Hoja Pielęgnacja

Hoja są popularnymi roślinami domowymi od dziesięcioleci i nie bez powodu. Są wyjątkowo długowieczne, mają klasyczne, głęboko zielone, płożące liście i wytwarzają pachnące, jasnoróżowe i czerwone kwiaty w kształcie gwiazdek. Ze względu na grube, woskowe liście często nazywane są roślinami woskowymi lub czasem porcelanowymi, co ma związek z wyjątkową fakturą kwiatów.

 

Te tropikalne rośliny winorośli mają kilka wymagań, aby rozwijać się, ale nic zbyt trudne. Zapewnij im jasne, pośrednie światło, wilgotność i lekki dotyk, jeśli chodzi o podlewanie. Użyj mieszanki doniczkowej, która pozwala na dobrą cyrkulację powietrza wokół korzeni. Przeczytaj dalej, aby poznać najlepszą receptę na sukces.

 

 

Kiedy zakwitną?

Trudno jest przewidzieć, kiedy te rośliny zakwitną, ponieważ następuje to, gdy rośliny osiągną dojrzałość. Kiedy są dojrzałe? Zależy od warunków uprawy! Ale plotka głosi, że trzymanie rośliny mocno związanej z korzeniami w mniejszej niż normalna doniczce przyspieszy kwitnienie. Nie przesadzaj rośliny, chociaż weź ją z dużej doniczki i umieść w mniejszej doniczce, ponieważ może to zszokować Hoję, co jest nie do pomyślenia w pielęgnacji roślin Hoja.

 

 

Światło

Wybierz miejsce, które będzie miało jasne, pośrednie światło. Nie daj się zwieść ich woskowatym liściom. To nie są sukulenty i nie zniosą ostrego popołudniowego światła. Mogą rosnąć w słabszym oświetleniu, ale jest mało prawdopodobne, aby zakwitły.

 

 

Gleba i przesadzanie

Gleba doniczkowa z dobrą cyrkulacją powietrza jest bardzo ważna dla Hoje. Aby stworzyć idealną mieszankę należy zmieszać równe części organicznej mieszanki. Hoje lubią być związane w doniczkach lub stłoczone w swoich doniczkach. Należy je przesadzać tylko co dwa lub trzy lata.

hoja liscie plamy

Zobacz też:Pielęgnacja Cebula cukrowa

Podlewanie

Podlewaj regularnie wodą o temperaturze pokojowej, od wiosny do lata. Pozwól, aby górna warstwa gleby wyschła między kolejnymi podlewaniami. Jesienią i zimą wzrost roślin naturalnie spowalnia się i nie zużywają one tak dużo wody. Podlewaj je oszczędnie jesienią i zimą, podlewaj tylko tyle, aby gleba nie wyschła całkowicie. Zbyt duża ilość wody może spowodować opadanie kwiatów.

 

 

Wilgotność

Hoja to rośliny tropikalne, które dobrze rozwijają się w wilgotnych warunkach. Użyj nawilżacza powietrza, aby podnieść poziom wilgotności, zwłaszcza zimą, gdy powietrze w pomieszczeniach ma tendencję do wysychania. Spodek ze żwirem i wodą również dostarcza wilgoci, ponieważ woda paruje. Zamgławianie wodą o temperaturze pokojowej również pomaga, ale należy unikać spryskiwania kwiatów.

 

Zobacz też:Jak uprawiać kufliki?

Temperatura

Utrzymuj ciepłą temperaturę w pomieszczeniu przez cały rok, staraj się nie dopuścić, aby spadła poniżej 15℃. Najlepiej jest też trzymać rośliny z dala od zimnych okien i z dala od ogrzewania i chłodzenia.

 

hoja kwiaty

Nawóz

Nawóz płynny jest idealny dla Hoja.

 

 

Przycinanie

Możesz przycinać Hoję, aby kontrolować jej rozmiar, sprawić, że będzie bardziej krzaczasta, przerzedzić ją lub usunąć martwy wzrost. Ja nie przycinam zbyt wielu krótkich łodyg, z których wyrastają kwiaty, ponieważ to właśnie z nich zakwitną w następnym sezonie. Innymi słowy: mocne przycinanie (które czasami jest konieczne) opóźni proces kwitnienia.

 

 

Rozmnażanie

Odniosłem wielki sukces z 2 metodami — rozmnażanie przez sadzonki pędowe w wodzie i przez warstwowanie.

W przypadku sadzonek warstwowych wystarczy wziąć miękką drewnianą łodygę rośliny, która jest nadal połączona z matką i wbić ją w doniczkę wypełnioną lekką mieszanką. Upewnij się, że mieszanka jest dokładnie nawilżona. W większości przypadków zobaczysz małe korzenie pojawiające się na łodygach i to jest to, co chcesz dostać na górze mieszanki.

 

 

Jak sprawić, aby moja roślina zakwitła?

