Gdzie sadzić Stewie?

Stewia jest rośliną wieloletnią, co oznacza, że będzie powracać rok po roku. Jednak po drugim roku liście przestają produkować jak w poprzednim roku. Dlatego też wiele osób zaleca przesadzanie co dwa lata.

 

Gdzie sadzić Stewie?

Stewia osiąga wysokość i szerokość od 30 cm do 60 cm, dlatego dobrze rośnie w pomieszczeniach zamkniętych, w pojemnikach. Można ją również uprawiać na zewnątrz, o ile pogoda jest łagodna, a temperatura wynosi powyżej 10 stopni. Ponieważ jest to roślina wieloletnia, można ją przenosić z pojemnika do pojemnika na zewnątrz, gdy pozwala na to pogoda.

 

 

Światło

Stewia, pochodząca z subtropikalnego Paragwaju i innych ciepłych, suchych miejsc, preferuje pełne słońce. Chociaż toleruje również półcień, należy upewnić się, że cień nie jest zbyt głęboki. Ponieważ ilość ciepła, jaką otrzymuje roślina, wpływa na jej słodycz, należy zapewnić jej dużo gorącego popołudniowego słońca. Unikaj wietrznych miejsc, ponieważ zmniejszy to słodycz liści.

 

 

Woda

Stewia jest równie nieszczęśliwa w całkowicie suchej glebie, jak i w glebie mokrej, dlatego należy unikać obu tych rodzajów. Utrzymuj glebę równomiernie wilgotną, często ją kontrolując i lekko podlewając. Zadbaj o dobry drenaż, aby korzenie nie siedziały w wodzie, która może szybko utopić roślinę — kilka cm żwiru pod doniczką pomoże zapobiec stojącej wodzie w doniczce. Ponieważ korzenie zasilające rośliny stewii znajdują się blisko powierzchni gleby, należy często podlewać.

 

 

Gleba

Stewia preferuje dobrze zdrenowaną, żyzną glebę, zarówno w doniczkach, jak i w ogrodzie. Upewnij się, że wybrałeś bogate podłoże, takie jak mieszanka do uprawy doniczek lub gleba z dodatkiem kompostu. Ponieważ stewia preferuje glebę, która jest zarówno dobrze zdrenowana, jak i stale wilgotna, zatrzymywanie wody może czasami stanowić problem. W celu zatrzymania wilgoci należy zastosować ściółkę.

 

Stewia kwiat

Rozmnażanie

Jeśli planujesz coroczne zbiory całej uprawy stewii, najpierw zbierz sadzonki roślin, które posłużą jako zaczątek przyszłorocznej uprawy. Odetnij łodygi, a następnie zanurz je w hormonie ukorzeniającym, po czym pozostaw na dwa do trzech tygodni w podłożu do ukorzeniania się.

 

Przesadź je do ziemi doniczkowej w doniczce z dobrym drenażem i dbaj o nie w taki sam sposób, jak o większe rośliny.

Zobacz też:Uprawa Rzepaku i pielęgnacja.

 

Kiedy sadzić Stewie?

Nasiona lub sadzonki stewii można sadzić po ustąpieniu zagrożenia ostatnimi przymrozkami. Aby wcześnie rozpocząć uprawę stewii, należy zasadzić nasiona lub sadzonki w pomieszczeniu, a następnie przesadzić je do ogrodu w późniejszym terminie. Można też zasadzić nasiona lub sadzonki stewii w doniczce w pomieszczeniu, aby roślina pozostała na parapecie przez cały rok.

 

Ważnym faktem dotyczącym stewii jest to, że nie lubi ona mrozu — w ogóle. Aby zasadzić ją na zewnątrz, trzeba poczekać, aż miną wszelkie możliwości wystąpienia mrozu. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że roślina zginie w ciągu jednej nocy, a tego nikt nie chce.

 

 

Przesadzanie stewii na zewnątrz.

Gdy jesteś gotowy do posadzenia stewii na zewnątrz, upewnij się, że między każdą rośliną zachowano odstęp 45 cm. W przeciwnym razie zmniejszysz cyrkulację powietrza i zwiększysz ryzyko wystąpienia chorób.

Przed umieszczeniem sadzonek w ogrodzie należy je przez tydzień hartować.

Wykop dołek wielkości doniczki, w której rośnie sadzonka stewii. Umieść zioło w dołku, przykryj ziemią i obficie podlej.

 

Stevia rebaudiana flowers

Uprawa stewii w pojemnikach.

Jeśli nie masz miejsca w ogrodzie na uprawę stewii, możesz uprawiać ją w pojemnikach. Należy upewnić się, że używana jest 30 cm doniczka i dobrej jakości mieszanka doniczkowa.

Zazwyczaj można wyhodować 1-2 rośliny w jednej doniczce, zwłaszcza jeśli masz większy pojemnik.

 

Zobacz też:Strelicja królewska uprawa

Ściółkowanie wokół stewii

Ściółkowanie wokół roślin stewii jest zawsze dobrym pomysłem. Ściółkowanie pomaga zapobiegać wysychaniu gleby w gorące letnie dni.

Kolejną zaletą ściółkowania jest to, że pomaga ono regulować temperaturę gleby. W gorące dni utrzymuje glebę w chłodniejszym stanie, ale w chłodniejsze dni utrzymuje ją w cieple.

Nie zapominaj, że mulcz również tłumi chwasty, a nikt nie lubi mieć do czynienia z chwastami.

 

 

Zimowanie stewii.

