Jak uprawiać i pielęgnować Awokado?

Uprawa awokado na zewnątrz jako wydajnego drzewa owocowego może być trudna, ale uprawa jako rośliny domowej jest przyjemna i łatwa. Jeśli masz wystarczająco dużo cierpliwości, Twoja sadzonka w końcu zmieni się w atrakcyjny mały okaz z błyszczącymi, owalnymi liśćmi.

 

Jest mało prawdopodobne, że drzewo kiedykolwiek zaowocuje, chyba że dasz mu około 10 lat, a nawet jeśli, to owoce potomstwa najprawdopodobniej nie będą przypominać oryginału. Ale jako roślina dekoracyjna do wnętrz, awokado ma wiele zalet.

 

 

Pielęgnacja awokado.

Podlewaj głęboko i regularnie; przed ponownym podlaniem pozwól drzewu lekko przeschnąć. Aby zachować wilgoć, ściółkuj drzewa 7 cm lub 10 cm warstwą. Zawsze zostawiaj kilka centymetrów między ściółką a pniem drzewa. Nie nawóź drzew awokado w pierwszym roku.

 

 

Awokado wymagania słoneczne.

Podobnie jak banany, rośliny awokado dobrze rozwijają się w pełnym słońcu. Tolerują też trochę cienia, ale doniczkowe rośliny rosnące w pomieszczeniach wymagają zazwyczaj najjaśniejszego miejsca, jakie można znaleźć. Jeśli zaczynasz od nasion, nasiona mogą być trzymane na jasnym parapecie do czasu uformowania się korzeni i pojawienia się pierwszych liści.

 

 

Ile godzin słońca potrzebują drzewa awokado?

Drzewa awokado kwitną w jasnym, bezpośrednim, niefiltrowanym świetle słonecznym. Potrzebują co najmniej sześciu godzin światła słonecznego dziennie, ale tolerują też lekki cień.

 

awokado owoc i nasiono

Podlewanie Awokado.

Drzewa zazwyczaj trzeba podlewać dwa do trzech razy w tygodniu. W miarę jak korzenie sięgają w głąb gleby, można stosować więcej wody, a po roku częstotliwość podlewania może zmniejszyć się do około jednego razu w tygodniu. Podczas podlewania drzewa należy dobrze namoczyć glebę, a następnie pozwolić jej nieco przeschnąć przed ponownym podlaniem.

Zobacz też:Uprawa Rzepaku i pielęgnacja.

 

Czy można przesadzić z podlewaniem drzewka awokado?

Ogólnie rzecz biorąc, drzewa awokado potrzebują mało wody, więc nadmierne podlewanie może powodować wiele problemów, takich jak zwijanie się liści drzewa awokado.

 

 

Jak wygląda nadmiernie podlewane drzewo awokado?

Zauważ, że liści jest niewiele, są bladozielone i małe. Są to klasyczne objawy drzewa, które rośnie w ciężkiej glebie i jest zbyt często podlewane. Jego korzenie gniją.

 

 

Jaka gleba jest najlepsza dla awokado?

Drzewa awokado preferują glebę o pH od 6 do 6,5 i dobrze rozwijają się w glebie dobrze zdrenowanej. Awokado lubi luźną, bogatą, dobrze drenującą glebę. Sadzić należy w pojemniku z otworami drenażowymi, w dobrej jakości ziemi doniczkowej. Gleba może być piaszczysta, aby pomieścić duże korzenie drzewa, i szybko drenująca, aby korzenie nie uległy grzybom powodującym gnicie korzeni.

 

 

Czy awokado dobrze rośnie w doniczkach?

Uprawa awokado w domu jest przyjemna i łatwa. Przenieś wykiełkowaną pestkę do nieszkliwionej doniczki z terakoty, która ma co najmniej 25 cm średnicy i jest dwa razy głębsza niż korzenie. Nie spodziewaj się owoców w przypadku uprawy awokado w pojemnikach.

 

awokado

Nawożenie Awokado.

Awokado potrzebuje przede wszystkim azotu, a także odrobiny cynku. Można użyć nawozu do drzew cytrusowych jako nawozu do awokado lub zastosować nawóz organiczny i użyć kompostu, kawy, emulsji rybnej itp.

 

Zobacz też:Hiacynty: Sadzenie i pielęgnacja kwiatów hiacyntów

 

Kiedy powinienem nawozić moje drzewko awokado?

Azot w postaci obornika powinien być stosowany w niewielkich ilościach w grudniu, zwiększając go w styczniu i lutym, a następnie ponownie w mniejszych ilościach w marcu.

 

 

Czy można przyciąć wierzchołek drzewa awokado?

Drzewa awokado korzystnie jest przycinać przez pierwsze dwa lata, aby pobudzić je do rozgałęziania się. Zetnij wierzchołek drzewka awokado, gdy osiągnie ono około 30 cm wysokości, przycinając drzewko do wysokości 15 cm. Pozwól drzewku odzyskać pierwotną wysokość, a następnie powtórz przycinanie.

