Jak pozbyć się grzybów z trawnika

Choroby grzybicze trawnika przybierają różną postać od martwych, brązowych plam po bardzo widoczne plamy, nitki, pierścienie lub same grzyby.

Gy już pojawią się na Twoim podwórku, choroby grzybicze trawnika mogą być trudne do wyleczenia.

 

Na szczęście, odpowiednie praktyki pielęgnacji trawnika mogą w znacznym stopniu przyczynić się do zapobiegania i leczenia, a w ciężkich przypadkach, środki grzybobójcze może pomóc wyeliminować zarodniki, aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu.

 

Oto kilka wskazówek dotyczących zapobiegania i leczenia chorób grzybiczych trawnika.

Jak zwalczyć grzyby na trawniku?

Najlepszym sposobem radzenia sobie z chorobami i grzybami trawnika jest zapobieganie im w pierwszej kolejności. Niektóre z najlepszych metod kontroli grzyba na trawniku, jest utrzymać chorobę z dala, co obejmuje:

 1. Prawidłowe podlewanie. Nadmierne podlewanie może powodować powstawanie pleśni i grzyba. Po założeniu trawnika należy podlewać głęboko, ale rzadziej. Trawa potrzebuje tylko około 2,5 cm wody tygodniowo. Podlewaj na początku dnia, aby trawa mogła wyschnąć na słońcu; mokra trawa jest bardziej podatna na grzyby.
 2. Należy regularnie kosić trawę, ale nie należy przycinać źdźbeł zbyt krótko. Zbyt krótka trawa jest bardziej podatna na choroby.
 3. Sprzątaj śmieci z podwórka. Pozostawienie stosów liści, gałęzi i innych zanieczyszczeń tworzy idealne podłoże do rozwoju grzybów.
 4. Popraw drenaż. Jeśli masz nisko położone obszary lub miejsca, które nie odprowadzają dobrze wody, napraw je, aby woda nie gromadziła się i nie powodowała problemów.
 5. Zbadaj glebę. Czasami problem wynika z równowagi składników odżywczych w glebie, a zmiana lub dostosowanie sposobu odżywiania może go rozwiązać.
 6. Zapobiegaj rozprzestrzenianiu się choroby poprzez czyszczenie narzędzi. Wyczyść wszystkie narzędzia do pielęgnacji trawnika, w tym ostrza kosiarki, grabie i łopaty mieszaniną wody i środków czyszczących, aby zabić wszelkie zarodniki, które mogą się tam ukrywać, czekając, aby spowodować problem.

Jaki jest naturalny środek na grzyba trawnika?

Stosowanie zabiegów organicznych takich jak słaby roztwór sody oczyszczonej – może pomóc w przypadku małych plam grzyba.

 

Jeśli wszystko inne zawiedzie, poszukaj środka grzybobójczego najlepiej organicznego, który jest przeznaczony specjalnie na daną chorobę trawnika.

Grzyby na trawniku czym jest?

Grzyb Rhizoctonia może być obecny w glebie przez pewien czas, zanim objawi się jako choroba brunatnych plam.

 

Grzyb ten zimuje w trawie trawnikowej lub w glebie pod nią w postaci ciałek grzybów zwanych sklerotiami i może przetrwać przez wiele lat, dopóki warunki nie będą odpowiednie warunki do rozwoju.

 

Rhizoctonia najprawdopodobniej wywoła brunatną plamistość w okresie wysokich temperatur i wysokiej wilgotności powietrza w połowie lub pod koniec lata, gdy temperatury w nocy utrzymują się na poziomie powyżej 20℃, a temperatury w ciągu dnia rutynowo osiągają 27℃ lub więcej stopni.

 

Okresy deszczowej pogody, kiedy powietrze jest nasycone wilgocią, również sprzyjają pojawieniu się choroby.

Zobacz też:Kiedy siać pomidory. Terminy, Uprawa w doniczce i szklarni.

Dlaczego rosną grzyby na trawniku?

Te grzyby wyskakujące na twojej posesji najprawdopodobniej dlatego, że nawożą twój trawnik, ponieważ grzyby rozkładają drewno i inne martwe materiały roślinne na składniki odżywcze, które inne rośliny mogą wykorzystać.

 

Wiele gatunków grzybów jest połączonych z drzewami, krzewami i bylinami poprzez korzenie, co naukowcy nazywają Mykoryza.

 

Rośliny drzewiaste dostarczają grzybom cukrów, a grzyby pozwalają minerałom występować w formie dostępnej dla roślin.

