Spis Treści
Złotokap ma tylko około 7,6 m wysokości i 5,5 m szerokości, ale gdy jest pokryte złotymi kwiatami, stanowi wspaniały widok na podwórku. Opadające, 25 cm kiście kwiatów są niezwykle efektowne, gdy pojawiają się na drzewie liściastym wiosną. Liście pojawiają się w małych skupiskach. Każdy liść jest owalny i pozostaje zielony aż do momentu opadnięcia z drzewa jesienią.
Ta olśniewająca piękność ma złotożółte kwiaty, którymi obsypuje się późną wiosną. Grona mają silny zapach, który jest raczej zniewalający niż słodki. Każdy jednak od razu zakochuje się w ich jasnym, radosnym wyglądzie. Młode egzemplarze wymagają palikowania, ponieważ ich pnie są dość wiotkie.
Światło
Do posadzenia złotego drzewa należy wybrać miejsce w pełni nasłonecznione.
Gleba
Dla złotokap najlepsza będzie dobrze zdrenowana gleba o odczynie kwaśnym lub zasadowym pH 5,0 do 8,0.
Woda
Złotokap powinien być podlewane co tydzień. Należy uważać, aby woda nie tworzyła kałuż u podstawy.
Nawożenie
Wczesną wiosną należy zasilić je nawozem przeznaczonym dla kwitnących drzew i krzewów, o wysokiej zawartości kwasów.
Jak pielęgnować Złotokap?
Złotokapy dobrze rosną na słonecznym stanowisku i na dobrze zdrenowanej glebie z kredy, piasku, gliny lub iłu, ale nie tolerują podtopień, ponieważ zazwyczaj powodują one ich śmierć. Złotokap bardzo dobrze przystosowało się do surowego klimatu i bardzo dobrze rośnie w większości warunków.
Jak sadzić Złotokap?
Podobnie jak w przypadku większości drzew, Złotokap sadzi się jesienią lub zimą. Wykop duży dół, szerszy niż bryła korzeniowa i mniej więcej tej samej głębokości. Do dołka dodaj dużo dobrze zmurszałego obornika lub kompostu ogrodowego. Zasyp ziemią ogrodową, dobrze ugnieć i podlej. Następnie można zastosować ściółkę z większej ilości obornika lub kompostu ogrodowego. Mocno przybij paliki.
Sadzenie drzewka Złotokap nie różni się od sadzenia innych małych drzew. Przed posadzeniem sprawdź jednak, czy będzie miało wystarczająco dużo miejsca, aby urosnąć do maksymalnej wysokości 7 metrów i rozłożystości 6 metrów. Aby uzyskać najlepsze kwiaty, wybierz stanowisko w pełnym słońcu. Drzewa te rosną dobrze w prawie pełnym gruncie, ale nie radzą sobie dobrze w warunkach zalania wodą. Najlepszą porą na sadzenie Złotokap jest okres od września do marca.
Aby uniknąć uszkodzeń, drzewo należy posadzić w odległości dwa razy większej niż wysokość budynku. Wykop dołek o szerokości dwukrotnie większej od istniejących korzeni i umieść drzewo w dołku na taką samą głębokość, na jakiej znajdowało się w pojemniku. Delikatnie ugnieć glebę wokół korzeni i dobrze podlej. Do otaczającej gleby wsyp kilka garści krwi, ryb i kości, a następnie delikatnie wmieszaj je za pomocą packi.
Przycinanie Złotokap.
Jest mało prawdopodobne, aby drzewo Złotokap wymagało przycinania przez całe życie, ale jeśli tak się stanie, najlepiej zrobić to w lipcu, gdy drzewo silnie rośnie. Zminimalizuje to ryzyko wystąpienia infekcji grzybiczych atakujących rany po przycinaniu.
Problemy ze Złotokap.
Złotokapy są stosunkowo bezproblemowe, choć mogą być podatne na grzyby. Mogą też cierpieć z powodu mączniaka.
Czasami Złotokap kwitnie bardzo obficie w jednym roku, a w następnym mniej obficie. Jest to całkowicie normalne i nie ma się czym przejmować.
Wskazówki dotyczące zakupu drzew Złotokap.
- Złotokap można znaleźć w centrach ogrodniczych lub kupić w Internecie.
- Rozmiary mogą być różne, dlatego sprawdź ostateczny rozmiar wybranej odmiany.
- Jeśli masz dzieci lub zwierzęta domowe, może to nie być odpowiedni wybór dla Ciebie.
Zobacz też:Jak pielęgnować imbir?
Jak Wyhodować Złotokap Z Nasion?
