Jak sadzić i uprawiać cukinię?

Cukinia jest podstawową rośliną ogrodową, która rośnie bardzo szybko. W szczycie sezonu każda roślina może wyprodukować kilka kabaczków dziennie! Nie oznacza to jednak, że są one bezproblemowe.

 

 

Czy jest już za późno na sadzenie cukinii?

Można ją sadzić w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego, pod warunkiem, że przewidywana liczba dni bez przymrozków przekracza liczbę dni do osiągnięcia dojrzałości. Może się zdarzyć, że nie będziesz w stanie zebrać plonów cukinii przez kilka tygodni, jeśli dni do dojrzałości są bliskie pierwszym przymrozkom.

 

 

Pielęgnacja Cukinii.

Upewnij się, że rośliny cukinii otrzymują co najmniej 5 cm wody tygodniowo. Jeśli nie ma wystarczających opadów, należy uzupełnić podlewanie ręczne. Podlewaj rośliny poniżej liści za pomocą węża zraszającego lub w inny sposób, ponieważ podlewanie za pomocą zraszacza może spowodować rozwój mączniaka rzekomego.

 

 

Wymagania świetlne cukinii.

Cukinia potrzebuje pełnego słońca co najmniej 6 do 8 godzin i stale wilgotnej gleby o dużej zawartości materii organicznej. Niektóre odmiany cukinii są odmianami pnącymi, które wymagają kratki lub dużo miejsca do rozrastania się.

 

 

Czy cukinia może być zbyt mocno nasłoneczniona?

Podczas gdy lubiące słońce warzywa, takie jak pomidory, bakłażany, papryka, kabaczek, arbuz, ogórek i cukinia nie rozwijają się w warunkach silnego cienia, ja unikam uprawy ich w pełnym, bezpośrednim słońcu ponad 7 godzin dziennie, ponieważ wysusza ono glebę.

 

cukinia uszkodzone liscie

Czy cukinia może rosnąć w cieniu?

Podczas gdy popularne rośliny letnie, takie jak pomidory i cukinia, rozwijają się w gorącym słońcu, rośliny owocowe po prostu nie będą dobrze rosły w zacienionym ogrodzie.

 

Zobacz też:Jak pielęgnować Chamedora?

Jakie temperatury lubi cukinia?

Cukinia jest rośliną ciepłolubną, która nie toleruje mrozu ani ujemnych temperatur, dlatego najlepiej sadzić ją na początku lata, gdy temperatura wynosi co najmniej 21℃ lub więcej.

 

 

Wymagania glebowe cukinii.

Cukinia nie wymaga zbyt bogatej w składniki odżywcze gleby, ale najlepiej radzi sobie na glebach o dużej zawartości materii organicznej i pH około 6,5.

 

 

Jak przygotować glebę pod uprawę cukinii?

Przygotuj grządkę z dużą ilością materii organicznej, dodaj kilka cm starego kompostu, rozłóż go na grządce, a następnie obróć ją. Jeśli liście bladną lub rośliny wydają się słabe, należy nawozić cukinię dobrze wysuszonym kompostem lub zastosować dolistny oprysk płynnym nawozem, który zawiera dużo fosforu potrzebnego do produkcji owoców.

 

 

Wymagania nawozowe cukinii.

Idealny nawóz do cukinii z pewnością będzie zawierał azot, a także potas i fosfor niezbędne do zwiększenia produkcji owoców.

 

 

Kiedy należy nawozić cukinię?

Aby zmaksymalizować produkcję roślin cukinii, nawoź je przed posadzeniem w ziemi i ponownie, gdy rośliny mają zakwitnąć.

 

cukinia uprawa

Podlewanie cukinii.

Utrzymuj glebę równomiernie wilgotną. Daj cukinii 5 cm wody tygodniowo. Krytyczny czas na podlewanie przypada na okres rozwoju pąków i kwitnienia. Gdy rośliny się rozrosną, ściółkuj je słomą, sianem lub suszonymi liśćmi, aby zatrzymać wilgoć w glebie i powstrzymać chwasty.

 

Zobacz też:Jak uprawiać i pielęgnować Awokado?

Jak często trzeba podlewać cukinię?

Raz w tygodniu podlewaj obficie, nanosząc co najmniej 5 cm wody. Nie należy podlewać płytko, gleba musi być wilgotna na głębokości 10 cm.

 

 

Czy można przesadzić z podlewaniem cukinii?