Grzyby na trawniku przyczyny.

W sumie trawnik zawsze jest pełen grzybów i zarodników, niektórych nieszkodliwych, a niektórych problematycznych. Najczęstsze przyczyny chorób grzybiczych trawnika to:

 • Susza.
 • Niewłaściwe koszenie zwłaszcza zbyt niskie koszenie.
 • Zbita gleba.
 • Nadmierne podlewanie.
 • Zbyt duża ilość nawozu lub stosowanie niewłaściwego rodzaju.
 • Niewłaściwy rodzaj trawy dla danego podwórka
 • Warunki pogodowe w szczególności temperatura i wilgotność.

Jak rozpoznać choroby grzybicze trawnika?

Oznaki, że trawnik może mieć chorobę grzybiczą obejmują:

 1. Brązowa plama martwej trawy na trawniku.
 2. Brązowa plama obumarłej trawy na trawniku.
 3. Białe, żółte lub brązowe plamy, lub pierścienie, których średnica rośnie.
 4. Cienkie plamy postrzępionych, zniekształconych lub odbarwionych źdźbeł trawy.
 5. Szare, czarne, czerwone, pomarańczowe lub fioletowe plamy na źdźbłach, lub łodygach.
 6. Szare, czarne lub różowe proszkowate, lub nitkowate powłoki na i wokół źdźbeł trawy.
 7. Obszary zaciemnionej, mokrej, śluzowatej lub tłustej trawy.

Czy trawa może wyzdrowieć z powodu grzyba?

W większości przypadków trawa wyzdrowieje, ale może to potrwać od dwóch do trzech tygodni. Inokulum grzyba utrzymuje się w glebie przez nieograniczony czas i nie ma sposobu na wyeliminowanie go całkowicie z trawnika.

 

Grzyb lubi dłuższe okresy wilgotności, dlatego nie należy podlewać trawnika wieczorem, ponieważ woda na liściach utrzymuje się przez całą noc.

Zobacz też:Kiedy i jak siać trawę?

Pojedyncze grzyby na trawniku?

Każdy widoczny grzyb jest wyraźnym znakiem, że jest problem z grzybami. Jeśli zauważysz choćby jednego grzyba. Twój trawnik ma grzyba.

 

Przebarwienia na źdźbłach trawy – wiele grzybów atakuje źdźbła trawy pojedynczo. Zwracaj uwagę na zarodniki, przebarwienia, zmiany chorobowe i inne zmiany na źdźble trawy.

Grzyby na trawniku czy są trujące?

Te dzikie grzyby rosnące na twoim podwórku mogą być toksyczne. Zatrucie grzybami jest realne i może spowodować niewydolność wątroby.

 

Uważaj na niektóre rodzaje dzikich grzybów, które mogą być niebezpieczne, w tym najbardziej powszechne grzyby białe kapeluszowe.

Dziwne grzyby w ogrodzie?

Jeśli w glebie jest nadmiar wilgoci spowodowany nadmiernym nawadnianiem lub słabym drenażem, zwłaszcza w miejscach zacienionych, grzyby będą mogły się rozwijać, ponieważ są to dla nich idealne warunki.

 

Im więcej źródeł pożywienia dostępnych dla tych dziwnych grzybów np. organiczne odpady, tym większe będą one rosły.

Choroby grzybowe trawnika.

Istnieje całkiem sporo chorób grzybiczych, które mogą wpływać na trawniki, ale zazwyczaj są one dość wyspecjalizowane, ukierunkowane na określone rodzaje trawników, w określonych porach roku, w określonych warunkach. Na przykład:

 

Brunatna plamistość uderza podczas gorącej, wilgotnej pogody.

 

Przed rozpoczęciem leczenia trawnika ważne jest nie tylko ustalenie, czy trawnik rzeczywiście jest dotknięty chorobą grzybiczą, ale także zidentyfikowanie samego grzyba.

 

Wszystkie środki grzybobójcze nie są takie same, a niektóre choroby można łatwo wyleczyć, wprowadzając zmiany w pielęgnacji trawnika.

Grzyby na trawniku czy wapno pomoże?

Stosowanie wapna na podwórku to prosty sposób na zwiększenie zawartości składników odżywczych i pobudzenie bujnego wzrostu. Samo wapno nie pozbędzie się grzybów z trawnika.

 

Można jednak ręcznie usunąć widoczne fragmenty grzybów i użyć wapna, aby pomóc trawnikowi szczelnie wypełnić jego powierzchnię, dzięki czemu grzyby nie będą się na niej pojawiać.

