Gdzie sadzić rodgersję?

Rodgersja jest doskonałym akcentem w ogrodzie wodnym lub bagiennym. Duże, głęboko klapowane liście są rozłożyste i przypominają liście kasztanowca. Rodzimy zasięg Rodgersji to Chiny do Tybetu. Roślina preferuje stanowiska częściowo nasłonecznione, gdzie gleby są wilgotne i lekko kwaśne.

 

Uprawa Rodgersji jest tradycją w Chinach, gdzie jest ona używana jako naturalny lek ziołowy. Ta piękna roślina liściasta jest idealna do azjatyckiego ogrodu.

 

 

Gdzie sadzić rodgersję?

Aby uzyskać najlepiej wybarwione liście, rodgersję należy uprawiać w osłoniętym, ale słonecznym miejscu w wilgotnej glebie, na przykład na brzegu stawu lub strumienia.

 

 

Jak sadzić rodgersję?

W przypadku sadzenia rodgersji w bagnistej, wilgotnej glebie do dołka należy dodać garść kompostu ogrodowego.

Zobacz też:Owies uprawa

 

Rozmnażanie rodgersji

Rodgersję można rozmnażać, dzieląc rośliny wiosną.

 

Rodgersia podophylla 4587

Rodgersja rozwiązywanie problemów

Rodgersja nie cierpi na żadne znane choroby, chociaż jako roślina liściasta młode liście mogą być zjadane przez ślimaki.

 

 

Instrukcja sadzenia

Byliny można sadzić o każdej porze roku, od wiosny do jesieni.

  1. Przygotuj ogród, rozbijając istniejącą glebę użyj motyki, szpadla lub glebogryzarki na głębokość 30-40 cm.
  2. Dodaj materii organicznej, takiej jak obornik, mech torfowy lub kompost ogrodowy, aż gleba stanie się luźna i łatwa do uprawy.
  3. Składniki organiczne poprawiają drenaż, dodają składników odżywczych oraz zachęcają dżdżownice i inne organizmy, które pomagają utrzymać glebę w zdrowiu. Dodaj roślinom dodatkowego bodźca poprzez dodanie granulowanego nawozu startowego lub uniwersalnej paszy, która zachęca do kwitnienia.
  4. Sprawdź etykietę rośliny dla sugerowanej odległości i dojrzałej wysokości rośliny. Umieść rośliny tak, że wyższe rośliny są w centrum lub tła projektu krajobrazu i krótsze rośliny na pierwszym planie. Aby usunąć roślinę z pojemnika, delikatnie usztywnij podstawę rośliny, przechyl ją na bok i stuknij w zewnętrzną część garnka, aby poluzować. Obróć pojemnik i kontynuuj stukanie, rozluźniając glebę, aż roślina gładko wysunie się z doniczki.
  5. Wykopać dołek do dwóch razy większy niż bryła korzeniowa i wystarczająco głęboki, że roślina będzie na tym samym poziomie w ziemi, co poziom gleby w pojemniku. Chwytając roślinę za górną część bryły korzeniowej, palcem lekko rozgarnij korzenie. Jest to szczególnie ważne, jeśli korzenie są gęste i wypełniły cały pojemnik. Umieść roślinę w dołku.
  6. Wciśnij delikatnie glebę wokół korzeni, wypełniając pustą przestrzeń wokół bryły korzeniowej. Usztywnij glebę wokół rośliny ręcznie, ubijając ją płaską stroną małej kielni lub nawet naciskając na nią stopą. Gleba pokrywająca otwór do sadzenia powinna być równa z otaczającą ją glebą, lub do jednego cala wyżej niż wierzch bryły korzeniowej. Nowe sadzonki powinny być podlewane codziennie przez kilka tygodni, aby uzyskać je dobrze ugruntowane.
  7. Planuj z wyprzedzeniem, dla roślin, które stają się wysokie i wymagają palikowania lub klatek wsparcia. Najlepiej jest zainstalować klatki wczesną wiosną, lub w czasie sadzenia. Rośliny wymagają pionowej przestrzeni do wzrostu, więc należy zapewnić ogrodzenie, ściana lub inna struktura, która pozwala roślinie rosnąć swobodnie i rozprzestrzeniać.
  8. Na koniec należy położyć 5 cm warstwę ściółki, takiej jak rozdrobniona kora lub kompost, aby ogród wyglądał schludnie, ograniczyć zachwaszczenie i zatrzymać wilgoć w glebie.