Możesz wyhodować i przygotować zdrowe rośliny macierzyste do zimowania w pomieszczeniach i wysadzenia na zewnątrz wiosną.

W tym celu należy wybrać jednoroczną roślinę. Przyciąć go do 15 cm wysokości. Jeśli są w pojemnikach, przenieś rośliny do ciepłego, słonecznego miejsca lub ogrzewanej szklarni.

Wiosną zaczną pojawiać się nowe przyrosty, można więc odciąć nowe łodygi i ukorzenić je w mieszance startowej.

 

 

Jak uprawiać stewię z nasion?

Aby zasadzić własną stewię z nasion:

  • Wybierz stanowisko. Stewia potrzebuje pełnego słońca, aby dobrze się rozwijać, wybierz więc miejsce, które otrzymuje co najmniej sześć godzin dziennie bezpośredniego światła słonecznego.
  • Przygotuj glebę. Stewia najlepiej rośnie w glebie lub mieszance doniczkowej bogatej w substancje organiczne. Sadząc stewię, unikaj nawozów chemicznych, ponieważ mogą one wpływać na słodycz liści.
  • Zasiej nasiona. Wysiej nasiona stewii w odległości 7 cm od siebie i na głębokość około 1,27 cm.
  • Podlewanie. Natychmiast po zasadzeniu delikatnie podlej obszar, aby ułatwić osadzenie się gleby.
  • Utrzymuj glebę równomiernie wilgotną w miarę kiełkowania nasion.
  •  Jeśli planujesz przesadzić sadzonki, trzeba będzie przerzedzić je, gdy osiągną co najmniej 5 cm wysokości. Przerzedzaj sadzonki, aż będą miały co najmniej 15 cm rozstawu, aby dać im miejsce do wzrostu w ogrodzie. Aby sadzonki rosły w doniczkach w pomieszczeniach, należy je przerzedzić do dwóch lub trzech roślin na dużą doniczkę, aby zapewnić im dodatkowe miejsce.
  • Przesadzanie. Gdy na dworze zrobi się wystarczająco ciepło, przesadź sadzonki stewii do ogrodu, pozostawiając co najmniej 45 cm wolnego miejsca między roślinami.

 

Zobacz też:Uprawa Surfinii

Jak sadzić stewię z sadzonek łodygowych?

Sadzonki łodygowe, choć nieco trudniejsze do znalezienia, są niezawodnym sposobem na rozpoczęcie uprawy stewii. Aby wyhodować własną roślinę stewii z sadzonek łodygowych:

 

  1. Wybierz stanowisko. Stewia potrzebuje pełnego słońca, aby dobrze się rozwijać, wybierz więc miejsce z co najmniej sześcioma godzinami nasłonecznienia dziennie.
  2. Przygotuj glebę. Jeśli chodzi o jakość gleby, stewia najlepiej rośnie w glebie bogatej w substancje organiczne. Sadząc stewię, unikaj nawozów chemicznych, ponieważ mogą one wpływać na słodycz liści.
  3. Wybierz i przygotuj łodygi. Jeśli sadzisz stewię z już rosnącej rośliny, utnij łodygi o długości od sześciu do 20 cm, tuż pod węzłem liści. Usuń liście z jednej trzeciej dolnej części każdej łodygi. Aby uzyskać jak najszybsze rezultaty, zanurz dolną część każdej łodygi w hormonie ukorzeniającym, aby pobudzić wzrost korzeni.
  4. Sadzić sadzonki. Sadzić każdy sadzonki przez zakopanie dolnej 2,5 cm łodygi w ziemi doniczkowej.
  5. Utrzymuj wilgoć. Podczas gdy nowe rośliny tworzą korzenie, utrzymuj glebę równomiernie wilgotną.
  6. Przesadź do ogrodu. Po czterech tygodniach sadzonki powinny mieć już wykształcone korzenie. Przesadzić każdy sadzonki do ogrodu, rozstawiając każdą roślinę 45 cm od siebie, aby mieć miejsce do wzrostu.

 

 

Jak zbierać stewię?

Zbieranie stewii jest proste: należy zrywać liście z rośliny w miarę potrzeb, pozostawiając resztę rośliny do dalszego wzrostu. Zebrane liście można następnie przygotować na wiele sposobów jako alternatywę dla sztucznych słodzików, miodu lub syropu:

  • Używaj świeżych liści. Możesz posiekać lub zmiażdżyć świeże liście stewii bezpośrednio do gorących napojów, lub mieszanek herbacianych, aby uzyskać naturalny efekt słodzący.
  • Susz liście. Jeśli wysuszysz liście stewii (używając papierowej torebki odwróconej do góry dnem lub dehydratora), możesz przechowywać je w szczelnym pojemniku przez wiele miesięcy i używać ich poza sezonem tak jak świeżych liści. Po kilku miesiącach sucha stewia zacznie tracić swój intensywny słodki smak.
  • Zrób ekstrakt. Ze świeżych lub suszonych liści stewii można zrobić płynny ekstrakt do szerszego zastosowania w kuchni. Aby zrobić ekstrakt ze stewii, dodaj garść posiekanych liści stewii do słoika i zalej go wódką. Pozostaw słoik na maksymalnie dwa dni, od czasu do czasu wstrząsając lub mieszając. Następnie przecedzić płyn przez filtr do kawy do garnka i gotować na najniższym ogniu przez 30 minut, aż smak w większości się wygotuje, a płyn stanie się gęstszy i bardziej syropowaty. Ten ekstrakt może być przechowywany w szklanym słoju lub nalewce w lodówce do trzech miesięcy.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!