Jak dbać o rośliny paproci w domu

Paprocie są stosunkowo łatwe w uprawie, jednak przeciągi, suche powietrze i skrajne temperatury nie pomogą. Paprocie, które są rozpieszczane i chronione przed takimi rzeczami jak suche powietrze i skrajne temperatury, nagrodzą cię bujnymi zielonymi liśćmi przez cały rok, upiększając twój wewnętrzny ogród, bardziej niż możesz sobie wyobrazić. Dowiedzmy się więcej o uprawie paproci w domu.

 

 

Jaki jest najlepszy czas na sadzenie paproci?

Paprocie uprawiane w doniczkach można sadzić przez cały rok, przy czym optymalnym okresem jest wiosna lub wczesna jesień. Jesień to szczególnie dobry czas na sadzenie paproci do gleby, która latem może być przesuszona. Sadzić należy na tym samym poziomie gleby, co w doniczce. Wiele paproci tworzących korony nie lubi być sadzonych zbyt głęboko.

 

 

Gdzie najlepiej sadzić paprocie?

Większość paproci preferuje miejsca zacienione, ale nie radzą sobie dobrze w głębokim cieniu. Najlepsze warunki zapewnia im cień, który zapewniają gałęzie drzew. Pomyśl o tym, jak rosną w lesie i spróbuj znaleźć podobne warunki na swoim podwórku.

 

paproc w zimie

Gleba dla paproci.

Paprocie preferują ziemię doniczkową z dobrym drenażem i dużą zawartością substancji organicznych. Mieszanka doniczkowa powinna zawierać mech torfowy lub Torfowiec. do zatrzymywania wilgoci, piasek lub żwir do drenażu oraz sterylizowaną, workowaną glinę ogrodową lub ziemię doniczkową.

 

 

Jak przygotować glebę dla paproci?

Paprocie cenią sobie porowatą, organiczną glebę. Aby upewnić się, że gleba jest bogata w próchnicę, można przed posadzeniem roślin wsypać do niej substancje organiczne, takie jak kompost, kora sosnowa lub perlit. W przypadku uprawy paproci jako roślin domowych należy je przesadzić, gdy urosną zbyt duże, aby zmieścić się w doniczce.

 

Zobacz też:Widliczka Uprawa i pielęgnacja

Wymagania słoneczne paproci.

Umieść paprocie w pobliżu okna, które nasłonecznione jest rano lub późnym popołudniem, i trzymaj je z dala od silnego światła słonecznego, zwłaszcza latem. Bezpośrednie światło słoneczne sprawi, że paprocie stracą liście lub ich liście zżółkną.

 

 

Jak dużo słońca potrzebuje paproć?

Paprocie kochające słońce mogą przyjmować bezpośrednie promienie słoneczne przez około 4 godziny dziennie rano lub po południu i filtrowane przez resztę dnia.

 

 

Czy paprocie dobrze czują się w cieniu?

Paprocie należy sadzić w miejscach częściowo lub całkowicie zacienionych oraz w bogatej, dobrze zdrenowanej glebie. W każdym klimacie paprocie wymagają ochrony przed popołudniowym słońcem, aby zapobiec wysychaniu i przypalaniu liści.

paproc

 

Jak wysoko rosną paprocie?

Paprocie osiągają wysokość od 30 cm do 1,8 metra, w zależności od rodzaju i warunków uprawy.

 

 

Podlewanie paproci.

Większość paproci lubi równomiernie wilgotną glebę, którą należy regularnie podlewać. Dopuszczenie do wyschnięcia gleby pomiędzy podlewaniami jest dla tych roślin stresujące. Krzaczaste paprocie mogą być trudne do podlewania. Spróbuj użyć konewki z długim dzióbkiem, aby skierować wodę na środek rośliny.

 

 

Jakiej ilości wody potrzebuje paproć?

Z reguły paprocie potrzebują od 3 cm do 5 cm wody tygodniowo, ale zależy to także od gleby i tempa wzrostu. Paprocie rosnące w lekkiej, piaszczystej glebie wymagają częstszego podlewania niż te rosnące w gęstej, gliniastej glebie.

