Jak pielęgnować Fitonię poradnik

Roślina tropikalna, fitonia jest nieco trudna w uprawie. Wymaga ciepłych temperatur i wysokiego poziomu wilgotności, dlatego najlepiej nadaje się do uprawy w terrarium

 

. Zazwyczaj uprawia się ją jako roślinę domową w doniczce. Dowiedz się więcej na temat uprawy i pelengacji tej rośliny.

 

 

Przesadzanie roślin fitonia.

Przy zakupie, jeśli doniczka jest za mała, należy przesadzić fitonię, aby mogła odpowiednio urosnąć. Następnie, co 2 lub 3 lata, najlepiej na wiosnę, przesadzajcie fitonię do doniczki o nieco większym rozmiarze. Korzenie fitonie nie znoszą zbyt dużej ilości wody. Upewnij się, że doniczka ma otwór w dnie.

 

 

Wymagania świetlne fitonii.

Fitonia preferuje jasne, pośrednie światło północne lub wschodnie okna, lub światło przez filtrowaną zasłonę być może kilka metrów od słonecznego okna. Nigdy nie umieszczaj tej rośliny w

bezpośrednim słońcu.

 

 

Temperatura odpowiednia dla fitonii.

Fitonia rozwija się w średniej temperaturze pokojowej pomiędzy 18℃ do 26℃ stopni. Unikaj zimnych przeciągów i bezpośredniego przepływu powietrza z grzejników w miesiącach zimowych.

 

fitonia pielegnacja

Jakiej gleby potrzebuje Fitonia?

Fitonia dobrze rośnie w standardowej ziemi doniczkowej o podłożu torfowym. Gleba powinna zatrzymywać trochę wilgoci, ale powinna też dobrze przesychać.

 

 

Jak nawozić fitonię?

Fitonię można nawozić kilka miesięcy po przesadzeniu, stosując zrównoważony nawóz rozpuszczalny w wodzie lub nawóz granulowany dla roślin domowych. W przypadku nawozów rozpuszczalnych w wodzie należy rozcieńczyć je do połowy zalecanej dawki podanej na opakowaniu. Roztwór nawozu należy stosować między podlewaniami.

 

Zobacz też:Dracena: Jak dbać o roślinę domową z gatunku Dracena?

Podlewanie fitonie.

Ze względu na tropikalny charakter fitonia gleba powinna być zawsze wilgotna. Należy używać wody o temperaturze pokojowej i dokładnie zwilżać glebę, ale nie podlewać tak obficie, aby spowodować jej zamulenie.

Fitonia potrzebuje regularnego zamgławiania (lekkiego pryskania wodą), aby jej liście nie stały się wiotkie i zwiędnięte.

 

 

Dlaczego Fitonia więdnie?

Nadmierne podlewanie może powodować żółknięcie i odbarwianie liści, a także więdnięcie. Nigdy nie pozwól, aby roślina fitonie siedziała korzeniami w wodzie. Zawsze usuwaj nadmiar wody. Więdniecie Fitonie, może również wystąpić, jeśli gleba jest zbyt sucha, i jest to jeden z najczęstszych powodów zwiędłych, opadające patrząc rośliny.

 

 

Jak ratować nadmiernie podlewaną fitonię?

Wskazówki, jak rozwiązać ten problem

  • Zgrupuj rośliny razem.
    Umieść fitonię na tacy, do której dodaj trochę kamyków i wody w razie potrzeby.
  • Użyj nawilżacza, aby szybko i łatwo zwiększyć poziom wilgotności.
  • Rozważ posadzenie fitonia w terrarium.

fitonia liscie

Czy można podzielić fitonię?

Jednym z najprostszych sposobów na zwiększenie zasobów jest dzielenie roślin. Nie można dzielić roślin, które mają pojedynczą łodygę, takich jak pnącza, ani tych, które mają liście wyrastające z jednej łodygi. Fitonia jest łatwa do dzielenia.

 

 

Pielęgnacja zimą Fitonii, na co uważać?

