Hortensja Drzewiasta uprawa, nawożenie, przycinanie

Ogromne kwiatostany hortensji latem roztaczają staroświecki urok, któremu trudno się oprzeć. Te kwitnące krzewy są łatwe w utrzymaniu, ale właściwa pielęgnacja zapewni im kwitnienie.

 

W naszym przewodniku po hortensjach znajdziesz wskazówki dotyczące letniej pielęgnacji roślin, a także wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie hortensji – od podlewania, przez nawożenie, przycinanie, po pielęgnację zimą.

 

Kiedy sadzimy hortensję?

Najlepszą porą roku do sadzenia hortensji jest jesień, a następnie wczesna wiosna. Chodzi o to, aby dać krzewowi dużo czasu na wytworzenie zdrowego systemu korzeniowego przed kwitnieniem. Najlepszą porą dnia na sadzenie jest wczesny ranek lub późne popołudnie. Chłodniejsze pory dnia zapewniają ochronę przed stresem cieplnym.

 

Jak wygląda hortensja  ?

Hortensje (Hydrangea paniculata), znane również jako hortensje wiechowate, to szybko rosnące krzewy kwitnące o wyprostowanym pokroju.

Krzew ma owalne, ząbkowane, ciemnozielone liście i wytwarza stożkowate wiechy kwiatowe, które rozciągają się na około 17 cm długości i zawierają kiście małych, kremowobiałych kwiatów.

 

Jak zabezpieczyć hortensje na zimę?

Zabezpiecz hortensję naziemną na zimę, robiąc wokół rośliny klatkę z palików. Owiń drut kurczaka wokół palików, aby utworzyć klatkę. Wypełnij klatkę z igieł sosnowych i / lub liści, aby w pełni izolować roślinę. Liście dębu działają dobrze, ponieważ nie osiadają tak łatwo jak inne materiały.

kiedy sadzimy hortensję

Jak duże może być drzewo hortensji?

Przy odrobinie przycinania i odpowiedniej pielęgnacji może urosnąć nawet do 7,5 metra wysokości!

 

Czy hortensje lubią słońce, czy cień?

Dla większości hortensji, z wyjątkiem typów wiechowatych, należy zapewnić hortensjom zarówno słońce jak i cień. Na południu i w cieplejszych regionach doskonale sprawdza się poranne słońce z popołudniowym cieniem. W tych strefach popołudniowe słońce skwierczy i może łatwo usmażyć hortensje.

Zobacz też:Muchołówka Uprawa owadożercy.

Czy hortensje mogą być całkowicie zacienione?

Krzewy te najlepiej rosną w półcieniu lub pełnym cieniu, z niewielką ilością bezpośredniego porannego słońca i dużą ilością światła pośredniego, takiego jak przefiltrowane światło znajdujące się pod wysokim drzewem liściastym. Wiele odmian hortensji uwielbia tego typu stanowiska.

 

Czy hortensje powracają co roku?

Hortensje odradzają się co roku, o ile nie zginęły zimą. Niektóre hortensje prezentowe nie są jednak bardzo odporne na zimę. Dlatego czasami hortensje nie przetrwają zimy. Ale ogólnie rzecz biorąc, większość hortensji będzie wracać co roku.

 

Czy hortensje potrzebują dużo wody?

Chociaż hortensje wymagają więcej wody niż niektóre inne krzewy, nie lubią być nadmiernie podlewane. Najlepiej, aby gleba była wilgotna, a nie mokra. Jednym z powodów nadmiernego podlewania hortensji jest ich więdnięcie w popołudniowym słońcu.

 

Co się stanie, jeśli nie będziesz przycinać hortensji?

Hortensje kwitnące na starym drewnie nie wymagają przycinania i lepiej na tym wychodzą. Jeśli zostawisz je w spokoju, w następnym sezonie będą kwitły obficiej. Pamiętaj, że może pojawić się nowy wzrost, ale w następnym sezonie nie będzie on już kwitł.