 

 

Jak rozpoznać, że paproć jest nadmiernie podlewana?

Pierwszą oznaką, że paproć jest nadmiernie podlewana, są zazwyczaj żółknące lub zwiędłe liście. Jednym z niezawodnych sposobów na określenie, czy nadszedł czas na podlanie paproci, jest dotknięcie ziemi palca. Jeśli powierzchnia gleby jest lekko sucha, pora dać roślinie wodę.

 

 

Nawożenie paproci.

W porównaniu z innymi roślinami liściastymi paprocie są stosunkowo lekkoduchami. Preferują zrównoważone nawozy, takie jak 20-10-20 lub 20-20-20, z mikroelementami stosowanymi na poziomie około 200 ppm azotu. Zbyt dużo azotu może powodować wypalenie na korzeniach i liściach, jeśli roślina staje się sucha.

Zobacz też:Sundaville wszystko co musisz wiedzieć

 

Czym karmić paprocie?

Ważne jest, aby roślina nie wyschła, nawet w zimie. Dla paproci drzewiastych korzystne jest regularne dokarmianie. Wiosną wokół podstawy rośliny należy rozsypać niewielką garść granulowanej paszy, a następnie okresowo podlewać płynną paszą z wodorostów.

 

 

Czy paprocie mają kwiaty?

Paprocie są roślinami, które nie mają kwiatów. Paprocie zazwyczaj rozmnażają się przez wytwarzanie zarodników. Podobnie jak rośliny kwitnące, paprocie mają korzenie, łodygi i liście.

 

 

Co to są paprocie kwitnące?

Kwitnące paprocie to wieloletnie rośliny o ogromnej wartości ozdobnej. Nie są one prawdziwymi paprociami, ale są równie atrakcyjne. Kwiaty mają charakterystyczny kształt przypominający trąbkę i kwitną zazwyczaj późną wiosną.

 

 

Jak długo żyją paprocie?

Niektóre rodzaje paproci mogą żyć nawet do 100 lat.

 

 

PAPROCIE🌿 zacznijmy więc od nich, najlepsze gatunki i pielęgnacja.

Czy należy przycinać paprocie?

Przycinanie paproci należy przeprowadzać po dojrzeniu i uwolnieniu zarodników znajdujących się na owocujących liściach. Przycinamy je w okresie spoczynku, czyli w zimie. Można je także przycinać bardzo wczesną wiosną.

 

Wiele paproci nie ma nic przeciwko przycinaniu o każdej porze roku. Po przycięciu wszystkich liści każda roślina powinna wyglądać jak mała, zakręcona pięść na ziemi.

 

 

Jak przywrócić moją paproć do życia?

Należy przyciąć opadające liście do około 5 cm długości i pozostawić nienaruszone zdrowe, pionowe liście w środku rośliny. Jeśli wszystkie liście są suche i obumierające, należy przyciąć je do 5 cm. Usuń martwe liście i sprawdź, czy w glebie nie ma odrostów młodych paproci, które można oddzielić i posadzić w osobnych doniczkach.

 

 

Jak mogę sprawić, aby moje paprocie urosły większe?

Przesadź paprocie do większych doniczek, ponieważ zapewniają miejsce do wzrostu i rozprzestrzeniają liście, nadając im bardziej okazały wygląd.

 

liscie paproci

Czy paprocie mogą przetrwać zimę?

Liściaste paprocie nie pozostają zielone w zimie. Jeśli jednak wybraliście paprocie odpowiednie do waszej strefy klimatycznej, przetrwają one zimę bez problemu. Gdy jesienią liście zaczynają zamierać, należy je przyciąć. W miesiącach zimowych paprocie można utrzymać w cieple, przykrywając je ściółką.

Zobacz też:Magnolia uprawa wszystko co musisz wiedzieć

 

Jak dbać o paproć zimą?

