Gdzie uprawiać Jaśminowiec wonny?

Jaśminowiec wonny to elegancki, klasyczny krzew kwitnący. Od dawna jest ulubieńcem ogrodów ze względu na czysto białe kwiaty o przyjemnym zapachu przypominającym kwiat pomarańczy. Pojawiają się one późną wiosną i latem na tle eleganckiego tła w postaci ciemnozielonych, często łukowato wygiętych liści.

 

Jaśminowiec wonny jest czasami uważana za roślinę jednego przeboju, ponieważ po przekwitnięciu kwiatów traci na znaczeniu. Jeśli jednak mamy miejsce, warto ją umieścić w ogrodzie, ponieważ jej kwiaty są tak obfite, a ich zapach tak odurzający, zwłaszcza wczesnym rankiem i wieczorem. Odmiany jednokwiatowe przyciągają także pszczoły i motyle.

 

 

Gdzie uprawiać Jaśminowiec wonny?

Najlepiej rośnie w wilgotnej, ale dobrze zdrenowanej glebie w pełnym słońcu. Dobrze wygląda w tylnej części mieszanej obwódki.

 

 

Jak sadzić Jaśminowiec wonny?

Jaśminowiec wonny sadzimy wiosną lub jesienią, gdy gleba jest ciepła i wilgotna. Należy wykopać obfity dół, dodając łopatkę dobrze zgniecionego kompostu i posypkę z grzybów mikoryzowych. Wypełnij otwór, ugnieć glebę i dobrze podlej. Ściółkuj glebę materią organiczną, taką jak kompost ogrodowy lub dobrze zgniły obornik, aby pomóc w utrzymaniu wilgoci.

Zobacz też:Pielęgnacja Przetacznika

 

Czy Jaśminowiec wonny może rosnąć w cieniu?

Jaśminowiec wonny toleruje półcień, ale nie pełny cień. Im więcej światła dostanie, tym lepiej będzie kwitła.

 

Jaśminowiec wonny kwiat

Czy Jaśminowiec wonny jest łatwa w pielęgnacji?

Jaśminowiec wonny jest krzewem niewymagającym. Zwykle wymaga podlewania w okresach suszy oraz corocznego zasilania i przycinania.

 

 

Jak szybko rośnie Jaśminowiec wonny?

Jaśminowiec wonny charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu, osiągając średnio około 60 cm rocznie.

 

 

Jaśminowiec wonny Pielęgnacja

Lubią miejsca o pełnym słońcu do półcienia oraz wilgotną, dobrze zdrenowaną glebę. Dodanie kompostu do gleby pomoże rozwiązać większość problemów. Podczas sadzenia krzewów Jaśminowiec wonny należy wykopać dołek wystarczająco głęboki, aby pomieścić wszystkie korzenie.

 

Pielęgnacja krzewów Jaśminowiec wonny olbrzymiej jest na ogół bardzo prosta. Nie mają one często problemów ze szkodnikami ani chorobami. A krzewy o ugruntowanej pozycji wymagają podlewania tylko w okresach suszy. Zaplanuj zarówno coroczne nawożenie, jak i przycinanie krzewu.

 

 

Światło

Krzewy te mogą rosnąć w pełnym słońcu lub półcieniu, co oznacza co najmniej około czterech godzin bezpośredniego światła słonecznego przez większość dni. Na ogół kwitną obficiej, gdy są sadzone w pełnym słońcu.

 

Jaśminowiec wonny uprawa

Gleba

Krzewy Jaśminowiec wonny lubią glebę bogatą w składniki organiczne. Tolerują różne rodzaje gleby, w tym piaszczyste, gliniaste i ilaste, pod warunkiem, że mają dobry drenaż. Ponadto najlepiej znoszą gleby o odczynie od kwaśnego do obojętnego.

 

 

Woda

Krzewy te preferują glebę wilgotną, ale nie podmokłą. Są tolerancyjne na suszę, ale nie pozwól, aby gleba całkowicie im wyschła. Dojrzałe krzewy należy podlewać w okresach suszy, a młode krzewy należy podlewać, aby utrzymać glebę lekko wilgotną.

 

Zobacz też:Aechmea Pielęgnacja

Temperatura i wilgotność powietrza

Krzewy Jaśminowca wonnego są odporne na niskie temperatury panujące w ich strefie uprawy i zazwyczaj nie wymagają ochrony zimą. W przypadku nadmiernego upału docenią dodatkową ilość wody i ochronę przed ostrym popołudniowym słońcem. Wilgotność zwykle nie stanowi problemu dla tych roślin.

 

 

Nawóz

Mieszać trochę kompostu, humus kory, lub obornika do gleby podczas sadzenia Jaśminowca wonnego. Następnie, w przypadku corocznego nawożenia późną wiosną, wokół krzewu należy rozłożyć warstwę kompostu, wmasowując go w glebę. Nie należy stosować nawozów bogatych w azot. Może on znacznie zwiększyć wzrost liści, co może utrudnić lub nawet zatrzymać wzrost kwiatów.

 

 

Cięcie

Mimo że Jaśminowce wonne nie muszą być koniecznie przycinane, w pewnych okolicznościach pewne zabiegi cięcia mogą być uzasadnione. Pierwsze cięcie powinno jednak nastąpić nie wcześniej niż w trzecim lub czwartym roku. Zalecane jest lekkie cięcie formujące bezpośrednio po kwitnieniu oraz cięcie odmładzające, najlepiej jesienią lub zimą, gdy roślina straci liście. Niezbędne jest regularne cięcie żywopłotów. Szkodzą one jednak wzrostowi kwiatów.

