Jak i kiedy sadzić Truskawki.Uprawa, przesadzanie i owoce.

Najlepsze truskawki, jakie kiedykolwiek skosztujesz, pochodzą z własnej uprawy, ponieważ w pełni dojrzałe truskawki mają bogaty, aromatyczny smak, któremu nie dorównują ich odpowiedniki ze sklepu.

 

Te małe, wytrzymałe rośliny dobrze się rozwijają, gdy są posadzone na odpowiednio przygotowanych grządkach lub w rzędach, można też pozwolić im rozrastać się po ścianie. Truskawki chętnie rosną także w słojach i wiszących koszach.

Kiedy sadzić Truskawki?

Idealnym czasem na sadzenie truskawek jest okres po ustąpieniu zagrożenia przymrozkami wczesną wiosną, zazwyczaj w marcu lub kwietniu. Można je sadzić od późnej wiosny do wczesnego lata, a owocują po 60 dniach od posadzenia. Unikać sadzenia zimą, gdy ziemia jest mokra i zimna.

truskawki sadzenie z nasion

Jak sadzić Truskawki?

Truskawki należy sadzić wiosną lub jesienią, w zależności od strefy uprawy. Ogrody naziemne, podniesione grządki i pojemniki to doskonałe miejsca do uprawy.

  • Zapewnij truskawkom miejsce na rozłogi, sadząc je w odległości 45 cm od siebie. Truskawki można uprawiać na wiele sposobów, ale należy upewnić się, że mają zapewnione co najmniej 8 godzin słońca i są sadzone w lekko kwaśnej glebie o pH od 5,5 do 6,8.
  • Wzmocnij swoją rodzimą glebę, dodając kilka centymetrów starego kompostu lub innej bogatej materii organicznej. W przypadku uprawy w pojemnikach warto rozważyć zastosowanie wysokiej jakości mieszanki doniczkowej w torebkach.
  • Podlewaj rośliny na głębokość od 2,5 cm do 4 cm tygodniowo, unikając zmoczenia liści.
    Wspieraj doskonałą produkcję owoców, zasilając rośliny nawozem o ciągłym uwalnianiu.

Dojrzałe truskawki zbieraj w chłodnych godzinach porannych i od razu przechowuj je w lodówce.

Kiedy sadzić sadzonki truskawek?

Truskawki z korzonkami można sadzić w dowolnym momencie. Jeśli jednak zaczynasz uprawę truskawek od nasion, wczesną wiosną musisz przechowywać je w pomieszczeniu, aby pomóc im w rozwoju do czasu, gdy minie ostatni przymrozek.

 

Wystarczy wcisnąć nasiona w wilgotne podłoże w tackach do kiełkowania i pozostawić tak na kilka tygodni.

 

Jaki jest najlepszy czas na przesadzanie truskawek?

Jeśli masz już założoną grządkę, powinieneś przesadzać rozłogi truskawek, które już się zadomowiły. Ostrożne wykopywanie młodszych roślin powinno odbywać się jesienią.

Zobacz też:Dereń jadalny odmiany i uprawa, owoce

Jak przesadzać rośliny truskawek?

Wystarczy wykopać dołek w nowym miejscu i dodać trochę ziemi doniczkowej, jeśli chcesz. Zasadź truskawkę, usztywnij ziemię wokół niej i podlej. Upewnij się, że nie przenosisz roślin w wietrzny lub gorący dzień.

truskawki rozłogi i odstępy

Jak przygotować glebę pod truskawki?

Truskawki najlepiej rosną w głębokiej, piaszczysto-gliniastej glebie bogatej w substancje organiczne. Przekop dwukrotnie glebę, dodając do niej dużo dobrze zgniecionej materii organicznej, takiej jak kompost ogrodniczy.

Jeśli masz glebę gliniastą, popraw jej drenaż, sadząc truskawki na grzbietach lub w podwyższonych grządkach.

 

Jaki kompost jest najlepszy dla truskawek?

Dobrym wyborem jest bez torfowy kompost uniwersalny. Odpowiednie pojemniki to torby do uprawy, wiszące kosze, koryta i wanny. Zdrowe i wydajne rośliny są niestety trudne do osiągnięcia w tradycyjnej doniczce dla truskawek.

 

Uprawa w pojemnikach pozwala uniknąć problemów z glebą, ale często konieczne jest zwalczanie chwastów winorośli.

 

Jak długo trwa owocowanie truskawek?

Owoce są zazwyczaj gotowe do zbioru 4-6 tygodni po kwitnieniu. Zbieraj tylko w pełni czerwone dojrzałe jagody i zrywaj je co trzy dni. Nie ciągnij za jagody, bo możesz uszkodzić roślinę.

