Hiacynty: Sadzenie i pielęgnacja kwiatów hiacyntów

Hiacynty zakwitają w połowie wiosny, wypełniając ogród feerią pastelowych barw, gdy większość ogrodu dopiero się budzi. Ich zapach jest tak odurzający, że nazwano je perfumami natury.

 

Jak większość wieloletnich roślin cebulowych, są łatwe w uprawie i powracają rok po roku! Oto kilka porad o uprawie i pielęgnacji hiacyntów.

 

 

Kiedy sadzić Hiacynty:

Cebulki hiacyntów należy sadzić od połowy do późnej jesieni, w dowolnym momencie po pierwszych przymrozkach i przed zamarznięciem ziemi.

 

 

Głębokość i rozstawa Hiacynty:

Cebulki hiacyntów sadzimy na głębokość od 10 cm do 15 cm i w odległości od siebie 12 cm do 15 cm.

 

 

W jakim miesiącu sadzić cebulki hiacyntów?

Hiacynty rosną w wilgotnej, ale dobrze zdrenowanej glebie w pełnym słońcu od września do listopada. Cebulki hiacyntów sadzimy na głębokość 10 cm i w odległości 12 cm od siebie. Podlewaj, gdy gleba jest sucha.

 

 

Czy można pozostawić cebulki hiacyntów w doniczkach?

Hiacynty znane są z przyjemnego zapachu. Bardzo dobrze rosną także w doniczkach, co oznacza, że gdy już zakwitną, możesz je przenieść, gdziekolwiek zechcesz, perfumując taras, chodnik lub pokój w swoim domu.

 

hiacynty uprawa

Czy można sadzić cebulki hiacyntów po przekwitnięciu?

Cebulki hiacyntów, które zakończyły kwitnienie w pomieszczeniach, można przesadzić do ogrodu. Po przekwitnięciu potrzebują czasu, aby zebrać energię na przyszłoroczne kwitnienie, dlatego nie należy ich umieszczać bezpośrednio w magazynie.

 

Zobacz też:Uprawa Rzepaku i pielęgnacja.

Czy hiacynty lubią słońce, czy cień?

Aby uzyskać największe kwiaty i najprostsze łodygi, posadź hiacynty w pełnym słońcu. Cebulki będą kwitły także w lekkim cieniu lub w półcieniu.

 

 

Czy hiacynty to rośliny uprawiane w pomieszczeniach, czy na zewnątrz?

W ciemne dni zimy lub na początku wiosny hiacynty są wspaniałymi roślinami pokojowymi, a po zakończeniu kwitnienia można je sadzić na zewnątrz.

 

 

Wymagania glebowe Hiacyntów.

Hiacynty rosną w spulchnionej, umiarkowanie żyznej glebie, która dobrze odprowadza wodę. Unikaj miejsc, w których gromadzi się woda; w mokrej glebie hiacynty gniją. Przed sadzeniem należy spulchnić glebę i dodać od 5 cm do 10 cm kompostu lub mączki kostnej, aby zwiększyć jej żyzność.

 

 

pH ziemi pod Hiacynty.

Hiacynty preferują glebę gliniastą, dobrze przepuszczalną, o pH pomiędzy 6,0 a 7,0. Hiacynty lubią glebę żyzną, więc jeśli masz glebę ubogą w składniki odżywcze, musisz ją wzbogacić kilkoma centymetrami dojrzałego kompostu. Przed sadzeniem należy spulchnić pierwsze 30 cm gleby, aby zrobić miejsce dla cebulek.

 

 

Jak karmić hiacynty?

Pozwól liściom całkowicie obumrzeć, a następnie zasilaj je nawozem bogatym w potas, takim jak nawóz do pomidorów, który cebulka wykorzysta do wytworzenia przyszłorocznych kwiatów.

 

hiacynty

Jak utrzymać hiacynty w pozycji pionowej?

Jeśli kwiaty nadal opadają, wbij szpilkę w łodygę tuż pod kwiatem. Lepka substancja wewnątrz hiacynta może uniemożliwić pobieranie wody. Jeśli wbijesz małą szpilkę około 2,5 cm poniżej kwiatu, pomoże to kwiatowi przesączyć wodę przez łodygę, powodując jego ponowne rozkwitnięcie.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Nachyłek – Jak uprawiać i dbać o roślinę nachyłka

Jak często podlewać hiacynta?

Podlewanie hiacynta około raz w miesiącu do 2,5 cm wody, gdy brakuje deszczu, to wszystko, co jest na ogół konieczne. W zimie nie trzeba podlewać hiacyntów, gdy cebulki zimują.

 

 

Nie należy przesadzać z podlewaniem hiacyntów.

