Jak uprawiać rośliny Firletka?

Firletka jest wspaniałą rośliną dla Twojego ogrodu lub domu. Jej naturalna odporność na suche warunki i preferencje słoneczne sprawiają, że dobrze nadaje się do ogrodów skalnych i w pełni nasłonecznionych rabatach ogrodowych. Liczy się na to, że liście Firletka zadebiutują wczesną wiosną i utrzymają się do późnego lata, ale należy pamiętać, że kilka odmian przechodzi w stan spoczynku w upalne lato. Śmiałe łodygi kwiatowe rozwijają swoje kwiaty wczesnym latem, stojąc wysoko przez kilka tygodni.

 

Firletka to ulubione miejsce motyli, dlatego jest doskonałym dodatkiem do ogrodów dla zapylaczy lub pojemników z roślinami. W połączeniu z melisą pszczelą, astrem i nagietkiem tworzy barwny kwiatowy spektakl od wczesnego lata do jesieni. Dodaj Firletka do ogrodu w pojemniku i ciesz się jej średnio zielonymi, czasem rozmytymi liśćmi przez wiele miesięcy po kwitnieniu.

 

 

Jak uprawiać rośliny Firletka?

Wspaniałą wiadomością jest to, że nie tylko te rośliny są piękne, ale że Firletka jest również łatwe i ekonomiczne do rozpoczęcia z nasion posadzonych w ogrodzie na wiosnę jak również z przeszczepów, które zostały zakupione. Są one stosunkowo łatwe w utrzymaniu — wymagania dotyczące udanego sadzenia Firletka obejmują dobry drenaż, regularne podlewanie i tylko sporadyczne zasilanie.

 

Po kwiaty zaczynają kwitnąć w lecie, będziesz chciał, aby pozwolić łodygi kwiatowe stać pionowo, jak to zachęci roślinę do samosiewu. Jednak należy zaplanować wymianę bylin w krajobrazie co kilka lat, ponieważ ich produkcja kwiatów ma tendencję do zmniejszania się wraz z wiekiem.

 

 

Światło

Firletka najlepiej rośnie w pełnym słońcu lub półcieniu. Należy pamiętać o umieszczeniu roślin Firletka w miejscu, gdzie będą miały trochę popołudniowego cienia.

 

 

Gleba

Firletka należy sadzić w żyznej, dobrze zdrenowanej glebie.

 

Firletka roslina

Woda

Rośliny te będą cierpieć i ostatecznie mogą umrzeć w zbyt wilgotnych warunkach, więc należy pamiętać, aby nie narażać Firletka na obfitość wody. Upewnij się, że gleba jest całkowicie sucha pomiędzy regularnymi podlewaniami.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Smagliczki Nadmorskiej.

Temperatura i wilgotność

Jest to gatunek rośliny, który powinien być wysiewany na początku wiosny w przypadku kwitnienia letniego lub jesienią w przypadku kwitnienia wiosennego, ponieważ będzie miał problemy z przetrwaniem w ekstremalnych temperaturach jak również przez nadmierną wilgoć zimą.

 

 

Nawożenie

Aby pobudzić rośliny Firletka do kwitnienia, można zastosować granulowany nawóz startowy lub uniwersalny.

 

 

Doniczkowanie i przesadzanie Firletka

Należy rozważyć rozpoczęcie przez sadzenie nasion w pomieszczeniach, takich jak w mieszkaniach z wysokiej jakości gleby doniczkowej. Czas jest wszystkim — należy zasadzić Firletka minimum osiem tygodni przed ostatnim spodziewanym przymrozkiem, a następnie odczekać około 15 do 25 dni, aby siewki wykiełkowały przed przeniesieniem ich do ogrodu lub do większej doniczki, lub pojemnika.

 

Zobacz też:Pielęgnacja Filodendronów

Rozmnażanie Firletka

Firletka można rozmnażać zarówno z nasion jak i z sadzonek. Nasiona mogą być wysiewane na zewnątrz zaraz po zebraniu, lub można je przechowywać, wstępnie przetworzyć i wysiać później. Dojrzałe rośliny należy podzielić późną jesienią lub wczesną wiosną, usuwając ich zewnętrzne rozety. Należy pamiętać, że Firletka jest rośliną, która ma tendencję do szybkiego zmniejszania się po kwitnieniu, więc zazwyczaj najlepiej jest oznaczyć roślinę.

 

Firletka

 

Zobacz też:Pielęgnacja Dzielżan

Przycinanie

W zależności od odmiany Firletka, przycinanie będzie wymagało ścinania wyblakłych kwiatów pojedynczo lub odczekania do końca okresu kwitnienia przed usunięciem całej łodygi kwiatowej. Proces przycinania pomoże utrzymać energię rośliny Firletka skoncentrowaną na wzroście, a nie na produkcji nasion.

 

 

Szkodniki i choroby Firletka

Niestety, kwiat ten jest podatny na niektóre choroby grzybicze, zwłaszcza w podmokłej, słabo zdrenowanej glebie lub w nieodpowiednich warunkach uprawy. Należy uważać na rdzę, zgniliznę korzeni i plamistość liści podczas i po ulewnych deszczach.

 To koniec artykułu dziękujemy za przeczytanie. Mamy nadziej że dostarczył potrzebnych informacji. Jeśli masz jakiś problem lub pytanie albo zauważyłeś/aś jakiś błąd. To śmiało napisz nam wiadomość przez stronę kontaktową.   Jeśli masz propozycje na kolejny artykuł lub chcesz dla nas pisać teksty śmiało kontaktuj się jesteśmy otwarci na nowe propozycję. Sprawdź też nasze inne artykuły na blogu. Życzymy Dużych Plonów!