 

Jak sadzić truskawki w doniczkach?

Wypełnij pojemnik kompostem do wysokości 2,5 cm od brzegu, a następnie zasadź truskawki tak, aby każda korona w miejscu, gdzie pojawiają się liście, znajdowała się tuż nad powierzchnią.

 

Usztywnij rośliny i podlej, aby kompost osiadł wokół korzeni. Lubię w regularnych odstępach czasu zatapiać w kompoście puste doniczki o średnicy 7 cm.

Zobacz też:Świdośliwa uprawa, wymagania, odmiany i rozmnażanie.

Jaki pojemnik jest najlepszy do uprawy truskawek?

Najlepsze doniczki do uprawy truskawek to te, które mają kształt urny, z otworami po bokach w różnych miejscach. Pomimo tego, że otwory sprawiają, że doniczka wygląda niesolidnie, woda lub nawet roślina może z nich wypaść, doniczki te są idealne do uprawy truskawek w pojemnikach.

W jakich odstępach sadzić truskawki?

Truskawki powinny być sadzone w odległości 45 cm do 60 cm w rzędach oddalonych od siebie o 1,2 metra. Rozgałęzienia rozwiną się i ukorzenią swobodnie, tworząc rząd o szerokości około 0,6 metra.

 

Truskawki wiecznie kwitnące i jednodniowe są zazwyczaj sadzone w grządkach składających się z 2 lub 3 rzędów. Rzędy są oddalone od siebie o 30 cm.

Co się stanie, jeśli posadzisz truskawki zbyt blisko siebie?

Rozstawa truskawek wpływa na wielkość plonów i wielkość owoców. Ponadto, jeśli rośliny są posadzone zbyt blisko siebie, choroby mogą łatwiej przemieszczać się między roślinami.

 

Czego nie należy sadzić w pobliżu truskawek?

Rośliny takie jak pomidory, bakłażany, ziemniaki, melony, papryka, róże, mięta mogą przyczyniać się do rozwoju choroby u truskawek. Należy pamiętać, że truskawki nie powinny być sadzone w grządkach, w których niedawno rosły rośliny wymienione na tej liście.

kiedy sadzić truskawki

Jak gleba powinna być grządka dla truskawek?

Truskawki preferują glebę lekko kwaśną o pH w zakresie od 5,5 do 6,5. Najlepiej rosną w żyznej, dobrze zdrenowanej, piaszczysto-gliniastej glebie. Glebę należy uprawiać na głębokość sześciu cali i wymieszać z kompostem.

Zobacz też:Dereń jadalny odmiany i uprawa, owoce

Czy można uprawiać truskawki w beczce?

Rośliny truskawek łatwo rosną w dużych beczkach w miejscach, gdzie jest mało miejsca.

 

Z jednej 250 litrowej beczkowej, która może pomieścić 40-50 roślin truskawek, można zebrać do 50 litrów truskawek. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy co roku odświeżać glebę w beczce i sadzić nowe rośliny truskawek w otworach.

Jak głęboki powinien być pojemnik dla truskawek?

Truskawki mają stosunkowo małą bryłę korzeniową i mogą być uprawiane w pojemnikach o średnicy od 25 cm do 30 cm i głębokości 20 cm.

Jednak im mniejszy pojemnik, tym częściej trzeba będzie go podlewać.

 

Co zrobić z truskawkami po zbiorze owoców?

Po zbiorach usuń słomę lub maty, które chroniły owoce od ziemi.

Słomę i resztki kompostować usuń lub oczyścić i przechować maty na przyszły rok. Stare liście należy odciąć nożycami ręcznymi i usunąć, pozostawiając koronę i nowe liście nietknięte.

Zobacz też:Jak i kiedy sadzić Prusznik. Uprawa , Przycinanie i rozmnażanie.

Sadzenie truskawek a przymrozki.

W celu uzyskania obfitych zbiorów truskawek w lecie należy je dobrze zabezpieczyć przed mrozem. Ponieważ truskawki zaczynają kwitnąć już przy łagodnych temperaturach, ochrona przed mrozem jest wysoce zalecana.

Ponadto, korzenie truskawek są bardzo wrażliwe, ponieważ nie sięgają daleko w głąb gleby.

 

Czy rośliny truskawek przetrwają mróz?

Mróz może zdziesiątkować całą uprawę, zwłaszcza jeśli były one wystawione na działanie ciepłych temperatur.

 

Przymrozki następujące po ciepłej wiosennej pogodzie mogą być niszczące. A truskawki są szczególnie podatne na uszkodzenia spowodowane mrozem, ponieważ często kwitną przed ostatnim dniem wolnym od przymrozków.

