Jak i Kiedy Sadzić Czosnek. Uprawa, Nawożenie i Zbiory.

Czosnek jest jedną z najłatwiejszych roślin, jakie można uprawiać. W większości regionów kraju czosnek sadzi się jesienią.

 

Do tego czasu wiele letnich upraw zostało już zebranych, co pozostawia trochę wolnej przestrzeni w ogrodzie.

 

Należy tylko pamiętać, że grządka czosnku nie będzie dostępna dla innego rodzaju upraw aż do późnego lata następnego roku, kiedy to nadejdzie czas zbiorów czosnku zasadzonego poprzedniej jesieni.

 

Kiedy sadzić czosnek?

Czosnek należy sadzić w połowie jesieni w słonecznym miejscu, na bogatej, dobrze przepuszczalnej glebie. Czosnek należy sadzić stroną korzeniową do dołu, w odległości 10 cm – 15 cm od siebie, w rzędach oddalonych od siebie o 3 cm do 5 cm, i przykryć 5 centymetrową warstwą drobnej gleby.

 

Na północy należy rozłożyć 15 cm warstwę ściółki w celu zapewnienia ochrony przed zimą. Czosnek może rozpocząć wzrost późną jesienią lub wczesną wiosną.

 

Sadzić czosnek tak wcześnie wiosną, jak tylko gleba może być uprawiana, mniej więcej w tym samym czasie, co cebula. Posadzony wiosną czosnek należy umieścić w ziemi w taki sam sposób jak jesienią.

 

Jak prawidłowo sadzić czosnek?

Tuż przed sadzeniem należy połamać główki czosnku na pojedyncze ząbki, pozostawiając jak najwięcej papkowatej powłoki na każdym ząbku.

 

Posadź ząbki na głębokości 7,5 cm do 10 cm, kierując je tak, aby spiczaste końce były skierowane ku górze. Podlej delikatnie, aby osiadła gleba, a następnie przykryj grządkę warstwą słomy o grubości od 10 cm do 15 cm.

 

Nawet gdy temperatura powietrza spada, gleba pozostaje wystarczająco ciepła, aby nowo zasadzone czosnki zdążyły zapuścić korzenie przed zamarznięciem ziemi. Niekiedy jesienią pojawiają się zielone pędy, co nie szkodzi roślinom. Wiosną zaczną one rosnąć na dobre.

jak i kiedy sadzić czosnek

Zobacz też:Kiedy siać pomidory. Terminy, Uprawa w doniczce i szklarni.

Jak przygotować ziemię na sadzenie czosnku.

Wybierz miejsce do uprawy, które otrzymuje 6 do 8 godzin światła słonecznego dziennie.

 

Przygotuj glebę, usuwając chwasty i dodając zdrowy kompost.

 

Jeśli sadzisz rośliny wiosną, poczekaj, aż gleba rozmarznie i zdrenuje. Gdy gleba łatwo się rozpadnie, nadszedł czas na sadzenie.

 

Aby uzyskać łatwe i duże zbiory rośliny uprawiaj je na podwyższonych grządkach, aby zapewnić dobry drenaż, a następnie po zamarznięciu ziemi ściółkuję je około 15 cm warstwą starego siana.

 

Podwyższone grządki powinny mieć od 0,6 metra do 0,9 m szerokości i co najmniej 35 cm do 30 cm wysokości.

 

Przed zasadzeniem czosnku należy wsypać kilka łyżek stołowych nawozu, mączki kostnej lub rybnej do gleby kilka centymetrów poniżej miejsca, gdzie będzie spoczywać podstawa czosnku.

Zobacz też:Jak i kiedy sadzić Prusznik. Uprawa , Przycinanie i rozmnażanie.

Jak sadzić czosnek w doniczce?

 

Czosnek można również sadzić wiosną w donicach i doniczkach. Średnica pojemnika zależy od tego, jak dużo czosnku chcesz uprawiać, ale powinien on mieć co najmniej 20 cm głębokości.

 

Upewnij się również, że wybrana przez Ciebie donica ma otwory drenażowe.

