Jak uprawiać Naparstnice?

Naparstnica zwyczajna, jest pospolitą, dziką rośliną rosnącą w lasach i żywopłotach. Łatwo ją zauważyć dzięki dużym, purpurowo-różowym kłosom trąbkowatych kwiatów w lecie. To także doskonała roślina ogrodowa, zwłaszcza na zacienione stanowiska.

 

Ale naparstnica purpurowa nie jest jedyną naparstnicą — istnieje wiele innych gatunków, rosnących na różnych wysokościach i o kwiatach w szerokiej gamie kolorów — wiele z nich jest pięknie nakrapianych i z plamkami w kontrastujących kolorach.

 

Większość naparstnic to rośliny dwuletnie — kwitnące w drugim roku po wysianiu nasion — lub krótkotrwałe byliny. Większość z nich jest mniej lub bardziej zimozielona, więc rozety ich zielonych liści pozostają przez całą zimę.

 

Kwiaty są bardzo bogate w nektar i przyciągają jak magnes pszczoły i motyle. Należy jednak pamiętać, że naparstnice zawierają substancję chemiczną , która jest stosowana w medycynie do leczenia chorób serca, a wszystkie części rośliny są toksyczne w przypadku spożycia. Kontakt z liśćmi może podrażniać skórę i oczy, dlatego należy nosić rękawiczki, zwłaszcza jeśli ma się wrażliwą skórę.

 

 

Jak uprawiać naparstnice?

Naparstnice najlepiej rosną w bogatej, dobrze drenującej glebie. Pielęgnacja roślin naparstnicy będzie obejmować utrzymanie gleby wilgotnej. Jako roślina dwuletnia lub krótko żyjąca bylina, ogrodnik może zachęcać do ponownego wzrostu kwiatów naparstnicy, nie pozwalając, aby gleba wyschła lub stała się zbyt wilgotna. Naparstnice mogą być uprawiane z nasion, kwitnąc już w drugim roku. Jeśli nie usuwa się główek kwiatowych, naparstnice obficie się rozsiewają.

 

Stosowanie ich jako kwiatów ciętych może ograniczyć ponowny rozkwit. Jeśli pozwolimy, aby kwiaty wydały nasiona, w następnym roku należy przerzedzić siewki na odległość około 46 cm, dzięki czemu rosnące naparstnice będą miały miejsce na rozwój. Jeśli chcesz mieć dodatkowe rośliny naparstnicy w przyszłym roku, pozostaw ostatnie kwiaty sezonu do wyschnięcia na łodydze i zrzuć nasiona na nowy wzrost. Naparstnica jest uprawiana w celach komercyjnych do destylacji leku nasercowego Digitalis. Pielęgnacja naparstnicy powinna obejmować trzymanie z dala dzieci i zwierząt domowych, ponieważ wszystkie jej części mogą być toksyczne po spożyciu. To może wyjaśniać, dlaczego jelenie i króliki pozostawiają je w spokoju. Kolibry są przyciągane przez ich nektar.

 

 

Pielęgnacja naparstnicy

Większość rodzajów naparstnic zalicza się do grupy roślin dwuletnich w botanice. W pierwszym roku roślina ma liście, które tworzą rozetę tuż przy ziemi. W drugim i ostatnim roku wykształca kłos z kwiatami. W odpowiednich warunkach wzrostu naparstnice często utrzymują się dłużej, kwitnąc kolejny rok lub dwa dłużej niż wynikałoby to z ich statusu rośliny dwuletniej. W takim przypadku można je zaliczyć do bylin zielnych.

 

Kwitną one wieloma rurkowatymi, często piegowatymi kwiatami, które tworzą się na kłosie. Zwykle są to guzkowate kwiaty w kolorze od fioletowego do białego. Białe mogą być stosowane w ogrodach księżycowych. Te wysokie okazy są również uważane za klasyczne rośliny do ogrodów przydomowych i należą do kwiatów, które przyciągają kolibry.

