Pielęgnacja Nachyłek – Jak uprawiać i dbać o roślinę nachyłka

Nachyłek może być tym, czego potrzebujesz, jeśli szukasz trwałego letniego koloru po tym, jak większość kwiatów wieloletnich zniknie z ogrodu. Łatwo jest nauczyć się jak dbać o kwiaty Nachyłek.

 

 

Kiedy można sadzić Nachyłek?

Gatunki Nachyłek mają umiarkowane tempo wzrostu i najlepiej sadzić je wiosną, po ustąpieniu zagrożenia przymrozkami. Odmiany jednoroczne zaczynają kwitnąć wczesnym latem i powtarzają kwitnienie okresowo do jesieni, natomiast odmiany wieloletnie zaczynają kwitnąć w drugim roku po posadzeniu.

 

 

Jak sadzić Nachyłek?

Nachyłek najlepiej rośnie w lekko wilgotnej, dobrze zdrenowanej glebie. Aby zapewnić roślinom jak najlepszy start, przygotuj nowe miejsca do sadzenia, używając mieszanki glebowej. Wystarczy wymieszać 7 cm ziemi ogrodowej z 14 cm gleby rodzimej.

 

 

W jakiej odległości od siebie sadzić Nachyłek?

Choć zależy to od gatunku i odmiany, w większości przypadków wystarczy od 30 cm do 45 cm. Ponieważ zazwyczaj występują w doniczkach, te wieloletnie można sadzić o każdej porze roku, od wczesnej wiosny tolerują lekkie przymrozki do wczesnej jesieni.

 

nachyłek

Nachyłek słońce czy cień?

Niezależnie od rodzaju uprawianych roślin, Nachyłek potrzebuje pełnego słońca, dlatego sadzimy je w miejscach, gdzie będą otrzymywały co najmniej 6 do 8 godzin światła słonecznego dziennie. Nachyłek najlepiej rośnie w dobrze zdrenowanych, umiarkowanie wilgotnych glebach.

 

 

Czy Nachyłek może rosnąć w cieniu?

Nachyłek najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Rośliny mogą być również uprawiane w półcieniu, ale nie będą kwitły tak obficie. Tolerują gorące słońce i wysokie temperatury.

 

 

Czy Nachyłek lubi kwaśną glebę?

Rośnie w glebie piaszczystej lub gliniastej, a nawet gliniastej, kwaśnej lub lekko zasadowej, ale idealne pH powinno wynosić od 5,5 do 6,5. Nie radzi sobie dobrze w bogatej glebie. Kompost należy więc przeznaczyć dla innych roślin, a Nachyłkowi pozwolić radzić sobie na tym, co jest dostępne.

Zobacz też:Lubczyk jak uprawić te niezwykłe zioło.

Czy miechunka może rosnąć w doniczkach?

Nachyłek doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach i doniczkach.

 

 

Czy należy nawozić Nachyłka?

Nawożenie zwykle nie jest konieczne, chyba że mamy bardzo ubogą glebę. Zbyt duża ilość nawozu może powodować nadmierny wzrost liści i utrudniać kwitnienie. Aby wzmocnić rośliny, należy wiosną dodać do gleby trochę kompostu.

 

 

Zastosuj lekką aplikację nawozu granulowanego 10-10-10 lub nawożenie boczne z kompostem i poprawkami organicznymi, gdy pojawią się nowe przyrosty. Nowo posadzone Nachyłek należy regularnie podlewać, jeśli wiosenne deszcze są sporadyczne. W razie potrzeby podziel lub przesadź rośliny. W lecie codziennie usuwaj główki kwiatów, aby przedłużyć kwitnienie.

 

 

Podlewanie Nachyłka.

Podlewaj dokładnie co najmniej raz w tygodniu, aby pomóc nowym korzeniom głęboko rosnąć. Gleba powinna być wilgotna na głębokości około 2,5 cm poniżej powierzchni. Można to sprawdzić, wkładając palec w glebę. Podlewaj wcześnie rano, aby dać liściom czas na wyschnięcie.

 

 

Nowe rośliny wymagają regularnego podlewania, aby utrzymać równomierną wilgotność gleby, ale nie mokrą do czasu ich zadomowienia. Po pierwszym roku rośliny te dość dobrze tolerują na suszę, ale ich kwitnienie będzie najbardziej obfite, jeśli będą regularnie podlewane. Podlewaj głęboko, gdy gleba jest sucha na głębokość około 2,5 cm.

nachyłek kwiaty

 

Nadmierne podlewanie Nachyłka.

Częste podlewanie latem, zwłaszcza gdy odbywa się nad liśćmi, a nie bezpośrednio w ziemi, może przyspieszyć rozwój infekcji. Nachyłek może cierpieć z powodu zgnilizny korony, zgnilizny korzeni oraz zgnilizny łodygi, które atakują różne gatunki grzybów.

 

 

Jak przycinać rośliny Nachyłek?

Przed pojawieniem się kwiatów należy przyciąć jedną trzecią pędów rośliny o kilka centymetrów. Cięcia należy wykonać tuż nad węzłami z liśćmi i pąkami, jeśli to możliwe, i rozmieścić je równomiernie wokół rośliny. To cięcie nie jest konieczne, ale pomoże rozłożyć w czasie i wydłużyć okres kwitnienia.

