Jak dbać o roślinę Guzmania?

Guzmania to bromeliada należąca do rodziny Bromeliaceae, w której występuje ponad 120 różnych gatunków, choć w lokalnym sklepie z roślinami prawdopodobnie znajdziesz tylko kilka najpopularniejszych.

 

Przy odpowiedniej pielęgnacji te tropikalne piękności są odpornymi i łatwymi w uprawie roślinami domowymi, które dodają kolorowych akcentów do wnętrz. Oto krótkie podsumowanie ich pielęgnacji, a więcej szczegółów znajdziesz poniżej.

 

 

Jak dbać o roślinę Guzmania?

Rośliny Guzmanii uprawiaj w glebie, która dobrze odprowadza wodę, w wilgotnym środowisku i w temperaturze od 15℃ do 26℃. Podlewaj Guzmanię, gdy górny cm gleby staje się suchy, wlewając do rozety środkowej, i nawoź co dwa miesiące.

 

Guzmania wymagają słabego oświetlenia i powinny być przechowywane z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Umieść destylowaną lub filtrowaną wodę w centralnym kielichu rośliny i często ją wymieniaj, aby zapobiec gniciu. Wiosną i latem należy utrzymywać mieszankę doniczkową w stanie wilgotnym. Guzmany rozwijają się w temperaturze co najmniej 12℃.

 

 

Światło

Podobnie jak inne bromelie, Guzmania preferuje i jest najszczęśliwsza w jasnym, naturalnym świetle. Wschód lub zachód ekspozycji będzie najlepiej, ale po prostu upewnij się, że unikają ekspozycji na bezpośrednie, gorące słońce, ponieważ będą one spalić. Będą one w porządku w słabym świetle na kilka tygodni, ale nie będą one tak długotrwałe. Jeśli chcesz je na dłuższą metę i mają je produkować szczenięta, jasne światło jest bilet.

 

 

Woda

Guzmania mają zbiornik, filiżanka, wazon lub urna centralny dobrze, że łodyga kwiatu powstaje, z który jest  zbierana woda ktorej potrzebują. Chcesz zachować, że wazon około 1/4 drogi pełne wody i wypłukać go ze świeżą wodą co 1-2 miesięcy, aby uniknąć budowaniu się bakterii.

Przechowywać nawet mniej wody w zbiorniku, jeśli masz niskie światło lub chłodne temperaturę. Nie chcesz, aby roślina zgniła. I niech kubek wyschnąć na 2-7 dni przed napełnić z odrobiną wody.

 

 

Ponieważ wilgoć jest zbierana przez ich liście, docenią spryskiwanie lub zamgławianie raz, lub dwa razy w tygodniu. Nawilżam także podłoże co 1-2 miesiące, w zależności od temperatury i pory roku. Jak wszystkie rośliny domowe, chcesz mniej podlewać późną jesienią i zimą.

Jeśli masz twardą wodę, rozważ użycie wody destylowanej lub oczyszczonej. Nie należy też przesadzać z podlewaniem bromeliad — nie lubią one być ciągle mokre.

 

 

Nawożenie

Guzmania, tak jak inne bromeliady, pobierają składniki odżywcze z materii, która spada na nie z roślin rosnących powyżej. Korzenie służą tylko do zakotwiczenia ich na tym, na czym rosną — na drzewach, skałach, itp. Z tego powodu, najlepiej jest rozpylić nawóz na liście i powierzchnię podłoża. Możesz użyć uniwersalnego pokarmu dla storczyków, rozcieńczonego do 1/2 mocy, lub tego nawozu przeznaczonego dla roślin powietrznych.

 

Guzmania

Rozmnażanie / sadzonki

Bromeliada Guzmania ma mały system korzeniowy, więc twoja może nigdy nie potrzebować przesadzania. Roślina macierzysta w końcu umiera smutne, ale prawdziwe po kwitnieniu, co jest tylko częścią ich cyklu. Młode, lub dzieci, pojawią się u podstawy matki, więc jej część będzie żyła dalej. Szczęśliwe zakończenie!