Nie lubią one stojącej wody ani mokrych stóp. Podlewaj tylko wtedy, gdy gleba jest sucha na głębokości 7 cm. Jeśli jest sucha na tej głębokości, czas na podlewanie. Podlewaj głęboko na poziomie gleby, a nie z góry lub za pomocą zraszacza, co sprzyja rozwojowi chorób.

 

 

Ile wody potrzebują hiacynty doniczkowe?

Hiacynty należy podlewać co dwa lub trzy dni. W zimie będziesz prawdopodobnie podlewać rzadziej, natomiast w lecie częściej. Nie pozwól, aby ziemia całkowicie wyschła, ale jednocześnie uważaj, aby nie przesadzić z podlewaniem. Zbyt duża ilość wody nie jest dobra dla korzeni.

 

 

Przesadzanie cebulek hiacyntów.

Hiacynty są roślinami cebulowymi kwitnącymi wiosną i powinny być przesadzane do ogrodu wczesną lub późną jesienią. Cebulki należy podlewać po posadzeniu i utrzymywać glebę wilgotną, ale nie mokrą.

 

 

Czy można przenosić cebulki hiacyntów po przekwitnięciu?

Cebulki hiacyntów, które zakończyły kwitnienie w pomieszczeniach, można przesadzić do ogrodu. Po przekwitnięciu potrzebują czasu, aby zebrać energię na przyszłoroczne kwitnienie, dlatego nie powinny być umieszczane bezpośrednio w magazynie.

 

 

Co zrobić z hiacyntami wewnętrznymi po przekwitnięciu?

Po obumarciu liści należy ściąć całą roślinę do poziomu gleby, tak aby pozostały tylko cebulka i korzenie. Przenieś doniczkę do zimnego, ciemnego pomieszczenia. Możesz nawet umieścić papierowy worek na zakupy lub czarny worek na śmieci nad doniczką, aby nie przepuszczać światła. Nie dotykaj swojego hiacynta aż do wiosny.

 

Zobacz też:Jak pielęgnować Fitonię poradnik

Przycinanie Hiacyntów.

Po zakończeniu kwitnienia hiacyntów usuń kwiaty, ale nie usuwaj liści. Cebulki potrzebują liści, aby zebrać energię na przyszłoroczne kwitnienie. Pod koniec sezonu wiosennego liście naturalnie obumierają. Aby zapobiec chorobom grzybowym, usuńcie liście, gdy staną się brązowe.

 

Dekoracje z hiacyntów do domu DIY - zrób to sam | LadyoftheHouse

Kiedy należy przycinać hiacynty?

Gdy wszystkie liście rośliny staną się brązowe i suche, nadszedł czas na przycięcie hiacyntów. Wielu właścicieli ogrodów nie wie, że należy przycinać hiacynty. Gdy długie, przypominające trawę liście uschną i zżółkną, przycina się je do wysokości około 2 cm nad ziemią.

 

 

Czy należy usuwać główki kwiatów hiacyntów?

Hiacynty uprawiane w gruncie nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Gdy tylko kwiaty zwiędną, należy je ściąć, pamiętając o pozostawieniu liści do naturalnego obumarcia, aby odżywić cebulę na przyszły rok. Mam nadzieję, że tej jesieni zasadzicie kilka cebulek hiacyntów i wiosną przyszłego roku będziecie mogli cieszyć się ich aromatyczną wystawą.

 

 

Pielęgnacja zimą Hiacyntów.

Cebulki hiacyntów można zmusić do wczesnego wzrostu, aby zimą mogły być eksponowane w pomieszczeniach. Posadź je z widocznymi końcówkami w ziemi w pojemnikach z otworami drenażowymi. Przechowywać w ciemnym miejscu w temperaturze powyżej zera, ale nie wyższej niż 7°C, przez co najmniej 10 tygodni, aby umożliwić rozwój korzeni.

 

 

Jak przezimować cebulki hiacyntów?

Rozłóżcie cebulki na gazecie w chłodnym, ciemnym miejscu na trzy dni. Następnie należy je przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu w siatkowej torbie. Teraz są one gotowe do posadzenia w ogrodzie jesienią lub do przeniesienia do pomieszczeń pod koniec zimy.

 

 

Czy hiacynty powracają co roku?

Hiacynty kwitną tylko raz w roku na wiosnę, ale przy odpowiedniej pielęgnacji chętnie zakwitną ponownie w kolejnych latach. Są to rośliny wieloletnie.

 

Zobacz też:Uprawa Fasoli Szparagowej Sadzenie i Zbiór

Jak długo utrzymują się hiacynty?