  1. Przycinamy paproć, usuwając pędy znajdujące się na zewnątrz doniczki i zachowując tylko najbardziej wyprostowane pędy w środku.
  2. Przenieś paproć do środka i umieść ją w jasnym, słonecznym pomieszczeniu, w którym temperatura będzie utrzymywać się na poziomie od 10℃ do 12℃ stopni.
  3. Podlewaj paproć raz w tygodniu.
  4. Wstrzymaj się z nawożeniem w okresie zimowym.

 

Jak niska temperatura jest zbyt niska dla paproci?

Paprocie rozwijają się w temperaturach 15℃ i 21℃ stopni, ale mogą tolerować sporadyczne podmuchy zimnego powietrza o temperaturze od 4℃ do 10℃ stopni przez kilka godzin. Wiosną i latem raz w miesiącu należy zasilać je rozpuszczalnym w wodzie nawozem do roślin domowych. Wiosną duże rośliny można łatwo podzielić i przesadzić.

Zobacz też:Borówka Amerykańska Uprawa

 

Czy należy przycinać paprocie na zimę?

Lekkie przycięcie paproci jesienią przed zimą może pomóc w oczyszczeniu paproci znajdujących się na zewnątrz i przygotowaniu ich do przetrwania zimy, ale nie należy koniecznie wykonywać silnego przycinania jesienią lub zimą, ponieważ liście, które pozostają na roślinie przez całą zimę, mogą pomóc w ochronie paproci w miesiącach zimowych.

 

 

Czy paprocie są w stanie zregenerować się po mrozie?

Jeśli przemarzną tylko liście, paproć łatwo wróci do zdrowia, ale jeśli przemarzną korzenie, szanse na powrót do zdrowia są mniejsze. Po silnym, długotrwałym mrozie należy sprawdzić, czy korzenie nie zostały uszkodzone przez mróz. Odetnij uszkodzone przez mróz korzenie i przesadź do świeżej ziemi doniczkowej. Jeśli korzenie są czarne na całej długości, paproć nie wyzdrowieje.

 

 

Czy można wyhodować paproć z sadzonki?

Paprocie można wyhodować z sadzonek, zwanych też ścinkami. Umieść 2,5 cm warstwę piasku na dnie małej doniczki w celu zapewnienia drenażu. Posadź sadzonkę paproci 2,5 cm pod powierzchnią i lekko przykryj ziemią. Nie przysypuj gleby.

 

 

Jak trudno jest hodować paprocie?

Uprawa większości paproci nie jest trudna na pewno nie trudniejsza niż utrzymanie przy życiu orchidei. Istnieje tylko kilka podstawowych wskazówek, których należy przestrzegać, aby odnieść sukces z większością powszechnie dostępnych paproci domowych. Jako roślina domowa, są w uprawie od wieków.

 

 

Czy można ukorzenić sadzonki paproci w wodzie?

Technicznie rzecz biorąc, paprocie mogą rosnąć w wodzie bez żadnych dodatków. Jednak popularnym sposobem uprawy pod wodą jest użycie żwiru do umocowania ich pod wodą. Zadaniem żwiru jest umocowanie korzeni paproci, a nie dostarczenie wartości odżywczych.

 

 

Jak pobrać sadzonkę z paproci?

Najszybszym sposobem na wyhodowanie większej ilości paproci jest podział, najlepiej na wiosnę. Zacznij od podlania rośliny dzień przed rozpoczęciem pracy. Następnie należy ją wykopać lub delikatnie wyjąć z pojemnika i przyciąć, lub wyrwać roślinę na 2, lub 3 kępy. Pozostaw co najmniej jeden rosnący czubek miejsce, z którego wyrastają fronty w każdej kępie.

 

 

Czy paprocie się rozmnażają?

Paprocie mogą rozmnażać się naturalnie za pomocą dwóch mechanizmów, wegetatywnego i płciowego. Rozmnażanie wegetatywne odbywa się poprzez wytwarzanie nowych sadzonek wzdłuż podziemnych rozłogów lub kłączy. Rozmnażanie płciowe odbywa się poprzez produkcję zarodników, które prowadzą do wytworzenia maleńkich roślin.

 

Zobacz też:Aksamitek najważniejsze informacje o uprawie i pelengacji

Czy paprocie łatwo się rozprzestrzeniają?