 

 

Kiedy należy przycinać drzewa awokado?

Najlepszym momentem na przycinanie drzewka awokado jest tak naprawdę każda pora, pod warunkiem, że przycinanie jest lekkie. Jeśli chcesz mocno przyciąć drzewo awokado, możesz poczekać do późnej zimy lub wczesnej wiosny, czyli tuż przed aktywnym okresem wzrostu drzewa.

 

 

Jak przycinać drzewo awokado?

Gdy drzewko osiągnie wysokość 30 cm, należy odciąć końcówkę i górne liście od centralnego pnia. Gdy drzewko awokado osiągnie wysokość około 30 cm, należy przyciąć wierzchołek i górne liście, aby pobudzić je do nowego wzrostu. Użyj ostrego narzędzia do przycinania, aby wykonać czyste cięcie na centralnym pniu tuż nad pąkiem.

 

 

Ogólne zasady przycinania awokado.

  • Przycinaj poziome gałęzie rozwijające się nisko przy ziemi, gdyż przeszkadzają one w dostępie do drzewa.
  • Doprowadzanie światła do wnętrza drzewa poprzez wycinanie tak zwanych okien by światło mogło dotrzeć.
  • Drzewa rosnące na zboczach powinny być przycinane na niższą wysokość niż drzewa rosnące na płaskim terenie.

 

 

Jak sprawić, by moje drzewo awokado było krzaczaste?

Przycinaj końcówki nowych gałęzi bocznych, gdy osiągną one długość od 15 cm do 20 cm, co powinno zachęcić do tworzenia nowych gałęzi. Następnie uszczypnij nowe boczne przyrosty, które pojawią się na tych gałęziach i powtarzaj tę czynność, aż roślina będzie pełna i zwarta.

 

Zobacz też:Prymulka i Pierwiosnek uprawa i pielęgnacja roślin.

 

Jak przycinać małe drzewko awokado?

U odmian o kolumnowym wzroście co trzy miesiące przycinaj końcówki gałęzi, aby pobudzić je do rozgałęziania się. Co roku, w razie potrzeby, gdy drzewo jest młode, wykonuj cięcie prześwietlające, aby zapobiec zbyt szybkiemu wypiętrzaniu się wierzchołka. Usuń pąki końcowe na szczycie głównego pędu za pomocą sekatora.

 

liscie awokado

Jak rozmnaża się awokado?

Awokado może być rozmnażane przez sadzenie nasion, ukorzenianie sadzonek awokado, warstwowanie i szczepienie. Awokado nie rodzi się z nasion. Rozmnażanie awokado przez sadzonki jest pewniejszą metodą, ponieważ rozmnażając nowe drzewo z sadzonek, awokado uzyskuje się klon drzewa macierzystego.

 

 

Jak długo trwa kiełkowanie pestki awokado w wodzie?

Użyj trzech wykałaczek, aby zawiesić ją szerokim końcem w dół nad szklanką wypełnioną wodą, tak aby zakryć około 2,5 cm pestki. Umieść szklankę w ciepłym miejscu z dala od bezpośredniego światła słonecznego i uzupełniaj wodę w razie potrzeby. Powinieneś zobaczyć, że korzenie i łodyga zaczną kiełkować w ciągu około dwóch do sześciu tygodni.

 

 

Którą stronę pestki awokado wkłada się do wody?

Wykałaczki powinny podtrzymywać pestkę tak, aby jej spiczasta połowa była poza wodą, a dolna połowa w wodzie. Kiełkująca końcówka wyjdzie ze spiczastego końca, więc upewnij się, że płaski koniec jest zanurzony w wodzie. Umieść szklankę na słonecznym parapecie lub w innym dobrze oświetlonym miejscu.

 

 

Czy potrzeba 9 miesięcy, aby wyhodować awokado?

Awokado potrzebuje 12-18 miesięcy, aby urosnąć i stać się gotowym do jedzenia. Awokado, które widzisz w sklepie spożywczym lub na targu rolniczym, potrzebowało 12-18 miesięcy, aby urosnąć i dojrzeć. Nic dziwnego, że są tak pyszne  podobne do dobrego, dojrzewającego wina.

 

 

Czy awokado może przetrwać zimę?

Podczas gdy zdrowe drzewa awokado mogą tolerować mrozy pomiędzy -1℃ a 0℃, silne mrozy są w stanie zniszczyć pojedyncze drzewa awokado szczególnie mrozy o temperaturze poniżej -1℃. Im zimniejsze i dłuższe mrozy, tym większe prawdopodobieństwo uszkodzenia drzewka awokado.

 

 

Jak utrzymać drzewo awokado przy życiu w zimie?

Jeśli zapowiadają się niskie temperatury, konieczne jest podjęcie działań mających na celu ochronę drzew. Jeśli masz młode drzewa, możesz zbudować wokół nich szkielet i przykryć konstrukcje ciężkimi kocami, które zatrzymają wiatr i zachowają trochę ciepła.