 

Aby uprawiać czosnek w doniczkach, użyj podłoża, które składa się w trzech czwartych z wysokiej jakości mieszanki doniczkowej i w jednej czwartej z kompostu.

 

Dodaj również nawóz, taki jak granulowany nawóz do ryb lub uniwersalny nawóz do ogrodów warzywnych. Rozstaw ząbki na głębokość dwóch do trzech cali i w odległości trzech do czterech cali od siebie.

 

Umieść pojemnik na tarasie, gdzie będzie miał dużo bezpośredniego słońca. Podlewaj regularnie i nawoź co dwa do trzech tygodni płynnym nawozem organicznym.

Zobacz też:Uprawa Ogórków Sadzenie, Pielęgnacja i Zbiór. Uprawa na sznurku

Wiązanie czosnku jak to zrobić.

Niewiele rzeczy jest piękniejszych w kuchni niż ręcznie wykonany, dekoracyjny warkocz z czosnku. Dodaje on wspaniałego aromatu do kuchni i sprawia, że czosnek jest bardzo popularny i znajduje się w zasięgu ręki.

Warkocz z czosnku - I sposób //Braiding garlic

 

 • Warkocz z zielonych szyjek czosnku miękkiego należy zaplatać krótko po zbiorach. Użyj miękkiej powierzchni, aby uniknąć obicia główek.
 • Do warkocza można również dodać kwiaty, które dobrze wysychają, aby uzyskać kolorową dekorację.
 • Następnie powieś warkocz lub połóż go na parawan, aby dojrzewał przez 3 do 4 tygodni w dobrze wentylowanym, suchym miejscu, chronionym przed słońcem i wilgocią.
 • Jeśli dodasz do warkocza świeże kwiaty, ułożenie warkocza na płasko pomoże to miękkim kwiatom zachować bardziej naturalny kształt podczas suszenia. Po utwardzeniu cebulek możesz odciąć korzenie i nadmiar liści, jeśli chcesz.
 • Wygląd warkocza można uzyskać również z czosnku twardego. Po suszeniu należy przyciąć twardą łodygę na około 2,5 cm do 5 cm. Z kilku kawałków sznurka, szpagatu lub wstążki stwórz luźny warkocz, nieco krótszy niż warkocz czosnku, z pętlą na górze do zawieszenia.
 • Używając tego samego materiału, przywiąż kawałek do szyjki każdej cebulki i wpleć cebulki w warkocz, wraz z kwiatami, tworząc ten sam ładny efekt warkocza czosnkowego.

 

Przechowywanie Czosnku warunki.

Prawidłowo przechowywany czosnek, w zależności od odmiany i warunków, może być przechowywany od kilku miesięcy do roku.

 

Zazwyczaj dobrze sprawdza się chłodne, suche i dobrze wentylowane miejsce, takie jak piwnica lub spiżarnia.

 

W celu uzyskania jak najdłuższego przechowywania, po dojrzewaniu czosnek należy przechowywać w temperaturze od 1ºC do 4ºC przy wilgotności względnej 60-70%.

wiązanie czosnku w warkocze

Kiedy sadzić czosnek wiosenny?

Posadź ząbki w ogrodzie, gdy tylko ziemia będzie zdatna do użytku. Może się to wydawać bardzo wczesne, aby sadzić rośliny na zewnątrz, ale pamiętaj, że czosnek jest odporny na zimno i wymaga okresu chłodzenia.

 

W sumie po lutowej lub marcowej odwilży, można wsadzić czosnek. W ten sposób czosnek ma cztery do sześciu tygodni zimna, co powinno wystarczyć do zapoczątkowania formowania się główek.

 

Jaki jest najlepszy nawóz dla czosnku?

Najlepszym nawozem dla czosnku jest nawóz o wysokiej zawartości azotu, zawierający mączkę z krwi lub syntetyczne źródło azotu. Aby zastosować nawóz, należy go rozsypać około 2,5 cm w dół i około 7,6-10 cm wokół miejsca sadzenia rośliny.