 

 

Światło

Rośliny naparstnicy uprawiaj w pełnym słońcu, częściowym słońcu lub w półcieniu. Po osiągnięciu dojrzałości tolerują suchy cień, ale nie pełny. Dostosuj ilość światła słonecznego, które dajesz tej roślinie dwuletniej do swojego klimatu. Na południu należy zapewnić jej trochę cienia.

Naparstnica

 

Gleba

Naparstnice lubią bogatą, dobrze zdrenowaną glebę o kwaśnym odczynie, o pH poniżej 6,0.

 

 

Woda

Naparstnice są podatne na gnicie korony, dlatego należy zapewnić im dobry drenaż. Utrzymuj glebę wilgotną, ale nie mokrą. Jeśli w lecie jest okres suszy i nie spadł 3 cm deszczu w ciągu tygodnia lub 5 cm gleby są suche, należy podlać roślinę za pomocą węża kroplującego.

 

Zobacz też:Kocimiętka uprawa

Temperatura i wilgotność

Naparstnice radzą sobie lepiej w chłodniejszych temperaturach i mogą więdnąć w temperaturach powyżej 32℃. Nie mają żadnych wymagań co do wilgotności. Nasiona kiełkują w temperaturze od 23℃ do 26℃. Staraj się zapewnić dobrą cyrkulację powietrza, dając im odpowiednie odstępy.

 

Naparstnica roslina

Nawóz

Zastosuj 7 cm warstwę mulczu dla ochrony zimowe. Wczesną wiosną wokół rośliny należy rozłożyć 3 cm warstwę kompostu, aby pobudzić ją do wzrostu. Nawóz nie jest konieczny, a nadmiar azotu może zaszkodzić wzrostowi kwiatów.

 

Zobacz też:Nieszpułka Pielęgnacja

Przycinanie

Naparstnice są dostępne w różnych rozmiarach i powinny być odpowiednio rozstawione, ale ogólną zasadą jest, że dobrze jest rozstawić je w odległości około 60 cm od siebie. Wyższe odmiany należy przybić do palika, aby zapobiec ich przewróceniu się w czasie burzy. Nie należy przycinać tych roślin dwuletnich, jeśli chcesz, aby ponownie je zasiać.

 

 

Jak uprawiać naparstnicę z nasion?

Ze względu na swoją toksyczność, przy obchodzeniu się z jakąkolwiek częścią rośliny naparstnicy, w tym z nasionami, należy zawsze nosić rękawiczki i dobrze umyć ręce.

 

Nasiona naparstnicy można wysiewać w doniczkach, od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Należy wysiewać je na wierzchu gleby, ale nie zakopywać: Nasiona naparstnicy potrzebują jasnego, pośredniego światła, aby wykiełkować. Następnie należy nasączyć glebę wodą. Nasiona powinny wykiełkować w ciągu 20-30 dni.

 

 

Przezimowanie

Zużytą naparstnicę należy przyciąć aż do korony, a następnie przykryć ściółką, aby zapewnić jej izolację na zimę.

 

 

Rozmnażanie kwiatów naparstnicy

Jako rośliny dwuletnie lub krótko żyjące byliny, rośliny naparstnicy koncentrują się na rosnących liściach naparstnicy w pierwszym roku, kwitną i produkują nasiona w następnym.

 

Właściciele małych ogrodów mogą uprawiać naparstnice w jednym miejscu. Wiąże się to jednak z dodatkowymi zabiegami pielęgnacyjnymi, takimi jak przycinanie zużytych kwiatów i przycinanie lisich rękawiczek po zakończeniu sezonu kwitnienia.

 

 

Naparstnicę można zacząć uprawiać z zebranych nasion.

