Goździk wszystko co musisz wiedzieć o uprawie tej rośliny.

Kwiaty goździka są również nazywane różami. Należą one do rodziny roślin, która obejmuje goździki i charakteryzują się korzennym zapachem, jaki wydzielają kwiaty.

 

Rośliny goździki można znaleźć jako odporne roczne, dwuletnie lub wieloletnie i najczęściej używane w doniczkach. Szybki poradnik jak uprawiać goździki pokazuje łatwość pielęgnacji i wszechstronność tej atrakcyjnej rośliny kwitnącej.

 

Kiedy należy sadzić goździki?

Goździki można sadzić wiosną lub jesienią. Kwiaty goździka są bardzo łatwe w utrzymaniu. Wymagają jedynie chłodnej pogody, bogatej i lekko zasadowej gleby oraz pełnego słońca. Należy je podlewać raz lub dwa razy w tygodniu i nawozić raz w miesiącu.

 

 

Goździki w doniczce zimowanie.

Podlej lekko sadzonkę i upewnij się, że gleba jest cały czas wilgotna, aby umożliwić tworzenie się korzeni z łodygi. Prawidłowe ukorzenienie sadzonki potrwa kilka tygodni. Ogrodnicy mogą przezimować swoje goździki w osłoniętym miejscu w ogrodzie, które zapewnia ochronę przed mrozem i ujemnymi temperaturami.

 

 

Czy należy przycinać goździki po kwitnieniu?

Rośliny goździków tolerują silne przycinanie i często reagują większą liczbą kwiatów i bujniejszym ulistnieniem. Kopcowe odmiany goździków należy przyciąć po zakończeniu pierwszego kwitnienia na początku lata. Czystymi nożycami usuń do połowy wysokości rośliny, aby zmusić ją do rozkrzewienia się i wytworzenia większej ilości pąków kwiatowych.

Goździk uprawa

Zobacz też:Magnolia uprawa wszystko co musisz wiedzieć

Jak przyciąć goździki po przekwitnięciu?

Kopcowe odmiany goździków należy przyciąć po zakończeniu pierwszego kwitnienia na początku lata. Czystymi nożycami usuń do połowy wysokości rośliny, aby zmusić ją do rozkrzewienia się i wytworzenia większej ilości pąków kwiatowych.

 

 

Odpowiednia ziemia dla goździków.

Goździki dobrze radzą sobie w bogatej, dobrze zdrenowanej glebie, która jest równomiernie wilgotna, ale nie podmokła. Goździki alpejskie, preferują lekko zasadową, piaszczystą glebę z doskonałym drenażem.

 

Goździk lubią pH gleby od neutralnego do lekko zasadowego. Jeśli pH gleby jest poniżej 7,0, należy skorygować kwasowość, stosując wapień dolomitowy.

 

Czy goździki może rosnąć w doniczkach?

Kwiaty goździków doskonale nadają się do pojemników na rośliny i wiosną ożywają się, prezentując ładną paletę barw.

 

 

Jak utrzymać kwitnienie goździków?

Wszystkie goździki, zwane także różami, potrzebują pełnego słońca, co najmniej sześciu godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie, aby kwitnąć najobficiej.

Zobacz też:Widliczka Uprawa i pielęgnacja

 

Jak podlewać roślinę goździki?

Podlewaj roślinę goździki około raz w tygodniu do 3 cm wody. Karmić kwiaty około co sześć do ośmiu tygodni z płynnym nawozem w celu promowania ciągłego kwitnienia.

 

Goździk kwiat

Jak dbać o goździki?

Instrukcje dotyczące pielęgnacji goździków są bardzo proste. Rośliny należy podlewać, gdy są suche, i nawozić co sześć do ośmiu tygodni. Można też zastosować nawóz o spowolnionym działaniu, który będzie można dodawać do gleby podczas sadzenia roślin, co zwalnia z konieczności ich dokarmiania.

 

 

Goździki słońce czy cień?

Goździki najlepiej kwitnie w pełnym słońcu przez co najmniej sześć godzin, ale toleruje też półcień.

 

 

Jak sadzić goździki w doniczce?

Wypełnij średniej wielkości pojemnik dobrze zdrenowaną, żyzną ziemią doniczkową. Zasiej nasiona goździka na głębokość 1,30 cm w glebie i lekko podlej. Umieść pojemnik w miejscu, które otrzymuje cztery do pięciu godzin pełnego światła słonecznego każdego dnia. Utrzymuj glebę lekko wilgotną, a kiełkowanie nastąpi po okresie do sześciu tygodniach.