 

Możesz zostawić młode przyczepione do matki i odciąć kwiat i liście po ich śmierci. Lub, można ostrożnie usunąć młode z ostrym, czystym nożem i zasadzić je w świeżej mieszanki. Mogą one być również dołączone do drewna, kory dla innego wyglądu.

 

 

Wilgotność / temperatura

Tak jak mówię o wszystkich roślinach domowych: jeśli w twoim domu panuje odpowiednia temperatura, to twoja Guzmania poradzi sobie doskonale. Musisz tylko unikać miejsc z zimnymi lub gorącymi przeciągami.

 

Bromeliady są rodzime do sub tropików i tropików, ale wydają się obsługiwać brak wilgoci w naszych domach i biurach po prostu dobrze. Chcę ci powiedzieć, że Guzmania są podatne na brązowienie na końcach liści.

 

 

Przycinanie Guzmanii

Guzmania mają niewielkie wymagania jeśli chodzi o przycinanie. Jeśli końcówka liści rośliny stanie się brązowa lub uszkodzona, można odciąć tę część przy pomocy czystych narzędzi do przycinania. Aby zachować schludny wygląd rośliny, gdy kwiat jest wyblakły i obumarł, można go wyciąć z rośliny.

 

Aby uniknąć przeniesienia szkodników lub chorób na roślinę Guzmania, należy oczyścić ostrza narzędzi tnących przed ich użyciem na roślinie. Jest to tak proste, jak wytarcie ostrzy alkoholem.

 

Zobacz też:Judaszowiec chiński Pielęgnacja

Przesadzanie

Ponieważ główną funkcją systemu korzeniowego Guzmanii jest zakotwiczenie, a nie gromadzenie większości wilgoci i składników odżywczych, nie wymaga ona dużej donicy do prawidłowego wzrostu.

Jednakże, jak roślina rośnie może stać się ciężka, więc upewnij się, że doniczka jest wystarczająco duża, że trzyma roślinę w pozycji pionowej i nie przewróci się z powodu wagi górnej. Można również pomóc zakotwiczenia puli i utrzymać go w pozycji pionowej, umieszczając kamień na wierzchu gleby.

Każdy rodzaj pojemnika działa dobrze, tak długo, jak to drenaż od dołu. Można również ustawić doniczkę z otworami drenażowymi w ozdobnym pojemniku, ale należy pamiętać, aby opróżnić wszystkie wody, która gromadzi się lub twój Guzmania może rozwijać problemy z gniciem.

 

 

Jeśli zauważysz, że masz tendencję do nadmiernego podlewania swoich roślin wewnętrznych, możesz uprawiać Guzmanię w doniczce z terakoty, ponieważ gleba wysycha szybciej niż gleba w plastikowych doniczkach.

Każda Guzmania żyje tylko około roku lub dwóch, zanim umrze, więc przesadzanie rośliny macierzystej nie jest wymagane. Nie martw się, jeśli roślina jest w tym wieku i zaczniesz widzieć, że maleje, ponieważ jest to naturalne zjawisko. Dobrą rzeczą jest to, że roślina matka produkuje młode rośliny, więc zawsze możesz mieć Guzmanię rozjaśniającą wnętrze Twojego domu.

 

 

Rozmnażanie nowych roślin Guzmanii

Roślina macierzysta produkuje młode, które można zobaczyć rozwijające się wokół jej podstawy. Jeśli pojemnik jest wystarczająco duży, możesz pozwolić młodym Guzmanii rosnąć w oryginalnej doniczce, lub możesz je usunąć i posadzić w oddzielnych pojemnikach. Przesadzanie młodych roślin jest łatwe.

Poczekaj aż młode Guzmanias osiągną około 10 cm wysokości przed oddzieleniem ich od rośliny macierzystej.

Delikatnie wyciągnij wiele dzieci od siebie lub ostrożnie odciąć je od siebie, starając się nie uszkodzić małego systemu korzeniowego lub liści.

Wypełnij 10 cm pojemnik z dnem drenażu z dobrze odsączonej mieszanki doniczkowej, jeśli sadzenie jednego dziecka w puli. W przypadku sadzenia dwóch roślin Guzmania w doniczce należy użyć 15 cm pojemnika z drenażem dolnym.

