Spis Treści
Chociaż rdestowiec japoński wygląda jak bambus i czasami jest określany jako bambus amerykański, bambus japoński lub bambus meksykański, nie jest bambusem. Choć nie jest prawdziwym bambusem, nadal zachowuje się jak bambus.
Rdestowiec japoński może być bardzo inwazyjny. Jest również podobny do bambusa, ponieważ metody zwalczania rdestowca japońskiego są prawie takie same jak metody zwalczania bambusa.
Jak pozbyć się rdestowca azjatyckiego?
Cięcie rdestowca usuwa jedynie część nadziemną i służy jedynie pobudzeniu kłączy znajdujących się pod ziemią. W niektórych przypadkach cotygodniowe koszenie może w końcu pozbawić roślinę wystarczających rezerw, aby ją zabić. Najlepszym sposobem zwalczania jest połączenie cięcia i stosowania herbicydów.
Co to jest rdestowiec japoński?
Rdestowiec japoński jest rośliną zielną wieloletnią, co oznacza, że na zimę zasycha w ziemi, a wiosną kiełkuje na nowo. Może urosnąć średnio od 90 cm do 2,4 m wysokości i ma krzaczasty wygląd. Liście są średnio zielone, a pod koniec lata pojawiają się małe, biało-zielone kwiaty.
Zobacz też:Gdzie sadzić rodgersję?
Rozpoznawanie rdestowca japońskiego
Rdestowiec japoński należy do rodziny gryczanowatych. Preferuje słoneczne, wilgotne miejsca, takie jak brzegi rzek, pobocza dróg, trawniki i ogrody. Roślina ta przywędrowała z Japonii do Wielkiej Brytanii, a następnie do Ameryki Północnej w XIX wieku jako roślina ozdobna. Ludzie, którzy jako pierwsi ją zasadzili, mogły przyciągać jej masy kwiatów, liście w kształcie serca i bambusopodobne łodygi. Wkrótce jednak chwast rozprzestrzenił się po wielu regionach.
Łodygi
Powierzchownie przypomina bambus. Połączone, puste w środku łodygi mają wiele czerwonych lub fioletowych węzłów, do których przyczepione są liście. Poza tym łodygi są gładkie, jasnozielone i często pokryte ciemniejszymi plamkami lub smugami. Fragmenty łodygi z liśćmi wydają się zygzakować od węzła do węzła i tworzą gęste zarośla.
Liście
Z węzłów wzdłuż łodygi wyrastają liczne naprzemianlegle ułożone liście o kształcie łopatkowatym lub sercowatym, przy czym dolne liście są często zrzucane w miarę wzrostu rośliny. Liście rdestowca japońskiego mogą mieć do 15 cm długości i mają kwadratową podstawę. Liście rdestowca olbrzymiego lub hybrydowego są znacznie większe, osiągają długość do 30 cm i mają zaokrągloną podstawę.
Kwiaty
Późnym latem z węzłów wyrastają białe lub jasnozielone kiście kwiatów. Palczaste grona mają od 7 cm do 10 cm długości i składają się z kilkudziesięciu pięciopłatkowych, aromatycznych kwiatów.
Zobacz też:Jak pielęgnować imbir?
Nowe pędy
Młode pędy, pojawiające się wczesną wiosną, są intensywnie czerwone lub purpurowe i zakończone licznymi, bruzdowanymi liśćmi, które są wyraźnie trójkątne.
Rdestowiec japoński nie ma tendencji do inwazji na obszary zalesione. Zamiast tego zazwyczaj korzysta z obszarów naruszonych przez człowieka — obszarów, które nie tylko zapewniają dużo światła słonecznego, ale także kruchą lub łamliwą glebę dla jego inwazyjnych korzeni.
Kiedy usuwać rdestowiec japoński
Właściwy termin zwalczania rdestowca japońskiego zależy od strategii, jaką zastosujesz. Poważne infestacje będą wymagały wielokrotnych ataków w ciągu roku.
- Duszenie: Wiosna
- Cięcie: Przez całe lato
- Wykopywanie: W każdej chwili, zwłaszcza tuż przed zastosowaniem techniki zadymiania.
- Herbicyd: Lato lub wczesna jesień
Oddziaływanie
Rdestowiec japoński szybko się rozprzestrzenia, tworząc gęste zarośla, które wypierają i zacieniają rodzimą roślinność. Zmniejsza to różnorodność gatunków, zmienia naturalne ekosystemy i negatywnie wpływa na siedliska dzikich zwierząt. Ziemia pod zaroślami rdestowca ma tendencję do słabego porastania innymi roślinami.
Taka goła gleba jest bardzo podatna na erozję, co stanowi szczególne zagrożenie dla obszarów nadrzecznych. Raz zasiedlone populacje rdestowca japońskiego są niezwykle trwałe i trudne do wyplenienia.
Zobacz też:Jak sadzić rododendrony?
Zapobieganie i zwalczanie
Podobnie jak większość roślin inwazyjnych, rdestowiec japoński może szybko zasiedlić zaburzone ekosystemy. Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania jego kolonizacji jest zadbanie o to, by zniszczone siedliska zostały rekultywowane rodzimą roślinnością, zanim rdestowiec zdąży się w nich zadomowić.
Zwalczanie mechaniczne
Pojedyncze młode rośliny mogą być wyrywane ręcznie, w zależności od warunków glebowych i rozwoju korzeni. Jeśli nie zostanie usunięty cały system korzeniowy, może dojść do ponownego rozkrzewienia. W przypadku małych, początkowych populacji, wykraczających poza pojedyncze rośliny, lub na obszarach wrażliwych ekologicznie, gdzie nie można stosować herbicydów, skutecznym środkiem zwalczania może być karczowanie.
Wszystkie części usuniętych roślin powinny być zapakowane w worki i usunięte w bezpieczne miejsce. Najlepiej jest nie kosić rdestowców ani nie przycinać ich za pomocą przycinarek do chwastów, ponieważ kawałki rośliny mogą łatwo się przemieszczać i ponownie rozsiewać, rozprzestrzeniając się, a nie zwalczając roślinę.
To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową. Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!