Rośliny cukinii mogą ucierpieć z powodu zbyt obfitego deszczu lub nawadniania. Żółknięcie liści, znane również jako chloroza, może wystąpić u cukinii z kilku powodów, w tym z powodu zbyt dużej ilości wody.

 

 

Czy trzeba przycinać rośliny cukinii?

Kabaczek cukinii jest łatwy w uprawie, ale jego duże liście mogą szybko zająć miejsce w ogrodzie i uniemożliwić owocom dostęp do światła słonecznego. Chociaż nie jest to konieczne, przycinanie cukinii może pomóc złagodzić ten problem.

 

 

Kiedy należy przycinać cukinię?

Gdy rośliny cukinii zaczną zawiązywać owoce, od czterech do sześciu owoców na pnączu, można rozpocząć przycinanie cukinii. Zacznij od przycinania końcówek i kontynuuj przycinanie roślin w miarę potrzeb przez cały sezon wegetacyjny. Należy uważać, aby nie przycinać zbyt blisko rozwijających się owoców.

 

 

Czy cukinię można uprawiać na kratce?

Wbij metalowe paliki o wysokości 2 metrów lub drewniane słupki w ziemię na głębokość co najmniej 30 cm, aby zapewnić solidną ramę dla kratki. Wykop dołek dla cukinii kilka centymetrów przed kratką.

 

 

Jak długo trwa wzrost cukinii?

Potrzeba około dwóch miesięcy do zbiorów, można ją również wysiewać i zbierać wielokrotnie w ciągu sezonu wegetacyjnego.

cukinia chorob liscia

 

Czy można wyhodować cukinię z sadzonki?

Rozetnij cukinię ostrym nożem i usuń nasiona z jej środka. Nasiona powinny być w pełni uformowane z twardą okrywą nasienną; jeśli nasiona są jeszcze miękkie i małe, nie wykiełkują.

 

 

Czy można uprawiać cukinię w wodzie?

Rośliny cukinii potrzebują co najmniej sześciu godzin światła słonecznego dziennie, więc umieść pojemnik w miejscu w pełni nasłonecznionym. Potrzebują też dużo wody, więc ułatw sobie życie i umieść je w pobliżu źródła wody, jeśli możesz.

 

 

Czy rośliny cukinii mogą przetrwać mróz?

Cukinia nie toleruje mrozu ani niskich temperatur. Jeśli posadzisz cukinię trochę za wcześnie, użyj osłon rzędowych, aby chronić rośliny w nocy, gdy temperatura spadnie poniżej 15℃.

 

 

Czy rośliny cukinii powracają co roku?

Wiele roślin jadalnych powszechnie uprawianych w ogrodach warzywnych wymaga corocznego przesadzania. Rośliny takie jak cukinie i ogórki są znane jako jednoroczne, ponieważ ich naturalny cykl życia trwa tylko jeden sezon. Inne rośliny, takie jak czosnek i jarmuż, są roślinami dwuletnimi. Ich naturalny cykl życia trwa dwa lata.

 

Zobacz też:Prymulka i Pierwiosnek uprawa i pielęgnacja roślin.

Czy cukinia to warzywo, czy owoc?

Z botanicznego punktu widzenia, cukinia rodzaj kabaczka jest zdecydowanie owocem. Nie tylko ma nasiona i pochodzi z nasion, ale wyrasta z kwitnącej części rośliny cukinii.

 

 

Czy trzeba mieć dwie rośliny cukinii, aby uzyskać owoce?

Na początek warto zrozumieć, że cukinia i inne rośliny z rodziny kabaczkowatych są jednopienne, co oznacza, że produkują oddzielne kwiaty męskie i żeńskie na tej samej roślinie. Podczas gdy możesz mieć mnóstwo kwiatów, aby produkować owoce, musisz mieć zarówno męskie jak i żeńskie kwiaty w tym samym czasie.

 

 

Czy można jeść kwiat cukinii?

Kwiaty są jadalnym kwiatem rośliny cukinii. Jasnożółte, z białymi i zielonymi paskami, są smaczne zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu. Zarówno męskie, jak i żeńskie kwiaty cukinii mogą być zbierane i spożywane, przy czym samce są lepszymi kandydatami do zbierania, ponieważ tylko z samic wyrastają owoce.

 

Cukinia. Sadzenie rozsad cukinii do gruntu. Odmiany: soraya i astra.

Jak zwiększyć plony cukinii?