Rośliny Hoja zaczynają kwitnąć, gdy roślina osiągnie dojrzałość. Na tym etapie istnieje kilka sposobów, aby zachęcić ją do kwitnienia.

Upewnij się, że roślina ma odpowiednie wymagania świetlne i wodne, jak wspomniano powyżej. W razie potrzeby eksperymentuj z większą ilością światła, aby znaleźć odpowiednie warunki, których potrzebuje. Po uformowaniu się pąków kwiatowych trzymaj roślinę w jednym miejscu, ponieważ przenoszenie jej może spowodować odpadnięcie kwiatów.

 

 

Ważne jest także, aby korzenie były związane z doniczką i nie przenosić jej zbyt szybko do większej doniczki.

Zimą zapewnijcie roślinie 4-5 tygodniowy okres suszy, aby zachęcić ją do zakwitnięcia następnej wiosny.

I wreszcie, gdy roślina zakwitnie, pamiętajcie, aby nie przycinać pędów kwiatowych. Pozostaw je, ponieważ to właśnie na nich roślina Hoja zakwitnie następnym razem.

 

 

Jaki rodzaj doniczki jest najlepszy dla rośliny Hoja?

Hoja dobrze rośnie w każdej plastikowej, terakotowej lub ceramicznej doniczce. Wiszący kosz jest często pięknym sposobem na podziwianie ich zwisających gałęzi. Ponieważ lubią być związane z doniczką, przesadzaj je tylko wtedy, gdy korzenie zastąpią prawie całą glebę i wybieraj tylko nową doniczkę, która jest o 3 cm do 5 cm większa od poprzedniej. Są one również wrażliwe na zbyt dużo wody, więc upewnij się, że używasz dobrze odsączającej mieszanki gleby z dużą ilością perlitu.

Zobacz też:Pielęgnacja i utrzymanie Bakopy

 

Szkodniki

Hoje uprawiane w pomieszczeniach mogą być podatne na mączniaka. Te białe, bawełnopodobne szkodniki lubią zwisać w węzłach i pod liśćmi. Należy również uważać na skalę i mszyce. Najlepiej jest podjąć działania tak szybko, jak widać żadnych szkodników, ponieważ rozmnażać jak szalony.

 

Poniżej przedstawiamy kilka typowych objawów, które mogą dręczyć rośliny:

  1. Liście Hoja są spalanie / obracając na kolor czerwony — może to być znak zbyt dużo słońca, więc przenieść zakład z powrotem od światła słonecznego lub miejsce w innym obszarze domu.
  2. Liście Hoje się kurczą- Hoja może nie być coraz wystarczająco dużo wody i / lub wilgotności, nie może być obumieranie lub problem z korzeniami (może są martwe lub wyschły), lub może być oznaką mączniaka. Sprawdźcie roślinę i oceńcie, jaka jest sytuacja.
  3. Hoja zaczyna wyglądać na wiotką — korzenie mogły całkowicie obumrzeć z powodu nadmiernego podlewania lub braku podlewania. Sprawdź korzenie i jeśli tak jest, pobierz zdrową sadzonkę, aby rozmnożyć roślinę.
  4. Międzywęźla Hoje są znacznie wydłużone — oznacza to, że Hoja poszukuje światła i musi być bliżej źródła światła. Możesz przenieść się bliżej źródła światła.
  5. Hoja nie zakwitła — może to oznaczać, że Hoja nie ma wystarczająco dużo światła, jednak niektóre Hoja mogą wymagać pewnego rodzaju „stresu”, aby zachęcić do kwitnienia np. zimny okres, suchy okres. Zwykle zależy to od rodzaju Hoje i ekosystemu/siedliska, z którego pochodzi.
  6. Pąki odpadają przed kwitnieniem — może to oznaczać, że podłoże w doniczce było zbyt suche przez zbyt długi czas lub zbyt mokre przez zbyt długi czas.
  7. Liście gwałtownie opadają — często oznacza to, że Hoja dostała zimny przeciąg lub chłód. Upewnij się, że Hoja znajduje się w ciepłym, wilgotnym miejscu.
  8. Hoja ma lepkie soki na liściach — jeśli Hoja nie kwitnie, sprawdź, czy nie ma żadnych owadów wysysających soki, takich jak mszyce lub mączniki. Ta lepka substancja może wskazywać, że na roślinie znajdują się szkodniki i należy się nimi zająć. Niektóre hoje, takie jak H. kerrii, H. multiflora i H. imperalis, mogą produkować duże ilości nektaru. Może on plamić meble, tkaniny, a także pokrywać liście. Należy go usunąć z liści, ponieważ może on przyciągać mszyce i pleśń, na przykład.
12 zalet i 7 wad uprawy hydroponicznej w porównaniu do uprawy w ziemi

Toksyczność

Hoja są jednym z nietoksycznych roślin domowych. Wystarczy wiedzieć, że jeśli Twój zwierzak lub dziecko żuje liście, lub łodygi, może to wywołać u nich chorobę.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!