Gloksynia Pielęgnacja

Gloksynia jest zabawną i unikalni wyglądającą rośliną, którą warto mieć w domu. Jest stosunkowo łatwa w uprawie. Kwiaty to czerwono-pomarańczowe rurki, których powierzchnie są usiane ciemniejszymi czerwonymi kropkami. To, co jest wyjątkowe w tej roślinie, to biały nalot, który pokrywa pod liśćmi, nowo powstałe pąki kwiatowe i łodygi kwiatowe.

 

Jest to interesujące do oglądania i przyjemne do dotykania. Bąbelkowo zielone liście stanowią miły kontrast dla kwiatów, zarówno pod względem koloru, jak i faktury. Kolory są bardzo jasne i trudno jest zrobić zdjęcie, które oddaje sprawiedliwość tej roślinie.

 

W przeciwieństwie do niektórych innych bulwiastych roślin Gloksynia nie przechodzi przez okres spoczynku, i kwitnie przez cały rok. To, ile kwiatów otrzymasz, zależy raczej od tego, jak dobrze urosła i jak duża jest twoja Gloksynia, niż od pory roku. Ma ona tendencję do wyrastania trochę na nogach i powinieneś czuć się wolny, aby odciąć stary wzrost, ponieważ zawsze jest nowy wzrost kiełkujący z bulwy.

 

 

Gloksynia Pielęgnacja

Gdy roślina aktywnie rośnie, utrzymuj ją w stanie lekko wilgotnym. Gdy liście obumrą, wystarczy regularnie podlewać glebę, aby bulwy nie wyschły zbytnio. Zacznij normalne podlewanie, gdy zaczną pojawiać się nowe liście. Podobnie jak większość roślin, sinningie mogą przetrwać krótką suszę, ale nie odzyskują sił po utopieniu.

 

 

Miejsce i światło

Idealnym miejscem dla tego gatunku jest miejsce z małą ilością lub brakiem bezpośredniego światła. Za wszelką cenę należy unikać miejsc zacienionych ze względu na zwiększone prawdopodobieństwo nadmiernego podlewania i gnicia podstawy w przypadku podlewania od góry. Jeśli obawiasz się, że miejsce, w którym rośnie jest zbyt ciemne, jeśli możesz czytać gazetę, stojąc tyłem do źródła światła, będzie dobrze.

 

Jeśli chodzi o idealne pomieszczenie wokół domu, tak długo, jak pożądana lokalizacja ma temperaturę powyżej 15ºC i jest oddalona o co najmniej cztery metry od działającego źródła ciepła, powinna zostać zaakceptowana. Północny, wschodni lub zachodni parapet jest świetny, ale staraj się nie umieszczać go w bezpośrednim świetle słonecznym, gdzie tabliczka czekolady mogłaby się roztopić.

 

Gloksynia kwiaty

Woda

Zawsze należy pamiętać, że nadmierne podlewanie jest numerem jeden problem z Gloksynia, więc ważne jest, aby utrzymać okaz nieco na suchszej stronie do życia. Nawadniaj roślinę tylko metodą od dołu do góry, ponieważ zachlapanie kwiatów i liści spowoduje choroby jak np. zgnilizna podstawy.

 

Umieść roślinę na spodku i podlewaj na głębokość około jednej czwartej, aż do dokładnego wchłonięcia wody. Być może trzeba będzie powtarzać tę czynność dwa razy w tygodniu, jeśli zajdzie taka potrzeba, zwłaszcza w przypadku roślin uprawianych w jasnych, ciepłych miejscach.

 

Objawy niedostatecznego podlewania to szybka utrata kwiatów i suche, kruche liście — te problemy są zwykle spowodowane zapominalstwem, zbyt dużą ilością światła słonecznego lub zbyt wysoką temperaturą.

Zobacz też:Jak pielęgnować Złotokap?

Mimo że niedostatecznie podlewana gleba jest o wiele lepsza od podmokłej, nie należy dopuszczać do zbyt długiego przesuszenia gleby, ponieważ może to zmniejszyć szanse na zawiązanie się nowych pąków.

 

Objawy nadmiernego podlewania obejmują gnicie dolnych liści, żółknięcie liści, utratę pąków i kwiatów oraz gnicie korzeni lub korony. Należy pozwolić, aby większa część gleby wyschła pomiędzy kolejnymi podlewaniami, aby zapobiec gromadzeniu się wody pod doniczką.

 

Jeśli twój rozwinął podstawową zgniliznę i szarą pleśń w całej swojej glebie, istnieje prawdopodobieństwo, że okaz upadnie w ciągu kilku dni i dlatego należy go wyrzucić.

 

 

Wilgotność

Średnia wilgotność w pomieszczeniu jest wystarczająca, aby zadowolić tę roślinę, o ile nie mieszkasz w zbyt suchym klimacie. Nigdy nie umieszczaj jej w odległości kilku metrów od działającego kaloryfera, ze względu na zwiększoną szansę na zbrązowienie końcówek liści.

 

Jeśli rzeczywiście martwisz się o suche powietrze, stwórz tacę wilgotności, aby zapewnić roślinie wilgotne i stabilne środowisko, co będzie miało również dodatkową korzyść w postaci spowolnienia tempa wysychania gleby!

 

 

Nawożenie

Zalecamy nawożenie okazu raz na dwa do czterech tygodni wiosną i latem. Ogólny nawóz do roślin jest również dopuszczalny, ale należy pamiętać, aby rozcieńczyć roztwór o połowę, aby zapobiec spaleniu korzeni.

