Jak uprawiać i pielęgnować jaskier?

Jaskier to chłodne kwiaty sezonowe, które występują w różnych odcieniach, od bladożółtego i delikatnego różu po jaskrawy pomarańcz i głęboki burgund. Ich płatki przypominające płatki róży są cienkie i delikatne.

 

Bez względu na to, jaką odmianę posadzimy, jaskier będzie wspaniałym towarzyszem innych wiosennych kwiatów, takich jak zawilce, dalie, żonkile, bratki, pikotki, pierwiosnki i lucerny. Zasadzone w odpowiednich warunkach kwiaty jaskiernika dają imponujące plony.

Jak uprawiać i pielęgnować jaskier?

Stosując kilka prostych technik, możesz cieszyć się kwiatami jaskiernika przez wiele miesięcy.

Utrzymuj je w wilgoci. Utrzymuj dojrzałe kwiaty jaskiernika w stanie wilgotnym, ale nie mokrym. Pozwól im całkowicie wyschnąć między kolejnymi podlewaniami.

Nawozić jaskier co dwa miesiące. Stosowanie płynnej odżywki dla roślin dwa razy w miesiącu pomoże roślinom wytworzyć więcej kwiatów i przedłuży ich żywotność.

 

 

Usuwaj przekwitłe kwiaty. Gdy kwiaty jaskiernika przekwitną, należy je przekwitnąć lub usunąć martwe kwiaty. Usuwanie obumarłych kwiatów pomoże roślinom zmaksymalizować ich wzrost.

Przestań podlewać jesienią. Gdy ciepłe miesiące dobiegną końca, liście jaskiernika zaczną żółknąć i przerzedzać się. Przestań podlewać rośliny, aby cebulki mogły wyschnąć i abyś mógł je przechować na przyszły sezon.

Zobacz też:Pielęgnacja Brunera

 

Przycinaj jaskier przed rozwinięciem.

Kwiaty jaskier mają imponującą trwałość w wazonie, często trwającą dłużej niż 10 dni. Aby uzyskać jak najdłuższą trwałość, ścinaj kwiaty, gdy są miękkie i żywe, ale jeszcze się nie rozwinęły. Jeśli nie możesz ich ściąć przed rozwinięciem, w wazonie wytrzymają około tygodnia. Uważaj podczas transportu, ponieważ ich płatki są bardzo delikatne po otwarciu.

 

 

Gdzie sadzić jaskier?

Jaskier są chłodne kwiaty sezonowe, które rosną najlepiej w wiosennych temperaturach około 12℃. Cebulki sadzi się jesienią, aby zakwitły późną zimą lub wczesną wiosną. Jaskier można sadzić na rabatach i obwódkach, w ogródkach działkowych i pojemnikach. Stanowią one dobre towarzystwo dla innych wiosennych kwiatów, takich jak prymulki, bratki.

 

W klimatach, w których jaskier nie jest odporny na mróz, cebulki sadzi się zwykle wiosną, aby uzyskać kwiaty późnym latem. Na tych obszarach niezawodnym sposobem uprawy jaskier jest sadzenie ich w pojemnikach, a nie w ogrodzie. Pomaga to zapewnić właściwy drenaż, a gdy rośliny zakwitną, łatwo jest je przenieść, aby zostały zauważone.

 

Kwiaciarnie i inni hodowcy komercyjni zazwyczaj uprawiają jaskier w szklarni. Możliwość kontrolowania zarówno wysokich, jak i niskich temperatur pozwala im produkować nieskazitelne kwiaty dla klientów hurtowych. Kiedy jaskier są uprawiane pod przykryciem, cebulki są zwykle sadzone jesienią, aby uzyskać kwiaty późną zimą lub wczesną wiosną.

