Jak i kiedy sadzić Prusznik. Uprawa , Przycinanie i rozmnażanie.

Prusznik to piękny krzew, który wiosną i latem, w zależności od odmiany, obdarowuje nas najwspanialszymi różnokolorowymi kwiatami.

 

Dostępne są w różnych rozmiarach, które pasują do większości ogrodów. Odmiany zimozielone są zwykle nieco mniej odporne niż liściaste, ale można je uprawiać jako krzewy wolnostojące lub małe drzewa w osłoniętych ogrodach.

 

W Polskim klimacie jest roślina wymagającą dobrej opieki głownie podczas zimowych warunków pagodowych i regularnego podlewania podczas ciepłych miesięcy.

Jak uprawiać Prusznik?

Prusznik wymaga opieki przy pierwszym sadzeniu. Należy wybrać stanowisko z dala od silnych wiatrów, gdzie gleba nie jest zbyt wilgotna. Preferują stanowisko w pełnym słońcu. Jeśli można sadzić w pobliżu ogrodzenia lub ściany, która zapewni trochę wsparcia, to tym lepiej.

 

Wykop dobrze glebę, pozwól jej osiąść na kilka tygodni, a następnie zasadzić Prusznik na taką samą głębokość, na jakiej znajdował się w doniczce. Posyp garść nawozu z krwi, ryb i kości na otaczającą glebę.

Prusznik i pszczoła

Jak przycinać Prusznik?

Podczas gdy Prusznik może być kształtowany przez przycinanie wierzchołków i oczyszczanie wnętrza lub niskich martwych przyrostów, jest on odporny na poważne cięcia w starym drewnie, gdzie pędy nie mogą być produkowane.

 

 

Przycinamy od wewnątrz, lekko przerzedzając i usuwając kilka dolnych gałęzi. Większość Pruszników kwitnie pod koniec maja i czerwca, dlatego można je bezpiecznie przycinać od końca czerwca. Istnieją pewne mniej popularne odmiany liściaste i należy je przycinać wczesną wiosną.

 

Czy można przycinać krzew Prusznika po kwitnieniu?

Przycinamy je zaraz po kwitnieniu, używając sekatora do skrócenia długich, kwitnących pędów o jedną trzecią do połowy. W razie potrzeby można lekko przyciąć te rośliny ponownie późnym latem.

 

Czy Prusznik jest odpowiedni do warunków panujących w Twoim ogrodzie?

  • Kwitną początkowo przez około sześć tygodni między późną wiosną a początkiem maja.
  • Prusznik jest częściowo mrozoodporny. Najlepiej sadzić je na stanowiskach osłoniętych od silnych wiatrów.
  • Nie należy sadzić w miejscach, które są bardziej wilgotne niż zwykle.
  • Rośnie na większości gleb, ale najlepsza jest gleba o odczynie obojętnym.
  • Powszechnie dostępne odmiany są zimozielone. Ulistnienie jest stosunkowo mało interesujące.
  • Zazwyczaj Prusznik rosną dobrze przez około pięć lat, po tym czasie mają tendencję do obumierania.
  • Wymagają minimalnego przycinania.
  • Ciężki śnieg może znacznie uszkodzić gałęzie.

Zobacz też:Jak i Kiedy Sadzić Czosnek. Uprawa, Nawożenie i Zbiory.

Jak najlepiej rozmnażać Prusznik?

 

W sumie przyjętą metodą rozmnażania Pruszników jest pobieranie pół dojrzałych sadzonek z przyrostu w bieżącym sezonie, po kwitnieniu, w dowolnym czasie aż do jesieni.

 

W przypadku odmian liściastych sadzonki z miękkiego drewna pobiera się wiosną z nowych przyrostów.

 

Należy przytrzymać pęd boczny przy podstawie i delikatnie pociągnąć go w dół i z dala od głównej łodygi. Powinien się zabrać ze sobą kawałek głównej łodygi, czyli piętkę.

 

Sadzonki piętowe są dobre, ponieważ obszar, w którym pęd boczny łączy się z główną łodygą, ma przewagę komórek, które mogą przekształcić się w komórki korzeniowe.

Jak nawozić Prusznik?

Prusznik wymaga dobrze zdrenowanej gleby, więc w czasie sadzenia należy dodać materiał organiczny, taki jak kompost, aby poprawić drenaż.

 

 

Później nie ma potrzeby stosowania żadnych dodatków ani nawozów. Krzewy te nie są szczególnie długowieczne.

Zobacz też:Kiedy i jak siać trawę?

Kiedy kwitną kwiaty Prusznika?

Cudownie kwitnący Prusznik Niebieski 'Concha'

Słodko pachnące kwiaty są wytwarzane od połowy wiosny do początku zimy, w zależności od odmiany. Większość Pruszników kwitnie wiosną, ale niektóre wytwarzają swoje urocze kwiaty latem, a inne jesienią.

 

 

Niebieskie kwiaty są obfite, pachnące i bardzo atrakcyjne dla motyli. Są tak chętne do kwitnienia, że często kwitną dwukrotnie – w maju, a następnie w październiku.

 

Wymagania glebowe Prusznika.

Pielęgnacja krzewów Prusznika jest również łatwa. Należy sadzić je w suchej, dobrze przepuszczalnej glebie o pH między 6,5 a 8,0. Dobrze radzą sobie w pełnym słońcu lub półcieniu, ale pamiętaj, aby podlewać je w najsuchszej części lata.