 

Czy hortensje odrosną po ścięciu?

Możesz przyjąć bardziej spokojne podejście do przycinania, jeśli masz hortensje, które zawiązują pąki kwiatowe na drewnie w bieżącym sezonie, jak hortensje wiechowate i gładkie. Nawet jeśli w okresie spoczynku przycinamy pędy do poziomu gruntu, krzewy odrosną i zakwitną wiosną.

 

Co można posadzić obok hortensji?

Inne rośliny lubiące cień, takie jak np. paprocie również będą dobrze rosły w cieniu pod hortensjami lub w ich pobliżu. Ich delikatniejsza struktura liści będzie stanowiła miły kontrast dla szerszych liści hortensji.

Zobacz też:Kiedy i jak przycinać orzech włoski.

Czy hortensje umierają zimą?

Niskie temperatury zimą mogą zabić roślinę, lub mogą umrzeć z powodu wysuszenia spowodowanego przez wiatr. Ponieważ hortensje przechodzą zimą w stan spoczynku, możesz nie zauważyć zimowego zamierania hortensji aż do wiosny.

 

Dlaczego hortensje tak szybko umierają?

Hortensje więdną tak szybko po przycięciu, ponieważ ich łodygi zawierają lepką substancję, która zatyka łodygi, uniemożliwiając przedostanie się wilgoci, z wierzchołka łodygi do główki.

 

Jak mogę sprawdzić, czy moja hortensja kwitnie na starym, czy nowym drewnie?

Stare drewno to po prostu zeszłoroczne drewno. Hortensje, które kwitną na starym drewnie, zawiązują pąki kwiatowe późnym latem na łodygach, które były na roślinie od poprzedniego roku. Do hortensji kwitnących na starym drewnie należą odmiany mophead, wielkolistne (macrophylla), liściaste i dębolistne.

 

Jak szybko rosną hortensje?

Hortensje są klasyfikowane jako szybko rosnące, lub 63, lub więcej cm na rok, aż roślina osiągnie dojrzałość. Drzewo formatu rośliny staną się co najmniej 7,5 cm szerokości w punkcie 1,2 metra wysokości i rosną co najmniej 4 metra wysokości.

 

Jak przygotować glebę dla hortensji?

Aby rozluźnić glebę, należy wymieszać odwodniony obornik bydlęcy, kompost ogrodowy lub mech torfowy do 1/3 stężenia z górną warstwą gleby. Upewnij się, że kupiony mech torfowy to zbelowany sphagnum lub torf granulowany.

 

Czy hortensje dobrze rosną w doniczkach?

Hortensje uprawiane w gruncie lub w pojemnikach wymagają 3 podstawowych rzeczy: dobrze zdrenowanej gleby, odpowiedniej ilości światła słonecznego i dużo wilgoci. Uprawa hortensji w doniczkach jest świetną opcją dla osób, które mają mało miejsca lub chciałyby stworzyć nowy, piękny wygląd swojego ogrodu.

 

Jak sprawić, aby hortensje dłużej zachowały swoje piękno?

Po pierwsze, dodaj 1/4 szklanki cukru do wody o temperaturze pokojowej w wazonie. Cukier pomaga odżywić łodygi i przedłuża żywotność ciętych kwiatów. Następnie należy dodać kilka kawałków mydła do wody wraz z cukrem.

Zobacz też:Kiedy sadzić tulipany

Jak długo hortensje pozostają w stanie kwitnienia?

Wielokrotne kwitnienie hortensji przedłuża tradycyjny sezon kwitnienia hortensji o kilka miesięcy. Hydrangea paniculata, lepiej znana jako hortensja wiechowata, zwykle kwitnie od późnej wiosny do wczesnego lata, ale rośliny zachowują kwiaty aż do ich rozpadnięcia się, co może nastąpić nawet zimą.

 

Dlaczego moja hortensja nie zakwitła w tym roku?

