Hippeastrum

Hippeastrum to kwiat cebulowy często uprawiany w ogrodach przydomowych. Jest łatwy w uprawie i pielęgnacji, a po przeniesieniu do domu w celu przezimowania w chłodne zimowe miesiące może nadal kwitnąć w pomieszczeniach.

 

Hippeastrum ma duże kwiaty i od dwóch do siedmiu długich do 90 cm liści. Łodyga kwiatu może osiągnąć 76 cm wysokości i zawiera od dwóch do 15 dużych kwiatów, każdy o średnicy do 20 cm. Kwiaty hippeastrum mogą być czerwone, różowe, białe, pomarańczowe, żółte i zielone. Niektóre z nich mogą mieć wiele kolorów z paskami lub różnokolorowymi krawędziami płatków. Piękne kwiaty hippeastrum trwają od dwóch do trzech tygodni.

 

 

Jak je sadzić i pielęgnować?

Posadź cebulki w 15 cm – 17 cm sadzonkach, w zależności od wielkości cebulki.

Użyj dobrze odsączającego kompostu, aby częściowo wypełnić doniczkę, ustaw cebulkę, a następnie wypełnij ją kompostem.

Posadźcie je w taki sposób, aby 2/3 cebulki znajdowało się powyżej gleby, a 1/3 była zakopana poniżej.

 

Utrzymuj cebulkę w cieple w temperaturze pokojowej i podlewaj oszczędnie raz w tygodniu, aż pąk będzie widoczny nad cebulką, a następnie zwiększ podlewanie.

Kwiatostany są często tak duże, że łodygi nie mogą ich utrzymać, dla bezpieczeństwa przybijcie łodygę bambusowym prętem.

 

 

Światło

Jasne światło z odrobiną słońca przez część dnia jest niezbędne dla hippeastrum, jeśli mamy nadzieję na powtórne kwitnienie w przyszłym roku. Zbyt mało światła w okresie kwitnienia spowoduje, że łodygi będą się wyginać w kierunku źródeł światła i zwiększy się prawdopodobieństwo ich przewrócenia.

 

Nie pozwólcie, aby cebula siedziała w wodzie, gdyż spowoduje to jej gnicie.

Hippeastrum

Zobacz też:Sadzenie Kamelia Japońskiej

Podlewanie

W stanie spoczynku należy podlewać tylko tyle, aby gleba była równomiernie wilgotna, a następnie poczekać z podlewaniem do momentu rozpoczęcia wzrostu. Gdy „aktywnie rośnie” czyli gdy liście w pełni się pojawiły, a temperatura jest ciepła, należy utrzymywać glebę wilgotną przez większość czasu, zmniejszając ilość wody w miarę zbliżania się do jesieni, a następnie całkowicie zaprzestając podlewania.

 

Bardzo łatwo jest spowodować gnicie cebulek hippeastrum i amaryllis z powodu nadmiernego podlewania, więc nie pozwólcie nigdy, aby cebulki „siedziały” w wodzie w dowolnym momencie.

 

 

Wilgotność

Ani hippeastrum, ani amaryllis nie są bardzo wybredne jeśli chodzi o wilgotność. Ale pamiętaj, że bardzo wilgotne miejsca będą wymagały mniej podlewania niż miejsca, które są bardzo suche, ponieważ ziemia w doniczce będzie potrzebowała więcej czasu na wyschnięcie.

 

 

Karmienie

Podlewaj rośliny dopiero wtedy, gdy kwiaty zwiędną, a z rośliny wyłonią się pędy liściowe. W okresie letnim należy karmić co kilka tygodni, a w okresie jesiennym przestać tuż przed rozpoczęciem jesieni. Pomoże to cebulce utuczyć się i przygotować do stworzenia kilku miejmy nadzieję spekulacyjnych kwiatów na początku następnego roku.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Aglaonema

Temperatura

Gdy po raz pierwszy kupisz hippeastrum, jeśli jeszcze nie kwitnie lub nie ma kwitnących pędów, potrzebujesz ciepłego miejsca, aby wszystko się ruszyło. Ciepło wraz z odrobiną wilgoci obudzi uśpioną cebulę i jeśli utrzymasz ją w cieple, w krótkim czasie będziesz miał kwitnące pędy zmierzające w kierunku sufitu.

 

Jeśli utrzymacie to samo ciepło, gdy pąki kwiatowe mają się otworzyć i zaraz po tym, okres kwitnienia będzie bardzo krótki. Jeśli więc chcesz spowolnić ogólny wzrost na przykład masz nadzieję, że roślina zakwitnie w określonym terminie lub chcesz przedłużyć trwałość kwiatów po ich pełnym otwarciu, ochłodź rośliny.