  1. Nasiona wysiewa się natychmiast po ich zebraniu.
  2. Przygotuj mieszkanie z lekkim, dobrze drenującym podłożem.
  3. Drobne nasiona wysiewać bezpośrednio na podłoże.
  4. Optymalna temperatura do uprawy to 23℃; kiełkowanie następuje w ciągu 15 do 20 dni.
  5. Po wykiełkowaniu siewki należy przerzedzić.
  6. Sadzonki należy umieścić w pojedynczych doniczkach i dbać o nie aż do zimy, a następnie wysadzić wczesną wiosną następnego roku.
  7. Wiosną przesadź je na stałe miejsce w ogrodzie w odległości około 60 cm od siebie.
  8. Zapewnia to odpowiednią ilość miejsca i umożliwia optymalny wzrost, dzięki czemu rośliny będą miały pełne, kolorowe kwiaty.

 

Zobacz też:Mniszek Lekarski

Choroby i szkodniki

Naparstnica rzadko jest atakowana przez szkodliwe owady. Jednak od czasu do czasu na roślinie osiedlają się mszyce, które wyjadają soki z istotnych komórek. Częstą chorobą naparstnicy jest infestacja patogenów grzybowych. W związku z tym można zrobić profilaktykę, aby uniknąć infekcji grzybiczej.

 

 

Plamistość liści

Plamistość liści dotyka również rośliny naparstnicy. Na liściach tworzą się plamisto-podobne struktury. Są one wywoływane przez bakterie i wirusy. Plamy na liściach mogą mieć jeden z następujących kolorów: brązowy, czerwony, żółty lub czarny. Można je rozpoznać po błonach grzybowych na powierzchni. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja.

 

Zdrowe rośliny są mniej dotknięte chorobą niż rośliny słabe. Porażone liście należy natychmiast usuwać. W ten sposób można uniknąć rozprzestrzeniania się plamistości liści. Jeśli jednak choroba ciągle powraca, należy rozważyć zmianę miejsca uprawy. Przynajmniej stara gleba powinna zostać zastąpiona nowym podłożem.

 

 

Zarażenie mączniakiem rzekomym

Patogeny mączniaka rzekomego nie zatrzymują się przed naparstnicą. Kiedy rośliny są osłabione przez długotrwałe susze lub gorące letnie dni, wtedy patogeny mączniaka mają najlepsze warunki do zaatakowania rośliny. Mączniak nazywany jest grzybem pogodowym. Na powierzchni pędów i liści tworzy pylistą, mączysto-szarą warstwę. Warstwę pylistą można zetrzeć.

 

 

Zwalczać lub zapobiegać można również mączniakowi prawdziwemu i rzekomemu:

  1. podłoże nie powinno wysychać
  2. należy przestrzegać minimalnej odległości między roślinami
  3. należy usuwać chore części roślin i natychmiast je wyrzucać
  4. posmarować roślinę wywarem z mleka i serwatki
  5. polewamy chore rośliny naparem z pokrzywy.

 

 

Pestycydy i chemiczne środki grzybobójcze powinny być stosowane tylko w wyjątkowych sytuacjach. Może to mieć miejsce w przypadku, gdy nie można powstrzymać mączniaka mimo wcześniejszych działań zapobiegawczych i zwalczających. W takim przypadku należy użyć skutecznych środków pochodzących z handlu specjalistycznego. Nie należy próbować usuwać mączniaka z roślin, ponieważ w ten sposób można tylko rozprzestrzenić zarodniki grzyba. Również patogen nie może zostać zniszczony za pomocą tego środka.

 

 

Zgnilizna korzeni na naparstnicy

Zgnilizna korzeni może również stać się problemem dla naparstnicy. Mokra i bogata w humus ziemia jest zazwyczaj idealna dla wzrostu naparstnicy, ale nawet ona ma tendencję do infekcji zgnilizny korzeni. Jest ona również wywoływana przez patogeny grzybowe. Choroba ta jest często wynikiem zagęszczenia gleby i zalania wodą.

 

Korzeń jest atakowany przez patogeny i gnije aż do całkowitego rozkładu. Do tej pory nie ma skutecznego środka przeciwko zgniliźnie korzeni. Można jednak zrobić coś przeciwko porażeniu roślin naparstnicy. Należy zmniejszyć ilość wody, ale podlewać częściej.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!