Jak uprawiać Eustoma

Eustoma dopiero od niedawna cieszy się popularnością jako roślina doniczkowa. Prawdopodobnie dopiero od dziesięciu lat są one w ogóle dostępne, a od pięciu lat stały się szerzej dostępne.

 

Sprzedawane jako kwitnące rośliny doniczkowe, można je znaleźć obok takich gwiazd jak kalanchoe prawidłowo uprawiane, eustoma cechy duże, delikatne wyglądające kwiaty w różnych kolorach i będzie kwitnąć obficie z zajęty roślin przez kilka miesięcy.

 

 

Kiedy sadzić eustomie?

Eustoma rośnie powoli, często osiągając dojrzałość po około pięciu do sześciu miesiącach. Roślinę najlepiej uprawiać z nasion, zaczynając późnym latem, a do pełnego rozkwitu dojdzie następnej wiosny, gdy wybuchnie trzepoczącymi, warstwowymi kwiatami.

 

 

Czy eustoma jest trudny w uprawie?

Eustoma to bylina z ciepłej strefy klimatycznej często uprawiana jako roślina jednoroczna, która zyskała reputację nieco wybrednej i trudnej w uprawie. Roślinę najlepiej uprawiać z nasion, zaczynając późnym latem, a do pełni kwitnienia dojdzie następnej wiosny, kiedy to wybuchnie trzepoczącymi, warstwowymi kwiatami w doniczce.

eustoma kwiaty na polu

 

Czy eustoma to roślina jednoroczna, czy wieloletnia?

Jest to delikatna bylina, która zazwyczaj uprawiana jest jako roślina jednoroczna.

Zobacz też:Jaśmin Poradnik jak uprawiać i pielęgnować.

 

Czy eustoma lubi słońce?

Potrzebują słońca, aby kwiaty mogły powstać, ale nie tolerują pełnego gorącego słońca przez cały dzień. Nie lubią, gdy temperatura na zewnątrz wieczorem spada poniżej -8 stopni, więc warto zwrócić na to uwagę, gdy temperatura się ochładza. Sadzić je w maju do czerwca.

 

 

Czy można uprawiać eustoma w doniczkach?

Czy lato jest suche lub mokre, gorące lub zimne. Świetnie nadaje się do uprawy w pojemnikach i doniczkach.

 

eustoma lisc

Eustoma gleba i pH.

Eustoma powinien być uprawiany w glebie wolnej od chorób, o średniej zawartości składników odżywczych i pH od 6,5 do 7,2. Eustoma preferuje podłoża o wysokim pH.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Komarzycy- niezbędne informacje

 

Jak nawozić eustoma?

Kwiaty eustomie potrzebują stałego dopływu składników pokarmowych, aby wytworzyć dobrze rozgałęzione rośliny o obfitych kwiatach. Wybierz nawóz do kwiatów zawierający półtora raza więcej potasu niż azotu i stosuj go zgodnie z zaleceniami na opakowaniu przez cały okres wzrostu rośliny.

 

 

Podlewanie eustoma.

Najlepsze ulistnienie i najwięcej kwiatów uzyskasz, uprawiając rośliny w pełnym słońcu, w wilgotnej, ale nie mokrej glebie. Pozwól ziemi do wyschnięcia między podlewaniami. Przy każdym podlewaniu zasilaj eustoma zrównoważonym nawozem rozpuszczalnym w wodzie.

 

 

Jak długo utrzymują się kwiaty eustoma?

Znany również jako dzwonek teksański, eustoma pochodzi ze stanów zjednoczonych i kwitnie na biało, niebiesko, różowo i fioletowo. Jeśli odpowiednio się o nie dba, utrzymują się od siedmiu do dziesięciu dni.

 

eustoma lodyga i kwiat

Jak dbać o kwiaty eustoma?

Eustoma dobrze rozwija się w jasnym, pośrednim świetle. Nie lubią intensywnego ciepła, które może ograniczyć kwitnienie, dlatego w lipcu i sierpniu nie należy wystawiać ich na ostre letnie słońce. W zimie dopuszczalne jest więcej światła.

 

Podlewanie w sezonie wegetacyjnym podlewaj często, pozwalając glebie przeschnąć między podlewaniami.

 

Lisianthus flower - grow & care (Eustoma Amazing cut-flower)

Czy eustoma przetrwa zimę?

Nie przetrwają zimy poniżej -3℃, podobnie jak pelargonie. Tak więc nasze długie, mroźne zimy to dla nich zdecydowanie za dużo.

 

Zobacz też:Funkia jak dbać o roślinę?

Rozmnażanie eustoma.

Większość hodowców nie przechowuje roślin eustoma z jednego sezonu na drugi. Jednak można je rozmnażać z nasion lub z sadzonek łodygowych młodych roślin bez żadnych problemów. Nasiona będą kiełkować tylko w bezpośrednim świetle słonecznym i ciepłej temperaturze między od 22°c do 25°c.

 

 

Rozmnażanie eustoma z sadzonek ciętych.

Idealnym czasem na rozmnażanie przez sadzonki jest wczesna wiosna. Szukajcie łodyg, które mają zdrowe pędy i odetnijcie pierwsze 5 cm do 8 cm czystym i ostrym nożem. Zanurz sadzonkę w hormonie ukorzeniającym, a następnie umieść ją w świeżej ziemi doniczkowej. Umieść sadzonkę w jasnym miejscu i regularnie ją podlewaj.

 

 

Czy można uprawiać eustoma z nasion?

Wyhoduj swojego eustoma z nasion, wszystkie nasze odmiany eustoma są dostarczane jako nasiona granulowane. Duży wybór nasion eustoma na kwiat cięty, do pojemników, na obwódki i do roślin doniczkowych.

 

 

Jak zachować moje nasiona kwiatów na przyszły rok?

Wykonaj następujące kroki:

  1. Wytnij głowę kwiatu nożyczkami lub nożem.
  2. Zbierz dojrzałe nasiona z główki kwiatu i umieść je na papierze woskowanym.
  3. Pozostaw nasiona do wyschnięcia na około tydzień.
  4. Oczyść nasiona, usuwając z nich łupiny lub strąki.
  5. Umieść nasiona w kopercie i zaklej.
  6. Wysiej nasiona na wiosnę.

 

Sadzenie eustoma z sadzonek.

Poszukajcie sadzonek, u których zaczynają rozwijać się pąki, aby upewnić się, że kwiaty są w drodze. Rozstaw sadzonki eustoma w odległości około 15 cm od siebie. Większość eustoma rośnie wysoko, a rozstawienie roślin blisko siebie pomaga im wspierać się nawzajem podczas wzrostu.

 

Zobacz też:Rododendrony i azalie: jak sadzić, uprawiać i pielęgnować

Dlaczego mój eustoma umiera?

Niestety eustoma są znane z tego, że cierpią na grzybicę korzeni, która objawia się żółknięciem liści i zapadaniem się roślin obumieraniem. Ewentualna inwazja owadów będzie drugorzędna i nie będzie powodem obumierania roślin.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!