Główną przyczyną braku kwitnienia hortensji jest niewłaściwe przycinanie, uszkodzenia pąków spowodowane zimową lub wczesnowiosenną pogodą, lokalizacja i zbyt duża ilość nawozu. Odmiany hortensji mogą być typu, który kwitnie na starym drewnie, nowym drewnie lub na obu.

 

Czy hortensje zakwitną ponownie po usunięciu główki?

Hortensje nie zakwitną ponownie, ale ścięcie główki spowoduje oczyszczenie rośliny i umożliwi pojawienie się świeżych kwiatów w następnym roku.

 

Po której stronie domu sadzi się hortensje?

Przygotuj glebę po lewej stronie, jeśli po tej stronie domu dociera dużo światła słonecznego dla hortensji. Nie tylko hortensje mogą mieszkać obok domu, ale także inne rośliny. Większość roślin lubi być sadzona w różnych częściach domu, aby zapewnić im większą różnorodność.

hortensje lubią słońce

Czy należy usuwać obumarłe kwiaty hortensji?

Należy usuwać obumarłe kwiaty przez cały sezon kwitnienia, aby hortensje wyglądały jak najpiękniejsze i aby pobudzić wzrost nowych kwiatów. Należy jednak zaprzestać usuwania obumarłych kwiatów w połowie lub późną jesienią, pozostawiając wszystkie obumarłe kwiaty na miejscu.

 

Czy wszystkie hortensje kwitną w tym samym czasie?

Każdy rodzaj hortensji ma inny czas kwitnienia. Na przykład hortensje mophead kwitną od późnej wiosny do połowy lata w regionach najbardziej wysuniętych na południe w cieplejszych klimatach.

 

Czy można przycinać hortensje do samej ziemi?

Usuń martwe lub krzyżujące się pędy. Przyciąć te pędy blisko ziemi. Pamiętaj, że pąki kwiatowe są wytwarzane na starym drewnie i im więcej starego drewna usuniesz, tym mniej kwiatów pojawi się wiosną i latem. Aby odmłodzić hortensję, każdego lata usuwaj do 1/3 starszych, żywych pędów aż do ziemi.

 

Co się stanie, jeśli nie przycinamy hortensji?

Hortensje kwitnące na starym drewnie nie wymagają przycinania i są dzięki temu w lepszej kondycji. Jeśli pozostawisz je w spokoju, w następnym sezonie będą kwitły obficiej. Pamiętaj, że może pojawić się nowy wzrost, ale w następnym sezonie nie będzie on już kwitł.

 

Jak sprawić, aby hortensje zakwitły?

 • Sadzić hortensje gładkie w pełnym słońcu, jeśli gleba pozostaje wilgotna.
 • Podlewaj je w czasie suszy, zwłaszcza w upalne lato.
 • Popraw glebę materią organiczną (np. kompostem).
 • Przycinaj pędy wczesną wiosną, tuż przed pojawieniem się nowych przyrostów.

hortensja zimowanie

Czy hortensje odrosną po ścięciu?

Możesz podejść do przycinania bardziej spokojnie, jeśli masz hortensje, które zawiązują pąki kwiatowe na drewnie w bieżącym sezonie, jak hortensje wiechowate i gładkie. Nawet jeśli w okresie spoczynku przytniesz pędy do samej ziemi, krzewy odrosną i zakwitną wiosną.

Zobacz też:Kiedy Sadzić Ziemniaki

Dlaczego hortensje opadają?

Gdy hortensje opadają, często wyrażają w ten sposób swoją niechęć do lokalnych warunków. Zbyt dużo słońca i za mało wody prowadzi do więdnięcia; duże obciążenie kwiatami może spowodować, że delikatne gałęzie będą się wyginać, aż dotkną ziemi. Nawet dodatkowa dawka nawozu może przyczynić się do opadania roślin hortensji.

 

Czy można przesadzić z podlewaniem hortensji?