Zobacz też:Kiedy i jak siać trawę?

Kiedy sadzić czosnek zimowy?

Celem jest zapewnienie wystarczająco długiego okresu przed zamarznięciem ziemi, aby roślina mogła się dobrze ukorzenić, ale nie na tyle długo, aby zdążyła uformować wierzchołek wzrostu przed nastaniem mrozów.

 

W chłodniejszym klimacie sadzenie odbywa się zwykle między wrześniem a listopadem.

 

Uprawa czosnku zimowego.

 

Północni ogrodnicy powinni obficie ściółkować czosnek słomą, aby zapewnić mu właściwe przezimowanie:

 

 • Ściółkę należy usunąć wiosną, gdy minie zagrożenie mrozem. Młode pędy nie są w stanie same przetrwać w temperaturze poniżej -6°C. Należy trzymać je pod osłoną.
 • Wiosną, gdy nadejdą cieplejsze temperatury, pędy wyłonią się z ziemi. Przycinamy wszystkie pędy kwiatowe, które pojawią się wiosną. Mogą one zmniejszyć wielkość cebulki.
 • Wczesną wiosną należy nawozić czosnek poprzez nawożenie boczne nawozem o dużej zawartości azotu, takim jak mączka z krwi, obornik kurzy lub kupiony w sklepie nawóz granulowany.
 • Nawożenie należy powtórzyć tuż przed tym, jak cebulki zaczną pęcznieć w odpowiedzi na wydłużający się okres światła dziennego, jest to początek maja.
 • Do wiosny chwasty nie powinny stanowić problemu. Należy jednak dobrze odchwaszczać miejsce sadzenia.
 • Czosnek nie radzi sobie dobrze z konkurencją – potrzebuje wszystkich dostępnych składników odżywczych!
 • Czosnek jest rośliną intensywnie odżywiającą się, która wymaga odpowiedniego poziomu azotu. Jeśli zauważysz żółknące liście, nawoź więcej.
 • Podlewać co 3 do 5 dni w okresie kwitnienia od połowy maja do czerwca. Jeśli maj i czerwiec są bardzo suche, należy co 8-10 dni nawadniać. W miarę zbliżania się połowy czerwca należy ograniczyć podlewanie.

Kiedy sadzić czosnek niedźwiedzi?

Aby uzyskać najbardziej efektywny wzrost, należy kupić nasiona dzikiego czosnku i zasadzić je jesienią; cebulki pozostaną w stanie uśpienia do wczesnej wiosny. Cebulki można również sadzić wczesną wiosną.

 

Jak zbierać czosnek?

 

Zbiory z jesiennych nasadzeń będą trwały od końca czerwca do sierpnia.

 

Wskazówką jest szukanie żółknących liści. Zbieraj, gdy wierzchołki zaczynają żółknąć i przewracać się, ale nie są całkowicie suche.

 

Zanim wykopiecie całą uprawę, czas na próbkę! Podnieś cebulkę, aby sprawdzić, czy uprawa jest gotowa. Główka czosnku będzie podzielona na dorodne ząbki, a skórka pokrywająca zewnętrzną stronę główki będzie gruba, sucha i papierowa.

 

Zbyt wczesne zerwanie spowoduje, że otoczka główki będzie cienka i zaczną się rozpadać.

 

Zbyt długie pozostawienie w ziemi powoduje niekiedy rozłupywanie się cebulek. Skórka może również pękać, co naraża cebulki na choroby i wpływa na ich trwałość podczas przechowywania.

 

Aby zebrać cebulki, należy je ostrożnie wykopać nie wyrywać! Za pomocą szpadla lub wideł ogrodowych. Podnieś rośliny, starannie usuń ziemię i pozostaw na dwa tygodnie w przewiewnym, zacienionym i suchym miejscu.

Co sadzić po czosnku?

Decydując się na to, co posadzić po czosnku, macie wiele możliwości, o ile nie wybierzecie cebuli lub rośliny strączkowej.

