Jak pielęgnować Chamedora?

Ta atrakcyjna mała roślina została po raz pierwszy odkryta w Ameryce Środkowej, zyskała popularność niemal natychmiast z kilku ważnych powodów.

 

Jest przystosowana do stosunkowo słabego oświetlenia, radzi sobie w niższych temperaturach i rośnie w atrakcyjnych kępach z jasnymi liśćmi przykrywającymi cienkie pnie.

 

Te czynniki sprawiają, że Chamedora jest jedną z najpopularniejszych palm uprawianych w pomieszczeniach w większości krajów o umiarkowanym klimacie.

 

 

Jak dużo słońca potrzebuje Chamedora?

Rośliny Chamedory wolą słabe światło i mogą rzeczywiście cierpieć w bezpośrednim świetle słonecznym, więc nie ma potrzeby umieszczania ich w najjaśniejszych oknach. Lubią jednak trochę światła i najlepiej sprawdzą się przy oknie, przez które wpada trochę światła wczesnym rankiem lub późnym popołudniem.

 

 

Czy Chamedora mogą przebywać w bezpośrednim świetle słonecznym?

Większość Chamedora toleruje lub preferuje cień i może nie rozwijać się, jeśli otrzyma zbyt dużo bezpośredniego światła słonecznego. Gatunki palm słabo oświetlone preferują jasne, pośrednie światło, ale mogą też tolerować mniej światła, zwłaszcza w miesiącach zimowych.

 

chamedora

Kiedy należy przesadzać Chamedora?

Należy przesadzać tylko wtedy, gdy korzenie całkowicie wypełniają pojemnik. Gdy roślina jest w 20 cm doniczce, to jest dobry pomysł, aby po prostu delikatnie usunąć górny 3 cm lub 5 cm gleby, a następnie dodać świeże gleby, a nie przesadzać.

Zobacz też:Jak uprawiać i pielęgnować Awokado?

 

Jak przesadzać Chamedora?

Aby umieścić palmę w nowej doniczce, umieść na dnie doniczki tyle podłoża, aby górna część bryły korzeniowej znajdowała się około 2,5 cm od górnej krawędzi pojemnika. Umieść roślinę w doniczce, a następnie dodaj pożywki wokół zewnętrznej części bryły korzeniowej.

 

 

Jak szybko rośnie Chamedora?

Chociaż jest to roślina wolno rosnąca, powinna osiągnąć wysokość 60 cm już po kilku latach, a przy dobrym oświetleniu może się zdarzyć, że będzie regularnie kwitła, co w przypadku palm trzymanych w pomieszczeniach jest dość rzadkie.

 

 

Jak duża może być Chamedora?

Zdrewniała, kłączowa roślina o smukłym, zielonym pniu, występuje w tropikalnych rejonach i dorasta od 2 m do 3 m i wysokości rzadko od 4 m do 5 m.

 

chamedora dojrzale drzewo

Jak zasilać Chamedora?

Dość regularnie w sezonie wegetacyjnym i rzadko w miesiącach zimowych. Co około miesiąc należy podawać płynną odżywkę. Brązowe końcówki liści oznaczają, że należy podnieść wilgotność powietrza, dlatego należy je zraszać.

 

Zobacz też:Jak sadzić i uprawiać cukinię?

 

Jak mogę sprawić, by moja Chamedora szybciej rosła?

Palma ma różne rozmiary, a w optymalnych warunkach osiąga ponad 90 cm wysokości. Roślina potrzebuje kilku lat, aby w pełni się rozwinąć, ale dojrzała palma może żyć przez pokolenia, jeśli jest odpowiednio pielęgnowana. Chamedora rośnie nieco szybciej, gdy ma większy dostęp do światła słonecznego.

 

 

Podlewanie Chamedora.

Podlewaj, gdy gleba zacznie wysychać. Nie należy przesadzać z podlewaniem i zapewnić roślinie odpowiedni drenaż, aby zapobiec gniciu korzeni. Przeciętne temperatury domowe powyżej 18°C. W zimie i w nocy wymaga minimum 10°C.

 

 

Nadmierne podlewanie Chamedory.

Początkowo, liście nadmiernie podlewanej rośliny zaczynają żółknąć. Często dzieje się to od dolnych liści w górę, ale w końcu wpłynie na całość rośliny.

 

 

Przycinanie Chamedora.

Odcina się kilka pędów, a na ich miejsce wyrasta kilka kolejnych. Jednak nigdy nie wolno przycinać lub odcinać zdrowych, zielonych liści palm, ponieważ mają one tylko jeden punkt wzrostu, który jeśli zostanie usunięty, zatrzyma wzrost tej części w martwym punkcie.

 

 

Czy można przycinać Chamedora?

Nie należy przycinać Chamedora wyrastają z pąka końcowego. Przycięcie tego pojedynczego punktu wzrostu spowoduje, że przestanie on rosnąć. Można jednak przycinać stare, brązowe już liście. Jest to jedna z niewielu palm, które dobrze rosną w słabym oświetleniu.

chamedora w doniczce

 

Rozmnażanie Chamedora.