 

 

Cięcie formujące

Jeśli chodzi o cięcie formujące, krzew ten nie jest traktowany jak zwykły krzew kwitnący latem, ponieważ kwitnie, podobnie jak inne krzewy kwitnące wiosną, na zeszłorocznym drewnie. Cięcie wiosenne prowadziłoby do sytuacji, w której cięciem objęto by także pąki, które już się rozwinęły. Dlatego też w przypadku cięcia formującego po kwitnieniu przycina się tylko zbyt długie pędy.

 

 

Cięcie odmładzające

W celu odmłodzenia rośliny usuwa się czasami tylko starsze gałęzie

  1. pobudza to wzrost nowych pędów i chroni roślinę przed obumarciem
  2. przerzedzanie co dwa, trzy lata późną zimą
  3. usuwanie nadmiernie postarzałego drewna blisko podstawy
  4. regularnie wycinać uschnięte, słabe i znajdujące się zbyt blisko siebie pędy
  5. czasami toleruje się nawet głębsze cięcia w starym drewnie
  6. mimo to nie należy wykonywać cięć głębiej niż 30 cm nad ziemią
  7. zbyt głębokie cięcie prowadzi do zamierania rośliny

 

 

Hibernacja

Jaśminowiec wonny jest, w porównaniu z jaśminem prawdziwym, w pełni mrozoodporny. Dotyczy to zwłaszcza starszych roślin. Są one w pełni kwitnące bez ochrony zimowej i tolerują temperatury do minus 30 stopni. Młode rośliny muszą najpierw wyrobić sobie pewną tolerancję na mróz.

 

Zaleca się dla nich lekką ochronę zimową w roku sadzenia w postaci okrycia liśćmi, chrustem sosnowym lub skoszoną trawą. Górne, powierzchniowe części roślin można okryć włókniną ogrodową lub jutą w celu ochrony pąków, które już wyrosły.

 

 

Rozmnażanie Jaśminowiec wonny

Zamiast kupować rośliny w szkółce, o wiele bardziej opłacalnym sposobem na uzyskanie nowego krzewu Jaśminowca wonnego jest rozmnażanie przez sadzonki. Sadzonki najlepiej jest pobierać latem, gdy krzew aktywnie rośnie. Oto jak to zrobić:

  1. Wypełnij małą doniczkę szybko odsączającą się mieszanką do sadzonek. Upewnij się, że doniczka ma otwory odpływowe.
  2. Używając sterylnych sekatorów, odetnij kawałek gałęzi o długości około 12 cm tuż poniżej węzła liściowego.
  3. Usuń liście z dolnej części uciętej części, pozostawiając co najmniej dwa zestawy liści.
  4. Zastosuj hormon ukorzeniający do odciętego końca gałęzi.
  5. Zakopcie ucięty koniec w podłożu do uprawy. Zwilż glebę, ale nie doprowadzaj do jej zamoczenia.
  6. Trzymaj doniczkę w jasnym, pośrednim świetle i upewnij się, że gleba pozostaje lekko wilgotna. Korzenie powinny utworzyć się w ciągu około miesiąca. Gdy poczujesz opór, gdy delikatnie pociągniesz za łodygę, będziesz wiedział, że sadzonka jest gotowa do przesadzenia do pożądanego miejsca uprawy.

 

Zobacz też:Pielęgnacja roślin Bananowca

Jak sprawić, by Jaśminowiec wonny zakwitł?

Czteropłatkowe białe kwiaty kwitną zazwyczaj w maju i czerwcu w licznych gronach od pięciu do siedmiu, a ich zapach jest bardzo słodki. Kwitną one łatwo z roku na rok, o ile krzew pozostaje zdrowy i znajduje się w optymalnych warunkach uprawy.

 

Odpowiednie nasłonecznienie jest kluczowym czynnikiem wpływającym na obfite kwitnienie tego krzewu. Najlepsze jest pełne słońce, co oznacza co najmniej sześć godzin bezpośredniego nasłonecznienia przez większość dni, choć krzew może też żyć w nieco gorszych warunkach oświetleniowych. Ponadto przycięcie około jednej trzeciej najstarszych gałęzi dojrzałego krzewu spowoduje wzrost nowych, bardziej energicznych pędów, które z kolei powinny wytworzyć więcej kwiatów. Nie jest konieczne usuwanie przekwitłych kwiatów.

 

 

Częste problemy z Jaśminowiec wonny?

Jaśmin wonny nie ma wielu problemów, jeśli jest uprawiana w odpowiednim środowisku. Jednak nieodpowiednie warunki uprawy i pielęgnacji mogą powodować pewne problemy.

 

 

Słabe kwitnienie

Niewłaściwe przycinanie jest częstym powodem słabego kwitnienia krzewów. Pamiętaj, aby przycinać krzewy natychmiast po zakończeniu kwitnienia w danym sezonie. W przeciwnym razie istnieje ryzyko przycięcia pąków kwiatowych na przyszły rok. Sprawdź także, jakie warunki środowiskowe panują w otoczeniu Twojego krzewu. Jeśli w pobliżu krzewu używasz nawozu do trawnika, być może przez przypadek podajesz mu zbyt dużo azotu. Badanie gleby może wykazać, czy gleba wokół krzewu ma zbyt dużą zawartość azotu.

 

 

Żółknięcie liści

Żółknące liście Jaśminowca wonnego to często oznaka nadmiernego podlewania. Krzew ten lubi wilgotną glebę, ale nie radzi sobie dobrze, gdy jest zalana wodą. Upewnij się, że gleba ma dobry drenaż i spróbuj zwiększyć odstępy między kolejnymi podlewaniami.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!