W miesiącach zimowych należy unikać zimnych przeciągów i bezpośredniego przepływu powietrza z grzejników. Średnia wilgotność powietrza w domu jest dopuszczalna, ale Fitonia doceni wyższą wilgotność. Można zwiększyć wilgotność powietrza poprzez częste zamgławianie, umieszczenie nawilżacza w pobliżu lub użycie tacki z kamykami.

 

Zobacz też:Uprawa Fasoli Szparagowej Sadzenie i Zbiór

Jak zapewnić roślinom Fitonii ciepło w zimie?

Jeśli masz okna z pojedynczą szybą i mieszkasz w zimnym regionie zimowym, jest prawdopodobne, że twoim roślinom domowym jest za zimno w tego typu pomieszczeniach. Aby nieco odizolować rośliny, możecie umieścić folię bąbelkową pomiędzy oknem a roślinami lub nawet kupić specjalny zestaw do izolacji okien z tworzywa sztucznego i używać go tylko zimą.

 

 

Rozmnażanie fitonii.

Fitonię można rozmnażać przez sadzonki łodygowe lub liściowe. Wystarczy uciąć łodygę w węźle i umieścić ją w wodzie w jasnym, ciepłym pomieszczeniu. Alternatywnie można odciąć liść i umieścić go w wodzie. Trwa to od 2 do 8 tygodni.

 

 

Czy można rozmnażać fitonię nie tylko z liści?

Inną metodą rozmnażania fitonia jest pobieranie sadzonek piętowych, zamiast obcinania liści nożyczkami. Cięcie piętowe polega na oderwaniu łodygi liścia od rośliny i zabraniu ze sobą małej części łodygi macierzystej, która wygląda trochę jak pięta.

 

 

Jaki jest najlepszy czas na rozmnażanie sadzonek z Fitonii?

Zawsze najlepiej jest pobierać sadzonki wcześnie rano, kiedy roślina macierzysta jest jeszcze napęczniała, czyli pełna wody. Gwarantuje to największe szanse na ukorzenienie.

 

 

Zrób To Sama (DIY) odc. nr 3 Ogród w szkle - Szybkie Metamorfozy

Jak długo sadzonki Fitonii ukorzeniają się w wodzie?

Kilka sadzonek może być umieszczonych razem w jednym pojemniku. Pamiętaj, aby dodawać świeżą wodę w razie potrzeby, aż sadzonki będą w pełni ukorzenione. Ukorzenienie następuje zazwyczaj w ciągu 3-4 tygodni, ale niektóre rośliny potrzebują więcej czasu. Gdy korzenie mają 1-2 cale długości lub więcej, sadzonka jest gotowa do posadzenia w doniczce.

 

 

Czy można uprawiać fitonię z nasion?

Fitonia najlepiej rozmnażać przez pobieranie sadzonek łodygowych i rozmnażanie ich w wodzie lub w glebie. Można je również rozmnażać z nasion, ale jest to wolniejsze i trudniejsze. Rośliny Fitonia są łatwe do rozmnażania, ale wymagają wysokiej wilgotności, stałej wilgotności i jasnego, pośredniego światła, aby zwiększyć sukces.

 

Zobacz też:Epipremnum złociste uprawa i pielęgnacja

Przycinanie Fitonii.

Można też użyć małych nożyc ogrodowych do usuwania martwych i obumierających liści. Aby ułatwić rozgałęzianie, należy uszczykiwać końce łodyg. Jeśli Fitonia kwitnie, należy uszczykiwać kwiaty, aby zapobiec rozsiewaniu się roślin.

 

fitonia

Czy należy przycinać fitonię?

Przycinanie roślin fitonia jest doskonałą okazją do wyhodowania nowych roślin fitonia, które można podarować innym i sprawić, że istniejące rośliny będą bardziej krzaczaste. Nie tylko samo przycinanie sprawia, że roślina jest bardziej rozkrzewiona i estetyczna. Ale także nowe sadzonki można przesadzić, aby zagęścić oryginalną roślinę.

 

 

Jak sprawić, aby roślina fitonii stała się bardziej krzaczasta?

Pomyśl o warunkach lasu deszczowego i traktuj odpowiednio swoje rośliny domowe Fitonii. Należy karmić fitonię zgodnie z zaleceniami dla tropikalnych roślin domowych zgodnie z instrukcjami marki nawozu. Może to prowadzić do rozłożystego wyglądu. Przycinaj końcówki rośliny, aby uzyskać bardziej krzaczastą roślinę.