 

Późne odmiany zimowych kabaczków lub szybko dojrzewających dyń, ale tylko wtedy, gdy mam silne sadzonki rosnące w pojemnikach, gotowe do posadzenia.

 

Również brukiew, wysiana bezpośrednio na grządce wcześniej zajętej przez czosnek, sprawdza się dobrze pod względem czasu.

 

W klimacie o długim okresie wegetacji papryka i pomidory również są dobrymi kandydatami do sadzenia po czosnku. W chłodniejszym klimacie doskonałym wyborem może być kapusta pekińska.

 

Jaki rodzaj czosnku należy sadzić?

 

Odmiany twardo-szyjkowa są bardzo odporne na zimno. Wytwarzają one łodygi lub pędy kwiatowe, które należy usunąć, aby zachęcić cebulki do osiągnięcia pełnego potencjału. Same pędy kwiatowe są wczesnym letnim przysmakiem, pysznym dodatkiem do sałatek lub dań.

 

Są odporne na zimno, ale nie przechowują się tak dobrze i długo jak inne odmiany. Smak jest łagodniejszy niż w przypadku odmian o miękkiej szyjce.

 

Odmiany o miękkiej szyjce, jak sama nazwa wskazuje, mają szyjki, które pozostają miękkie po zbiorach, dlatego też są to odmiany, które można zobaczyć zaplecione.

 

Szczególnie polecana dla osób mieszkających w cieplejszych klimatach, ponieważ jest mniej odporna na mróz niż inne odmiany. Mają mocny, intensywny smak i mają tendencję do wyrastania większych cebulek, ponieważ energia nie jest kierowana na bulwy, jak w przypadku odmian twardo szyjkowy

 

Ogromny czosnek wielkogłowy, choć nie jest prawdziwym czosnkiem, zachowuje się jak typ twardo szyjkowy. Pomimo swoich rozmiarów ma dość łagodny smak. Większość typów ma około 90 dni do zbiorów, gdy tylko rozpocznie się wzrost.

 

Jest mniej odporny i bardziej spokrewniony z porami niż inne odmiany. Smak jest bardziej zbliżony do cebuli niż do tradycyjnego czosnku. Cebulki i ząbki są duże, około 4 ząbki na cebulkę.

Jak długo trwa wzrost czosnku?

Czosnek osiąga dojrzałość po około 90 dniach.

 

Co zrobić, żeby czosnek był duży?

 

Aby uzyskać największy czosnek, rozstaw ząbki w odległości od 15 cm do 20 cm. Rzędy w odległości 20 cm od siebie, a w każdym rzędzie rozstawiamy czosnek w odległości 15 cm od siebie.

 

 

Daje to czosnkowi dużo miejsca do wzrostu. Jednolite, dobrze rozstawione rośliny czosnku są łatwiejsze do odchwaszczania i mają większe główki.

 

Czy należy namoczyć ząbki czosnku przed sadzeniem?

 

W sumie można namaczać ząbki czosnku przed ich zasadzeniem, aby uzyskać udane zbiory. Nie jest to jednak konieczne.

 

 

Istnieją jednak techniki namaczania, które można stosować w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia różnych chorób lub w celu zwalczania szkodników ogrodowych.

 

Czy jest już za późno na sadzenie czosnku w maju?

 

Czosnek potrzebuje okresu chłodu, dlatego najlepiej sadzić go późną jesienią lub wczesną zimą. Niektóre odmiany można jednak sadzić wczesną wiosną.

 

 

Jeśli gleba jest ciężka i wilgotna przez zimę, lepiej rozpocząć sadzenie czosnku w chłodni w doniczkach, a następnie wysadzić go wiosną.

 

Dlaczego mój czosnek jest taki mały?

Ekstremalne warunki pogodowe mogą również powodować zahamowanie wzrostu roślin czosnku, co może objawiać się małą, słabo rozwiniętą główką.

 

 

Szkodniki występujące w glebie, mogą powodować podobne zahamowanie rozwoju. Pamiętaj, że nadal możesz jeść niedojrzały czosnek.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!