 

 

Czy mróz zabije drzewo awokado?

W okresach niskich temperatur liście cytrusów i awokado wydają się zwiędłe lub wiotkie. Jest to naturalna reakcja ochronna na niskie temperatury i nie oznacza, że liście zostały zamrożone. Jeśli gałązki lub drewno zostały poważnie uszkodzone, zamarznięte liście mogą pozostać na drzewie przez kilka tygodni.

Awokado - jak jeść, jak obierać

Czy drzewa awokado szybko rosną?

Zdrowe drzewa awokado nie rosną powoli. W rzeczywistości te wiecznie zielone drzewa przyrastają około 90 cm rocznie. Przycinanie dużych gałęzi w celu kontrolowania wzrostu powoduje tylko, że drzewo staje się wyższe. Drzewa awokado dostarczają gęstego cienia i owocują tylko w miejscach o pełnym słońcu.

 

 

Ile razy w roku drzewo awokado rodzi owoce?

W wieku 5-7 lat drzewo awokado może wydać od 200 do 300 owoców na jedno drzewo. Drzewo awokado owocuje jednak naprzemiennie. Oznacza to, że w jednym roku drzewo może wydać duży plon, a w następnym roku mały.

 

Zobacz też:Rośliny Peperomia: Pielęgnacja i wskazówki dotyczące uprawy

 

Czy muszę mieć męskie i żeńskie drzewo awokado?

Chociaż drzewa awokado same się zapładniają i produkują owoce, plony powinny wzrosnąć, jeśli posadzi się zarówno drzewo awokado typu A, jak i typu B, aby zwiększyć szanse na udane zapylenie. Drzewo awokado posiada zarówno funkcjonalne organy męskie, jak i żeńskie.

 

 

Jak wysokie może być drzewo awokado?

Pojemniki ograniczają wielkość rośliny, ale awokado może urosnąć w ziemi na wysokość 12 metrów lub więcej. Awokado ma płytkie korzenie, więc należy sadzić je na poziomie lub nieco wyżej niż poziom, na którym rosły w doniczce. Unikaj sadzenia awokado zbyt głęboko. Awokado uprawiane w pojemnikach dobrze radzi sobie w pomieszczeniach zamkniętych.

 

 

Jak sprawić, by moje drzewko awokado zakwitło?

Awokado potrzebuje okresu chłodzenia, aby pobudzić kwitnienie i owocowanie. W okresie spoczynku muszą mieć temperaturę pomiędzy 0℃ do 7℃. Temperatury te muszą być dość stałe przez kilka miesięcy.

 

 

Jaka jest długość życia drzewa awokado?

Drzewa awokado mają długą żywotność i wydają owoce jeszcze przez wiele dziesięcioleci po osiągnięciu dojrzałości.

 

 

Skąd mam wiedzieć, czy moje drzewo awokado będzie rodzić owoce?

Szukaj małych, zielonkawo-żółtych kwiatów, które pojawiają się na gałęziach Twojego drzewa awokado od stycznia do marca. Kwiaty otwierają się i zamykają w ciągu dwóch dni i są dobrą wskazówką, że drzewo przygotowuje się do wydania owoców. Zwróć uwagę na aktywność pszczół wokół kwiatów drzewa.

 

 

Czy awokado umiera?

Pierwsze oznaki, choroby obserwuje się w koronie drzewa liście są małe, bladozielone, często zwiędnięte z brązowymi końcówkami i łatwo opadają. Pędy awokado zamierają od czubków, a w końcu drzewo zostaje zredukowane do gołej ramy z obumierających gałęzi.

 

 

Dlaczego moje drzewo awokado umiera?

Drzewa awokado często chorują, ponieważ są wybredne w kwestii minerałów, zasolenia i nawozów. Większość odmian jest też podatna na trzy rodzaje zgnilizny korzeni, z których jeden jest szybko śmiertelny. Jeśli zauważyłeś, że Twoje drzewo awokado ma infekcję lub inny problem, musisz działać szybko, aby je uratować.

 

 

Dlaczego pień mojego drzewa awokado brązowieje?

Zgnilizna korzeni Phytophthora to choroba grzybowa wywoływana przez patogen Phytophthora cinnamomi. Pierwszymi widocznymi objawami zgnilizny korzeni u drzew awokado są jasnozielone do żółtych, niewymiarowe liście na zainfekowanych roślinach. Liście mogą mieć również brązowe, nekrotyczne końcówki lub brzegi.

 

 

Jak ożywić umierającą roślinę awokado?

W przypadku poważnych infekcji można wysuszyć korzenie drzewa awokado. Aby to zrobić, należy delikatnie wyciągnąć ziemię z górnych 15 cm gleby, uważając, aby nie uszkodzić korzeni. Przykryj je szmatką, aby nie spaliły się na słońcu, i pozostaw do wyschnięcia. Po wyschnięciu zastąp glebę nową, niezakażoną, piaszczystą ziemią.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!