 

Gloksynia

Pielęgnacja w okresie spoczynku i kwiaty jednoroczne

Zapewnić jasne, i chłodny okres jesienno-zimowy około 15 ℃, aby wzmocnić jego uśpienia. Zachowaj korzenie doniczkowe, aby dodać więcej stresu na okaz, co z kolei zwiększy szansę na kwitnienie. Kwiaty pojawią się na ogół w miesiącach wiosennych i letnich, podczas aktywnego wzrostu.

 

Poniższe kroki należy podjąć od wczesnej jesieni do końca zimy.

 

Zobacz też:Sadzenie Kamelia Japońskiej

Światło słoneczne i położenie

Upewnij się, że zapewnione jest jasne miejsce bez bezpośredniego światła słonecznego; najbardziej zadowolone są te trzymane na północnym, wschodnim lub zachodnim oknie. Unikaj głębokiego cienia i stosowania sztucznego oświetlenia w nocy lub miejsc, które szczycą się temperaturą wyższą niż 18 ℃.

 

 

Nawodnienie

Zmniejsz wodę tak, aby co najmniej połowa gleby była sucha. Istotne jest, aby utrzymać je na bardziej suchej stronie do życia, jak będą myśleć, że ciężkie czasy są przed i dlatego będzie musiał przekazać swoje geny do następnego pokolenia.

 

 

Rozmnażanie:

Zanim Gloksynia osiągnie wielkość kwitnienia, można ją łatwo rozmnażać przez sadzonki. Jednakże, gdy roślina zacznie kwitnąć, staje się to bardzo trudne. Obecnie próbuję „przywrócić” wzrost poprzez usunięcie kwitnących pędów.

 

Mam nadzieję, że gdy roślina zacznie wypuszczać nowe pędy, będę w stanie ukorzenić kilka sadzonek. Gdy roślina zakwitnie, utworzy doniczki z nasionami i można ją rozmnażać przez nasiona, jak również, choć zajmie to dużo czasu dla sadzonek, aby osiągnąć wielkość kwitnienia.

 

 

Najczęstsze problemy z Gloksynia

Nadmierne podlewanie jest największym problemem, a typowe oznaki tego to brązowe liście z miękkimi plamami na spodniej stronie liści, zgnilizna podstawy i korony lub mączniak tworzący się w środku.

 

Należy nie tylko zwracać uwagę na te problemy, ale także zastanowić się, które części rośliny należy utrzymywać w stanie suchym. Centralna część korony musi pozostać sucha przez cały czas, aby zapobiec rozwojowi zgnilizny podstawy i mączniaka.

 

 

Zbyt duża ilość światła słonecznego prowadzi do oparzeń słonecznych.

Których typowymi objawami są brązowiejące lub kruche liście, suche brzegi liści, zapadnięte liście lub zahamowany wzrost. Chociaż zbyt mało światła spowoduje problemy z nadmiernym podlewaniem, zbyt dużo światła słonecznego będzie miało negatywny wpływ na roślinę. Miejsce, które oferuje ponad dwie godziny światła słonecznego dziennie przyniesie optymalny wzrost dla Gloksynia.

 

Jeśli twoja roślina nie spełnia tego warunku, zmniejsz ilość światła słonecznego i zawsze pamiętaj o szoku środowiskowym gdy zbyt wiele miejsc oferuje zbyt różne warunki wzrostu. Usuń niektóre z uszkodzonych liści i zwiększ nieco nawadnianie.

 

Jak wspomniano wcześniej, mączniak rzekomy i zaraza gnicia korzeni są głównym zagrożeniem dla roślin o ciężkich liściach ze względu na ich zwarty charakter, który ułatwia rozprzestrzenianie się chorób. Podlewanie powyżej liści powoduje, że nadmiar wilgoci gromadzi się w zagłębieniach łodygi, co sprzyja rozwojowi szkodliwych bakterii. Usuń dotknięte obszary i popraw warunki wzrostu, umieszczając roślinę w jaśniejszym miejscu, stosując metodę nawadniania od dołu do góry.

 

Zobacz też:Przylaszczka pielęgnacja

Sucha gleba jest dużym problemem w uprawie Gloksynia.

Choć z czasem znoszą one niewielkie susze, uporczywe okresy suszy znacznie osłabiają roślinę i mogą doprowadzić do jej śmierci. Zahamowanie wzrostu i utrata kwiatów to typowe oznaki niedostatecznego podlewania, a jeśli roślina nie odbije po silnym więdnięciu, może to oznaczać koniec jej życia. Pamiętaj, aby unikać bezpośredniego światła słonecznego i ewentualnie stworzyć harmonogram, jeśli jesteś zapominalskim ogrodnikiem.

 

 

Nieudane obcinanie liści

To kolejny częsty problem wśród ogrodników. Nie tylko rozmiar liścia ma znaczenie, ale także czas, w którym rozmnażanie jest wykonywane, może mieć duży wpływ na proces ukorzeniania. Sadzonki powinny być pobierane tylko wiosną, kiedy roślina jest najbardziej aktywna. Należy używać liści o średnicy co najmniej 5 cm, ponieważ mniejsze egzemplarze nie będą miały wystarczająco dużo energii do ponownego ukorzenienia.

 

Zapewnij miejsce, które oferuje odpowiedni poziom wilgotności i cyrkulacji powietrza; możesz to osiągnąć umieszczając sadzonki w doniczce w przezroczystej torbie. Zablokowanie wilgoci wokół liścia jest istotne dla zmniejszenia utraty wody spowodowanej oddychaniem. Jeśli sadzonki zaczynają gnić, jest to spowodowane niewystarczającą ilością światła, nadmiernym podlewaniem lub słabą cyrkulacją powietrza, co należy natychmiast usunąć.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!