Kwitnienie hiacyntów trwa 1-2 tygodnie w zależności od pogody. Niesezonowo ciepłe temperatury powyżej 18℃ często powodują szybsze zanikanie kwiatów. Jednak przy średnich lub chłodnych temperaturach wiosennych, kwiaty powinny utrzymać się co najmniej tydzień.

 

hiacynt cebulka w wodzie

Czy można pozostawić cebulki w doniczkach na zimę?

Wraz z nadejściem zimy nie ma nic złego w wyrzuceniu cebulek z doniczek i kompostowaniu ich, tak samo jak fuksji, pomidorów czy innych roślin, które nie są mrozoodporne w danej strefie.

 

 

Rozmnażanie odrostów hiacynta.

Wykop głęboko wokół zewnętrznego obwodu rośliny, ponieważ cebulki odrostów mogą być ukryte głęboko w glebie. Po zlokalizowaniu cebulek delikatnie oddziel je od rośliny macierzystej. Aby uzyskać efekt naturalizacji, wystarczy rzucić cebulki na ziemię i posadzić je w dowolnym miejscu.

 

 

Jak rozmnaża się hiacynty?

Podobnie jak w przypadku większości roślin cebulowych, najpopularniejszym sposobem rozmnażania hiacyntów jest dzielenie i sadzenie młodych cebulek, które rozwijają się na cebulce macierzystej.

 

 

Jak szybko rozmnażają się hiacynty?

Czas, w którym nowe cebulki osiągną wielkość kwiatu, zależy od rodzaju cebulki i sposobu rozmnażania rok w przypadku odrostu żonkila, kilka lat w przypadku krokusów lub lilii, trzy lub cztery lata w przypadku cebulek hiacyntów.

 

 

Czy można dzielić cebulki hiacyntów?

Ponieważ hiacynt nie jest rośliną wyjątkowo delikatną i nie przywiązuje szczególnej wagi do swoich korzeni, cebulki można dzielić nawet w czasie kwitnienia rośliny. Możesz oddać cebulki lub wykorzystać je we własnym ogrodzie. Jeśli chcecie je ponownie zasadzić we własnym ogrodzie, dobrze jest zaplanować ich przyszłe położenie.

 

 

Jak zbiera się nasiona hiacynta?

Nasiona dzikiego hiacynta należy zbierać od kwietnia do września z dojrzałych strąków kwiatowych. Poszukaj brązowych strąków, aby upewnić się o ich dojrzałości. Usuń nasiona ze strąków ręcznie lub pocieraj strąki przez sito, aby wydobyć nasiona. Dojrzałe nasiona są małe, twarde i czarne.

 

Czy można sadzić hiacynty doniczkowe na zewnątrz?

Sadzenie hiacyntów doniczkowych na zewnątrz wymaga wcześniejszego zaplanowania. Cebulki hiacyntów mogą rosnąć na każdej dobrze przepuszczalnej rabacie ogrodowej, która jest w pełni nasłoneczniona i ma pH gleby pomiędzy 6,0 a 7,0. Przed posadzeniem roślin należy nawieźć glebę 2,5 cm warstwą kompostu i dodać nawozu.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Komarzycy- niezbędne informacje

Dlaczego mój hiacynt umiera?

Po 8-12 tygodniach kwitnienia, hiacynt zaczyna przechodzić w stan spoczynku. Najpierw obumierają kwiaty, a w końcu więdną liście. Gdy większość kwiatów stanie się brązowa, należy ściąć całą łodygę. Cebulki hiacyntów są podatne na gnicie cebulek, jeśli są zbyt intensywnie podlewane.

 

 

Jak przywrócić hiacynty do życia?

Po zakończeniu kwitnienia hiacyntów usuń kwiaty, ale nie usuwaj liści. Cebulki potrzebują liści, aby zebrać energię na przyszłoroczne kwitnienie. Pod koniec sezonu wiosennego liście naturalnie obumrą.

 

 

Dlaczego mój hiacynt staje się brązowy?

Zbyt dużo światła może powodować brązowe liście na hiacyntach, tak samo jak zbyt mało. Gnicie korzeni to kolejny poważny problem z hiacyntami wewnętrznymi. Nadmierne podlewanie może spowodować, że system korzeniowy zamieni się w grzyba, hamując jego zdolność do przenoszenia składników odżywczych przez roślinę.

 

 

Co powoduje opadanie hiacyntów?

To ciężkie kwiaty hiacynta spowodować opadanie łodygi podczas gdy jest w pełnym rozkwicie. Niektóre z wyższych odmian kwiatów hiacynta są naturalnie podatne na opadanie. Innym powodem opadania hiacynta jest albo za mało światła lub nadmierne ciepło.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!