Jak dbać o roślinę Juki

Juki są roślinami wolno rosnącymi i nie wymagają prawie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, aby przetrwać. Ich wytrzymałość jest zarówno zaletą, jak i wadą.

 

Juki są wyjątkowo odporne na suszę i magazynują wodę w swoich pniach lub bulwiastych podstawach.

 

Ich liście rosną w formie rozety na poziomie gruntu lub na łodygach, pniach lub gałęziach.

 

Jak dbać o roślinę juki?

Podlewaj regularnie wiosną i latem w sezonie wegetacyjnym, ale upewnij się, że roślina ma doskonały drenaż i wysycha między kolejnymi podlewaniami.

W zimie podlewaj sporadycznie.

Nigdy nie pozwól roślinie juki siedzieć w zbiorniku z wodą.

 

Czy juki mają kwiaty?

Jukka to rodzaj wieloletnich krzewów i drzew z rodziny szparagowatych, podrodziny Agavoideae.

 

Jego 40-50 gatunków wyróżnia się rozetami wiecznie zielonych, twardych, mieczowatych liści i dużymi wiechami białych lub białawych kwiatów.

Dlaczego moja juka nie kwitnie?

Niewystarczająca ilość światła może czasami zniechęcać rośliny do kwitnienia. Regularne nawożenie i przycinanie pomoże także utrzymać roślinę w zdrowiu i zapewni jej wzrost oraz kwiaty.

 

Dodanie do gleby nawozu bogatego w fosfor lub mączki kostnej często pomaga w formowaniu kwiatów.

juka w doniczce

Juka juka gleba?

Rośliny Juki wymagają gleby o doskonałych możliwościach drenażowych. Juka jest bardzo podatne na choroby, takie jak gnicie korzeni, gdy pozostawione w wodzie nasyconej gleby.

 

Mieszanka równych części ziemi doniczkowej, grubego piasku i perlitu zapewni wystarczający drenaż dla roślin Juki.

Zobacz też:Lilie Drzewiaste pielęgnacja

Juka podlewanie?

Juka jest rośliną odporną na suszę i nie wymaga dużo wody. Podlewaj Jukę tylko wtedy, gdy górne 50% gleby jest suche – może to być co 1-2 tygodnie, w zależności od klimatu w pomieszczeniu.

 

Pozwól wodzie spłynąć przez dno, opróżnij spodek z wody, a następnie pozwól jej ponownie wyschnąć.

 

Skąd mam wiedzieć, czy moja juka potrzebuje wody?

Kiedy nadszedł czas na podlewanie, wystarczy sprawdzić glebę – powinna być sucha do głębokości około 2,5 cm. Oznaki niewłaściwej pielęgnacji jukki z powodu podlewania to: Liście mają brązowe końcówki otoczone żółtą aureolą – za dużo wody.

 

Liście stają się żółte lub brązowe na całej powierzchni – zbyt mało wody.

 

Czy można przesadzić z podlewaniem rośliny Juki?

Roślina Juki jest dość tolerancyjna na warunki zbliżone do suszy, co czyni ją również bardzo podatną na podlewanie.

 

Jeśli juka jest nadmiernie podlewana, możesz zauważyć, że ma żółte liście, gniją jej korzenie lub jej pień jest gąbczasty.

 

Juka przesadzanie rośliny.

Dla większości roślin to najlepiej do przeszczepu, gdy roślina jest w stanie uśpienia.

 

Przeszczep Juki technicznie może być wykonane w dowolnym momencie w roku. Jednak w regionach o łagodnych zimach, najlepiej jest przenieść roślinę w jesieni.

juka na pustyni

Czy można odciąć wierzchołek juki i przesadzić ją?

Przycinaj juki, gdy przerośnie swoją doniczkę lub w celu przesadzenia do mniejszych doniczek.

 

Możesz przeciąć roślinę na 2 oddzielne części i przesadzić obie. Rośliny wykiełkują i wypuszczą nowe liście, zaczynając od miejsca cięcia.

Zobacz też:Krzewuszka rozmnażanie,przycinanie i pielęgnacja.

Jak pobrać sadzonkę z rośliny Juki?

Sadzonki najlepiej pobierać wiosną, ale w razie potrzeby można je pobierać także latem.

 

Użyj ostrych, czystych nożyc, aby wyciąć co najmniej 7,5 cm od rośliny jako sadzonkę. Po ścięciu rośliny usuń z niej wszystkie liście, oprócz kilku wierzchołków.

 

Juka domowa przycinanie.