Im więcej zbierasz cukinii, tym bardziej są one płodne. Usuń wszystkie cukinie, które stały się przerośnięte, aby zachęcić je do dalszej produkcji. Stosowanie nadmiernej ilości nawozów w celu uzyskania obfitych plonów spowoduje jedynie zwiększenie rozmiarów rośliny cukinii.

 

 

Jakie części cukinii są jadalne?

Owoce, liście i kwiaty rośliny cukinii są jadalne. Większość ludzi zna owoce cukinii, które są często używane w różnych daniach warzywnych. Ale owoc nie jest jedyną jadalną częścią rośliny.

 

 

Jak zbierać cukinię?

Około 45-55 dni po posadzeniu powinieneś zauważyć, że twoje rośliny zaczynają kwitnąć. Upewnij się, że patrzysz pod dużymi liśćmi, ponieważ cukinia łatwo się chowa. Wczesne, małe kabaczki 15 cm są najbardziej delikatne i smaczne, a częste zbieranie może prowadzić do większych zbiorów.

 

 

Jak smakuje kwiat cukinii?

Są to jadalne kwiaty kabaczka i zazwyczaj występują w odcieniach żółci i pomarańczy. Kwiaty kabaczka są miękkie, delikatne i smakują łagodnie jak sam kabaczek.

 

 

Czy cukinia nadal będzie rosła, jeśli odpadnie jej kwiat?

Jeśli żeńskie kwiaty są słabo zapylone lub w ogóle nie są zapylone, kwiaty odpadają i nie ma owoców. Czasami młode owoce zaczynają rosnąć, ale jeśli zapylenie było słabe i młode, owoce nie rozwijają nasion, roślina usuwa owoce.

 

 

Dlaczego moja cukinia kwitnie, ale nie produkuje?

Może to być spowodowane brakiem zapylaczy lub po prostu tym, że zapylacze nie przemieszczają się między kwiatami i nie przenoszą pyłku. Większość popularnych roślin ogrodowych produkuje kwiaty, które mają męską i żeńską część w jednym. Rozwiązaniem Twojego dylematu jest ręczne zapylenie żeńskich kwiatów przez samce.

 

 

Cukinia umiera dlaczego?

Jeśli masz więdnące liście cukinii, to prawdopodobnie jest to omacnica prosowianka. Kiedy się wylęgną, larwy powodują żółte liście na cukinii i cukinia nagle umiera. Jeśli zauważysz, że Twoja cukinia umiera, sprawdź, czy pod liśćmi nie ma śladów omacnicy. Jeśli znajdziesz więdnące liście cukinii, prawdopodobnie omacnica jest obecna w łodydze.

 

 

Jak uratować umierającą roślinę cukinii?

Przykryj uszkodzone części łodygi kilkucentymetrową warstwą ziemi i podlej podstawę rośliny. Podlewaj regularnie, aby roślina nie uschła. Gdy szkodniki opuszczą roślinę, może ona odżyć, a żółte już liście powinny wrócić do normalnego stanu.

 

Zobacz też:Rośliny Peperomia: Pielęgnacja i wskazówki dotyczące uprawy

Dlaczego liście mojej cukinii żółkną i obumierają?

Cukinia lubi glebę o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym pH 6,5-7,0. Rośliny cukinii są ciężkostrawne, więc wszelkie niedobory manganu, siarki lub żelaza mogą powodować żółknięcie młodszych liści, stopniowo postępujące i wpływające na bardziej dojrzałe liście.

 

 

Czy należy obcinać martwe liście cukinii?

Podczas przycinania liści cukinii nie należy usuwać wszystkich liści. Zachowaj kilka liści na łodydze, w tym węzły liściowe w pobliżu ostatniego owocu, który chcesz zachować. Możesz również odciąć wszystkie martwe lub brązowe liście, które mogą być obecne. Nie obcinaj żadnych łodyg, ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia choroby.

 

 

Co zabija moje rośliny cukinii?

Larwy omacnicy prosowianki, znanej również jako omacnica prosowianka, zagłębiają się w pędy cukinii i innych roślin dyniowatych, takich jak dynia i ogórek. Po dostaniu się do wnętrza winorośli larwa żeruje przez cztery tygodnie, niszcząc tkankę roślinną i często zabijając roślinę.

 

 

Dlaczego łodygi mojej cukinii gniją?

Gnicie korzeni cukinii jest powodowane przez żyjące w glebie patogeny z rodzajów Pythium i Phytophthora. Rośliny są podatne na gnicie, gdy są posadzone zbyt głęboko lub gdy gleba wokół korzeni pozostaje nasycona przez długi czas.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!