Możliwe jest rozmnażanie Chamedora przez podział jednej z kęp łodyg istniejącej rośliny, ale może dojść do obumarcia liści zarówno na nowej roślinie, jak i na roślinie matecznej, które można odciąć od zdrowych liści.

 

Zobacz też:Prymulka i Pierwiosnek uprawa i pielęgnacja roślin.

Jak ukorzenić sadzonki palmowe?

Wybierz grupę co najmniej czterech lub pięciu pędów z głównej rośliny. Następnie użyj ostrego noża, aby odciąć te łodygi przy korzeniach, zachowując jak najwięcej mniejszych korzeni, jak to tylko możliwe. Zasadź nowo usunięte łodygi w mieszaninie ziemi doniczkowej i piasku, który pomoże w drenażu korzeni.

 

 

Czy można podzielić palmę?

Jeśli palma ma kilka silnych łodyg, można ją podzielić na części, identyfikując korzenie zasilające jedną lub dwie łodygi i oddzielając je od reszty rośliny. Palmę w doniczce można wyjąć z pojemnika, uderzając w jego boki, aby poluzować bryłę korzeniową, a następnie obracając roślinę z doniczki.

 

 

Czy palma może odrosnąć od korzeni?

Korzenie Chamedora regularnie regenerują się z bryły korzeniowej. Nawet jeśli zetniesz wszystkie pnie Chamedora aż do ziemi, z korzeni wyrosną pędy odroślowe, które w końcu rozwiną się w wysokie i zdrowe pnie.

 

 

Jak mogę powstrzymać moją palmę przed wzrostem?

Najlepszym sposobem na powstrzymanie Chamedora przed nadmiernym wzrostem w stosunku do otoczenia jest uprawa Chamedora karłowej.

 

 

Czy Chamedora żyją wiecznie?

Długość życia Chamedora zależy wyłącznie od jej gatunku. Chamedora uprawiane w tropikalnym lub ciepłym środowisku żyją średnio od 70 do 100 lat.

 

 

Czy Chamedora mają głębokie korzenie?

Korzenie Chamedora sięgają do 36 cm w głąb gleby i rosną poziomo. Korzenie pozostają wąskie i utrzymują niewielką głębokość, nawet gdy się wydłużają.

 

 

Kiedy należy przesadzić palmę?

Należy przesadzać tylko wtedy, gdy korzenie całkowicie wypełniają pojemnik.

 

 

Dlaczego moja Chamedora umiera?

W większości przypadków jest to spowodowane nadmiernym podlewaniem lub zbyt niską temperaturą wokół rośliny.

 

 

Jak przywrócić Chamedora do życia?

Jeśli roślina jest niedostatecznie nawodniona, należy wyjąć ją z ozdobnej doniczki i wziąć prysznic w zlewie. Regularnie rozpylaj mgiełkę, aby zwiększyć poziom wilgoci. W przypadku nadmiernego podlewania należy napowietrzyć glebę lub po prostu wstrzymać się z podlewaniem do czasu, aż roślina trochę przeschnie. Jeśli jest bardzo zniszczona, może być konieczne przesadzenie.

 

 

Czy należy obcinać liście brązowych palm?

Chamedora wymieniają liście przez cały sezon wegetacyjny. Obcinaj liście, które są całkowicie brązowe lub żółte u podstawy przy łodydze, lub przy ziemi. Pamiętaj, aby nie szarpać liści, ponieważ może to uszkodzić zdrowe części rośliny. Jeśli tylko część liścia jest brązowa lub żółta, usuń tylko ten obszar.

 

 

Czy brązowe liście Chamedora mogą znów stać się zielone?

Liście Chamedora, które szybko zmieniają kolor z żółtego na brązowy, w ciągu 3 do 5 dni, są naturalnie umierającymi liśćmi. Całkowicie brązowe liście są martwe, nie będą one ponownie zielone. Drzewa palmowe zrzucają martwe liściaki, gdy rosną nowe liściaki.

 

 

Dlaczego moja palma staje się biała?

Na liściach palm palmowych żerują robaki, takie jak przędziorki i mączliki. Jeśli jednak zauważysz białe, lepkie plamy na tylnej stronie liści, są one wynikiem działania szkodnika domowego, mączniaka. Usuń biały proszek za pomocą chusteczki zanurzonej w alkoholu, a następnie spryskaj liście wodą z mydłem.

 

Zobacz też:Kwiaty Ostróżki jak uzyskać wspaniałe kwiaty!

 

Jak uratować umierającą palmę?

Wybierz dobry nawóz do palm, który zawiera mangan. Możesz także przycinać zielone liście, aby pobudzić je do wzrostu, ale rób to lekką ręką, ponieważ zbyt intensywne przycinanie zaszkodzi drzewu. Jeśli staną się one brązowe i zaczną opadać, można je usunąć.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!