Czy można uprawiać Prusznika w doniczkach?

Prusznik może być uprawiany w doniczkach. W takim przypadku można go umieścić w szklarni lub w pomieszczeniu gospodarczym. Nie musi być ona bardzo ciepła, wystarczy, że będzie chroniła przed mrozem. Musi być jednak dobrze oświetlona.

Jak przezimować Prusznika?

Prusznik jest odporny na mróz do około 10°C. Jeśli w Twojej okolicy zrobi się jeszcze zimniej, będziesz musiał przezimować swojego prusznika.

 

 

Jeśli temperatura często spada poniżej -8°C, należy owinąć krzew we tkaninę, by osłonić ją przed mrozem.

Prusznik w doniczkach pielęgnacja zimą.

Prusznik może być uprawiany w doniczkach. W takim przypadku można go przenieść do szklarni lub pomieszczenia gospodarczego.

Jak często podlewać Prusznik?

W pierwszym roku po posadzeniu podlewać Prusznika należy raz w tygodniu, dostosowując się do okresów obfitych opadów lub ich braku. Nie należy dopuścić do całkowitego wyschnięcia bryły korzeniowej.

 

 

W drugim i trzecim roku należy podlewać co 10-14 dni. Po trzecim roku należy podlewać Prusznik raz na 2-3 tygodnie w okresie letnim.

 

Zobacz też:Uprawa Ogórków Sadzenie, Pielęgnacja i Zbiór. Uprawa na sznurku

Prusznik krzew niebieski

Jak wysokie są Pruszniki?

 

Niektóre Pruszniki rosną duże, do 6 metrów wysokości i 8 metrów rozpiętości, jak na przykład Prusznik Niebieski, co sprawia, że sprawdzenie etykiety rośliny jest ważne dla poznania ostatecznej wielkości krzewu.

Jak długo żyje Prusznik?

 

Prusznik ma tendencję do szybkiego życia i młodej śmierci średnia długość życia wynosi od 10 do 15 lat. Jeśli rośliny stają się rzadkie, zawsze najlepiej jest wymienić roślinę, niż próbować ją odnowić.

 

 

Jeśli tylko dobrze podlewacie, możecie posadzić rośliny już teraz i mieć wystarczająco dużo czasu, aby korzenie zdążyły się ukorzenić przed zimą.

Jak sadzić Prusznik przy ścianie?

Aby okryć ścianę krzewem takim jak Prusznik, należy ustawić szereg poziomych drutów. Główny pęd należy podwiązać pionowo, a następnie rozłożyć gałęzie boczne i również je podwiązać.

 

 

Po kwitnieniu usuń gałęzie odrastające od ściany i przywiąż inne pędy, aby wypełnić ewentualne luki.

Szkodniki i choroby atakujące Prusznika.

Roślina ta rzadko cierpi z powodu szkodników i chorób. Cierpią jeśli warunki, w jakich rosną nie, są dla nich korzystne. Jeśli warunki są zbyt wietrzne lub zimne mogą dostać poparzenia liści. Jeśli podłoże jest zbyt mokre, po prostu powoli umierają.

 

 

Jedną z częstych dolegliwości jest łamanie się lub rozszczepianie gałęzi. Jest to raczej cecha Prusznika niż choroba czy szkodnik. Jak już wcześniej wspomniano, są to krzewy żyjące stosunkowo krótko, więc nie należy się spodziewać, że będą żyły dłużej niż pięć do siedmiu lat w naszych warunkach klimatycznych.

Czy można przenieść Prusznik?

Prusznik jest pięknym kwitnącym krzewem i istnieje wiele odmian do wyboru, ale obawiam się, że żadna z nich nie lubi być przenoszona i istnieje bardzo duża szansa, że jeśli spróbujesz przesadzić Prusznik, stracisz go, bo po prostu nie przyjmie się w nowym miejscu.

 

 

W sumie lepiej jest po prostu go rozmnożyć na nowym miejscu z sadzonki niż przesadzać cały krzak.

Dlaczego mój Prusznik brązowieje?

Najbardziej prawdopodobnym powodem brązowych liści u Prusznika jest uszkodzenie przez mróz lub poparzenie przez wiatr. W związku z bardzo mroźną zimą rośliny te zostały trochę poturbowane.

 

 

Jeśli chcesz mu pomóc zastosuj u podstawy Prusznika nawóz o spowolnionym działaniu, aby pobudzić go do nowego wzrostu.

 

Zobacz też:Kiedy siać pomidory. Terminy, Uprawa w doniczce i szklarni.

Czy Prusznik jest dobrym żywopłotem?

Jeśli szukasz nieformalnego, kwitnącego żywopłotu, Prusznik jest pięknym wyborem.

 

 

Najlepiej sadzić go na osłoniętym, słonecznym stanowisku. Po kwitnieniu należy go lekko przyciąć podobnie jak w przypadku każdego innego żywopłotu, przed cięciem należy poczekać, aż odlecą wszystkie gniazdujące ptaki.

Czy pszczoły lubią kwiaty Prusznika?

 

Wydaje się być bardzo atrakcyjny dla zapylaczy szczególnie pszczoły lubią te kwiaty i często widzimy sporo różnych gatunków pracowicie zbierających pyłek i nektar, nawet w mniej słoneczne dni.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!