Aby wyhodować Złotokap z nasion, należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:
- Nasiona Złotokap najlepiej zbierać, gdy strąki są brązowe, ale jeszcze nie całkiem otwarte. Połowa września to zwykle odpowiedni czas, ale zależy to od lokalnych warunków pogodowych.
- Nasiona mają bardzo twardą powłokę, która musi się przebić, aby nasiona mogły urosnąć. Aby to zrobić, należy napełnić mały słoik lub kubek ciepłą, ale nie wrzącą wodą. Jeśli parzy cię w usta, to znaczy, że jest za gorąca, 23°C jest w sam raz. Dodaj nasiona do ciepłej wody i pozostaw je do namoczenia na 24 godziny.
- Po namoczeniu zbadaj nasiona. Wiele z nich powinno znacznie spuchnąć, do około trzykrotności ich pierwotnej wielkości. Te nasiona są tymi, które należy wybrać. Wyrzuć pozostałe lub spróbuj namoczyć je ponownie w nieco cieplejszej wodzie.
- Wypełnij doniczkę 8 cm dobrej jakości kompostem uniwersalnym i pozwól jej moczyć się w płytkiej tacce z wodą przez pół godziny. Wyjmij ją z wody. Za pomocą ołówka zrób w kompoście cztery równe otwory o średnicy 2 cm. Wrzuć do każdego z nich jedno nasiono i przykryj kompostem.
- Umieść doniczkę w chłodnym miejscu ciemnym lub jasnym w temperaturze około 15°C – 20°C. Nie pozwól, aby temperatura wzrosła znacznie powyżej tej wartości. Chłodny parapet, nieskierowany w stronę słońca, będzie zazwyczaj odpowiedni. Unikaj umieszczania doniczek nad kaloryferem.
- Nasiona potrzebują zazwyczaj trzech do czterech tygodni, aby wykiełkować i pojawić się nad powierzchnią kompostu. Jak tylko pojawią się siewki, należy przenieść doniczkę do chłodnego, jasnego i przewiewnego miejsca na parapecie. Utrzymuj doniczkę w stanie lekko suchym, ale podlewaj ją dobrze, gdy górne 3 cm jest suche.
- Późną wiosną przenieś doniczki na zewnątrz, ale nie wystawiaj ich na mróz. Podlewaj jak wyżej. Gdy sadzonka osiągnie dwukrotną wysokość doniczki, przenieś ją do nowej, większej doniczki o szerokości około 12 cm. Przesadzić ponownie, gdy doniczka zacznie się ukorzeniać.
- Drzewo można posadzić w docelowym miejscu po około 2 i pół roku od zasadzenia nasion. Należy to zrobić w połowie maja, aby drzewo miało około sześciu miesięcy czasu na wzrost na zewnątrz przy dobrej pogodzie. Młode drzewo należy przez kilka tygodni hartować przed wysadzeniem.
- Przez pierwsze lato na zewnątrz upewnij się, że drzewo jest dobrze nawodnione w suchych okresach, ale nie zalewaj go wodą.
Jak bardzo trująca jest Złotokap?
Wszystkie części Złotokap pospolitego są bardzo trujące, ale nasiona przypominające groch są szczególnie atrakcyjne dla dzieci. W przypadku spożycia mogą one powodować mdłości i wymioty, a w dużych dawkach 15 nasion lub więcej mogą być śmiertelne.
Rozmnażanie złotego drzewa łańcuchowego
Można pobrać sadzonki korzeniowe, z małych, nowych korzeni; sadzonki liściowo-pączkowe, czyli sadzonki z przyrostu sezonowego, które zawierają liść i pąk; lub szczepienie biczowe, polegające na łączeniu świeżo ściętej łodygi Złotokap z ustalonym korzeniem.
Zobacz też:Owies uprawa
Doniczkowanie i przesadzanie Złotkap.
Złotokap jest dobrą rośliną do uprawy w pojemnikach, ponieważ jego korzenie nie są inwazyjne. Upewnij się, że pojemnik ma odpowiedni drenaż i użyj mieszanki doniczkowej przeznaczonej dla drzew. Najlepiej nie sadzić go w pobliżu stawu lub ogrodu jadalnego, ponieważ jego trujące korzenie mogą wydzielać toksyny do wód gruntowych i gleby.
Przezimowanie złotokap.
Złotokap jest podatne na tzw. oparzenia słoneczne, czyli przemarzanie części kory i gałęzi. W czasie trudnych zim mogą one ulec pewnym uszkodzeniom, a owinięcie pnia kupioną w sklepie folią do zabezpieczania drzew pomoże je ochronić.
To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową. Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!