 

Zobacz też:Rukola uprawa

Instrukcja podlewania

Nowe nasadzenia powinny być podlewane codziennie przez kilka tygodni. Po tym czasie, w zależności od pogody i rodzaju gleby, podlewanie można dostosować do podlewania co dwa lub trzy dni. Gleby gliniaste utrzymują wilgoć dłużej niż gleby piaszczyste, dlatego w piaszczystych miejscach należy podlewać je częściej.

 

Różne rośliny mają różne potrzeby wodne. Niektóre rośliny wolą pozostać na suchej stronie, inne lubią być stale wilgotne. Aby sprawdzić specyficzne wymagania rośliny, należy zapoznać się z jej etykietą.

 

Idealnie woda powinna być stosowana tylko do strefy korzeniowej — obszar około 15-30 cm od podstawy rośliny, a nie całej rośliny. Wąż nawadniający to doskonała inwestycja, która pozwala utrzymać rośliny w zdrowiu i ograniczyć straty wody na skutek parowania.

 

Dobrym sposobem na kontrolowanie podlewania jest także podlewanie ręczne za pomocą konewki z dołączoną głowicą zraszającą. Jeśli powierzchnia ogrodu jest duża i konieczne jest użycie zraszacza, należy podlewać rośliny rano, aby ich liście miały czas na wyschnięcie w ciągu dnia. Wilgotne liście sprzyjają rozwojowi chorób i pleśni, które mogą osłabić lub uszkodzić rośliny.

 

Dokładne namoczenie podłoża do 20 cm co kilka dni jest lepsze niż codzienne podlewanie po trochu. Głębokie podlewanie sprawia, że korzenie wrastają głębiej w ziemię, dzięki czemu roślina jest bardziej wytrzymała i odporna na suszę.

 

Aby sprawdzić wilgotność gleby, użyj palca lub małej kielni do jej zbadania. Jeśli pierwsze 5-10 cm gleby jest suche, czas na podlewanie.

 

Rodgersia aesculifolia

Instrukcje dotyczące nawożenia

Nawóz należy wprowadzić do gleby podczas przygotowywania grządek dla nowych roślin. Ustabilizowane rośliny należy zasilić wczesną wiosną, a następnie ponownie w połowie sezonu wegetacyjnego. Unikaj stosowania nawozów pod koniec sezonu wegetacyjnego. Stymuluje to nowy wzrost, który może być łatwo uszkodzony przez wczesne przymrozki.

 

Nawozy są dostępne w wielu formach: granulowane, o spowolnionym uwalnianiu, płynne, organiczne lub syntetyczne. Należy ustalić, która metoda stosowania jest najlepsza w danej sytuacji i wybrać produkt o składzie odżywczym sprzyjającym kwitnieniu.

 

Zmniejsz potrzebę nawożenia, stosując corocznie 3-5 cm warstwę mulczu lub kompostu. W miarę rozkładania się mulczu dostarcza on roślinom składników odżywczych, poprawiając jednocześnie ogólny stan gleby.

 

Zobacz też:Jak uprawiać skalnicę?

Wskazówki dotyczące przycinania

W zależności od sposobu kwitnienia można pojedynczo obcinać wyblakłe kwiaty lub poczekać do końca okresu kwitnienia i usunąć całą łodygę kwiatową aż do podstawy rośliny. Usuwanie starych pędów kwiatowych sprawia, że roślina koncentruje swoją energię na intensywnym wzroście, a nie na produkcji nasion. Liście można przycinać dowolnie w trakcie sezonu, aby usunąć uszkodzone lub przebarwione liście, lub aby utrzymać wielkość rośliny.

 

Nie należy przycinać roślin po 1 września. Przycinanie stymuluje delikatny nowy wzrost, który łatwo uszkodzić, gdy nadejdą pierwsze mrozy. Rośliny wieloletnie potrzebują czasu, aby przygotować się do zimy, czyli „zahartować się”. Po obumarciu roślin łatwo je uprzątnąć wystarczy przyciąć je do wysokości ok. 10 cm nad ziemią.

 

Kwitnące pióropusze i liście traw ozdobnych stanowią piękny element zimowego krajobrazu. Całą roślinę należy pozostawić na zimę, a wczesną wiosną, tuż przed pojawieniem się nowych przyrostów, przyciąć ją do samej ziemi.

 

Byliny powinny być wykopywane i dzielone co 3-4 lata. Stymuluje to zdrowy wzrost nowych roślin, zachęca do przyszłego kwitnienia i zapewnia nowe rośliny, którymi można się podzielić z przyjaciółmi ogrodnikami lub rozbudować ogród.

 

 

Szkodniki i choroby

Podatna na ataki ślimaków. Generalnie wolna od chorób.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!