Jaskier w gorach

Pielęgnacja jaskiera

W cieplejszym klimacie jaskier perski może być sadzony jesienią na zewnątrz. W chłodniejszych regionach, gdzie temperatury spadają poniżej zera, należy poczekać z sadzeniem cebulek do wczesnej wiosny, gdy minie już groźba przymrozków, lub sadzić cebulki w doniczkach na około osiem do dwunastu tygodni przed przewidywaną datą ostatnich przymrozków. Cebulki należy sadzić końcem przypominającym pazurki skierowane w dół i przykryć je warstwą ziemi o grubości od 3 cm do 5 cm.

 

Cebulki posadzone jesienią zwykle zakwitają wczesną wiosną i kontynuują kwitnienie przez sześć do siedmiu tygodni, natomiast te posadzone wczesną wiosną zwykle zakwitają w połowie wiosny i kontynuują kwitnienie przez cztery do sześciu tygodni. Usuwanie zbędnych kwiatów może przyspieszyć kwitnienie.

Zobacz też:Pielęgnacja Przetacznika

 

Światło

Jaskier perski preferuje stanowisko w pełni nasłonecznione co najmniej sześć godzin światła słonecznego przez większość dni, aby najlepiej rosnąć i kwitnąć. W przypadku sadzenia roślin w pojemnikach wewnątrz pomieszczeń należy wybrać słoneczne okno wychodzące na południe.

 

 

Gleba

Rośliny te lubią rosnąć w glebie piaszczystej lub gliniastej, która ma dobry drenaż i lekko kwaśny odczyn pH. Jeśli gleba jest ciężka, można ją wzbogacić mchem torfowym lub posadzić w podwyższonych grządkach, gdzie można kontrolować jej skład.

Jaskier

 

Podlewanie

Nie jest konieczne moczenie cebulek w wodzie przed posadzeniem, aby pobudzić je do wzrostu. Jeśli jednak zdecydujecie się na moczenie, nie przesadzajcie z tym, wystarczy moczenie przez noc, bez pobudzania wzrostu pleśni. Podlejcie cebulki dobrze po posadzeniu, a następnie wstrzymajcie wodę do momentu pojawienia się wzrostu, aby uniknąć gnicia. Po posadzeniu rośliny preferują umiarkowanie wilgotną glebę, więc podlewajcie je tylko wtedy, gdy gleba zaczyna wysychać.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Lilii wodnych i Lotosów

Temperatura i wilgotność powietrza

Jaskier perski preferuje chłodną wiosenną pogodę i zaczyna przechodzić w stan spoczynku, gdy temperatura latem przekroczy 32℃. Warstwa ściółki wokół roślin pomoże utrzymać korzenie w chłodzie i wydłużyć okres wzrostu. Nie są one zbyt wybredne w kwestii wilgotności, choć bardzo wysoka wilgotność może spowodować gnicie cebulek i śmierć rośliny.

29 POMYSŁÓW NA PROSTĄ HODOWLĘ ROŚLIN

Nawóz

Przed posadzeniem cebulek wymieszajcie kompost lub nawóz do cebulek z glebą w miejscu sadzenia. Następnie, gdy pojawią się liście, nawoźcie rośliny co dwa tygodnie nawozem rozpuszczalnym w wodzie.

 

 

Po przekwitnięciu jaskier

W zależności od obszaru, w którym mieszkasz i klimatu, jaki panuje, jaskier będzie wymagał innej pielęgnacji, ponieważ jest to roślina podatna na przemarzanie.

Jeśli jaskier jest sadzony bezpośrednio w ziemi, przykryj glebę odpowiednią warstwą ściółki jesienią, aby odizolować cebulki od zimna.

 

W regionach, gdzie klimat jest bardzo zimny zimą, wyciągnijcie cebulki i przechowujcie je w suchym i przewiewnym miejscu przez całą zimę. Następnie zasadzicie je następnej wiosny.

Jeśli kiedykolwiek trzymaliście jaskier jako roślinę pokojową, poczekajcie aż liście całkowicie zżółkną, odetnijcie je i przechowujcie cebulkę w chłodnym, suchym miejscu. Następnej wiosny przesadź ją do nowej doniczki ze świeżą mieszanką ziemi.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!