Jak niska temperatura jest zbyt niska dla truskawek?

Idealna temperatura dla truskawek ogrodowych wynosi od 15 do 26 stopni. Rośliny mogą jednak tolerować temperaturę nawet do -5℃, pod warunkiem, że są chronione przed mrozem.

 

Kiedy należy okrywać rośliny truskawek?

Zimowanie truskawek polega po prostu na przykryciu ich ściółką, aby nie były narażone na działanie zimnego powietrza. Sztuką jest wiedzieć, kiedy zastosować ściółkę. Rośliny należy przykryć, gdy są w pełni uśpione.

 

Zbyt wczesne przykrycie może spowodować, że rośliny nie zdążą się zahartować, co oznacza, że z pewnością zostaną uszkodzone przez zimne powietrze.

Zobacz też:Kiedy i jak sadzić winogrona. Uprawa, sadzenie, przycinanie.

Jakie warzywa sadzić po truskawkach.

Truskawki rosną szczęśliwie z fasolą, ogórecznikiem, szczypiorkiem, sałatą, cebulą, groszkiem, rzodkiewką i szpinakiem.

 

Jak często podlewać truskawki.

Rośliny truskawek potrzebują regularnego podlewania, aby dobrze się rozwijać, szczególnie w okresie owocowania, kiedy potrzebują średnio 2,5 do 5 cm wody dziennie. Najlepszym sposobem podlewania truskawek jest użycie węża lub zraszającego umieszczonego w odległości co najmniej dwóch centymetrów od rośliny.

 

Czy truskawki potrzebują pełnego słońca?

Sadząc truskawki, należy wybrać miejsce w pełni nasłonecznione. W ciepłych regionach staraj się zapewnić poranne słońce z pewną ochroną przed cieniem podczas najgorętszej części dnia. Gleba powinna mieć doskonały drenaż.

 

Truskawki choroby i szkodniki.

Ślimaki często wygryzają dziury w truskawkach, gdy te zaczynają dojrzewać. Organiczne ściółki, takie jak słoma, zachęcają ślimaki, więc tam, gdzie ślimaki są problemem.

W lecie kilka chorób grzybowych powoduje powstawanie ciemnych plam na liściach. Przycinanie lub koszenie liści truskawek i grabienie ich w lecie może przerwać cykl życiowy niektórych szkodników i chorób truskawek.

 

 

Zdecydowanie najgorszymi szkodnikami truskawek są ptaki. Aby uniemożliwić drozdom i innym zjadaczom owoców kradzież jagód, należy pokryć rośliny lekką siatką przeciw ptakom, gdy jagody zaczynają dojrzewać.

 

 

Czasami owoce mogą być małe z powodu upałów i suszy. Po rozpoczęciu podlewania i poprawie pogody nowe owoce powinny być normalnej wielkości.

Jak sadzić truskawki z gołym korzeniem?

Namocz sadzonki truskawek z gołym korzeniem przez 20 minut w wiadrze z wodą. Namocz tylko korzenie, nie ma potrzeby zanurzania całej rośliny. Pozwala to korzeniom nawodnić się i przerwać cykl uśpienia. Następnie należy wykopać dołki do sadzenia na długość korzeni i dwa razy szersze.

 

Czy truskawki powracają co roku?

Truskawki są bylinami, czyli zimą przechodzą okres spoczynku i każdej wiosny powracają gotowe do ponownego wzrostu. Praktycznie każda strefa nasadzeń sprzyja uprawie truskawek przynajmniej przez kilka miesięcy w roku.

 

Czy truskawki z gołym korzeniem owocują w pierwszym roku?

W sumie nie owocują one przez cały rok, ale mają dwa duże zbiory, choć nie tak duże jak jeden czerwcowy zbiór, zwykle w połowie lata i ponownie wczesną jesienią. Zawsze rodzące się jagody dają mniejsze owoce niż czerwcowe i mniej rozłogów.

 

Jak mogę sprawić, żeby moje truskawki rosły większe i słodsze?

Truskawki najlepiej radzą sobie w dobrze zdrenowanych, żyznych i lekko kwaśnych glebach. W rzeczywistości rośliny te wydają większe plony i są słodsze, gdy uprawia się je w glebie piaszczystej wzbogaconej kompostem.

 

Czy rośliny truskawek wydadzą owoce w pierwszym roku?

W przypadku uprawy truskawek zimotrwałych rośliny zaczynają owocować już w pierwszym sezonie wegetacyjnym. Jednak w pierwszym roku owocowanie może być bardziej sporadyczne i rzadkie. Z wiekiem rośliny truskawek produkują również mniej owoców.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!