rośliny do półcienia, gleba lekko kwaśna ( trochę torfu ).

Na jakiej głębokości należy sadzić Funkie?

Wykopać dół, co najmniej 30 cm głębokości i 3,8 cm wielkości dorosłej rośliny. Wymieszaj od 5 cm do 10 cm warstwę materii organicznej. Ostrożnie wyjmij roślinę z pojemnika. Jeśli roślina jest związana korzeniami, delikatnie rozplącz i wytrząśnij korzenie.

 

 

Co można posadzić obok Funkii?

Stosuj tolerujące cień rośliny jednoroczne, takie jak niecierpki i inne rośliny, które potrafią rosnąc w warunkach podobnych.

 

 

Jak często należy dzielić Funkie?

Funkie wymagają podziału, gdy staną się zbyt stłoczone, a środek kępy zacznie zamierać. Ogólnie rzecz biorąc, należy liczyć na dzielenie roślin co trzy do czterech lat, aby utrzymać je w jak najlepszym zdrowiu.

 

 

Rozmnażanie Funkie.

Większość Funkie są rozmnażane przez podział. Podział jest najprostszą, najtańszą i najczęściej stosowaną metodą rozmnażania Funkii.

 

 

Czy mogę ukorzeniać Funkie w wodzie?

Podczas ukorzeniania w wodzie, należy pamiętać, aby woda nie była zbyt głęboka. Musisz sprawdzić raz na jakiś czas, aby upewnić się, że nadal masz wodę w pojemniku.

 

 

Jak długo Funkie rosną z gołego korzenia?

Jeśli sadzisz korzenie Funkie w pojemniku wiosną, możesz spodziewać się wzrostu w okresie od sześciu do ośmiu tygodni. Funkie z gołym korzeniem posadzone w gruncie mogą potrzebować kilku tygodni więcej na pojawienie się wzrostu, ponieważ gleby ogrodowe zazwyczaj potrzebują więcej czasu na ogrzanie się.

 

 

Czy można ukorzenić sadzonki Funkie?

Istnieją tylko dwa sposoby rozmnażania Funkie za pomocą nasion zebranych z dojrzałych roślin i podziału. Podział jest najprostszym i najszybszym sposobem na pomnożenie kolekcji Funkie bez kupowania więcej roślin Funkie.

 

 

Sadzenie nasion Funkie.

Nasiona wysiewać w opakowaniach komórkowych lub doniczkach 5 cm, wcisnąć w glebę, ledwo przykryć. Utrzymywane w temperaturze 15°C kiełkowanie zwykle występuje w ciągu 4-5 tygodni. Jeśli nie, umieścić pojemnik wewnątrz torby przechowywać w lodówce przez 4 tygodnie.

 

 

Kiedy należy wysiewać nasiona Funkie?

Nasiona Funkie są gotowe do zbioru, gdy nasiona staną się czarne. Dla mnie najlepszym momentem na rozpoczęcie uprawy jest styczeń. Gdy przesadzę je na zewnątrz pod koniec maja, sadzonki będą miały już duży, dobrze rozwinięty system korzeniowy.

funkia liscie

 

Czy należy namoczyć cebulki Funkie przed sadzeniem?

Pamiętaj, aby przed sadzeniem namoczyć cebulki Funkie w wodzie na kilka godzin. Do jesiennego sadzenia użyjesz prawdopodobnie Funkie doniczkowej. Kompost, przekompostowany obornik, zmielona kora drzew lub inne lokalnie dostępne materiały stanowią idealne źródło materii organicznej, która pomaga glebie zatrzymywać wodę, dzięki czemu jest ona łatwo dostępna dla korzeni roślin.

 

 

W jakiej odległości od siebie sadzić Funkie?

Aby wypełnić przestrzeń, duże Funkie należy rozstawić w odległości około od 70 cm do 90 cm, średnie 45 cm do 60 cm, małe – 30 do 40 cm, a karłowe – 15 cm do 20 cm. Nawet przy odpowiednim rozstawieniu, Funkie mogą przerastać swoją przestrzeń i wymagają przerzedzenia, jeśli wydają się stłoczone.

 

 

Funkie, dlaczego umiera.

Funkie rozrastają się na zewnątrz z każdym kolejnym sezonem wzrostu. Obumierające centrum może po prostu wskazywać na normalny cykl wzrostu rośliny. Zbadaj centrum rośliny Funkie, aby sprawdzić, czy nie ma martwych lub umierających łodyg.

 

 

Dlaczego liście mojej Funkie zamierają?

Najczęstszą przyczyną powstawania brązowych obwódek na liściach Funkie jest stres spowodowany suszą. Funkie najlepiej rosną w glebie, która pozostaje równomiernie wilgotna. Liście zwykle zaczynają opadać lub więdnąć, zanim problem stanie się na tyle poważny, że spowoduje brązowienie.

 

 

Co robić, gdy liście Funkie żółkną?

Po zakończeniu sezonu wegetacyjnego Funkie w naturalny sposób wchodzą w stan spoczynku. Gdy tak się stanie, możesz zauważyć żółknięcie liści Funkie. Jest to całkowicie normalne i nie ma się czym martwić. Gdy liście całkowicie obumrą jesienią, można przyciąć roślinę.

 

 

Czy można uratować żółknącą roślinę?

Jeśli liść żółknie w sposób dramatyczny, a reszta rośliny rośnie zdrowo, to prawdopodobnie nadszedł czas tego liścia. Nic nie można z tym zrobić. Jest to po prostu część naturalnego cyklu życia rośliny. Jeśli wygląda to nieestetycznie, odetnijcie liść wysterylizowanymi nożyczkami.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!