 

Kwiaty hippeastrum lub amaryllis są dostępne w niemal niezliczonych kolorach i wzorach, jak pokazano na tym zdjęciu. Podobnie jak w przypadku kwiatów ciętych kupowanych w sklepie, będą one trwać dłużej, jeśli zostaną umieszczone z dala od bezpośredniego światła słonecznego i w chłodniejszym pomieszczeniu. Z tego powodu ani hippeastrum, ani amaryllis nie zniosą zimnych warunków i za wszelką cenę należy unikać mrozu.

Hippeastrum uprawa

 

Przesadzanie

Przesadzanie hippeastrum jest konieczne tylko wtedy, gdy doniczka jest bardzo mała, podłoże się zepsuło lub roślina wytworzyła tak wiele odrostów, że potrzebuje więcej miejsca. Nie ma potrzeby przesadzania rośliny co roku, ani nawet wyjmowania cebulki z doniczki w okresie spoczynku.

 

Jeśli kiedykolwiek przesadzacie, zakładając, że zdecydujecie się umieścić ją w innej doniczce, upewnijcie się, że nowy pojemnik jest tylko trochę większy od poprzedniego i użyjcie dobrej jakości kompostu. Pamiętajcie, że cebulka musi być przykryta tylko do połowy, gdyż pełne przykrycie zwiększy szanse na jej zgnicie.

 

 

Rozmnażanie

Hippeastrum produkuje odrosty dość często, co jest dobrą wiadomością. Zła wiadomość jest taka, że potrzebują one bardzo dużo czasu, aby osiągnąć naprawdę dobry rozmiar, który jest wymagany, zanim wytworzą własne kwiaty. Często najlepiej jest pozostawić odrosty obok rośliny macierzystej przez kilka lat.

 

W końcu będą one na tyle duże, że będzie można je oddzielić od rośliny macierzystej i uprawiać samodzielnie. Aby to zrobić, należy wyjąć całą roślinę z pojemnika i delikatnie usunąć odrost(y). W tym momencie będą one miały również swoje własne korzenie, więc ostrożnie je rozplączcie i upewnijcie się, że odrost zostanie zabrany ze sobą po oddzieleniu.

Szybkość wzrostu

Kwiaty powinny pojawić się w ciągu dwóch miesięcy od wybudzenia rośliny z okresu spoczynku. Ciepłe temperatury znacznie przyspieszą tempo wzrostu. Kwiaty będą często zanikać od kilku tygodni do miesiąca po pierwszym otwarciu, a w ciągu następnych miesięcy po tym, zielony pasek jak liście w pełni rośnie i rozszerzyć z żarówki. Liście te ostatecznie obumierają wraz z nadejściem jesieni, ochłodzeniem i zmniejszeniem podlewania.

37 SPOSOBY NA ŁATWĄ UPRAWĘ ROŚLIN OGRODOWYCH

Wysokość / rozstawa

Hippeastrum i amaryllis osiągają różne rozmiary i wysokości, dlatego trudno jest podać dokładne specyfikacje. Czasami łodyga kwitnąca jest bardzo wysoka, zbliża się do 75 cm, a ogromne kwiaty wymagają wsparcia, aby utrzymać je w pionie. Innym razem są one dość zwarte i delikatne i nie potrzebują żadnej pomocy, aby utrzymać je w pozycji pionowej. Zawsze sprawdź tagi lub etykiety, które pochodzą z roślin dla bardziej precyzyjnych wskazówek.

 

Zobacz też:Hoja Pielęgnacja

Kwiaty

Hippeastrum to roślina domowa, która nie zawodzi, jeśli chodzi o przyciągające uwagę kwiaty. Różowe i białe kwiaty tej odmiany amaryllis są wspaniałe — odważne, ogromne i różnorodne. Będą one przechwytywać przechodniów i będzie wygrać nad sercami śmiertelnych wrogów. To jest wspólne, aby uzyskać cztery lub pięć z tych efektownych kwiatów na głównej łodygi kwiatowej, lub łodygi. Jeśli cebula jest dość mała lub jeszcze młoda, to prawdopodobnie będzie tylko jedna łodyga kwiatowa.

 

Każdy kwiat ma często od 13 do 20 cm średnicy i występuje w wielu różnych kolorach i wzorach. Zwykle mają lejkowaty kształt, co widać wyraźnie na przykładzie pojedynczych odmian, występują także w formie podwójnej. Tradycyjne hippeastrum ma zazwyczaj sześć płatków, choć cały czas pojawiają się nowe odmiany o różnym wyglądzie i kształcie, które znacznie odbiegają od „tradycyjnego” stylu.