 

Zobacz też:Epipremnum złociste uprawa i pielęgnacja

Czy Nachyłek zakwitnie ponownie po usunięciu przekwitłych kwiatów?

Często należy usuwać przekwitłe kwiaty, aby uzyskać więcej kwiatów. W celu zapewnienia ciągłości kwitnienia można późnym latem przyciąć je o jedną trzecią. Ten niezawodny kwiat polny spodoba się Państwu ze względu na długotrwałe piękno i prostotę pielęgnacji.

 

 

Czy należy usuwać główki kwiatów?

Usuwanie główek polega na usuwaniu kwiatów w miarę ich opadania. Podczas gdy rośliny kwitną do wczesnej jesieni, poszczególne kwiaty po drodze przekwitają i obumierają. Usuwanie główek pozwala uzyskać maksymalne kwitnienie tych roślin.

 

 

Rozmnażanie przez podział korony.

Dzielenie roślin kleszczowych co trzy do czterech lat. Rozmnażanie przez podział wczesną wiosną, przed rozpoczęciem nowego wzrostu. W tym celu należy ostrożnie podnieść kępy z ziemi i strząsnąć z nich glebę. Za pomocą noża należy pociąć koronę na części, upewniając się, że każda część ma korzenie.

 

 

Czy można pobierać sadzonki z Nachyłek?

Można go rozmnażać przez podział wiosenny lub sadzonki podstawowe. Nachyłek najlepiej rośnie w pełnym słońcu lub półcieniu, w dobrze przepuszczalnej glebie, choć lepiej radzi sobie w pełnym słońcu.

 

 

Najpiękniejsze w ogrodzie. Nachyłek wielokwiatowy.

Czy Nachyłek się rozprzestrzeniają?

Rozprzestrzeniają się za pomocą kłączy, a także są samosiewne. W miejscach, gdzie jest to roślina wieloletnia, konieczne może być jej dzielenie lub wymiana co 3-5 lat.

 

 

Czy można uprawiać Nachyłka z nasion?

Nachyłek można uprawiać z nasion wysiewanych wcześnie w pomieszczeniach i przesadzanych na zewnątrz po przymrozkach, lub wysiewanych latem bezpośrednio do ogrodu, albo z roślin doniczkowych.

Zobacz też:Uprawa bukszpanu: porady dotyczące pielęgnacji roślin bukszpanu

 

Czy Nachyłek odrasta zimą?

Przycinanie lub nie jest w dużej mierze kwestią osobistego wyboru, ale nie zawsze jest to najzdrowsze dla rośliny. Pozostawienie martwych przyrostów na miejscu w zimie zapewnia korzeniom pewną izolację.

 

 

Czy Nachyłek odradza się co roku?

Niektóre Nachyłek są wieloletnie, żyją dłużej niż jeden rok, inne są jednoroczne, żyją tylko przez jeden rok. Niektóre z nich mogą być wieloletnie w cieplejszym klimacie, ale nie przetrwają zimy w chłodniejszym. Jednoroczne Nachyłek należy stosować przed wyższymi letnimi bylinami, takimi jak floksy ogrodowe, melisa lub jeżówki.

 

 

Co zrobić z Nachyłek po kwitnieniu?

Być może cenisz sobie rośliny Nachyłek za ich kwitnienie, które często trwa do końca lata. Nie uzyskasz jednak maksymalnego kwitnienia, jeśli nie będziesz regularnie obcinać kwiatów. Przy użyciu sekatora należy obcinać przekwitłe kwiaty co najmniej raz w tygodniu, zanim wypuszczą nasiona.

 

nachyłek uprawa

Czy Nachyłek jest rośliną inwazyjną?

Jest to roślina długowieczna, posiadająca krótkie kłącza, ale nie jest tak naprawdę inwazyjna. Jako roślina dnia krótkiego zakwita najwcześniej, kwitnąc od wiosny do wczesnego lata większość pozostałych to rośliny dnia długiego, kwitnące od połowy do końca lata.

 

 

Dlaczego Nachyłek umiera?

Grzyb powoduje zgniliznę korony w nasadzeniach Nachyłek. Wokół podstawy rośliny tworzy się biała grzybnia, a liście i kwiaty brązowieją, więdnąc i obumierając. Gnicie korzeni może być również spowodowane przez grzyb Rhizoctonia, choć czasami przyczyną jest Phymatotrichopsis.

 

 

Mój Nachyłek się przewraca

Wbij młotkiem w ziemię paliki o wysokości 90 cm obok kępy kwiatów. Gdy łodygi kwiatów osiągną wysokość 61 cm, luźno przywiąż łodygi do palika miękkim sznurkiem. Zapobiega to przewracaniu się łodyg pod wpływem ciężaru ciężkich kwiatów.

 

 

Czy Nachyłek odrośnie?

Wiele odmian Nachyłek można uprawiać z nasion i często same odradzają się w ogrodzie. Nasiona można wysiewać w domu na sześć do ośmiu tygodni przed przewidywaną datą ostatnich przymrozków lub bezpośrednio w ogrodzie po ostatnich przymrozkach.

 

 

Czy Nachyłek jest byliną, czy jednoroczną?

Kilka gatunków Nachyłka to popularne w ogrodzie byliny. Wszystkie z nich mają jasne, podobne do stokrotek kwiaty na wijących się łodygach. Wysokość zależy od gatunku i odmiany, waha się od dziewięciu centymetrów do trzech stóp.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!