Chociaż hortensje wymagają więcej wody niż niektóre inne krzewy, nie lubią być nadmiernie podlewane. Najlepiej, aby gleba była wilgotna, a nie mokra. Jednym z powodów nadmiernego podlewania hortensji jest ich więdnięcie w popołudniowym słońcu.

 

Jaki jest najlepszy nawóz do hortensji?

Dobry uniwersalny nawóz zapewni hortensjom wszystkie potrzebne nawozy. Z powodzeniem można stosować zarówno nawozy chemiczne, jak i organiczne. Stosowanie raz w roku wolno uwalniającego się nawozu chemicznego przeznaczonego do krzewów i drzew jest najprostszym rozwiązaniem w pielęgnacji hortensji.

Jak wyglądają hortensje zimą?

Jesienią kwiatostany hortensji stają się suche i brązowe, a jeśli nie zostaną usunięte, pozostają takie przez całą zimę. Jesienią hortensje tracą także liście, ale brązowe łodygi pozostają wyprostowane, jeśli nie zostaną przycięte.

 

Jak często przycinać hortensje?

Co roku należy usuwać wszystkie obumarłe pędy hortensji. Gdy rośliny mają co najmniej 5 lat, każdego lata można usuwać około 1/3 starszych żywych pędów aż do ziemi. To ożywi roślinę.

 

Uprawa hortensji z sadzonki.

 • Hortensje można łatwo hodować z sadzonek. Łatwo się ukorzeniają, a proces ten jest wspaniałą lekcją rozmnażania. Oto jak to zrobić:
 • Na dobrze ugruntowanej hortensji znajdź gałąź, która jest nowym przyrostem i która nie kwitła. Nowy wzrost będzie miał jaśniejszy kolor niż stary, a łodyga nie będzie tak sztywna.
 • Od czubka gałęzi, przenieść od 10 cm do 13 cm w dół i zrobić poziome cięcie. Upewnij się, że na sadzonce znajdują się co najmniej 3 do 4 par liści.

 

hortensja drzewiasta /krzaczasta

 

 • Usuń najniższą parę liści z sadzonki, przycinając je równo z łodygą. Z tych węzłów łatwiej wyrastają korzenie, więc jeśli możesz sobie pozwolić na usunięcie więcej niż jednej pary liści, zrób to. Pamiętaj jednak, aby zachować co najmniej 2 pary liści na końcu sadzonki.
 • Jeśli pozostałe liście są dość duże, przetnij je na pół, usuwając końcówkę. Zapobiegnie to uderzaniu liści o boki plastikowej torby, którą później umieścisz nad sadzonką (aby utrzymać wilgotność).
  (Opcjonalnie) Posyp bezlistną część łodygi hormonem ukorzeniania i proszkiem przeciwgrzybiczym dla roślin. Będzie to zachęcać do ukorzeniania i zniechęcać gnicie.
 • Przygotuj małą doniczkę i wypełnij ją zwilżoną mieszanką do uprawy roślin doniczkowych. Zasadź sadzonkę w ziemi, zagłębiając ją do pierwszej pary pozostałych liści. Podlej lekko, aby pozbyć się pustek powietrznych wokół łodygi.
 • Przykryj luźno całą doniczkę plastikową torbą. Upewnij się, że torba nie dotyka liści sadzonki, w przeciwnym razie liście mogą zgnić. Pałeczki lub coś podobnego może być użyte do podpierania torby i trzymania jej z dala od liści.
 • Umieść doniczkę w ciepłym miejscu, które jest osłonięte od bezpośredniego światła słonecznego i wiatru.

Sprawdzaj sadzonkę co kilka dni, aby upewnić się, że nie gnije i podlewaj ją ponownie dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa gleby będzie sucha. Przy odrobinie szczęścia sadzonka powinna się ukorzenić w ciągu kilku tygodni!

Sprawdź to delikatnie pociągając za sadzonkę, jeśli poczujesz opór, oznacza to, że korzenie już się uformowały.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!