Guzmania roslina przekroj

 

Zrób wgłębienie w środku doniczki, które jest wystarczająco duże, aby utrzymać system korzeniowy i posadź w nim Guzmanię, ugniatając palcami glebę wokół jej podstawy.

Podlej po posadzeniu i umieść w tych samych warunkach świetlnych, w których rosła pierwotnie.

Guzmania potrzebuje około jednego roku, aby osiągnąć dojrzałość.

Zobacz też:Tillandsia

 

Kwitnienie

Dojrzałe Guzmany naturalnie wydają kolorowe kwiaty późną zimą i latem. W zależności od odmiany, na wysokich kłosach tworzą się kolorowe przylistki w odcieniach czerwieni, żółci, pomarańczu lub dwukolorowe. Przylistki otaczają małe kwiaty w kolorze białym lub żółtym. Przy odpowiedniej pielęgnacji kolce kwiatowe mogą przetrwać do czterech miesięcy, zanim obumrą.

 

Aby zachować zdrowe i długotrwałe kolce kwiatowe, nie pozwól im zmoknąć podczas podlewania. Po obumarciu kwiatów można je wyciąć z rośliny u podstawy.

 

Można zmusić Guzmanię do kwitnienia, umieszczając dojrzałe jabłko w plastikowej torbie i przykrywając nią roślinę. Pozwólcie roślinie pozostać pod przykryciem z jabłkiem w środku przez około dwa do trzech dni, a następnie usuńcie torbę. Powinieneś zacząć widzieć kwitnienie rozwijające się w ciągu około sześciu tygodni do trzech miesięcy.

 

Guzmania lingulatais najbardziej powszechne i najbardziej popularne odmiany można znaleźć dostępne w lokalnych centrach ogrodniczych. Dojrzałe rośliny dorastają do 45 cm wysokości, a dzięki wielu hybrydom, kolorowe przylistki występują w kolorach czerwonym, pomarańczowym i żółtym. Liście mogą być zielone lub prążkowane.

 

 

Czy bromeliady Guzmania umierają po kwitnieniu?

Wszystkie rodzaje bromeliad rozpoczynają swój cykl umierania po kwitnieniu, choć proces ten trwa około roku. Na szczęście opieka nad rośliną guzmania nie kończy się na tym, ponieważ roślina mateczna produkuje młode, które można sadzić i uprawiać.

 

 

Czy bromeliady Guzmania wymagają przycinania liści?

Kwiaty guzmanii mogą utrzymywać się do czterech miesięcy, a po ich przekwitnięciu można je łatwo usunąć z rośliny za pomocą czystych narzędzi do przycinania.

 

 

Jak długo żyją bromelie Guzmania?

W zależności od środowiska kulturowego i warunków uprawy Guzmania może żyć dwa lata lub dłużej, zanim zacznie obumierać.

 

 

Co jedzą bromelie Guzmania?

Co około dwa miesiące należy podawać Guzmanii uniwersalny, rozpuszczalny w wodzie nawóz do roślin domowych w dawce od połowy do jednej trzeciej pełnej dawki. Podawać w okresie wzrostu od wiosny do lata i zaprzestać podawania w zimie. Roztwór należy wylać na glebę.

 

 

Ile słońca potrzebuje Guzmania Bromeliad?

W przypadku uprawy w pomieszczeniach zamkniętych, należy umieścić Guzmanię w miejscu otrzymującym jasne, pośrednie światło, a nigdy w pełnym słońcu. Jeśli roślina otrzyma zbyt dużo bezpośredniego światła słonecznego, jej liście ulegną przypaleniu lub zżółkną.

 

 

Dlaczego moja Guzmania żółknie?

Jeśli liście Guzmanii zaczynają żółknąć, może to być spowodowane przez trzy różne rzeczy. Jeśli nie nawoziłeś rośliny, prawdopodobnie wymaga ona nawożenia. Zastosuj uniwersalny, rozpuszczalny w wodzie nawóz do roślin domowych, stosowany w dawce od połowy do jednej trzeciej mocy, wlewając go na glebę. Guzmanias wymagają tylko karmienia co drugi miesiąc.