Większość paproci szybko się rozprzestrzenia, a niektóre osiągają całkiem spore rozmiary. Przed zasadzeniem należy poznać ich zwyczaje, rozmiary i sposoby rozprzestrzeniania. Paprocie generalnie wymagają bogatej, wilgotnej gleby z dużą ilością materii organicznej, ale niektóre wolą suchszą, mniej żyzną glebę.

 

 

Chociaż większość paproci rośnie w glebie o odczynie obojętnym lub umiarkowanie kwaśnym, niektóre są bardzo wybredne, jeśli chodzi o pH.

 

 

Czy paprocie dobrze się przesadzają?

Paprocie doniczkowe można zazwyczaj przesadzać lub przesadzać w dowolnym momencie, ale należy zachować ostrożność, jeśli jest to wykonywane w okresie aktywnego wzrostu. Przed przeniesieniem paproci należy dobrze przygotować nowe miejsce do sadzenia z dużą ilością materii organicznej.

 

 

Paprocie będą wymagały przesadzania co kilka lat. Przepełnione rośliny należy podzielić, wyjmując je z doniczki, a następnie ostrym nożem naciąć masę korzeniową, dzieląc ją na 2 lub 3 części. Po przesadzeniu utrzymuj podłoże w stanie równomiernej wilgotności i dostarczaj wilgoci przez pierwsze kilka tygodni.

 

 

Czy paprocie potrzebują dużych donic?

Paprocie nie lubią zbyt dużych pojemników w stosunku do ich wielkości, ale mogą być związane z doniczkami w miarę wzrostu i rozwoju korzeni.

 

 

Kiedy należy przesadzać paprocie?

Zazwyczaj paprocie wymagają przesadzania co dwa lata. Raz w roku należy sprawdzić stan korzeni. Jeśli korzenie zaczynają krążyć wokół pojemnika, to znaczy, że nadszedł czas na przesadzenie. Jeśli wokół krawędzi nadal znajduje się ziemia, powinna być w porządku przez kolejny rok.

 

Zobacz też:Jak wyhodować szalone, kolorowe kwiaty celozji ?

Czy paprocie oczyszczają powietrze?

Paprocie są fantastyczne w usuwaniu powszechnych zanieczyszczeń powietrza, zwalczają również zimową suszę, podnosząc wilgotność powietrza w pomieszczeniach.

 

 

Jak wygląda umierająca paproć?

U podstawy żywej paproci tworzą się małe, często jasno kolorowe wypustki, które w końcu rozwijają się w nowe liście. Jeśli korzenie wydają się być zdrowe i żywe, paproć może potrzebować więcej czasu, aby wypuścić nowy pęd liści. Korzenie, które są albo zgniłe i miękkie, albo suche i kruche wskazują na to, że paproć umarła.

 

 

Czy należy obcinać brązowe liście mojej paproci?

Żeby poprawić ich wygląd, należy wyciąć wszystkie brązowe lub żółte liście z paproci rosnących w pomieszczeniach. Przycinanie tych martwych liści poprawia również przepływ powietrza wokół rośliny, co pomaga ograniczyć problemy z grzybami i pleśnią. Jeśli zauważymy, że liście paproci w pomieszczeniach często obumierają, należy sprawdzić glebę.

 

 

Dlaczego moja paproć staje się żółta?

Czasami, gdy paproć żółknie, jest to spowodowane brakiem lub zbyt dużą ilością azotu w glebie, w której rośnie. Możesz podawać paprociom zbilansowany pokarm dla roślin domowych. Jeśli fronty są żółte, może to być brak azotu, ale jeśli końcówki wyglądają na spalone lub brązowe, może to być znak, że jest go za dużo.

 

 

Dlaczego moja paproć staje się czarna?

Jest to znak, że twoja paproć jest zdrowa. Twoja paproć będzie również doświadczać naturalnego brązowienia w miarę starzenia się. W miarę pojawiania się nowych przyrostów najstarsze liście na spodzie paproci więdną i stają się brązowe lub czarne, aby zrobić miejsce dla nowych przyrostów. Jest to całkowicie normalne.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!