 

 

Jak sadzić nasiona fitonia?

Uzyskaj więcej roślin za darmo przez pobranie sadzonek łodygowych fitonii. Zanurz końce łodyg w proszku do ukorzeniania się i włóż je do dobrze odsączającego podłoża do sadzonek. Gdy łodygi wykształcą korzenie, przenieś je do zwykłej ziemi doniczkowej.

 

 

Czy Fitonia jest łatwa w uprawie?

Fitonia jest rośliną o zwartym pokroju i efektownych, wzorzystych liściach. Fitonia jest dość łatwa w pielęgnacji, toleruje różne warunki oświetleniowe i lubi być utrzymywana w wilgoci. Preferują wilgotne środowisko i będą czerpać korzyści z regularnego podlewania.

 

 

Jak sprawić, by Fitonia się rozkrzewiła?

Fitonia może być przycinana podobnie jak każda inna roślina domowa. Wystarczy użyć ostrych nożyc, aby przyciąć roślinę do pożądanej wysokości. Sadzonki fitonia mogą być użyte do rozmnażania nowych roślin fitonia, dlatego najlepiej upewnić się, że każda sadzonka ma co najmniej cztery liście.

 

 

Czy Fitonia jest oczyszczaczem powietrza?

Fitonia jest ozdobną, piękną rośliną pokojową o właściwościach oczyszczających powietrze. Potoczna nazwa tej rośliny to roślina mozaikowa lub roślina nerwowa. Liście są główną atrakcyjną cechą tej rośliny.

 

Zobacz też:Jak dbać o rośliny paproci w domu

Dlaczego moja Fitonia umiera?

Jeśli wygląda na to, że roślina Fitonia umiera, najprawdopodobniej jest to spowodowane podlewaniem, niską wilgotnością lub niewłaściwym oświetleniem. Inne przyczyny więdnięcia roślin nerwowych to nadmierne podlewanie, przenawożenie, problemy ze szkodnikami lub sadzenie w niewłaściwej glebie.

 

 

Dlaczego moja Fitonia jest niskopienna?

Główną przyczyną jest brak światła. Fitonia potrzebuje jasnego światła, w przeciwnym razie będzie rozciągać swoje łodygi i stanie się niskopienna… szukając źródła światła. Jeśli zauważysz, że twoja Fitonia zaczyna się wydłużać, przesuń ją jak najszybciej bliżej źródła światła.

 

 

Jak przywrócić fitonię do życia?

Natychmiast podlej fitonię. Dokładnie namocz glebę. Jeśli gleba jest bardzo sucha, być może trzeba będzie podlać ją kilka razy, aby dostatecznie nawilżyć podłoże. W krótkim czasie roślina odzyska siły.

 

 

Czy Fitonia jest rośliną uprawianą w pomieszczeniach?

To tropikalnie występująca roślina o efektownych liściach w kolorze różowo-zielonym, biało-zielonym lub zielono-czerwonym. Kwiaty rośliny fitonii są rzadko widziane, gdy jest uprawiana w pomieszczeniach jako roślina domowa.

 

 

Czy Fitonia jest toksyczna?

Ta pochodząca z lasów deszczowych roślina o pięknych białych lub różowych żyłkach na liściach jest nietoksyczna dla kotów i psów. Mała roślina domowa rozwija się w słabym oświetleniu z umiarkowanym podlewaniem.

 

 

Dlaczego moje liście fitonii są takie kruche?

Jeśli chodzi o preferencje świetlne, Fitonia chciałaby mieć ładne, jasne światło, ale nigdy bezpośrednie słońce. Jeśli zostałaby umieszczona w zbyt silnym słońcu, spaliłaby się lub co najmniej rozwinęłaby chrupiące krawędzie liści.

 

 

Czy Fitonia lubi być często przesadzana?

Nie lubią jednak zbyt szybkiego przesadzania do zbyt dużych pojemników. Zbyt szybkie przesadzenie ich do zbyt dużego pojemnika często prowadzi do nadmiernego podlewania, z którym te rośliny sobie nie poradzą.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!