 

Jeśli karmienie nie jest problemem, a Guzmania znajduje się w miejscu mocno nasłonecznionym, prawdopodobnie ma za dużo światła. Przenieś ją w miejsce z jasnym, rozproszonym światłem.

 

Z drugiej strony, jeśli Twoja Guzmania ma ponad rok, zakwitła i wokół jej podstawy rozwijają się młode, prawdopodobnie właśnie dobiega końca jej cykl życiowy. Wszystkie bromeliady naturalnie przechodzą przez proces umierania, gdy już zakwitną i wyprodukują młode.

 

 

Jak utrzymać przy życiu moją Bromeliadę Guzmanię?

Zapewnienie właściwej opieki nad rośliną guzmania nie jest trudne, ponieważ są to stosunkowo odporne i bezproblemowe rośliny domowe. Aby utrzymać je w zdrowiu, hoduj je w mieszance doniczkowej, która dobrze odprowadza wodę, podlewaj je do środkowej rozety lub kubka i podlewaj, gdy górny 1-2 cm gleby staje się suchy.

 

Umieść je w ciepłym miejscu wewnątrz pomieszczeń, które otrzymuje jasne, pośrednie światło i nawozić uniwersalną, rozpuszczalną w wodzie mieszanką dla roślin domowych co drugi miesiąc.

 

 

Jak często trzeba podlewać bromeliadę Guzmania?

Jak często trzeba podlewać bromeliadę Guzmania zależy od pory roku, temperatury w pomieszczeniu i materiału, z którego wykonany jest pojemnik. W okresie od wiosny do lata, kiedy bromeliada aktywnie rośnie, może być konieczne podlewanie kilka razy w tygodniu. Wsuń palec w górną warstwę gleby i jeśli jest sucha, podlej ją. Zawsze należy podlewać środkową rozetę kielich, a nadmiar wody może spływać po jej bokach do gleby.

 

W zimie, gdy Guzmania jest w stanie spoczynku i jej wzrost jest spowolniony, wystarczy podlewać ją co dwa tygodnie.

 

Jeśli temperatura w pomieszczeniu jest wysoka, gleba szybciej wysycha i może być konieczne częstsze podlewanie niż w przypadku chłodniejszych temperatur. Ponadto, jeśli Guzmania rośnie w doniczce z terakoty, gleba wysycha szybciej niż w przypadku sadzenia jej w plastiku, co również oznacza konieczność częstszego podlewania.

 

 

Problemy z chorobami i szkodnikami Guzmanii

Największym zagrożeniem chorobowym dla Guzmanii uprawianej w pomieszczeniach są problemy z gniciem spowodowane nadmiernym podlewaniem i utrzymywaniem zbyt mokrej mieszanki glebowej. Możesz odeprzeć ten problem, podlewając, gdy górny cm gleby jest suchy w dotyku, używając dobrze odsączonej mieszanki doniczkowej i nie rosnąc w bardzo dużych doniczkach, które mają tendencję do mokrych stóp.

 

Szkodniki, które czasami dotykają rośliny domowe Guzmania to skalniaki, przędziorki i mączniaki. Wszystkie te owady wysysając soki roślin z liści. Jeśli infestacja jest duża i pozostawiona bez leczenia, wszystkie szkodniki w końcu zabiją Guzmanię. Szkodniki te mogą także zaatakować inne rośliny domowe, jeśli pozostaną bez kontroli.

  • Skala: Małe, zaokrąglone szkodniki, które zwykle gromadzą się w masach wzdłuż liści Guzmanii.
  • Przędziorki: Małe pająkowate szkodniki, które zwykle pokrywają Guzmanię drobnymi, białymi pajęczynami.
  • Mączliki: Owady te tworzą kokony w krocze liści i wzdłuż liści.

 

 

Jeśli plaga jest mała, można wytrzeć szkodniki z liści za pomocą wilgotnej szmatki. Jeśli jednak plaga jest duża, trzeba będzie użyć środka owadobójczego, aby uzyskać kontrolę i zabić szkodniki. Spryskanie Guzmanii mydłem owadobójczym i ponowne stosowanie co tydzień zwykle kontroluje problem szkodników.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!