Juki od czasu do czasu trzeba przycinać, gdy roślina staje się zbyt wysoka dla danego miejsca.

 

Usuń roślinę delikatnie z doniczki i użyj piły lub ostrej pary nożyc do cięcia pnia na pół. Przesadzić zakorzeniony koniec pnia i dobrze go podlać.

 

Czy należy przycinać rośliny Juki?

Podobnie jak w przypadku większości roślin, najlepszy czas na przycinanie Juki jest tuż przed rozpoczęciem okresu wzrostu. Jest to wczesna wiosna.

 

Chociaż wczesna wiosna jest idealną porą, jukkę można przycinać w dowolnym momencie. Upewnij się tylko, że roślina juki otrzyma dużo światła w czasie rekonwalescencji.

 

Juka choroby.

Zarówno choroby grzybicze jak i wirusowe mogą powodować powstawanie plam na liściach jukki. Cercospora, Cylindrosporium i Coniothyrium są głównymi podejrzanymi o występowanie przebarwień na liściach jukki.

 

Zarodniki tych grzybów są rozprzestrzeniane w rozpryskach wody na liściach, dlatego nie zaleca się podlewania z góry.

 

Dlaczego moja roślina Juki ma brązowe plamy?

Gdy roślina Juki ma brązowe końcówki, jest to prawdopodobnie spowodowane toksycznym działaniem fluorków. Problem ten zazwyczaj zaczyna się jako małe brązowe plamki na brzegach liści, ale wkrótce obejmuje całą końcówkę liścia.

 

Szczególnie źle wygląda to na starszych liściach. Toksyczność fluorków nie stanowi poważnego zagrożenia, ale sprawia, że juka wygląda nieestetycznie.

 

Jak ożywić umierającą roślinę Juki?

 • Jeśli jednak roślina Juki zaczyna słabnąć, konieczna jest szybka i właściwa opieka, aby zapobiec pogorszeniu się jej stanu i całkowitej utracie.
 • Zapewnij jej dużo słońca. Najczęstszym powodem, dla którego roślina Juki zaczyna słabnąć, jest brak światła słonecznego.
 • Przestań podlewać.
 • Utrzymuj stałą temperaturę.
 • Przytnij pień, jeśli korzeń zacznie gnić.

 

Jak rozpoznać, że roślina Juki umiera?

 • Zwróć uwagę na następujące oznaki obumierania rośliny Juki z powodu nadmiernego nawożenia;
 • Brązowe brzegi i końcówki liści.
 • Powolny wzrost.
 • Opadanie liści.
 • Więdnięcie liści i żółknięcie dolnych liści.
 • Powolny lub zerowy wzrost.
 • Nagromadzenie soli nawozowych w glebie.

Zobacz też:begonia stale kwitnąca

Czy należy usuwać martwe liście z Juki?

Gdy liście na drzewie juki obumrą i zbrązowieją, na ogół pozostają przyczepione. W przeciwnym razie należy przyciąć liście blisko pnia. Usuwanie obumarłych liści może wystawić nieklimatyzowany pień jukki na silne słońce i większe wahania temperatury, co niepotrzebnie stresuje roślinę.

 

Juka w doniczce uprawa.

Umieść roślinę w nowej doniczce i dostosuj poziom gleby tak, aby roślina była osadzona na tej samej głębokości gleby, co w poprzednim pojemniku. Wypełnij wokół korzeni z mieszanki doniczkowej i mieszanki lekko, aby usunąć kieszenie powietrzne. Podlej roślinę głęboko i pozwól jej dokładnie wyschnąć.

 

Juka wymagania.

Juka najlepiej radzi sobie w jasnym, pośrednim świetle. Jeśli Juki jest wystawiona na bezpośrednie działanie światła, liście mogą ulec poparzeniu. Juki może tolerować słabsze oświetlenie, ale będzie rosła znacznie wolniej. Juka jest rośliną odporną na suszę i nie wymaga dużej ilości wody.

 

Czy rośliny Juki potrzebują pełnego słońca?

Juka powinny być w pełnym lub niepełnym słońcu. Niski poziom światła powoduje wrzecionowaty wzrost i mniejszą ilość kwiatów.

liscie juki

Juka żółkną liście.

W przypadku zbyt długiego wystawienia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych liście żółkną i ulegają poparzeniu. Zapewnienie odpowiedniej wilgotności gleby lub jej brak jest bardzo ważne w pielęgnacji Juki.

Najczęstszą przyczyną żółknięcia liści u Juki jest nadmierne podlewanie – nie potrzebują one dużo wody, aby przeżyć.