 

 

Goździki - SKARBY NATURY

Jak przechować goździki przez zimę?

Po zakończeniu sezonu wegetacyjnego ogrodnicy powinni przyciąć pędy kwiatowe do samej ziemi. Aby zapewnić dodatkową ochronę przed zimą, wokół podstawy rośliny należy rozłożyć 10 cm warstwę ściółki, zanim nadejdą pierwsze mrozy.

Zobacz też:Uprawa Lobelii | Porady dotyczące pielęgnacji Lobelii

 

Jak rośnie goździk?

Goździki można rozmnażać z nasion wysiewanych w domu, bezpośrednio w ogrodzie lub z sadzonek łodygowych. Do sadzenia z nasion, należy rozpocząć w domu 2-8 tygodni przed ostatnim mrozem dla danego obszaru. Sadzić w lekkiej, gliniastej mieszance gleby, posypując nasiona na wierzchu, a następnie przykrywając lekką warstwą gleby.

 

 

Czy goździki się rozsiewają?

Rośliny goździki są dostępne we wszystkich kształtach i rozmiarach, w tym miniaturowych odmian, które tworzą ciasne małe bryły liści i kwiatów, a także gigantyczne gatunki osiągające do 1,20 metra wysokości, prawie bez liści bazowych. Rośliny te są zazwyczaj bylinami, które tworzą bardzo ciasne kępy liści.

 

Goździki

Czy goździki odradza się co roku?

Jesienią należy je ponownie przyciąć. Goździki nie są roślinami długowiecznymi, po kilku latach zdrewnieją u podstawy i wyglądają dość pokracznie. Można je jednak łatwo rozmnażać przez sadzonki, dzięki czemu co roku można tworzyć nowe rośliny.

 

 

Czy pszczoły lubią goździki?

Goździki, nie jest na ogół atrakcyjny dla pszczół, zwłaszcza w odcieniach czerwieni. Ze względu na małą ilość pyłku i nektaru, jest bardzo mało prawdopodobne, że goździki odwiedzi więcej niż jedna samotna pszczoła.

 

Zobacz też:Mirt wszystko co musisz wiedzieć o uprawie.

Zimowanie goździka.

Aby zapewnić dodatkową ochronę zimową dla goździków, należy umieścić 10 cm warstwę ściółki wokół podstawy rośliny i upewnić się, że zrobiono to przed pierwszymi mrozami. Usuń ściółkę po przejściu ostatnich mrozów i pozwól roślinie rozpocząć okres wzrostu.

 

 

Czy goździki przetrwa zimę?

Chłodna pogoda nie powstrzyma jednorocznych goździków przed nieustannym pokazywaniem kolorów. Te urocze, małe rośliny są bardziej wytrzymałe niż na takie wyglądają, potrafią kwitnąć nawet po lekkim mrozie. Gdy temperatury latem wzrosną, goździki często robi sobie przerwę w kwitnieniu.

 

 

Przycinanie goździków.

W dowolnym momencie letniego sezonu wegetacyjnego należy przyciąć lub uszczykiwać przerośnięte i zdrewniałe łodygi, aby zachować kształt rośliny. Cięcia należy wykonywać w pobliżu pąków liści na łodydze, aby zachęcić roślinę do rozgałęziania się. Jesienią, gdy rośliny zaczynają naturalnie obumierać, należy przyciąć goździki.

 

 

Czy należy przycinać goździki wiosną?

Goździki powszechnie sprzedawany w centrach ogrodniczych jako roślina jednoroczna o chłodnej porze roku nie wymaga przycinania ani ścinania kwiatów, aby ponownie zakwitnąć. Należy pozwolić, aby niektóre kwiaty wydały nasiona, zwłaszcza w przypadku uprawy bylin lub bylin o krótkim okresie kwitnienia.

 

 

Czy goździki zakwitnie ponownie po usunięciu główek?

Goździki o łatwa w pielęgnacji roślina wieloletnia lub jednoroczna. Kwiaty są pofalowane na końcach i czasami mają bardzo silny, korzenny zapach. Rośliny kwitną latem, a niektóre z nich mogą zakwitać nawet jesienią.

Zobacz też:Tymianek uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie.

 

Rozmnażanie goździka.

Goździki może być rozmnażany z nasion w domu, bezpośrednio w ogrodzie lub z sadzonek łodygowych. Aby sadzić z nasion, zacznij w domu 2-8 tygodni przed ostatnim mrozem dla danego obszaru. Sadzić w lekkiej, gliniastej mieszance gleby, posypując nasiona na wierzchu, a następnie przykrywając lekką warstwą gleby.

