Jak uprawiać roślinę Kocanki?

Kocanka włoska jest podkrzewem, a także ziołem, które jest bardzo interesujące również ze względu na swoje urocze, małe, złotożółte kwiaty.

 

Kocanka włoska będzie najlepiej rosnąć w pełnym lub niepełnym słońcu, ale będzie również dobrze prosperować w cieniu. Należy obficie podlewać, gdy górne 25% gleby będzie suche w dotyku. Kocanka włoska to rośliny odporne na suszę, ale lepiej rosną przy regularnym podlewaniu.

 

Jak uprawiać roślinę Kocanki?

Przy uprawie roślinę Kocanka włoska i innych członków tej rodzinny, nasiona wysiewa się na powierzchnię po ostatnich wiosennych przymrozkach.

Najlepiej zacząć uprawę roślin w domu, aby uzyskać przewagę.

 

 

Przewodnik uprawy rośliny Kocanki włoskiej

Proces uprawy powinien rozpocząć się około osiem tygodni przed wystawieniem rośliny na zewnątrz, kilka tygodni po ostatnich wiosennych przymrozkach.

Kiełkowanie trwa od jednego do trzech tygodni i powinno odbywać się na świetle w temperaturze od 18°C do 23 °C.

 

Gdy sadzonki są już gotowe do przesadzenia, należy je rozstawić w odległości od 20 cm od siebie małe odmiany do 40 cm od siebie większe gatunki.

Kocanka włoska preferują stanowiska słoneczne, glebę piaszczystą o pH 6-7, choć tolerują także glebę ubogą.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Berberysu

Pielęgnacja roślin Kocanki włoskiej w ogrodzie

Po wyrośnięciu, jeśli potrzebujesz więcej roślin Kocanka Włoska, latem możesz pobrać sadzonki. Można też po prostu pozwolić roślinie zasiać nasiona i pozwolić jej rosnąć samodzielnie.

 

Ciekawą sztuczką z rośliną Kocanka włoska jest usunięcie wszystkich kwiatów oprócz jednego, na każdej łodydze kwiatostanowej; spowoduje to powstanie pojedynczych dużych kwiatów na szczycie każdej łodygi.

Kocanki

 

Sadzenie roślin Kocanki włoskiej

Bez względu na to, czy uprawiamy rośliny kocanki w ogrodzie, czy w doniczkach, rodzaj gleby jest niezbędny dla prawidłowego wzrostu i kwitnienia. Podlewanie nie jest rozwiązaniem dla tych krzewiastych przyjaciół, dlatego należy sadzić je w glebie o doskonałym drenażu. Preferują one gleby piaszczyste, ale można też użyć gleby gliniastej, dodając do niej sporą ilość piasku przed posadzeniem.

 

Rośliny Kocanki są dość niezależne i nie wymagają częstego nawożenia, aby dobrze się rozwijać. Jeśli jednak twoje maleństwa rosną w tym samym miejscu przez kilka lat, możesz je co jakiś czas rozpieszczać! Raz w roku, tuż przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego, wczesną wiosną, należy zasilić krzewy specjalnym nawozem ziołowym lub kompostem.

 

Jeśli chcesz, aby Twoje rośliny Kocanki włoskiej miały określony rozmiar lub kształt, przycinanie jest kluczem do sukcesu. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ niskiej jakości sekatory lub zbyt intensywne przycinanie mogą nieodwracalnie uszkodzić te krzewy. Można przycinać zużyte pąki kwiatowe, aby zrobić miejsce na pojawienie się nowych. Ponadto usuń wszystkie niezdrowe, uszkodzone lub martwe pędy, aby pobudzić je do wzrostu. Upewnij się, że nie obcinasz przy tym więcej niż połowy liści.

 

Zobacz też:Jak uprawiać Naparstnice?

Instrukcja podlewania

Nowe nasadzenia powinny być podlewane codziennie przez kilka tygodni. Po tym czasie, w zależności od pogody i rodzaju gleby, podlewanie można dostosować do podlewania co dwa lub trzy dni. Gleby gliniaste utrzymują wilgoć dłużej niż gleby piaszczyste, dlatego w piaszczystych miejscach należy podlewać je częściej.

Różne rośliny mają różne potrzeby wodne. Niektóre rośliny wolą pozostawać po stronie suchej, inne lubią być stale wilgotne. Sprawdź na etykiecie rośliny, jakie są jej specyficzne wymagania.

 

 

Najlepiej jest podlewać tylko strefę korzeniową — obszar około 15 cm – 30 cm od podstawy rośliny, a nie całą roślinę. Wąż nawadniający to doskonała inwestycja, która pozwala utrzymać rośliny w zdrowiu i ograniczyć straty wody na skutek parowania. Dobrym sposobem na kontrolowanie podlewania jest także podlewanie ręczne za pomocą konewki z dołączoną głowicą zraszającą. Jeśli powierzchnia ogrodu jest duża i konieczne jest użycie zraszacza, należy podlewać rośliny rano, aby ich liście miały czas na wyschnięcie w ciągu dnia. Wilgotne liście sprzyjają rozwojowi chorób i pleśni, które mogą osłabić lub uszkodzić rośliny.

Aby sprawdzić wilgotność gleby, użyj palca lub małej kielni do kopania i badania gleby. Jeśli pierwsze 5 cm – 10 cm gleby jest suche, czas na podlewanie.

 

Kocanki na polu

Instrukcje dotyczące nawożenia

Nawozy są dostępne w wielu formach: granulowane, o powolnym uwalnianiu, płynne, organiczne lub syntetyczne. Należy ustalić, która metoda stosowania jest najlepsza w danej sytuacji i wybrać produkt o składzie odżywczym sprzyjającym kwitnieniu.

 

Zbyt dużo nawozu może faktycznie uszkodzić rośliny, więc ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, aby określić, ile i jak często karmić rośliny.

Zobacz też:Pielęgnacja Judaszowca kanadyjskiego

 

Instrukcje dotyczące przycinania

Przycinaj rośliny swobodnie, aby utrzymać pożądany rozmiar i kształt. Przycinanie roślin z powrotem stymuluje gęsty, krzaczasty nowy wzrost i zachęca więcej kwiatów.

 

Usuń stare kwiaty, aby utrzymać roślinę wygląda zdrowo i zapobiec produkcji nasion, które drenuje roślinę energii kosztem tworzenia nowych kwiatów.

Niektóre rośliny uprawia się tylko dla ich atrakcyjnych liści np. koleus i kwitnący jarmuż. Ich kwiaty nie są bardzo efektowne, a wszelkie pąki powinny być ścinane, aby zachować jak najlepszy wygląd liści.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!