 

Jak zapobiegać żółknięciu juki?

Częstą przyczyną żółtych liści Juki jest zbyt duża ilość wody. Jeśli podlewasz roślinę regularnie lub sadzisz ją w glebie, która nie ma swobodnego odpływu, korzenie zaczynają gnić.

 

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, posadź jukkę w piaszczystej glebie i nie używaj organicznej ściółki. Jeśli chcesz ściółkować, aby uzyskać schludniejszy wygląd, użyj żwiru lub kamieni.

 

Jak naprawić nadmiernie podlewaną jukkę?

Jeśli twoja Juki jest nadmiernie podlewana, możesz zauważyć, że ma żółte liście, gniją jej korzenie lub jej pień jest gąbczasty. We wczesnym stadium nadmiernego podlewania wystarczy ograniczyć podlewanie i pozwolić roślinie i glebie przeschnąć.

 

Uszkodzenia juki.

Często uszkodzenia mrozowe powodują, że łodygi stają się miękkie, a roślina Juki może się przechylić lub przewrócić. Jeśli tak się stanie, liście odrosną z wierzchołka łodygi lub wyrosną.

Odrosty poniżej uszkodzonego miejsca, w zależności od stopnia uszkodzenia jukki przez mróz. Uszkodzenia spowodowane przez śnieg to często połamane lub wygięte liście i łodygi.

 

Czy Juki może przetrwać zimę?

Dodanie odrobiny pustynnej elegancji do ogrodu w północnej lub zimnej porze roku może być nie lada wyzwaniem. Na szczęście dla nas, którzy mieszkają w zimnych strefach, istnieją odporne na zimę Juki, które mogą wytrzymać temperatury od -28 do -34 stopni C.

 

Co zrobić z rośliną Juki zimą?

Zimą należy ograniczyć wilgotność gleby dla jukki pomiędzy kolejnymi podlewaniami.
Pozwalając jej wyschnąć, między podlewaniem jest w porządku w zimie.
O każdej innej porze roku gleba powinna być wilgotna, ale nie mokra.
Izolacja gleby jest bardzo ważna w przypadku Juki w okresie zimowym.

 

Zobacz też:Malino jeżyna uprawa

Czy rośliny Juki przemarzają?

Istnieje kilka odmian Juki. Niektóre z nich łatwo przystosowują się do zimy i mogą przetrwać mrozy.

 

Niektóre nie wytrzymują nawet lekkiego mrozu. Jednak nawet odporne gatunki jukki w niskich temperaturach mogą doznać pewnych uszkodzeń.

 

Czy rośliny Juki powracają co roku?

Ta niesamowita roślina wytwarza kwiat, gdy jest dojrzała, raz na sezon, jeśli masz szczęście, ale bardziej prawdopodobne jest, że co kilka lat.

 

Kwitnienie trwa kilka tygodni, ale potem kwiat umiera. Uważa się, że ścinanie łodyg kwiatów jukki po ich obumarciu pobudza powstawanie kolejnych kwiatów.

 

Kiedy sadzić juki warunki.

Nasiona można wysiewać w pomieszczeniach w dowolnym momencie lub na zewnątrz wiosną.

 

Żeby rozpocząć uprawę odmian odpornych na zewnątrz, temperatura wiosną powinna wynosić od 12℃ do 18℃. W przypadku bardziej delikatnych odmian należy poczekać, aż temperatura osiągnie od 18℃ do 23℃.

 

Gdzie sadzić miejsce w ogródku.

Przy wyborze lokalizacji, należy wziąć pod uwagę dojrzałą wielkość rośliny Juki, jak niektóre rosną bardzo dość duże.

 

Umieść je w miejscach, w których można je docenić, ale nie tam, gdzie ich ostre, kolczaste liście mogą zostać przypadkowo uderzone; z dala od chodników i placów zabaw. W miejscu dobrze nasłonecznionym, ale z cieniem.

 

Jak sadzić nasion, Juki przygotowanie?

Nasiona moczyć przez 24 godziny przed sądzeniem, aby pomóc w kiełkowaniu, lub pocierać papierem ściernym do blizny powierzchni. Rośliny na głębokości jednego do dwóch długości nasion.

 

Utrzymuj nasiona umiarkowanie wilgotne, a powinieneś zacząć widzieć oznaki kiełkowania w około 3 do 4 tygodni. Przesadź sadzonki po około 8 tygodniach do większych doniczek lub na miejsce stałe.

 

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!