Zobacz też:Jak i kiedy sadzić Prusznik. Uprawa , Przycinanie i rozmnażanie.

Czy soda oczyszczona zabije grzyba na trawniku?

Naukowo znana jako wodorowęglan sodu, jest skutecznym i bezpiecznym środkiem grzybobójczym stosowanym w leczeniu różnych chorób grzybiczych, takich jak mączniak rzekomy.

 

Ponadto, zarodniki grzybów są eliminowane, ponieważ soda oczyszczona pozostawia alkaliczne pozostałości na powierzchni roślin.

Zalety:

 • Jest ekologiczny i przyjazny dla środowiska.
 • Jest tańszy od komercyjnych środków grzybobójczych i doskonale spełnia swoje zadanie.
 • Zapobiega rozwojowi pleśni na roślinach.

Wady:

 • Sód, może w niektórych przypadkach spalić korzenie, liście i inne części roślin.
 • Konsekwentne stosowanie sody oczyszczonej na roślinach, może powodować gromadzenie się wodorowęglanów w glebie, ma to wpływ na składniki odżywcze gleby, co prowadzi do wolniejszego wzrostu roślin.

Czy grzyby na trawniku mogą zaszkodzić zwierzętom domowym?

Zwierzęta domowe są znane z tego, że zjadają grzyby na podwórkach i podczas spacerów.

 

Podczas gdy 99% grzybów jest mało toksycznych lub nie ma żadnej toksyczności, ten 1%, który jest wysoce toksyczny, może powodować zagrażające życiu problemy u zwierząt domowych.

 

Zachowaj szczególną ostrożność, aby trzymać zwierzęta z dala od miejsc, w których mogą rosnąć grzyby.

Kiedy należy zastosować środek grzybobójczy na trawnik?

Zalecamy rozpoczęcie aplikacji środków grzybobójczych na trawnik, gdy niskie temperatury w nocy wzrosną do 20°C. Zazwyczaj aplikacje zapobiegawcze wykonuje się w odstępach od 14 do 30 dni, w zależności od rodzaju środka grzybobójczego.

 

Dostępnych jest wiele środków grzybobójczych, które zapobiegają powstawaniu brunatnej plamy i innych chorób trawnika.

Czy biały ocet zabija grzyby?

Biały ocet w butelce z rozpylaczem dodaj jedną część białego octu do 4 części wody. Wstrząśnij i rozpyl bezpośrednio na grzyby.

 

Kwas octowy jest aktywnym składnikiem octu i jest bardzo skuteczny w usuwaniu grzybów ogrodowych.

 

Zachowaj jednak ostrożność podczas stosowania tej metody, ponieważ ten środek grzybobójczy może również zabić Twoje rośliny i trawę.

Czy można zastosować zbyt dużą ilość środka grzybobójczego na trawniku?

Nadmierna ilość środka uszkodzi rośliny i może je zabić. Jednakże, jeśli środki grzybobójcze zostaną zastosowane wystarczająco szybko, mogą powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby i pomóc roślinom odzyskać siły po jej wystąpieniu.

 

Fungicydy nie kontrolują również ani nie zapobiegają uszkodzeniom trawy lub roślin powodowanym przez owady.

Zobacz też:Jak i Kiedy Sadzić Czosnek. Uprawa, Nawożenie i Zbiory.

Czy należy podlewać trawnik po zastosowaniu fungicydu?

Fungicydy kontaktowe to środki grzybobójcze, które pozostają na liściach rośliny w przypadku trawnika, są to liście trawy i zwalczają infekcje grzybicze, tworząc ochronną powłokę na liściach.

 

Oznacza to, że należy unikać podlewania trawy po zastosowaniu fungicydu kontaktowego.

Skąd wiadomo, że trawnik jest zdrowy?

Zdrowe trawniki zachowują swój kształt po nadepnięciu, nie łamią się ani nie pękają i są elastyczne. Niezdrowe trawniki mają sztywne źdźbła, które rozpadają się po nadepnięciu lub dotknięciu, a także zachowują ślady stóp po przejściu.

 

Grzyby często pojawiają się po okresach nadmiernej wilgotności. Oznacza to, że gleba jest aktywna i zdrowa.

 

Większość grzybów trawnikowych to dobry znak, że gleba pod powierzchnią jest zdrowa. Grzyby żywią się rozkładającym się materiałem roślinnym, rozkładając go stopniowo w procesie odżywiania i trawienia, przekształcając go ostatecznie w materiał zwany próchnicą.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!