 

 

Jak długo trzeba czekać na ukorzenienie się sadzonek goździki?

Po trzech lub czterech tygodniach sadzonki powinny się ukorzenić i można je przesadzić do doniczek o średnicy 9 cm z kompostem i uprawiać do następnej wiosny.

 

 

Czy można dzielić rośliny goździki?

Goździki można łatwo podzielić o wiele łatwiej niż inne byliny. Najlepszym momentem na podział jest czas po przekwitnięciu rośliny. Większość bylin może być dzielona w okresie spoczynku, ale goździki jest jedną z tych roślin, których nie należy dzielić w okresie spoczynku, ponieważ kwitną tak wcześnie na wiosnę.

 

 

Jaki jest najlepszy czas na rozmnażanie sadzonek goździka?

Zawsze najlepiej jest pobierać sadzonki wcześnie rano, kiedy roślina macierzysta jest jeszcze napęczniała, czyli pełna wody. Gwarantuje to największe szanse na ukorzenienie.

 

 

Rozmnażanie goździki z sadzonek.

Najlepiej jest rozmnażać z sadzonek wczesną wiosną, jednak można to robić przez cały sezon wegetacyjny. Jeśli weźmiesz sadzonki, gdy roślina kwitnie, zmniejszy to współczynnik sukcesu. Upewnij się, że usunąłeś wszystkie kwiaty z sadzonek, aby zwiększyć swoje szanse.

 

 

Pobieranie sadzonek goździka.

Zwilż łodygę sadzonki wodą, zanurz ją w hormonie ukorzeniającym i umieść w podłożu.

 

 

Kiedy można pobierać sadzonki goździki?

Rozmnażanie przez sadzonki jest bardzo łatwe i najlepiej przeprowadzać je wczesną wiosną. Chociaż jest to najlepszy czas, można je rozmnażać przez cały rok.

 

 

Jak dbać o goździki?

Instrukcje dotyczące pielęgnacji goździków są bardzo proste. Rośliny należy podlewać, gdy są suche, i nawozić co sześć do ośmiu tygodni. Można także zastosować nawóz o spowolnionym działaniu, który będzie można wprowadzić do gleby podczas sadzenia roślin, co zwalnia z konieczności ich dokarmiania.

 

 

Dlaczego pąki mojego goździki brązowieją?

Najczęstszym problemem, który może powodować brązowienie, to zgnilizna korzeni i jest ona w dużej mierze spowodowana złymi warunkami kulturowymi, ale goździki może również paść ofiarą różnych patogenów grzybowych i bakteryjnych. Jeśli nie, problemem może być choroba grzybowa zwana zgnilizną pąków.

 

 

Co jest nie tak z moim goździkiem?

Wiele różnych chorób może zainfekować rośliny goździki. Choroby te powodują nagłe więdnięcie liści i kwiatów, gnicie korzeni i odbarwianie się różnych części rośliny. Zgnilizna fuzaryjna powoduje żółte więdnięcie gałęzi, które ostatecznie zabija rośliny.

 

 

Dlaczego liście na mojej roślinie goździka stają się białe?

Stan ten nazywany jest chlorozą i oznacza, że roślina nie produkuje wystarczającej ilości chlorofilu, aby wyglądać na zieloną. Ponieważ chlorofil wykorzystuje światło słoneczne do produkcji żywności dla rośliny, jest to znak, że roślina jest w niebezpieczeństwie.

 

 

Dlaczego liście mojego goździki stają się żółte?

Zgnilizna korzeni. Goździki rosnący w zbyt wilgotnych warunkach często ginie z powodu zgnilizny korzeni lub korony. Wysoki poziom wilgoci zwiększa podatność rośliny na gnicie.

 

 

Dlaczego mój goździki nie kwitnie?

Stres cieplny ma wiele wspólnego z brakiem kwiatów u twoich goździków. Wolą one chłodniejsze temperatury, więc kwitną najlepiej wiosną i ponownie jesienią. Tak długo, jak będziesz je przycinać po każdym cyklu kwitnienia, prawdopodobnie uda ci się je pobudzić do kwitnienia przynajmniej w niektórych miesiącach letnich.

 

 

Jak utrzymać dobry wygląd goździków?

Obfite nasłonecznienie, wystarczająca ilość wody i regularna pielęgnacja pomagają zapewnić, że kwiaty będą zdobić rośliny przez cały sezon. Posadź goździki w miejscu, które jest w pełni nasłonecznione przez co najmniej sześć godzin każdego dnia. Wokół roślin należy umieścić 5 cm ściółki, aby zapobiec zbyt szybkiemu odparowywaniu wilgoci.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!