 

 

Pielęgnacja po kwitnieniu

Po przekwitnięciu roślina nadal będzie wypuszczać liście, więc trzymajcie ją w cieple i pozwólcie jej rosnąć jak roślinie domowej.

Podlewaj i zasilaj nawozem płynnym przez całe lato.

Pozwólcie, aby łodyga zbrązowiała, a liście obumarły z własnej woli, cebula wykorzysta składniki odżywcze znajdujące się w łodydze. Jesienią stopniowo przestańcie podlewać i pozwólcie cebulce wyschnąć, ponieważ potrzebuje ona okresu odpoczynku.

Utrzymujcie ją w cieple, a rozpocznie swój cykl od nowa przed bożym narodzeniem. Hippeastrum to idealny wybór na niezapomniany prezent lub po prostu na prezent dla samego siebie!

 

 

Problemy, na które należy zwracać uwagę

Najczęstsze problemy spotykane u hippeastrum są powodowane przez mikroorganizmy.

W przeciwieństwie do wielu szkodników owadzich, z którymi często można sobie poradzić, pozostawiając roślinę w stanie nienaruszonym, te zakaźne organizmy są często najlepiej zwalczane poprzez pozbycie się zaatakowanych roślin.

Może to być konieczne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji na sąsiednie rośliny.

 

 

Czerwona plama / zgorzel liści

Czerwona plamistość, znana również jako zgorzel liści, jest chorobą grzybiczą wywoływaną przez organizm peyronellaea curtisii dawniej znany jako stagonosporopsis curtisii. Objawia się ona w postaci czerwonych plam zazwyczaj z wyraźnymi marginesami/liniami na liściach i łodygach kwiatów, powodując w końcu ich łamanie się i usychanie. Niestety choroba ta jest endemiczna dla wszystkich członków rodziny amaryllis, a także niektórych narcissus i galanthus, jednak częściej występuje na hippeastrum.

 

Grzyb może być przenoszony na cebulkach, więc usunięcie zainfekowanych łodyg nie rozwiąże problemu. Objawami tej choroby na cebulach są czerwone plamy o wyraźnych brzegach, które przekształcają się w miękkie, zapadnięte plamy na cebuli, czasami promieniujące aż do kilku warstw. Przy diagnozowaniu tej choroby należy zachować ostrożność, ponieważ każde uszkodzenie cebulek hippeastrum powoduje powstanie na nich czerwonego śladu, podobnego do pręgowania na skórze. Aby prawidłowo zdiagnozować ten problem, należy zawsze szukać charakterystycznych brzegów i miękkich, zapadniętych plam.

 

Silnie zainfekowane cebulki muszą zostać usunięte i zniszczone, ponieważ wtórne infekcje mogą spowodować gnicie cebulek. Umiarkowane i łagodne infekcje mogą być zwalczane za pomocą systemowych fungicydów, w regularnych odstępach czasu. Zwalczanie jest bardzo trudne, dlatego też konieczne jest stosowanie środków kontroli kulturowej, aby utrzymać tę infekcję na dystans i pod kontrolą.

 

Należy unikać podlewania i moczenia liści, aby zminimalizować występowanie tej choroby, oraz regularnie spryskiwać liście fungicydem, szczególnie gdy rośliny zaczynają przechodzić w stan spoczynku, ponieważ jest to czas, gdy infekcje mogą powrócić do cebulki, a pogoda zaczyna być chłodna i wilgotna, zapewniając idealne warunki do rozprzestrzeniania się aktywnych zarodników. Mokry i chłodny okres wegetacyjny również sprzyja rozprzestrzenianiu się tej choroby, ponieważ taka pogoda pozwala na rozmnażanie się zarodników.

 

 

Zgnilizna cebulowa/korzeniowa

Duże, mięsiste cebule, takie jak cebule hippeastrum, są podatne na gnicie.

Powodują ją organizmy grzybowe i bakteryjne znajdujące się w glebie, zwłaszcza przy słabym drenażu lub nadmiernym podlewaniu.

Gnijące cebulki nietrudno zauważyć – ich kolor i struktura (a czasem nawet zapach) są nieświeże. Należy je wyrzucić, aby uniknąć zarażenia innych roślin.

Znana również jako zaraza botrytis, jest to infekcja grzybicza, która powoduje plamistość, odbarwienie, więdnięcie i gnicie.

 

 

Na zaatakowanych obszarach pojawiają się szarobrązowe masy zarodników, które należy usunąć i zutylizować.

Środki zapobiegawcze obejmują zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza wokół roślin, usuwanie opadłych kwiatów i unikanie nadmiaru wilgoci.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!